Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie neagra pe masini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
UXE
QUOTE
Un studiu Innovation Group anunta marea schimbare din asigurarile internationale de masini.

Pentru ambele parti, atat pentru companiile de asigurari, cat si pentru soferi. Cutia neagra va trimite wireless date catre asigurator, iar in functie de informatiile telemetrice (timpi, viteze medii si maxime, rute), fiecare sofer va plati mai multi sau mai putini bani pentru polita de asigurare.



sursa
brutus1789
Și cine garantează că datele colectate nu vor fi folosite și în alte scopuri???
C a t a l i n
Când dai buletinul la recepția unui hotel, cine-ți garantează?

__________

În altă ordine de idei, sistemul ăsta ar presupune ca plata asigurării să se facă retroactiv, ceea ce e aiurea. Și tot asta înseamnă că se păstrează asigurarea pe mașină, și nu pe șofer.
vijelie
In Romania, garantia respective e data de profesionalismul angajatilor cu salarii mari din ASF, fosta CSA.
madhorsefuzzy
Prima intrebare a romanului: cum se poate pacali cutia? biggrin.gif
UXE
Eu n-am inteles chestia asta "Cutia neagra va trimite wireless date catre asigurator". Cum? prin satelit? in timp real? + ca sigur va exista o cale sa fie decuplata electric .
C a t a l i n
Ce satelit vere? SIM GSM de date.
kaspersky
o sa aiba si roaming? biggrin.gif
UXE
si date nelimitate
brutus1789
Și probabil că majoritatea datelor (cu excepția coordonatelor GPS), vor fi colectate interogând calculatorul mașinii (viteza, etc), iar cu puțin efort aceste date pot fi «măsluite».
C a t a l i n
QUOTE(UXE @ 11 Mar 2014, 13:32)
si date nelimitate
*



Nu e nevoie ca datele să fie transmise non-stop în timp real...
UXE
Stiu, dar cineva ar trebui sa plateasca acest serviciu bagat pe gat
C a t a l i n
N-ai înțeles nimic din acel articol...
UXE
Nici nu l-am citit
Lord Hades
pe urmatorii 10 ani asa ceva cu siguranta nu va fi fezabil dpdv al costurilor.
interesant va fi cand un sistem de acest gen va trimite informatii catre police smile.gif iti iese amenda direct la imprimanta in torpedou ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.