Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Insert adress-inactiv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Lexy
Am si eu o problema.Cand scriu un mail si dau la insert adress in campul To imi apar adresele inactive-90%

Nu conteaza daca adresa este pe yahoo sau pe alt server.Si nu stiu de ce.Si ma seaca....a mai patit cineva asa ceva?

Atasez poza si o sa se vada ca decat doua adrese sunt active si le pot bifa...celelalte nu.
J o h n n y


Si eu patesc asa, insa doar la cei pe care ii am in lista de messenger, fara a avea si adresa lor de mail, doar id-ul lor. Esti sigura ca ai si adresa lor de mail si nu doar id-ul de messenger?

Cornel001
Si eu am patit la fel. Am scris la Help Yahoo, mi-au rasp, dar mi-aduc aminte ca tot nu am rezolvat. Sa fie din cauza ca erau prea multe ? Aveam vreo 50 adrese.
Lexy
QUOTE(Johnny_Bravo @ 9 Oct 2005, 15:23)
Esti sigura ca ai si adresa lor de mail si nu doar id-ul de messenger?
*



Da.

Cat despre adrese, intradevar am peste 50 dar nu vad legatura ca nu e un numar asa de mare ptr un server respectabil ca yahoo-ul...

Bine macar ca nu's singura care a patit-o.

Mercic de raspunsuri.

Asi
acu se vad neajunsurile lui yahoo respectiv serviciul POP3 .. cum intentiona gmail (parca au si facut-o nu stiu.. n-am treaba cu gmail) ca la pop3 macar sti ca nu mai depinzi de serveru lor si pui calculatoru de la care butonezi sa isi faca treaba si nu serveru de cuca-macaua de nustiunde prin conexiuni subrede de net..

cu alte cuvinte ai putea incerca daca este posibil pentru tine sa iti faci un cont fix prin ip extern pe compu pe care il folosesti.. (va trebui sa fie deschis non-stop pt a primi mailuri.. ) sau ca sa nu stea nonstop sa ai macar un server configurat pe o adresa de mail fixa care le va stoca in el si apoi prin pop3 local poti sa butonezi de la orice calculator din reteaua cu acel server x, care server x poate fi un p1 la 100mhz cu un turbolinux pe el sau hai macar un redhat5 , pe care il uiti intr-un sertar fara tastatura, mouse, monitor, hard (in cazul turbo linux nu e nevoie pt ca foloseste o discheta si se incarca in ram.. ), si alte maruntisuri.. iar consumu de curent (10W/ora si nivelu de zgomot - nu cred ca are nevoie de nici un cooler.. poate doar floapa ce face zgomot+ faptu ca poate sta in sertar/debara/sub pat/unde vrei tu, iarasi nu e problema, iar un astfel de server se achizitioneaza cu vreo 30-50ron adica insignifiant parerea mea, si macar ai ceva stabil.

sau am putea astepta pana apare pop3 pe yahoo.
IRONICK
Hããaaaããã ?
lucian79
Idem .... blink.gif
Asi
adica? ..
de unde sa incep?

serviciul denumit pop3? ..
pa sa zicem asa cand primesti un mail pe yahoo (fara pop3) toate mailurile tale si adresa si tot contu e pe serveru lor! si tu te conectezi la pagina aia de peste mari si tari din serveru lor!!!

acuma daca ar avea yahoo serviciu pop3 se trece adresa de pop3 in outlook sau alt program de mailuri stationare si practic tot contu de yahoo se afla pe calculatorul tau de acasa!!!, cu serverul yahoo nu mai ai nici o treaba decat de autentificare, si asa o vaga corelatie, in rest adresele+mailurile+foldere+arhive+ce mai ai tu prin mail sunt pe calculatorul tau si vin pe calculatorul tau!! .. iar daca apar discutii cu agenda cum intampina lexy sti ca poti manevra ceva la calculatorul tau sa mearga adresele.. etc. pt ca problema ar fi la indemana..
cu serverul ziceam ca e util ca sa nu ti calculatorul deschis nonstop! (pt ca non-stop trebe sa fie ca sa primesti mailuri)

asadar cum spuneam yahoo nu are POP3 .. adica no can do!

dar poti sa faci un pop3 pe orice domeniu 'nteligent.. de ex ai site cu domeniu www.ics.igrec atunci poti face n adrese de mail cu pop3 acasa de forma nume@ics.igrec asadar... acest pop3 activat pe un server e util, doar ca trebuie sa iti schimbi adresa de mail, si e ceva de munca..

sau solutia simpla... sa asteptam pana baga yahoo serviciul pop3
Lexy
Am inteles cele spuese de tine dar e oarecum altceva...doar ca acele adrese nu sunt pe calculatorul meu asta nu ar trebui sa fie cauza ptr care eu sa le vad inactive!!Mai ales ca nu au fost tot timpul asa!!!
Ce ai zis tu cu pop3,e ok, e mai la indemna,dar atata tot.Hotmailul are pop3 mi se pare.
klaus
Asi zicea pe romana de facutul unui server de mail "acasa", sa vina mailurile direct la calculatorul de acasa, cu ip fix extern, si nu la un provider de mail.

Gmail-ul are pop3
Asi
pai asta e problema..

adica e o problema la serverul de mail... yahoo adica...

daca aveam serveru yahoo pe masa atunci putem sa ne bagam nasu sa vedem unde-i buba.. dar pana atunci trebuie sa avem serverul la indemana.. si banuiesc ca numa la indemana nu e un server yahoo care se afla pe nustiu-unde peste mari si tari.. asadar.. n-ai ce-i face.. e o problema.. si problema n-are nimic impotriva. se rezolva/ramane asa nu se stie, si unica solutie e sa speri ca se va rezolva de la sine si sa astepti.
daca exista un pop3 era alta discutie si se trecea la treaba propriuzisa pe serveru de mail din sertar/dulap/unde e bagat serveru ala de 2lei, sau chiar compu de pe masa poate sa fie server de mail (incomod datorita fazei cu nonstopul ala.. )
anpop
@Asi
gmail are pop3 si merge foarte bine...yahoo are de asemenea pop3 in varianta platita smile.gif
daca vrei sa folosesti un mail client (outlook, eudora, etc...) pt yahoo in varianta free, cauta pe google si da jos "yahoo pops", e un programel free care iti va permite configurarea contului de yahoo pt pop3 si smtp wink.gif
in caz ca ti- greu sa cauti, da-l jos de aici : http://www.softpedia.com/get/Internet/E-ma...YahooPOPs.shtml si citeste cu atentie configuratia ce trebuie facuta in outlook!
succes!
IRONICK
@Asi vad ca nici tu nu prea stii ce spui . . .. orice CLIENT DE EMAIL care stie (si stiu toate) POP3, are un BUTON (sau cum vrei tu sa ii spui) cu care poti sa ACTIVEZI sau DEZACTIVEZI "Leave a copy of messages on server". Poti sa iti lasi email-urile pe server si sa le ai si acasa (sau unde vrei tu . . .).
Cum spunea cineva mai sus foloseste YahooPOPs, daca nu ai cont platit la yahoo.
anpop
...si va rog io' nu mai confundati "mail client" cu "mail server".....
folositi cu incredere mail client si cu toate cele scrise mai sus veti avea placuta surpriza sa puteti folosi yahoo intr-un mod muuuult mai placut.... wink.gif fara login , fara reclame,timp redus, adrese la liber... si cum spunea si IRONIK :exista multe optiuni! doar trebuie citite! radmasa.gif
saddan
QUOTE(anpop @ 10 Oct 2005, 08:33)
...si va rog io' nu mai confundati "mail client" cu "mail server".....
folositi cu incredere mail client si cu toate cele scrise mai sus veti avea placuta surpriza sa puteti folosi yahoo intr-un mod muuuult mai placut....  wink.gif  fara login , fara reclame,timp redus, adrese la liber... si cum spunea si IRONIK :exista multe optiuni! doar trebuie citite!  radmasa.gif
*


ma bag si eu in discutie ca musca in beutura energizanta; sa sintetizam:
1. mail server= iti faci acasa un server de mail il configurezi, iti inregistrezi un domeniu pe internet ai o adresa de genul: nume_utilizator@domeniul_ales.ro(com, org, info, etc) si nu mai ai nici o legatura cu serverele publice de mail(ex. yahoo); avantaj major: nu mai ai restrictie la marimea fisierelor atasate trimise/primite si nici la dimensiunea contului de mail..... dezavantaj: trbuie sa stii sa configurezi sererul respectiv si sa il securizezi
2. mail client=poarta enorma prin care poti sa iti umpli calculatorul de pureci (virusi) ex: configurezi un client de mail pe un pop3 de yahoo... nu ai nici o garantie ca serverul yahoo iti scaneaza mesajele pe care le preia clientul (outlook) asa cum face la ora actuala cand te conectezi printr-ul browser la casuta personala de mail yahoo... iar daca pe calculatorul personal nu ai un antivirus competent, competitiv si adus la zi cu definitiile de virusi atunci ai toate sansele sa fii fericitul posesor al unei colectii mai mari sau mai mici de virusi
3. concluzie: folositi clientii de mail daor daca doriti colectii de virusi.... daca credeti ca va lipsesc scrieti-mi si va mai fac rost:)))
cu bine
Lexy
No offence, dar ca de obicei sunteti far oway from the target... smile.gif
george_slz
Yahoo are ceva probleme , tocmai am primit o notificare de reactivare ca user a unor grupuri de discutii. E o problema de gestiune a adreselor de mail.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.