Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trecere de la bord vechi la bord nou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
vercingetorix
Vreau sa trec la dacioara de la bord model vechi la cel nou, cu turometru.
Daca a mai facut cineva miscarea asta sa spuna tot tacamul, multumesc.
Eventual o schema cu legaturile si conexiunile necesare.
Si poze cu variantele de bord.
claudiuploiesti
Daca doar lipsa turometrului este motivul trecerii la alt tip de bord , vezi ca se gaseste turometru separat.
Eu am luat unul destul de mic in diametru pe care l-am lipit cu banda dubluadeziva chiar deasupra volanului (pe cochila sau cum se numeste) o sa pun o poza daca te intereseaza varianta.
Am gasit un turometru destul de mic in diametru aprox 8 cm (cam cat ceasul de apa sau de ulei ) care are si suport de prindere
DJ-55-AMC
Daca vrei sa pui ceasuri de 1310 cu turometru in locul unora de 1300 trebuie schimbata instalatia electrica. Cel de 1310 are 3 mufe iar cel de 1300 are 2 mufe.
Poti modifica instalatia, adica sa scoti fiecare fir in parte si sa-l repozitionezi in mufa care trebuie dar nu stiu daca iti vor functiona ceasurile in totalitate. Cat despre partea cu turometrul este simplu, tragi un fir de la borna - a bobinei de inductie si o legi la mufa corespunzatoare.
KeO
Verific maine daca am schemele electrice in manualul de reparatie, si iti dau de veste. Oricum, pt modificare iti trebuie "rigletele" alea din spate, adica mufele, pentru ca difera intre cele 2 tipuri.
DJ-55-AMC
Ia d'acia! biggrin.gif
vercingetorix
Va multumesc, stimati colegi.
Am facut rost de mufele respective, ramane sa identific pe schema unde le conectez.
Teoria e usoara, practica ne omoara... icon_mrgreen.gif
DJ-55-AMC
As avea un sfat. Sa nu te apuci sa tai firele de la mufele vechi pentru a le pune pe cele noi, vezi ca se pot scoate foarte usor firele din mufa. Spor la treaba! smile.gif
bygy007
dupa mine mai repede scapai daca schimbai instalatia fata , daca ai timp o poti modifica , mai trebuiesc trase ceva fire din compartimentul motor spre bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.