Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea metalizata albastru catifea la spary
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
ion73
salut domnilor ...caut de nebun acest tip de vopsea la spray si nu gasesc nicaeri ...A gasit cineva ?sau a gasit vreo nuanta asemanatoare?
am ceva retusuri de facut ..au sarit niste pietricele mici pe capota si au luat tot pina la tabla ...e zona mica si nu se complica nimeni la service pt atat ...
Loghy
Du-te la o firma de vopseluri (gen Standox) cu codul de vopsea si iti fac baietii la spray exact nuanta de care ai nevoie.
My Berlina
Standox Romania
Bd. Theodor Pallady 30 D
Bucuresti
Romania
Mobil: +4 0724 277 012
Telefon: +4 021 345 57 14
Tel. / Fax: +4 021 345 60 24
E-mail: info@standox.ro
chz
Un sfat: nu vopsi capota cu spray. Incearca sa gasesti vopsea in nuanta masinii tale, dupa care cu un betisor cu vata (cele de urechi sunt bune) pune in locurile unde a sarit vopseaua. Trebuie degresat locul unde aplici vopseaua.
Ares
ion73 - pana la urma ai gasit spray-ul cu pricina?
Vreau sa-mi iau un eleron si sa-l vopsesc eu cu un spray (nu stiu daca e o idee buna, dar decat sa merg la service...) si ma gandeam exact la un tub de albastru catifea...
electric
QUOTE(Ares @ 1 Nov 2005, 22:56)
ion73 - pana la urma ai gasit spray-ul cu pricina?
Vreau sa-mi iau un eleron si sa-l vopsesc eu cu un spray (nu stiu daca e o idee buna, dar decat sa merg la service...) si ma gandeam exact la un tub de albastru catifea...
*


mergi in carefoure ;eu de acolo am luat
Ares
Mersi, o sa caut pe acolo. Si mai am o intrebare. In afara de vopseaua propriu-zisa stiu ca mai trebuia sa dau pe plastic cu o alta solutie ca sa nu se decojeasca vopseaua... sau ma insel? Si mai e nevoie de vreun lac ceva?
electric
QUOTE(Ares @ 2 Nov 2005, 07:23)
Mersi, o sa caut pe acolo. Si mai am o intrebare. In afara de vopseaua propriu-zisa stiu ca mai trebuia sa dau pe plastic cu o alta solutie ca sa nu se decojeasca vopseaua... sau ma insel? Si mai e nevoie de vreun lac ceva?
*


daca vrei sa vopsesti doar eleronul cu sprei nu mai folosi altceva dai cu hirtie abraziva fina granulatie 360 degreseaza cu benzina shi dai cu sprayul ;daca dai cu vopsea folosesti primer plast pt a prinde vopseaua apoi lac. poti gasi primr plast in tig la vitan la reprezentanta policolor (undeva pe la mijloc) iti da orice cantitate la fel shi vopsea dar parerea mea ca pt un eleron nu se merita costa prea mult
titi2
Eu am cumparat o cutie de vopsea albastru catifea acum vreo 3 ani de la standul policolor din Vitan ,iar langa era un stand care facea spray-uri. Atunci am dat parca vreo 300.000 pe vopsea si cam 60.000 sau asa ceva pe spray. Tot de acolo am luat spray cu lac incolor, dar asta era asa cum am spus acum 3, poate 4 ani...
Electronistu'
QUOTE(electric @ 2 Nov 2005, 22:17)
degreseaza cu benzina
*


NU SE DEGRESEAZA CU BENZINA! Aceasta dupa evaporare lasa urme de grasime. Se degreseaza cu diluant.
electric
QUOTE(Electronistu' @ 4 Nov 2005, 16:30)
NU SE DEGRESEAZA CU BENZINA! Aceasta dupa evaporare lasa urme de grasime. Se degreseaza cu diluant.
*


curios dar am participat la operatii de vopsitorie auto iar masinile respective au fost degresate cu benzina apoi sterse cu o cirpa uscata shi nu a ramas nici o urma de grasime sau altceva iar masinile au iesit perfect fara nici o problema asa ca te contrazic.
robert1991
a mai cumparat cineva spray albastru catifea? cat o fi unul?
Maskatu
Gata facut costa cam 20-25 de ron. Daca vrei la COD, se poate sa cumperi si la spray. Sunt centre speciale unde iti prepara vopseaua la cod, apoi o "injecteaza" in tub. Acestea costa 40-50 de lei. Cel putin atat costa in Bucuresti. Sau cumperi direct vopsea la cod la cutie.

Succese
Bogyciu
Si ala "gata facut" unde se gaseste? Din cate stiu eu albastru catifea nu se gaseste "gata facut", doar la cutie, iar ca sa iti umple un tub de spray sunt si eu interesat de un pret de actualitate si la ce firma se face (Klar parca produce nuanta asta la cutie)
sergiu-iulian
Ma abonez si eu la spray albastru catifea(''gata-facut'').Daca stiti careva unde putem gasi sa ne informati si pe noi.Multumesc!
DJMaxx
ce naibi nu gasiti vopsea ? ducetiva in vitan ca sunt o gramada care au ... dar treaba e ca nu se merita .. sa dai 50 de lei pe un spary de 250 ml ? mai bine iti iei o cutie te duci la un meserias si scapi ... oricum aia la spary nu iti baga lac ca na cica e metalizata si nu merge amestecata cu lac ...
si inca ceva daca luati din vitan spray gata facut o sa vedeti diferenta acasa fiind o nuanta mai deschisa tongue.gif cine stie masina mea poate ca a vazut diferenta de dintre aripa dreapta fata si restu masini ... cam aia e diferenta
robert1991
deci mai bine iau la cutie! mi-as vopsi capota smile.gif

9 Dec 2009, 19:25:
spray vroiam pentru alte mici retusuri..
sergiu-iulian
Eu vreau spray pt vopsit oglinzile.Cum si-a vopsit maskatu biggrin.gif tongue.gif
DJMaxx
decat sa dai pe un spray 50 delei , ca sa mi-a cerut mie aia in tg vitan ... cica domne la calculator facut ... mai dai 20- 25 lei pe spritzkit 2 lei pe folii abrazive mai bine iti iei alte oglinzi , poate de solentza sau logan ...adaptate pe dsn si gata , eu am luat spray gata facut ,dupa cum am mai zis albastru catifea metalizat dar nu e aceiasi nuanta ... face ce vrei ,oricum se vede diferenta , eu am vopsite oglinzile eleronu si o aripa ...tongue.gif


.... mai baga si un spray cu lac tongue.gif
sorin1983
la supernova 2002, aia albastru metalizat denumirea e de albastru catifea? in vreun hipermarket se gaseste ceva similar? stie cineva denumirea?
[attachmentid=1627796236]
cam asa arata nuanta...
sorin1983
Singura vopsea asemanatoare pe care am gasit-o in supermarket(fara sa fac comanda, amestecuri etc) costa 13.3 lei este de la SINTO si are codul BLEU MINERAL METALIZAT DACIA 1862C.
Sa vad cum arata la reparatie si eventual daca nu uit revin cu un post.
Masina este o sn clima din 2002.
Maskatu
Verde jad aveau? Care super market?
sorin1983
ca a ta n-am vazut... e vorba de auchan. eu am fost in militari dar daca ai drum poti sa treci si prin titan ca si acolo aveau de toate felurile. carrefour militari, selgros bd. timisoara, praktiker nu au decat alb si negru sau tampenii.
Maskatu
Ultimul tub l-am luat de la piese auto si nu era aceeasi nuanta, era un verde jad mai inchis. Si a costat si 25 lei. dry.gif
luci_bce
Maskatule, vezi ca la gorjului e un magazin de vopsele, ti-o face la cod pe loc,si pretul e de 25 de lei tubul de spray cu vopsea, si 22 de lei tubul cu lac. Astia de la auchan nu cred ca au exact aceeasi nuanta, si nu prea cred ca merita sa arunci banii. Cine vrea locatia magazinului de vopsea de la gorjului, dati-mi PM
tr04www
@sorin1983, denumirea culorii aleia este albastru catifea. daca zici ca ai luat albastru mineral o sa se cunoasca diferenta. eu am gasit in vitan, vopsea la spray, albastru catifea de la policolor. nu se cunoaste mai deloc diferenta.
mergi in vitan si cauta vopsea la spray de la policolor, culoarea albastru catifea pentru supernova(stiu vanzatorii despre ce e vorba). pretul a fost de 25 de lei, spray de 400 ml.
sorin1983
Deocamdata am luat-o pe aia de mai sus... masina nu e a mea, nuanta trebuie sa fie asemanatoare... revin cu pareri.
djasu82
ce e prost la spray e ca se gazeaza vopseaua dupa ce ai dat cu spray si trebuie dusa la polish si mai tampit e cand iti baga ala in spray lac...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.