Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot Mare La O Anumita Turatie Si Viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
opreagheorghe
La masina mea Logan Ph2 cu motor 1.2 16V, pentru pentru turatii ale motorului de aprox. 3100 rot/min. si viteza de 100 km/h apare un fenomen de rezonanta care face ca zgomotul sa devina foarte mare (bubuit in tobe, huruit, etc.). Fenomenul apare la acesta turatie si viteza si in aceste conditii sunt nevoit sa merg la viteze inferioare (pana in 90 km/h si turatii de max. 2800) sau superioare (peste 110 km/h si turatii peste 3200), unde se aude efectiv zgomotul de motor care nu este atat de deranjant.
Rog posesorii de Logan cu motor 1.2 16V sa-mi spuna daca au acest simptom deranjant la masina si cum poate fi atenuat.
DR.M
Da muzica mai tare.
FRATELLO
Peste 110 km/h nici nu merita sa te aventurezi ... din multe puncte de vedere, care tin strict de constructia Loganului. Vorbesc in cunostinta de cauza, am aceeasi masina ...
Kojak
Sa nu exageram...110...

macar pe autobanda poti merge mai repede decat un amarat de tir (chiar si care are limitare scoasa)

o fii el logan...da' nici chiar asa. smile.gif
FRATELLO
N-am zis ca tehnic nu se poate ...ma refeream la siguranta/confort/consum ... Iar autobanda este un vis (mult prea) indepartat !
roland
S-ar putea descrie zgomotul mai bine? In sensul ca trebuie sa fie o rezonanta, in niciun caz bubuit sau huruit, cum s-a exprimat initiatorul.
bogdan_t
salut,

la o anumita viteza sau turatie si la mine intra diferite piese in rezonanta! am un prestige 1.6 16v, ph2. daca trec de viteza aia, care e undeva pe la 120km/h totul revine la normal.

nu consider 110km/h o "aventura"! pana in 140-150 loganul meu se misca OK iar eu n-am impresia ca ma "aventurez"!
corbex
O frina energica, de la 150 la 0, ai incercat? Ca sa completezi imaginea sigurantei.
FRATELLO
@ Corbex : Exact, cu atat mai mult !
@ Bogdan-T : Discutia este despre 1.2 , 75 CP. Ai condus asa ceva ?
@ initiator : Roland are dreptate : o detaliere a zgomotului se poate ?! Ca asa...doar banuim fiecare ce ar putea fi !
opreagheorghe
Zgomotul care se manifesta in jurul vitezei de 100 km/h este diferit de zgomotul de motor turat, pare un zgomot din linia de esapament (rezonanta si pacaneli de detenta care se amplifica exagerat de mult). Acest lucru este deranjant deoarece pe autostrada sau drumuri expres este viteza cu care as dori sa merg.
klaus
incearca sa modifici rezonanta esapamentului (alta toba intermediara, batatoare acustice etc)
bogdan_t
QUOTE(FRATELLO @ 12 Mar 2014, 14:50)
@ Corbex : Exact, cu atat mai mult  !
@ Bogdan-T : Discutia este despre 1.2 , 75 CP. Ai condus asa ceva ?
@ initiator : Roland are dreptate : o detaliere a zgomotului se poate ?! Ca asa...doar banuim fiecare ce ar putea fi !
*



salut,

doar cu ocazia unui test drive! insa am descris situatia in care si la mine intra diferite piese in rezonanta! sunt curios cum se comporta masina aia daca depaseste viteza de rezonanta!

rezumandu-ma la intrebarea ta, nu... nu am condus 1.2 16v suficient de mult incat sa-mi permit o opinie! biggrin.gif

am un coleg de munca care are de aproape 2 ani un 1.2 16v. o sa-l intreb cum se comporta masina lui la viteze de 100-120km/h.

numai bine!
opreagheorghe
Dupa ce am cautat pe forumuri, am inteles ca apar diverse rezonante in functie de motorizari, care pot fi diminuate prin utilizarea unor batatoare acustice. Pentru Logan se spune ca o fost eliminat acest batator acustic pentru economie, dar acesta era pentru rezonantele de la turatii de 2000 rot/min.
Avand in vedere ca la motorizarea mea 1.2 16V rezonanta apare in jurul turatiei de 3000 rot/min, ce fel de batator acustic ar trebui montat si daca exista pe linia de esapament un suport sudat de care il pot prinde.
klaus
QUOTE(opreagheorghe @ 20 Mar 2014, 09:04)
Dupa ce am cautat pe forumuri[...] pot fi diminuate prin utilizarea unor batatoare acustice.
*

radmasa.gif
Cand vorbeam pe aici eu si cu ironik de batatoare acustice, de teste de pozitionare a acestora, "pe alte forumuri" se intreba lumea ce capete de schimbator sa-si ia ...
Si ca sa-ti raspund la intrebare, batatoarele acustice se racordeaza prin... incercare. Acum in ultimul timp au dezvoltat niste programele de calcul ca sa-i ajute cu pozitionarea generala, dar racordarea fina tot prin incercari se face.
La fabrica e mai usor ca se face pe banc.
Iar prinderea se poate face cu coliere, nu trebuie neaparat sudura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.