Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce placute de frana imi recomandati ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
geobmobil
Salut. M-am decis sa schimb placutele de frana dar am inteles ca sunt unele mai bune iar altele mai slab calitative. Va rog sa-mi recomandati un tip de placute foarte bune. Pt. Logan 1.4 , 2006 . Multumesc
MyKe89
ATE, TRW, Textar, Ferodo Premier (nu SL), Pagid etc. Ordinea e aleatoare.
vi_escu
plus lectura celor 31 pagini din topicul deticat ; atunci chiar nu o sa mai stii ce sa alegi!
KeO
Exclude asam, ngh, sct si klaxcar france, si in rest e ok. Sper sa nu fi scapat vreunii urati. smile.gif
Poti pune linistit un Bosch, Remsa, Roadhouse (astea doo se fac in aceeasi fabrica, in Spania) LPR. Sunt marci medii, sa zic asa, dar banuiesc eu ca nu te duci la curse. La un mers normal, nu vei face diferenta intre un Ferodo si Bosch. Le gasesti pe la 60 lei/set.
MyKe89
Omul a cerut placute foarte bune. De ce ii recomanzi LPR si alte rahaturi?
Cristi1980
Placutele Fermit sunt foarte bune.
ORIJINAL21
Nu va zgarciti la banii pe placutele de frana!
Ganditi-va ca este viata voastra in "Joc" .
Un set prost de placute este = cu o franare mai indelungata si proasta iar posibilitati mai mari expuse la impact!

Deci, la placutele de frana recomand doar Fermit.
KeO
QUOTE(MyKe89 @ 6 Apr 2014, 03:40)
Omul a cerut placute foarte bune. De ce ii recomanzi LPR si alte rahaturi?
*


Vorbesti de parca le-ai "gustat" pe toate...
Bun inseamna sa-si faca treaba, la un pret corect. Nu sa dea bani pe chestii cu multa reclama, dar nu v-a simti niciodata diferenta.
"Rahat" inseamna ceva ce nu franeaza cand se incalzeste, sau poate chiar se dezlipeste, cum sunt "chinezariile". Ceea ce nu e cazul celor amintite de mine. Daca ti-as pune Roadhouse pe BMW si ti-as spune ca-s textar, cu siguranta nu m-ai contrazice.
klaus
QUOTE(vi_escu @ 3 Apr 2014, 00:00)
plus lectura celor 31 pagini din topicul deticat ;
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.