Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alien
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
DRE
@costi: este folosit corect. Alien inseamna strain. indepartat de

alien
# s străin m
# adj străin (de), îndepărtat (de)

Asa ca... hotnews e varza smile.gif
BlaueCorsa
QUOTE(DRE @ 5 Oct 2005, 15:51)
@costi: este folosit corect. Alien inseamna strain. indepartat de

alien
# s străin m
# adj străin (de), îndepărtat (de)

Asa ca... hotnews e varza smile.gif
*



In toate tarile se foloseste Immigration Office sau Office for Foreigners. Este o diferenta de nuanta intre foreigner si alien.
lecar
QUOTE(DRE @ 5 Oct 2005, 13:51)
@costi: este folosit corect. Alien inseamna strain. indepartat de

alien
# s străin m
# adj străin (de), îndepărtat (de)

Asa ca... hotnews e varza smile.gif
*



O fi hotnews varza, dar aici mie mi se pare ca au dreptate. Sa folosesti "aliens" in contextul asta cred ca e cam nepotrivit. Potrivit era eventual "foreigners".

Si "marii poligloti" au mai facut o greseala: se scrie "authority", nu "autority".
vv
... si SUA, din cate stiu eu...
Problema e ca 'ministerul adm. si internelor" nu cred ca se traduce cu 'interior'... zic si eu.
lecar
Ministry of Interior e OK. Autority e gresit: lipseste un "h", precum spuneam. Sa folosesti "alien" in contextul asta e total nefericit, chiar daca o mai fac si altii.
BlaueCorsa
Precum spuneam, e o diferenta de nuanta:

http://www.adversity.net/Terms_Definitions...ndocumented.htm
lautrec
QUOTE(vv @ 5 Oct 2005, 17:07)
... si SUA, din cate stiu eu...
Problema e ca 'ministerul adm. si internelor" nu cred ca se traduce cu 'interior'... zic si eu.
*



ba da
adso
haideti asa, babeste, cum ma invata pe mine domnu' dinu (sa ii dea Domnul sanatate la varsta lui extrem de inaintata):

stranger: strain de față (nu-l cunosc, habar n-am)
foreigner: strain de țară (garantat alt pașaport)
alien: străin de loc (de unde pana mea să știu ce hram poarta, e clar ca de-al meu nu e).

va dau cuvantul meu de onoare, asta era deosebirea pe care mi-o facea profu' de engleza acum ceva ani - si nu putini sad.gif . (explicatiile stupide din paranteze imi apartin).

cum vor sa le spuna strainii vorbitori de engleza, strainilor de orice fel, e clar ca e treaba lor si noi nu ne putem baga. dar va garantez ca in SUA, Canada, Australia si Noua Zeelanda cel putin, li se spune aliens. a spune ca e nefericit, e a fi mai catolic decat papa.

competenta lingvistica suprema apartine alora care se nasc intr-o limba. daca lor le suna corect, hai sa nu fim noi ridicoli si sa le spunem ca folosesc un termen intr-un context nefericit.

nevasta-mea, care e de meserie, a ramas fascinata in fata explicatiei domnului dinu (multi ani) si mi-a zis ca e foarte corecta.

Ministry of the Interior - iara e corect, pentru o gramada de tari anglofone.

scuze pentru postarea la un banc.
lecar
QUOTE(adso @ 5 Oct 2005, 18:31)
stranger: strain de față (nu-l cunosc, habar n-am)
foreigner: strain de țară (garantat alt pașaport)
alien: străin de loc (de unde pana mea să știu ce hram poarta, e clar ca de-al meu nu e).

...a spune ca e nefericit, e a fi mai catolic decat papa.

*




Postez si io inca o data off-topic:
Pai mie tot mi se pare nefericita exprimarea asta in contextul dat. In Anglia (de unde a aparut in lume limba asta engleza) nu se foloseste. Ii zice Immigration Office sau Office for Foreigners, dar nu Office for Aliens. Ca ii zic asa americanii, canadienii, australienii... foarte bine. Sincer, nu stiam. Exagerand putin, e ca si cum ne-am apuca sa-i zicem si noi la lovitura de pedeapsa, palitura de osanda.

Dupa cum explici si tu foarte bine, cel mai potrivit era sa foloseasca "foreigner". Ca important e ca respectivii au alt pasaport. Din cate inteleg eu, nu conteaza daca te nasti in Uganda, din momentul in care primesti pasaport romanesc nu mai trebuie sa mergi la politie sa te inregistrezi. Asa ca desi esti tot "alien", avand pasaport romanesc nu mai ai treaba cu biroul ala.

nvmirel
Citat din Sting - Englishman in New York

"I’m an englishman in new york
I’m an alien I’m a legal alien
I’m an englishman in new york
I’m an alien I’m a legal alien
I’m an englishman in new york"

Eu stiam ca Sting este nascut si crescut in Anglia. Ma insel?

dacicuss
Bai, aberati off topic! Aici e loc de bancuri, mutati-va cu discutia despre alien&co in alta parte! Don moderator, ia masuri !...la rotula ca doare mai tare ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.