Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consultare juridica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
daciaclub-Mihai
De curand m-am lovit de o problema peste care nu pot trece asa usor si care imi aminteste ca zi de zi traiesc in aceeasi tara numita Romania. Am fost pe perioada verii angajat al unei firme de distributie al produselor Wrigley (orbit, big red, spearmint) ce isi desfasoara activitatea pe raza intregului judet C-ta. In luna iulie s-a introdus un sistem de bonusare al agentillor (am fost agent de vanzari) prin care daca iti atingeai un anumit target primeai un bonus direct de la producator (dar in natura a.k.a baxuri de orbit) in valoare de 5 mil lei. Problema mea este urmatoarea: acest bonus a ajuns la firma si s-a repartizat agentilor abia acum 2 zile ; eu nu am fost instiintat de acest lucru desi asa trebuia; am aflat totusi de la niste colegi de acesta si cand m-am prezentat personal pentru al ridica stupoare--desi indeplinisem absolut toate conditiile si fusesem asigurat si reasigurat de seful meu direct ca voi primi bonusul acesta mi-a trantito ca deoarece nu mai sunt angajat al firmei nu il voi mai primi. Ce pot face in aceasta situatie? Sunt sigur ca firma a primit acea cantitate dar "s-a pierdut" pe drum. La cine pot apela? Multumesc anticipat pt sfaturi. Specific ca am fost angajat legal cu carte de munca.
P.S. o buna comparatie ar fi ca cineva sa munceasca sa zicem 10 zile la o firma, firma sa il instiinteze ca va primi salariul la sfarsitul lunii, pt ca apoi sa i-o taie ca nu mai este angajat al firmei si deci nu mai este beneficiar al salariului.
SilviuB
Pai legal, ai avea dreptul sa iti primesti bonus-ul.
Dar, daca nu ai nici un act in care sa scrie ca beneficiezi de bonus si cum ca ai realizat targetul nu poti face nimic. Asta e o tactica sau o razbunare a patronilor/sefilor.
b64chr
Daca bonusul este trecut in contract, legal ai o sansa, altfel nici una.
Singurul lucru pe care il poti face este sa te adresezi pe cale ierarhica sefului sefului tau. Sau producatorului.
Ai mai putea sa-i atentionezi pe actualii angajati care este valoarea cuvantului sefilor lor.
alexandrudicu
Uita faza, ca nu ai cum sa-ti iei baxu'. Poate in justitie, dar nu vei gasi pe nimeni sa te reprezinte pentru asa ceva. Iti va trece, cu toate ca-s cam urate fazele de genul acesta.
teodor
De la o renumita firma de soft gen ERP: daca pleci aleluia bonusul de la implementare.......... mad.gif Daca muncesti ca boul pe 3 luni si apare bonusul in a-4 luna SI INCA MAI APARI PE STAT ITI IEI BONUSUL DACA NU MAI APARI PE STAT LA REVEDEREEEE...... sad.gif
Daca un bonus sau o prima apar in contractul tau de munca, pleci , ti se da foaia de lichidare cu sumele ce le mai ai de ridicat sau de dat la firma, atunci poti sa te iei de angajator, daca nu ai foaie de lichidare nu ii poti obliga.Sau te duci in instanta la conflicte de munca, dar si aici trebuie sa te grabesti ca sa ti se recunoasca conflict de munca.Consulta un avocat sau jurist si vezi ce sanse ai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.