Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placutele de frana ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raduw0w
azi am observat la dacia mea ca atunci cand franez se aude la rotile din fata un "carait" zici ca se freaca fier pe fier, sa fie gata placutele de frana ?
maho
Posibil (cam cati km au ?), dar ridica intai masina pe cric, asigur-o, invarte de roti pe rand si roaga pe cineva sa apese frana, sa te lamuresti. Placutele pot scartai si daca materialul e prost.
ilie.claudiu90
dar fa asta cat mai repede,daca se tocesc de tot,am patit de mi-a cazut de la o roata din fata o placuta de frana,dar in mers, si am ramas complet fara frana,pe langa faptul ca iti toceste foarte urat discul de frana
razvan32
trebuie sa te uiti la placute sa vezi daca sau terminat si sa nu frece fier pe fier
raduw0w
Le-am schimbat.. erau praf placutelele, si discu imi e umpic sgariat, trebuie sa il shimb, aveti idee cat sa fie discurile cu etrieri si placute ?
ilie.claudiu90
s-a subtiat rau discul?daca nu e foarte subtire mai merge...noile placute mai indreata zgarieturile,de ce vrei sa schimbi si etrierii?ai aerisitoarele rupte?
KeO
Discul trebuie sa aiba minim 9mm grosime. Daca are zgarieturi adanci, deasemenea trebuie inlocuit.
raduw0w
Are doar zgarietura, nu e cine stie ce, dar o sa schimb... da, s-a rupt la unu aerisitoarele si vreau sa schimb tot, etrieri, placute, discuri ...
Mircea Zahan
Eu am ,,probeleme ,,, de cate ori ma opresc intr-o parcare neasfaltata,sau unde e praf , imi intra mizerie la placute si scartaie tare.....Voi nu patiti?A mea e 1310 din `98
pistritu
pune placute noi, cred ca se mai gaseste inca Fermit. Nu sunt o avere
iulica89
TERMINATI CU FERMIT!!!
Gasiti placute in cutie alba, scris RENATLT pe ele, de origine, la 35 lei si nu mai trebuie sa apesi pe frana pana iti iese piciorul prin podea si nici nu scartaie.
razvan32
QUOTE(iulica89 @ 31 May 2014, 13:20)
TERMINATI CU FERMIT!!!
Gasiti placute in cutie alba, scris RENATLT pe ele, de origine, la 35 lei si nu mai trebuie sa apesi pe frana pana iti iese piciorul prin podea si nici nu scartaie.
*




ce cod au placutele?
iulica89
Cauta pe 23 august-imposibil sa nu gasesti-vezi la Eka TRUST. Nu stiu codul, dar sigur nu'ti va trebui.
bashtalu
dar de placute ferodo de ce nu amintiti? pentru daciile de dupa 96 cel putin, a mea e din 96 si i se aplica aceasta treaba, placutele de frana de solenza se potrivesc.
in speta, la ferodo premier pt solenza, trebuie sa polizati tamburusul de pe spatele lor si gata

nu mai stiu cat costa, dar sunt mai bune

spor!

am eu pe dacia break din 96-nu vorbesc din carti

la fel la saboti, daca sunt mari ca de break-merg cei de pe solenza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.