Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote in motor la dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
Salut! Scuze daca sa mai discutat despre asa ceva , dar am cautat si nu am gasit ce mi-a trebuit.Asa ca, am o dacia break din 98 si ieri ia-m schimbat uleiul si ia-m pus unul 20w40 ,toate bune si frumoase.Dupa ce ia-m dat cheie am observat ca curge putin ulei pe la fulie la motor,o picatura doua de ulei.Dupa aceea am auzit un zgomot ciudat la motor , ca un fel de tacanit repede.Mentionez ca pana sa schimb uleiul nu am auzit acest zgomot.Ce pot sa ii fac sa numai tacane?Afecteaza cu ceva mersul motorului?


P.S. Inainte , pana sa schimb uleiul aveam presiunea la ulei maxima , dar acum ajunge la relanti la 3 -3,5 si in mers la 5 ,dar dupa 5 ,10 min de mers coboara la 4.

25 Mar 2014, 16:17:
Chiar nimeni nu ma poate ajuta?
RaduWra
Si la mine tacane putin de cand am facut schimbul de ulei (15w40), inainte avem un ulei putin mai gros si nu tacanea de loc. Eu tin sa cred ca sunt culbutorii..
mihaitamar
Pai inainte tot ulei dinasta aveam si nu aveam nicio problema.Si in plus , la relanti, merge cateodata de parca zici ca este diesel , in acest fel se aude motorul , cred ca de la culbutori.
bostan22
Cu siguranta e de la culbutori.In legatura cu presiunea,stai linistit,s-a incalzit afara,uleiul mai subtire>presiune nemA:))
KeO
Presiunea la ulei este foarte buna.
Picatura de la fulie e din cauza de simering capac distributie.
Zgomotul de culbutori apare din cand in cand. Din cate imi amintesc, trebuiesc reglati din 2 in 2 revizii, adica la 10.000km, conform manualului de intretinere.
raduw0w
e de la culbutori...

PS: mihai spune-mi te rog ce consum ai la breaku tau smile.gif
mihaitamar
@raduwow brekul meu este pe gpl, nu merg cu ea pe benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.