Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Daewoo Nubira(Chevrolet Lacetti) 2003
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
BennyORWO
Salut.
Am zis sa va prezint noua mea achizitie.
Am cumparat-o in Mai 2013,din nevoia de a circula in conditii de siguranta si confort,fata de vechea mea dacie break.
Masina se prezinta bine,este din 2003,are si ceva dotari:
-clima
-geamuri electrice fata-spate
-abs
-oglinzi electrice-incalzite
-scaun reglabil in toate pozitiile
-volan reglabil,etc.
Este destul de confortabila,este silentioasa ,si merge foarte bine.
Este echipata cu un motor benzinar, 1.6 16 v 110 cp.
Consumul...este putin mai ridicat:extraurban 7-7,5 si urban undeva 10-11.
Imi place ca este foarte stabila la drum,are ecartamentul lat,cauciucuri late 195/55/15.
Deocamdata se prezinta bine,si nu cere bani,decat de benzina smile.gif

argon
Confort o avea fata de vechea Dacie, dar siguranta? Teste nu i-au facut, dar Nubira stiu ca nu statea prea bine, neam cu Aveo huh.gif
speedy82
@BennyORWO: Sa o stapanesti sanatos si sa te tina mult si bine! Vad ca masina a fost destul de...abuzata. Asa ai luat-o?

@argon: cam toata gama veche de woo-uri sufera de marea problema a sigurantei. Cel putin la nivel European, le-au dat in cap urat de tot. Prin State e putin mai bine, desi ei au alte stadarde decat stelele EuroNCap si care sunt si mai dure. Dar avand in vedere, ca masinile astea se vand in tari unde nivelul de pret este mai important...

P.S. Daca tot ai "orezarie" poti incerca si forumul/forumurile dedicate tongue.gif
BennyORWO
Multumesc @speedy,Doamne ajuta.
A mea doar cu numele este Daewoo,in rest e Lacetti pur sange.
Abuzata nu stiu daca a fost,dar cred ca te referi la petele de pe bord.
Asa am luat-o.Vechiul proprietar lipise tot felul de brizbizuri pe acolo:suport de telefon,iconite,etc.
O sa incerc sa schimb acele segmente cu altele de la dezmembrari.
Siguranta oricum este peste dacie,macar ca are airbag-uri smile.gif
speedy82
Am inclus si petele de pe ornamentele de plastic, dar si "pielea" obosita de pe volan, de la mansonul de la schimbatorul de viteze, tapiteria arsa si desprinsa de pe scaunul soferului si scrumiera din spate rupta.

Alta precizare ar fi aceea ca "Lacetti" este doar numele modelului, marca este Daewoo, ulterior redenumita Chevrolet prin achizitia de catre GM. Oricum pe piata coreeana, masinile s-au vandut in continuare sub sigla Daewoo, iar pe celelalate Chevrolet, sau chiar Suzuki, daca ne referim la modelul de fata. Care apropos, dpdv tehnic este o Nubira II, cu mici deosebiri.

Legat de ornamentele respective, sfatul meu ar fi sa le scoti si eventual fie le vopsesti argintii ca si cele de pe consola central, fie imbracate in coolant, sau varianta mai scumpa dar si cea mai...fatoasa cu hidrotransfer si il faci tot imitatie de lemn.

Succes!
Iulikk
QUOTE(argon @ 29 Mar 2014, 12:44)
Confort o avea fata de vechea Dacie, dar siguranta?  Teste nu i-au facut, dar Nubira stiu ca nu statea prea bine, neam cu Aveo  huh.gif
*



Cand te plimbai cu rablele alea 3 erau cele mai bune, acum nu mai sunt?
bmwh548
QUOTE(speedy82 @ 29 Mar 2014, 21:24)
Am inclus si petele de pe ornamentele de plastic, dar si "pielea" obosita de pe volan, de la mansonul de la schimbatorul de viteze, tapiteria arsa si desprinsa de pe scaunul soferului si scrumiera din spate rupta.
*



Materiale de proasta calitate. Stiu Lacetti cu sub 100k de km la bord si are mansonul praf, volanul ros, a avut un maner de portiera rupt etc.
b76bgaarh
QUOTE(argon @ 29 Mar 2014, 12:44)
Confort o avea fata de vechea Dacie, dar siguranta?  Teste nu i-au facut, dar Nubira stiu ca nu statea prea bine, neam cu Aveo  huh.gif
*


a fost testat in hamerica.

benny, mijto masina.
argon
QUOTE(Iulikk @ 29 Mar 2014, 22:27)
Cand te plimbai cu rablele alea 3 erau cele mai bune, acum nu mai sunt?
*



Desi Matizul avea 3 stele euroncap, adica triplu fata de aia a ta, erau bune la momentul ala, acum am evoluat, tu tot cu rabla te plimbi.

QUOTE
a fost testat in hamerica.


Mda..la 160 km/h, nerelevant icon_mrgreen.gif
https://www.youtube.com/watch?v=XFkn37BDvTw
BennyORWO
Adevarata remarca lui @speedy82.
Intr-adevar,sunt cam uzate unele elemente,dar se pot inlocui.
Conteaza mult si cum a fost pastrata masina...nu ma refer numai la proprietar,ci si unde a fost tinuta,afara sau in garaj.
Masina ne stand in garaj,va dati seama,vara la 40 de grade afara,in masina sunt 50-60,si normal ca plasticile alea de la volan,schimbator,se inmoaie si se uzeaza,dar cum am spus,se pot inlocui,insa momentan merge si asa.
Oricum,pentru ca este un upgrade fata de vechea dacia,eu sunt multumit de ea,si imi place ca atrage si privi,nefiind o masina uzuala...cel putin la mine in TR.
Un mic upgrade as vrea sa ii fac.Vreau sa ii caut jante originale de aliaj sa le montez,in rest o las cat mai originala.
@argon.
Aia e alt model de Nubira.
Iulikk
QUOTE(argon @ 29 Mar 2014, 22:41)
Desi Matizul avea 3 stele euroncap, adica triplu fata de aia a ta, erau bune la momentul ala, acum am evoluat, tu tot cu rabla te plimbi.
*



Pfff... evolutatu-le. biggrin.gif .
todhiere
Frumoasa masina, ce planuri de imbunatatire - modificare ai?
BennyORWO
@todhiere,merci.
Singura imbunatatire,ar fi niste jante de aliaj,in rest,cum am spus,o las cat mai originala...consider ca asa arata cel mai bine.
Intre timp,o sa incep un proiect(daca pot sa ii zic asa),de reconditionare a batranei mele dacii din 94.

IRONICK
Stalpul B (stanga) de ce a fost revopsit?
BennyORWO
Masina a fost revopsita in totalitate,dupa ce am cumparat-o.
Avea ceva zgarieturi pe la spoilere,o usa era putin ''stearsa'' in parcare,asa ca am decis sa o vopsesc.
Sincer sa fiu,pana acum nu am observat ca s-a vopsit si chederul smile.gif ...deh...meseriasi.
todhiere
Si eu la asta ma gandeam, niste jante, ca dau bine pe maisina. Imbracarea cu autocolant carbon sau gri inchis a ornamentelor din bord ar fi indicata, sunt uzate, si oricum lemnul fals nu prea se pupa cu clasa asta de masina, zic eu. Succes.
argon
QUOTE(BennyORWO @ 29 Mar 2014, 23:55)
@argon.
Aia e alt model de Nubira.
*



E nubira 2(J150), am facut ceva km cu una din aia, masina bunicica dar consumul cam mare pentru 1.6. A ta o fi urmatoarea, J200.
Markos
Ultimul model produs care-i? J350?
BennyORWO


Hmmm...se putea si mai bine,dar sa speram ca nu se va intampla necazul smile.gif
Intr-adevar consumul maricel,dar cel putin are mai multa vlaga decat unele masini cu care am mers.
De ex:la scarbici am un Logan Van,1.5 dci 65 cp...baba de masina,putin mai sprintena decat batrana mea dacie...dar cand ma urc in ''orezu'' meu,e diferenta enorma,orezu avand putere aproape dubla.

IRONICK
QUOTE(BennyORWO @ 30 Mar 2014, 07:44)
Masina a fost revopsita in totalitate,dupa ce am cumparat-o.
Avea ceva zgarieturi pe la spoilere,o usa era putin ''stearsa'' in parcare,asa ca am decis sa o vopsesc.
Sincer sa fiu,pana acum nu am observat ca s-a vopsit si chederul  smile.gif ...deh...meseriasi.
*



In poze se vede vopsit cel mai bine opritorul de la usa spate.
Semnalmec
Pai..parca erai mare fan ai batranei Dacii da' ....vad ca cu prima ocazie ai schimbat iute macazu' smile.gif ma asteptam eventual sa-ti cauti o dacie in stare mai buna.In fine...
BennyORWO
Pai cum sa nu...inca am batrana dacie,si chiar vreau sa o reconditionez...dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa nu cumpar alta masina.
Momentan dacia este pe chituci si asteapta sa fie bagata la reconditionat... dar ca deobicei problema principala,sunt banii.
Am mai spus,si repet...sunt daciot,imi plac daciile(intorc capul dupa ele pe strada),am si eu dacie,vreau sa o refac...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma rezum numai la dacie.
La un moment dat,trebuie sa te modernizezi in materie de masina,dar nu inseamna sa renunt la dacie...cum este in cazul meu.




cdadan
QUOTE(Semnalmec @ 31 Mar 2014, 02:27)
vad ca cu prima ocazie ai schimbat iute macazu' smile.gif
*


Bine a facut. Chiar daca mai sunt fani televizoare cu lampi, asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu asa ceva in sufragerie si sa-l folosesti in mod curent.
Semnalmec
OK..spor la treaba cu 'batrana". Am crezut ca ai rematizat Dacia si de aceea am zis.Am inteles acum
wink.gif
speedy82
QUOTE(bmwh548 @ 29 Mar 2014, 21:34)
Materiale de proasta calitate. Stiu Lacetti cu sub 100k de km la bord si are mansonul praf, volanul ros, a avut un maner de portiera rupt etc.
*



E, aici iarasi putem deschide o discutie care se poate intinde pe cateva pagini. Asa si eu pot sa iti dau un exemplu cu un Lacetti al unui prieten care are 200.000 de km si care nu are nici plastice rupte, nici mansoane praf sau scorojite etc. Probabil ca masina pe care o stii a fost facuta taxi sau cel care a avut-o nu a avut grija de ea. Nu spun ca materialele din aceasta masina sunt de prima clasa. Nici vorba. Dar nici nu pot sa practic unul din sporturile romanilor "asa face toate", doar pentru ca unul sau niste posesori nu stiu sa faca altceva la masina decat sa bage cheia in contact si sa conduca. Si nici asta nu o fac cum trebuie
BennyORWO
Fratilor...eu sunt multumit de fierul meu.
Tinand cont ca am dat 1000 Euro pe ea...eu cred ca eu un chilipir smile.gif
sorin1983
la banii astia e cea mai buna... smile.gif
Markos
Mergea și la 800...
Ampt
QUOTE(Markos @ 1 Apr 2014, 00:58)
Mergea ...
*


Pe douã sau patru picioare? biggrin.gif
BennyORWO
QUOTE(Markos @ 31 Mar 2014, 23:58)
Mergea și la 800...
*


Pai e dacie?ca si dacii in stare foarte buna,sunt pe la 700-800 Euro.
bmwh548
QUOTE(speedy82 @ 31 Mar 2014, 20:47)
E, aici iarasi putem deschide o discutie care se poate intinde pe cateva pagini. Asa si eu pot sa iti dau un exemplu cu un Lacetti al unui prieten care are 200.000 de km si care nu are nici plastice rupte, nici mansoane praf sau scorojite etc. Probabil ca masina pe care o stii a fost facuta taxi sau cel care a avut-o nu a avut grija de ea. Nu spun ca materialele din aceasta masina sunt de prima clasa. Nici vorba. Dar nici nu pot sa practic unul din sporturile romanilor "asa face toate", doar pentru ca unul sau niste posesori nu stiu sa faca altceva la masina decat sa bage cheia in contact si sa conduca. Si nici asta nu o fac cum trebuie
*



1. Masina aia o stiu de cand a fost cumparata. A fost folosita "normal" (mers la servici, vacante etc).
2. Masina ajunge in service si pentru schimbat un surub, proprietarul are un fix in privinta asta (si atata timp cat isi permite financiar nu e ceva rau).
3. Cum spuneam respectiva are ~100k km, nu e prima Lacetti/Nubira la care vad mansonul respectiv flenduri. Eu unul ma indoiesc de starea perfecta a mansonului de la schimbator la una care are 200k km.
cdadan
QUOTE(bmwh548 @ 1 Apr 2014, 09:06)
Masina ajunge in service si pentru schimbat un surub, proprietarul are un fix in privinta asta (si atata timp cat isi permite financiar nu e ceva rau).
*


A economisit la achizitie, acum are de unde. Cu alte cuvinte, s-a ieftinit la faina dar se scumpeste la tarate.
bmwh548
Masina de care vorbesc eu a fost cumparata din reprezentanta. Noua. La vremea aia nu era chiar ieftina.
cdadan
Si ce folos?
Buna nu e.
Valoarea de revanzare e praf.
argon
Daca avea sigla de pemfeu era buna, nu-i asa?
b76bgaarh
sau skoda.

in 2007 era mai evtin decat o skoda octavia, la echipare echivalenta.
bmwh548
QUOTE(cdadan @ 1 Apr 2014, 12:11)
Si ce folos?
Buna nu e.
Valoarea de revanzare e praf.
*



E atat de buna cat ii permitea pretul la momentul respectiv. Cati ani a fost "reasonably priced car" la Topgear?
Tu cand iti iei masini noi le alegi in functie de valoarea de revanzare?
cdadan
Pai ... in primul rand ar trebui sa fie buna.
speedy82
@bmwh548: pentru lucrarile mecanice, la masinile noi, cam marea majoritate a oamenilor se duc la service. In primul rand pentru garantie (mai ales ca a fost luata de noua), apoi din comoditate, cand nu mai e vorba de garantie si nu in ultimul rand din nepricepere/nestiinta. Asta nu inseamna ca in rest masina a fost ingrijita. De exemplu: de cate ori masina respective a primit vreun detailing interior, sau exterior. Sau mai simplu si mai putin costisitor: de cate ori a primit o curatare cu un balsam de piele pe mansonul respectiv si restul obiectelor acoperite cu piele/vinilin, plasticele curatate cumt rebuie si date cu diverse solutii de intretinere etc.?

Repet, nu vreau sa dau cu pietre, dar marii majoritati ii este foarte usor sa blameze un producator sau altul ca scoate produse slab calitativ sau mai stiu eu cum, dar in realitate nici nu a fost intretinut/exploatat corespunzator. Asta nu inseamna ca trebuie sa uitam de faptul ca suntem o societate de consum si ca bunurile/serviciile sunt realizate/prestate in consecinta. Deci parerea mea este ca este o culpa comuna (asa cum se mai intampla si in automobilism).

@cddan: stimate coleg, nu e prima data cand observ ca tu esti cam impotriva tuturor masinilor prezentate aici, din varii motive. Unele reale, altele mai putin. Stiu ca este un forum, stiu ca fiecare are dreptul la propria opinie, pro sau contra, dar cand toate sunt doar contra, atunci lucrurile nu mai sunt chiar in regula. Spuneai ca valoarea de revanzare este praf. Perfect de acord, dar si la restul masinilor, e cam praf, pentru ca vorbim de masini de larg consum, de serie mare, nu de "OZN-uri" gen Ferarri Lusso, care de-a lungul anilor care a ajuns sa se vanda cu preturi de ordinul milioanelor de euro.
cdadan
Esti in eroare. Polemizam cu colegul bmwh pe o tema paralela cu topicul, recunosc.
Legat de masina prezentata pe acest topic, vezi ce am zis pe pagina precedenta.
Markos
Daca nici cdadan nu se pricepe la sehasuri si la revanzarea lor...
cdadan
Categoric.
madhorsefuzzy
Bufnitza o sa o vinzi tot pe forum? smile.gif
Markos
Depinde. Se poate pune gepeleu la ea?
BennyORWO
Nu m-am interesat daca se poate pune gepeleu pe ea,dar cred ca se poate.
Sincer sa fiu,nu prea ma tenteaza gpl-u smile.gif
corbex
@Speedy82: Se baga si Dan ca masina veche-n servis. E ofticos pe pasionatii de masini detailate. Pune-mi si mie pe PM un tutorial cu curatarea maciuliei.
bmwh548
QUOTE(speedy82 @ 1 Apr 2014, 14:19)
curatare cu  un balsam de piele pe mansonul respectiv si restul obiectelor acoperite cu piele/vinilin
*



Constructia "frectie la picior de lemn" iti spune ceva? Poti sa dai pielea ecologica (adica mizeria aia de plastic ce trece in zilele noastre drept piele) cu ce solutie vrei, tot piele ecologica ramane. Nu are capacitatea de a absorbi substantele hidratante din lichidul respectiv asa cum face pielea naturala.
corbex
Cu crema de ghete arata bine.
cdadan
QUOTE(bmwh548 @ 1 Apr 2014, 19:14)
pielea ecologica (adica mizeria aia de plastic ce trece in zilele noastre drept piele)
*


Decat pentru necunoscatori. Dar si plasticul ala intins pe panza e de mai multe feluri. Unele rezista cu brio, altele mai putin.
bmwh548
Indubitabil. Doar ca in gama asta de pret nu prea era loc de materiale de top (fie ele si plastice "flexibile").
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.