Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Linux si Cititor de Coduri de bare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Alex2k4
Se dau urmatoarele :
Un cititor de coduri de bare cu laser care se conecteaza folosind Keyboard Wedge (un simplu spliter in care intra tastatura si calculatorul preia date de la ambele ca de la o tastatura) si un sistem Linux.
Cititorul nu are nevoie de drivere dat fiind ca este ca o tastatura. Pe Xp il infig in loc de tastaura si se activeaza instantaneu apoi pot sa scanez. (face un BEEP cand a citit un cod si apoi il afiseaza in fereastra activa).
Pe Linux il infig, se activeaza , face beep cand citesc ceva DAR NU AFISEAZA nimic sad.gif .
Am incercat pe 2 Fedora Core 4 cu kernel 2.6.11 si 2.6.13 si pe un Thin Client cu Linux Embeded si kernel 2.4. si nicaieri nu imi afiseaza nimic.
E posibil sa fie o problema din cauza ca vin 12 cifre in acelasi timp si imi blocheaza Linux-ul fluxul ?
Vreo idee pls ca sunt enervat deja de cat am incercat.
Multumesc

---
Editat de moderator: MIRC! mad.gif
B31AYZ
Salut ,

Poti sa-mi spui si mie cum afiseaza citirea ? Trebuie un program special pe langa Xp ? In win98 este posibil ?

Multumesc.
Alex2k4
Problem solved smile.gif tastatura era pe usb si era conflict, daca scoteam tastatura si nu bagam o tastatura normala in wedge se pare ca nu se prindea ca are ceva in el la boot si tot nu mergea. Merge cu tastatura pe PS2 infipta in wedge si doar pe Kernel 2.4. Se pare ca pe 2.6 e o buba pe undeva.

Pt B31Ayz > Nu trebuie nici un soft...e ca si cum ai scrie tu manual codul care e scris sub cel de bare doar ca asa ti-l scrie el mai repede smile.gif Merge si pe 98 sigur. Doar bagi tastatura in mufa lui si mufa a 2 a a lui in calculator la PS2 si gata...merg ambele.
IRONICK
Nope. Ceea ce scanezi iti apare in word, notepad, campuri complectabile in web, etc . . ..
B31AYZ
QUOTE(Alex2k4 @ 7 Oct 2005, 19:03)
Problem solved smile.gif tastatura era pe usb si era conflict, daca scoteam tastatura si nu bagam o tastatura normala in wedge se pare ca nu se prindea ca are ceva in el la boot si tot nu mergea. Merge cu tastatura pe PS2 infipta in wedge si doar pe Kernel 2.4. Se pare ca pe 2.6 e o buba pe undeva.

Pt B31Ayz > Nu trebuie nici un soft...e ca si cum ai scrie tu manual codul care e scris sub cel de bare doar ca asa ti-l scrie el mai repede smile.gif Merge si pe 98 sigur. Doar bagi tastatura in mufa lui  si mufa a 2 a a lui in calculator la PS2 si gata...merg ambele.
*



Multumesc . Am citit mai jos ca afiseaza in Word, Notepad ,etc. Se poate prelua informatia pentru a fi prelucrata si stocata intr-o baza de date ?
Alex2k4
Poti sa faci ce vrei cu informatia dupa...de exemplu daca informatia o preiei intr-un camp generat folosind php apoi poti direct sa o bagi intr-o baza de date mysql.
B31AYZ
QUOTE(Alex2k4 @ 8 Oct 2005, 15:48)
Poti sa faci ce vrei cu informatia dupa...de exemplu daca informatia o preiei intr-un camp generat folosind php apoi poti direct sa o bagi intr-o baza de date mysql.
*



Ok. Multumesc. Am sa fac cateva teste .Mai mult de curiozitate .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.