Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moneda de 500 RON
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
driver
Ati vazut? ati pipait?

George Enescu. 50 de ani de la trecerea in "rezerva" moneda pusa in circulatie din 26 septembrie anul curent.
Pe scurt:
-moneda din aur
-31,103 gr
-diametru 35 mm
-aversul: romania, 500 lei, etc
-reversul: portret George Enescu, 1881-1955, semnatura.

extras din attachment-ul de aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry17050103 sau http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4648&st=59

Luni ma duc sa o caut si fac poze.

edit: vedeti postul #60 iar in .pdf pagina 7-8
MoneyTalks
Si cit costa moneda asta? De unde se poate lua?
geocosma
http://www.bnro.ro/ ----> noutati


COMUNICAT

În conformitate cu prevederile Legii nr.312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României și ale Ordonanței nr.45/1998 a Guvernului României, aprobată prin Legea nr.244/1998 privind abilitarea Băncii Naționale a României de a pune în circulație emisiuni monetare cu caracter numismatic din metale prețioase, Banca Națională a României va pune în circulație, începând cu data de 26 septembrie 2005, o monedă din aur cu valoarea nominală de 500 lei, emisiunea ,,50 de ani de la trecerea în eternitate a lui George Enescu''.

Caracteristicile monedei sunt următoarele:

forma: rotundă;
metal: aur;
titlu: 999/1000;
calitate: proof;
greutate: 31,103 grame;
margine: netedă;
diametru: 35 mm.
Aversul prezintă în centru inscripția "ROMANIA" și valoarea nominală a monedei, respectiv "500 LEI". Stema României și anul emisiunii "2005" sunt plasate în diagonală, pe un portativ stilizat, de formă circulară. Portativul conține un text muzical, precum și reprezentarea unui pian și a unei viori, instrumente la care George Enescu a excelat.

Reversul conține în centru portretul compozitorului, violonistului, pianistului și dirijorului George Enescu, înconjurat de inscripția semicirculară "GEORGE ENESCU 1881-1955". În dreapta este amplasată semnătura în facsimil a marelui compozitor.

Monedele din aur, ambalate în capsule de metacrilat transparent, vor fi însoțite de un certificat de autenticitate, redactat în limba română și limba engleză, semnat de Guvernatorul Băncii Naționale a României și Casierul central, precum și de un pliant-broșură de prezentare a acestei emisiuni monetare.

Tirajul întregii emisiuni destinate vânzarii în țară și străinătate este de 250 de exemplare. Prețul de vânzare unitar este de 2 100 lei noi, respectiv 21 000 000 lei vechi. Costurile capsulelor, certificatului de autenticitate și pliantului-broșură de prezentare a emisiunii sunt incluse în prețul de vânzare menționat.

Monedele vor fi vândute în cutii de prezentare adecvate. În prețul de vânzare nu sunt incluse prețul cutiilor de prezentare și cota TVA de 19%.

Monedele din aur puse în circulație de Banca Națională a României pot fi achiziționate în scop numismatic de persoanele fizice și juridice interesate, deținerea și circulația acestora fiind permise potrivit art.2 din Ordonanța nr.45/1998 a Guvernului României, aprobată prin Legea nr.244/1998.

Monedele din aur, emisiunea "50 de ani de la trecerea în eternitate a lui George Enescu", au putere circulatorie pe teritoriul României.

Grafica monedelor este protejată prin înregistrare la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci din România. Falsificarea sau contrafacerea acestor monede din aur constituie infracțiune și se pedepsește conform legii.

Punerea în circulație, în scop numismatic, a monedelor din aur, emisiunea "50 de ani de la trecerea în eternitate a lui George Enescu", se realizează prin ghișeele sucursalelor București, Cluj, Iași și Timiș ale Băncii Naționale a României.
mil
1 moneda la 125 000 de romani...cred ca mai multe se bat decoratii Steaua Romaniei/an.....bzzzzzz...asta e subiect?

pe deasupara moneda e mai scumpa decat valoarea nominala...e moneda doar cu numele. Hai sa il vad eu pe ala care are chef sa cumpere produse de 500 de lei cand a dat pe moneda 2100 su si mai si pe vanzatoarea de la Cora...care va sa iti dea rest la ea...mai bine cu bonuri de masa smile.gif !!!
dras
QUOTE(mil @ 10 Oct 2005, 12:34)
1 moneda la 125 000 de romani...cred ca mai multe se bat decoratii Steaua Romaniei/an.....bzzzzzz...asta e subiect?

pe deasupara moneda e mai scumpa decat valoarea nominala...e moneda doar cu numele. Hai sa il vad eu pe ala care are chef sa cumpere produse de 500 de lei cand a dat pe moneda 2100 su si mai si pe vanzatoarea de la Cora...care va sa iti dea rest la ea...mai bine cu bonuri de masa smile.gif !!!
*



Fals.
Valoarea nominala e 500 RON, dar valoarea metalului e mult mai mare:
1 g aur = 45.54 RON
rezulta valoarea metalului = 31.103 * 45.54 = 1.416,43 RON
Diferenta e reprezentata de valoarea de colectionar pentru ca e o emisiune numismatica. Si crede-ma ca nu e scumpa deloc. Urmareste cotatia acestei emisiuni peste 5-10 ani si vei fi surprins.
mil
o moneda e moneda cand circula cu adevarat si cand pretul de cost e mai mic decfat valoarea nominala...restul sunt produse de incubator care ies d ela banca si intra in colectii direct...ca o fac eu in baie sau ca o face banca nationala...aceeasi circulatie va avea: de la forma in clasor sa ma umflu in pene la preteni ca ce pile mari am eu de am apucat o moneda d'asta...

Imi pare rau dar preferam o emisiune de 30 g de aliaj de argint mai ieftina (poate de 100 de lei) care sa circule pe piata in cateva zeci de mii de bucati, sa marcheze evenimentul, nu sa il ingroape in 200 de colectii.
dras
QUOTE(mil @ 10 Oct 2005, 14:33)
o moneda e moneda cand circula cu adevarat si cand pretul de cost e mai mic decfat valoarea nominala...restul sunt produse de incubator care ies d ela banca si intra in colectii direct...ca o fac eu in baie sau ca o face banca nationala...aceeasi circulatie va avea: de la forma in clasor sa ma umflu in pene la preteni ca ce pile mari am eu de am apucat o moneda d'asta...

Imi pare rau dar preferam o emisiune de 30 g de aliaj de argint mai ieftina (poate de 100 de lei) care sa circule pe piata in cateva zeci de mii de bucati, sa marcheze evenimentul, nu sa il ingroape in 200 de colectii.
*



Iar te contrazic: o moneda e moneda cind este emisa de o institutie autorizata sa emita moneda (cam alambicat, da asta este). Daca o faci tu in baie nu o sa o vrea nimeni. De apucat apuci daca vrei sa iei. Eu unul am altele pe care sa-mi cheltuiesc banii. Nu circula "cu adevarat" pentru ca nu se vrea a fi decit o emisiune aniversara, de unde si partea cu pretul/costul.
ashu
dras, adu-ti aminte de bancnota aniversara de 2000 de lei, aia cu eclipsa. Desi era aniversara, de colectie, etc, a fost pusa in circulatie o vreme. Deci, se poate. Ce spune Mil este ca el si-ar fi dorit ceva de genul asta.
driver
am fost la bnr si era cu inscrieri... bla bla si am renuntat, nu stiu cat costa ca am uitat sa intreb, oricum la 2000 RON nu mi-o permiteam rolleyes.gif
Mai erau monedele de 500 lei cu eclipsa (din care am cateva) iar bancnotele de 2000 cu eclipsa au fost prea multe si prea zburau in toate partile...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.