Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema electrica nova 96
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
mihai0070
Salut,
Am o nova din 96 brusc toate acele si martorii nu se mai aprind, nici in mers nici la punerea contactului. Singurul martor aprins este becu de la baterie.

Problema a aparut brusc in mers ...

Am schimbat cutia de sigurante ... Problema a disparut si s reaparut la fel de brusc in momentu in care am calcat frana. Momentan becu este din nou aprins lunimi frana nu am , semnal nu am pozitii da faruri da bord nefunctional ... De unde ar trebui sa incep ... Exclus alternator .. Incarca bine cureaua e buna tensiunea de incarcsre 14,2 ... Si totusi dece am becu aprins ?
Multumesc
ORIJINAL21
QUOTE(mihai0070 @ 3 Mar 2014, 12:25)



Am schimbat cutia de sigurante ... Problema a disparut si s reaparut la fel de brusc in momentu in care am calcat frana.
Multumesc
*



La pedale,ai "niste" fire... Vezi sa nu atinga pedala in fire (sa iti fi intrerupt firele)
bygy007
verifica contactul (cel electric ) are 3 pozitii , unu intrare si 3 iesiri
mihai0070
Am verificat la pedala si e ok nu e de acolo problema ... Si chiar daca prin absurd ar fi dece ar aprinde becul de alternator ... Si dece nu mai merge nici un martor nici macar turometru ... Care abia se ridica la 500 ture indiferent de turatia motorului si tremura fara logica
bygy007
verifica daca ai alimentare pe bord si ce am zis eu mai sus apoi verifica masele
si in special siguranta S2
<span class='edit'>3 Mar 2014, 20:56:</span>
schema....
mihai0070
Ok da fizic unde sunt firele de alumentare bord ... Sigurantele toate sunt bune ... Firu de + pentru bord unde e ? Firu de masa sau firele ... Daca stie cineva care a mai desfacut ... Si repet ... Problema a aparut cand am calcat frana acum nu am nici fraba nici semnal ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.