Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Janta 5J
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
goaspy
Salut,

Pot sa pun un set de jenti 13x5J 4x100, de Toyota, pe SuperNova? Din cate am vazut cele originale sunt 5.5 J.
Cauciucurile cu care vin aceste jenti sunt 165/70/R13, ca in talon.

Roti Toyota

Mersi
Tince1290
da, linistit...legal vorbind nu e nici o problema...

important e ca dupa uzura cauciucurilor sa cumperi altele compatibile cu jantele...nu stiu foarte multe despre acel 5J sau 5.5J, doar ca reprezinta forma si suprafata contactului dintre janta si cauciuc...5J are suprafata ceva mai mica, deci sunt sanse mai mari sa se desprinda cauciucul de janta in cazul unui impact sau sofat foarte agresiv...dar 0.5 nu e o diferenta asa de mari si in mod normal nu o sa fie probleme

sper sa nu gresesc, las si pe altii sa completeze/corecteze ce-am zis...dar legal nu sunt sigur probleme si daca vin cu cauciucuri pe ele clar nu exista probleme nici de compatibilitate janta/cauciuc...
donlucyan
Salut. Am si eu o intrebare.
Am gasit 4 jante pe 15 cu cauciucuri de vara/iarna la 700lei cu 175-55-r15.
Ce ziceti imi atinge daca le pun ?o sa ma duc sa le pun pe supernova sa vad ce si cum dar zic sa va intreb si pe voi.
novitech
iti va atinge 100% pe spate in oale.
trebuie distantieride 15 mm
donlucyan
Crezi tu ? o sa fac o proba ca sa vad ce si cum.
Maskatu
Novitech, ban pentru clona.
george_scala_2004
QUOTE(donlucyan @ 20 Jan 2015, 20:22)
Salut. Am si eu o intrebare.
...
Ce ziceti imi atinge daca le pun ?...
*




QUOTE(novitech @ 20 Jan 2015, 20:34)
iti va atinge 100% pe spate in oale.
trebuie distantieride 15 mm
*




QUOTE(donlucyan @ 20 Jan 2015, 20:55)
Crezi tu ? o sa fac o proba ca sa vad ce si cum.
*



wacko.gif blink.gif

nenea daca tot esti chitit sa le iei de ce mai intrebi daca nu tii cont de pareri? mai rau, faci si misto...
silviu myl
ats cup se numesc jantele nu o sa iti atinga si o sa de-a bine pe masina
uite o poza cum vin pe supernova
donlucyan
O sa ma duc sambata sa le probez ,dar partea rea este cu RAR-ul ,ori caut ceva pe 13 si scap mai ieftin dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.