Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce poti face cu 5000 euro?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
meganus_bicorpus
Sa presupunem ca avem 4000-5000 de euro cu care nu prea avem ce face, mai exact nici de masina nu poti sa-i pui iar la casa/pamant, poate doar de inmormantare!
Avand in vedere dobanzile de tot rasul de la banci, in ce se pot investi sau cum se poate mari aceasta suma fara riscuri prea mari si in timp rezonabil?
SorinCT
Probabil in momentul de fata o idee buna ar fi investitiile in fondurile de obligatiuni.
paradox_utopic
poate deschizi o afacere..in domeniul in care lucrezi..daca renteaza..

oricum,investitie :castig mic,risc mic
afecere :castig mic sau mare,risc mare..
meganus_bicorpus
eu nu as renunta la serviciu pentru a ma arunca intr-o "afacere" de 5000 de euro.Acum cativa ani era bine sa ai banii in banca, chiar si cu 10% dobanda pe an tot faceai din dobanda banii de concediu, acum banca nu reprezinta nimic.
sir2009
Cred ca este o suma mica pentru o afacere /investitie.
RadulescuRomulus
ce as face eu cu minim 2000 eur i-as pune intr-un cont de economii tip pensie pilon 3.
Conform graficelor de simulare, 3 ani daca ii tin in acest fond de pensie privata [3 ani e obligatoriu sa nu te atingi de ei, altfel platesti penalizare] la final de 3 ani dobanda ce-mi revine este aprox 200% peste cea a unui depozit bancar obisnuit / obligatiuni obisnuite [ca si astea ultimele sunt de mai multe tipuri].

asa as face eu cu 2000 eur. sunt curios care ar fi realitatea financiara cand se vor face cei 3 ani.
Intuiesc ca in acest 3 ani de asteptare Guvernul / Guvernele care vin pun noi taxe, astfel ca dob reala sa fie la nivel de 1999-2001... wacko.gif
meganus_bicorpus
O idee buna...
kum
QUOTE(RadulescuRomulus @ 15 Apr 2014, 22:33)
ce as face eu cu minim 2000 eur i-as pune intr-un cont de economii tip pensie pilon 3.
Conform graficelor de simulare, 3 ani daca ii tin in acest fond de pensie privata [3 ani e obligatoriu sa nu te atingi de ei, altfel platesti penalizare] la final de 3 ani dobanda ce-mi revine este aprox 200% peste cea a unui depozit bancar obisnuit / obligatiuni obisnuite [ca si astea ultimele sunt de mai multe tipuri].

asa as face eu cu 2000 eur. sunt curios care ar fi realitatea financiara cand se vor face cei 3 ani.
Intuiesc ca in acest 3 ani de asteptare Guvernul / Guvernele care vin pun noi taxe, astfel ca dob reala sa fie la nivel de 1999-2001...  wacko.gif
*


nedumerire.gif
Uite ce zice un nene.
E posibil sa vorbesc aiurea si sa fie cu totul altceva decat ce spui tu. Daca da, zi-mi si mie, sa nu mor prost smile.gif.
RadulescuRomulus
@kum: - interesanta relatare.

am citit pe repede inainte; pt ca nu scrie negru pe alb, intuiesc ca el vorbeste de pensia privata pe pilon 2 [aia unde esti obligat sa contribui].
Eu vorbeam de pilon 3.

In cazul exemplificat de mine, graficele sunt de la AEgon [daca o avea vreo importanta pt cineva], iar graficele devin anexa la contract si au marja de eroare 5% [indexare inflatie] + 5% nu mai stiu ce conditii financiare deosebite.

Cine se apuca, poate revine aici cu impresii.

[acum am vazut, articolul e din 24 mai 2012 - stiu ca de atunci s-au mai schimbat clauze la ING. Oricum, articolul are o oarecare relevanta de care e bine de tinut cont].
kum
Pai asta era ideea: intre graficele alea frumos colorate pe care ni le arata agentul si realitate este o oarece diferenta.
Ar fi de preferat sa se stie de la inceput TOATE costurile acestui tip de cont. Mai pe intelesul tuturor: in 10 mai 2014 depui 9000 de RON (echivalentul a cca. 2000 de euro) si in 10 mai 2017 retragi xxxxx RON. Si cand spun retragi ma refer la suma yyyyy din care se opresc tot ce inseamna taxe si comisioane si ramane acea suma xxxxx.
Asta ar fi de dorit sa stim de la bun inceput.
RadulescuRomulus
pai... intreaba si ti se va spune.

ce am vb eu mai sus, aia cu grafice, sunt anexa la contract.
Leo0608
poti lua teren, vezi o zona mai buna, consulti mai multi agenti imobiliari si vezi pareri ... dupa care iei terenu si faci profit prin ridicarea pretului la revanzare, cum fac toate agentiile de dupa luna februarie ! (marirea abuziva a preturilor imobiliare !!! )
RadulescuRomulus
omu' a scris ca vrea idei despre cum sa inmulteasca banii, nu despre cum sa-i ingroape...
sadi
Fara offtopic, va rog!
meganus_bicorpus
Riscul la achizitia de teren este destul de mare..doar sa cumperi teren arabil care este deja inscris in vreo asociatie si aduce oricum profit
mars
La asigurarile de viata doar o parte din bani (sa zicem 90%) reprezinta activul propriu, care se investeste (si din care se retin comisioane), restul se duc pe componenta de asigurare de deces, adica venit al societatii de asigurare.

Cum randamentul e destul de prost, daca nu ramai in schema pana la final, sa poti lua asa-zisa "pensie", lunar sau toata suma gramada, nu mai iei cat ai bagat.

Alternativa e sa mori, dar va beneficia altcineva de banii aia (suma asigurata) smile.gif.
RadulescuRomulus
[risc s-o dau in publicitate, dar imi asum].

AEgon nu sunt asigurari de viata; e o pensie alternativa, unde nu pui toti banii gramada, ci lunar o contributie. Cat depui, atat scoti garantat dupa 3 ani. Daca vrei sa mearga pensia in continuare, scoti dupa 3 ani doar activul [fara penalizari] si merge doar dobanda.
mars
QUOTE(RadulescuRomulus @ 19 Apr 2014, 12:31)
Daca vrei sa mearga pensia in continuare, scoti dupa 3 ani doar activul [fara penalizari] si merge doar dobanda.
*



Mai sa fie! Adica eu imi retrag totii banii (activul) si aia imi dau dobanda pe ochi frumosi?
SandelBS
Ce frumos ar fi.

200% peste dobanda unei banci, adica asa babeste 15%/an, sa zicem ca nu se capitalizeaza. Deci profitul obtinut cu banii tai ar trebui sa fie mai mare de 15%+costuri, sa zic cel putin 20%. Din pacate nu e chiar asa. Asigurari, pensii facultative sunt bune, dar sa scoti banii din ele peste 20 de ani. Deocamdata e doar marketing.

Suma nu e una mare, dar eu in locul tau as lua niste actiuni la Transgaz, Romgaz, Nuclearelectrica. sau la SIF-uri (as miza pe 3 pt dividende anul viitor, dar nu s rele nici celelalte) si astepti dividende. Ori poti sa fii speculant si sa castigi ceva mai mult (am mai scris despre niste produse complexe dar foarte riscante). Altceva nu prea vad ce poti sa faci astfel incat sa nu te stresezi cine stie ce.
St
QUOTE(kum @ 16 Apr 2014, 13:10)
nedumerire.gif
Uite ce zice un nene.
E posibil sa vorbesc aiurea si sa fie cu totul altceva decat ce spui tu. Daca da, zi-mi si mie, sa nu mor prost smile.gif.
*



Nenea asta a inteles ce-a cumparat cam cum inteleg eu cum proiecteaza rolls royce motoare de avioane..

In primul rand el a cumparat o asigurare de viata cu componenta de investitii. Adica o parte din aia 17.975 lei, pe care i-a platit in total pana acum, au reprezentat asigurarea si o alta parte investitia/pensia. Asa ca e perfect normal ca valoarea activului lui sa fie mai mica decat total contributii.

Sa nu mai vorbim de spirutul de antreprenor, in viziunea lui ING n-are nici un cost in business-ul asta smile.gif)

QUOTE(kum @ 16 Apr 2014, 13:42)
Ar fi de preferat sa se stie de la inceput TOATE costurile acestui tip de cont. Mai pe intelesul tuturor: in 10 mai 2014 depui 9000 de RON (echivalentul a cca. 2000 de euro) si in 10 mai 2017 retragi xxxxx RON. Si cand spun retragi ma refer la suma yyyyy din care se opresc tot ce inseamna taxe si comisioane si ramane acea suma xxxxx.
Asta ar fi de dorit sa stim de la bun inceput.
*



Asta e imposibil pentru ca investitiile nu sunt in totalitate in instrumente cu venit fix (depozite/obligatiuni), ci si in instrumente cu venit variabil (actiuni, optiuni, etc.). Daca ar fi doar in depozite/obligatiuni ti-ar putea spune ceea ce vrei tu, dar cum sa stie ala in avans cat profit/pierdere o sa obtina din instrumentele cu venit variabil?

Randamente pentru pilonul II:
http://www.capital.ro/uploads/2014-01/03-tabel-1.jpg

Pentru pilonul III (care e cea facultativa) nu am gasit pe net.
Dar puteti vedea aici statisticii de tot felul: http://www.apapr.ro/statistics.html

In plus, nu sunt sigur ca la pensiile din pilonul III iti poti retrage banii inainte de varsta legala de pensionare.
Acum cativa ani (nu stiu daca mai sunt valabile) erau si niste avantaje dpdv fiscal daca ai pensie pilonul III (ceva scutiri de impozit). Merita incercat, dar asta e o chestie pe termen foarte lung.

@Sandel Care banci mai au 5% dobanda pe an la depozite? smile.gif
meganus_bicorpus
Ceva simplu, fara prea mult efort si risc, asa cum ar trebui sa fie dobanda la banca...ce ar fi de facut?
Smiley
un depozit la o banca, evident smile.gif
RadulescuRomulus
aia sunt bani ingropati. Si distrusi.
Pui 1 leu depozit la banca, la retragere scoti 0.98ron. . .
Smiley
citesti prea multe tabloide smile.gif
majoritatea bancilor nu au comisioane de retragere (sau nu au in ziua scadentei), si chiar daca ar avea sunt (in general) acoperite de dobanda.
exemplele de prin libertatea se refere de obicei la depozite lichidate inainte de termen.


nu spun nici ca te imbogatesti din asa ceva, pentru ca dobanzile sunt mici. dar nici nu iesi in pierdere.
b76bgaarh
daca si ce ramane e mai mare decat rata inflatiei, altfel colegul romulus are dreptate.


ca sa faci ban = tun.

RadulescuRomulus
bre smiley,

nu citesc nici un tabloid din asta de care stii tu.
Singurele "tabloide" la care ma uit sunt BiziDay cu moise guran si cealalta emisiune de pe Digi, pe aceeasi tema / subiecte [imi scapa numele ca sunt aproape mort de raceala].
octavian.gagu
QUOTE(b76bgaarh @ 28 Apr 2014, 09:07)

ca sa faci ban = tun.
*


Adevarat ! smile.gif vezi cazul Petru Nica! Fugi cu blindata cu bani, politia mai gaseste jumate...faci 3 ani de parnaie. Cand a intrat in parnaie, domnu Petru Nica n-avea dupa ce sa bea apa. Cand a iesit...l-a asteptat nevasta-sa cu CL 63 AMG. Eu zic ca merita... Oricum...cica n-au mai gasit vreo 300 de kg de bani...si nu erau monede smile.gif))
RadulescuRomulus
subscriu! Ce sa faci cu 5000 eur? Ii investesti in imaginea proprie [personala sau bussines] ca sa castigi credibilitate, apoi un tun din ala rusesc...
cred ca vei iesi bine pe plus. Nu te mai chinui cu depozite sau pensii private pilon 3 - e mult stress si multa asteptare.
meganus_bicorpus
Investitia in aur nu mai merge si iar apare un risc, poate in mercur...
marksman
De ce nu mai merge investitia in aur?
maho
Merge, da' cam in jos, de ceva timp.
Teren agricol. Merge si de investitie, si de specula, din mai multe motive. De bursa nu va mai zic.
marksman
Mi-am luat pana acum o tzeapa cu terenuri.
Markos
Pentru ca ai cumparat scump, probabil acum 6-7 ani. Merita sa cumperi terenuri si imobiliare acum, nu în perioadele de asa-zis boom economic, atunci cand preturile urca artificial.
marksman
Aproape dublu.
maho
Agricol ? Eu vorbesc de agricolu' ala veritabil, nu intravilan sau oras, pe care se si produce; acu' cativa ani era ieftin ca braga, acum nu prea, dar mai e mult pana la nivelul celor din ue. Am putin, in doua regiuni ale tarii, si pt. unul (cel mai "defavorizat" tongue.gif ) am 2 tipi care ma tenteaza cu oferte bune (>3k/ha), si ma cam mananca destele sa-l dau, dar pe de alta parte as si cumpara... (nu la pretu' asta, of cors). Deocamdata iau arenda de pe el, acceptabil. Tara e mare, si cheful de munca al taranilor scade.
marksman
Daca nu îmi bagam banii in "agricol intravilan" acu' puteam cumpăra la pret decent un apartament c-o camera sau o parcela "fulopjan" intravilan, 350 mp, la vreo 3-4 statii de tramvai de centru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.