Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Lexy
Am luat si eu amenda vineri seara ma rog sambata la 0:30 si politistul mi-a zis ca am 48h s-o platesc adica luni marti.....ieir era inchis la CEC ca deh au avut program de gravide(pan' la 2) si acuma a ramas sa-mi plateasca altcineva amenda si cica scrie ca amenzile luate joi vineri sambtata duminica se platesc doar pana luni..adica eu azi tre so platesc dublu??? blink.gif blink.gif blink.gif

Politistul mi-a zis luni si marti mad.gif

WFT..lamuriti-ma si pe mine....
costi
" adica eu azi tre so platesc dublu???"

Da, de miine dimineata de la 0:30.
Fugi si plateste-o !
Asa-ti trebuie daca umbli noaptea pe strada ! Eu as amenda toate blondele si ziua si noaptea !
Lexy
radmasa.gif

Costi draga ce ai tu cu blondele?
-----------------

Pe spatele amenzii scrie ca daca ai luat amenda joi/vineri/sambata/duminica poti s-o platesti redusa decat pana luni..ceea ce mi se pare un big bullshit!
ovidiusoft
Lexy, cred ca 2 zile se refera la zile lucratoare, deci daca ai luat-o sambata poti plati luni si marti.
dacicuss
corect...e vorba de 48 ore, zile lucratoare. Lexy, am fost si eu in situatia de a fi amendat vineri sau sambata...plateste azi si scapi... excl.gif
de curios: ce-ai facut mataluta, taman la ora aia? radmasa.gif intors pe linia continua? ( OUG195/2002, art. 135 pct.1)?!?
tatabobu
Am impresia ca la incasat amenzi se lucreaza non-stop. Era un centru langa Piata Moghioros.
klaus
Ie lucratoare sigur...Am experienta..
costi
corect cu Moghiros !
Lexy
Nu, ptr ca mi-a dat sa platesc la un anumit cec.Si CEC-le sunt deschise decat luni-vineri....

Mai deci si eu stiu ce mi-a zis politistul,stiam si eu de 48h lucratoare dar v-am zis ce scrie pe amenda...O sa aflu deznodamantul cand ajung acasa.Oricum daca alea de la cec se uita la ce scrie pe amenda clar o sa platesc dublu...

Ahh si amenda am luat-o ptr radar binenteles:D
M-a prins doar cu 76km pe Ana Ipatescu biggrin.gif

Oricum e bine ca in aceeasi zi dar seara am mers cu 100 pe aviatorilor 10561582.gif ca ma "luasem" cu 2 baieti.....si oricum pe acolo foarte rar s-o las sub 80km...

Dar voi sa nu faceti ca mine icon_mrgreen.gif Sa ma luati de exemplu negativ smile.gif !!!
Rommel
Draga Lexy, din pacate trebuie s-o platesti integral daca nu ai facut-o pana acum. Crede-ma, sunt patit.
Lexy
Pai atunci de ce mi-a zis bai nene politistul ala 48h si platiti la cecul de sector?!Ce rahat....ma rog!Asta e...asa-mi trebuie!
Rommel
E foarte interesant ca ti-a spus sa platesti la CEC. Eu stiu ca trebuie sa platesti la directia impozite si taxe locale din sectorul in care este domiciliat contravenientul.
klaus
Depinde de sector.
La 6 e cum zici, la 5 e la CEC etc...
Intrebi la un cec si-ti zic aia unde trebuie sa platesti.
Charlton
Se socotesc zilele lucratoare ( cred) , ... sa platesti amenda chiar in saptamana cand iti aniversezi ziua de nastere , sa-i fie rusine politistului . smile.gif
Lexy
Exactli! blush.gif
costi
Ia d'ici:
INFORMATII PRIVIND PLATA AMENZILOR DE CIRCULATIE

Ordonanta Guvernului Romaniei Nr. 15/1992;Ordonanta Guvernului Romaniei Nr. 2 din 12/07/2001; Ordonanta de Urgenta a Guvernului Romaniei Nr. 195/2002 .

MODALITATI DE PLATA

1. PLATA CU NUMERAR

Se poate efectua plata în numerar, apelând la una din casieriile noastre situate în:
Calea Grivitei nr. 208 - 210
Calea Grivitei nr. 115
Str. Pajurei nr. 13
Piata Amzei nr. 13
Str. G-ral Berthelot nr. 55
Primaria Sectorului 1 - Str. Banu Manta nr. 9
Str. Gârlei nr. 2
Bd. Petrila nr. 8 (Piata 3 Februarie)
Str. Borsa nr. 27 (Piata Aurel Vlaicu - Cartierul Aviatiei).


2. PLATA CU ORDIN DE PLATA; (se poate face prin banca unde contribuabilul are cont deschis)

Persoanele juridice si persoanele fizice pot achita cu ordin de plata:
Contul:361280051300 - pentru sume < 500 mil. lei
Contul 361280051302 - pentru sume > 500 mil. lei
Contul 361280051303 - pentru virari între trezorerii.
Banca: Trezoreria Sector 1
Beneficiar: D.I.T.L. Sector 1
Pe verso O.P. se va trece codul de cont IBAN corespunztor amenzilor de circulatie.
CONTUL IBAN pentru amenzi de circulatie atribuit D.I.T.L. SECTOR 1 : RO61TREZ7015083XXX004804


3. PLATA CU CARD

Directia Impozite si Taxe Locale Sector 1, pune la dispozitia contribuabililor un terminal electronic pentru derularea tranzactiilor prin intermediul cardurilor (P.O.S.).
Se poate achita cu card (P.O.S.) în centrele din :
o Piata Amzei Nr.13
o Calea Grivitei Nr.208 - 210
o Str. Pajura Nr.13
Se accepta la plata urmatoarele tipuri de card indiferent dacasunt carduri emise de banci românesti sau banci straine:
carduri ce poartamarca VISA - Visa Classic Card
- Visa Premier Card (Golden Card) - Visa Buisiness Card - Mass Card
- Gold Card - Buisness Card - Signia Card

___________________________________________________________
Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei, sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare
(in Bucuresti str. Logofat Udriste nr.9)

NOTA:
In cazul in care termenul de plata expira intr-o zi nelucratoare, plata se considera ca facuta in termen daca se plateste in prima zi lucratoare conform art. 9 din O.U.G. 11 / 1996.

AMENZILE PRIMITE JOI, VINERI, SAMBATA SE CONSIDERA ACHITATE IN 48 DE ORE DACA PLATA ESTE EFECTUATA LUNI.

Se pare ca trebuia sa o platesti luni.
Lexy
Mda mercic. sad.gif
Rommel
QUOTE(klaus @ 11 Oct 2005, 11:56)
Depinde de sector.
La 6 e cum zici, la 5 e la CEC etc...
Intrebi la un cec si-ti zic aia unde trebuie sa platesti.
*




Si la Sectorul 1 tot asa e.
klaus
Sa citam di OG 2/2001 privind regimul contraventiilor:
QUOTE
Art. 28. - (1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravențiilor această posibilitate trebuie menționată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopții zilei următoare, iar termenul care se sfârșește într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârșitul primei zile de lucru următoare.
  (2) Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate la Casa de Economii și Consemnațiuni - C.E.C. - S.A. sau la unitățile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită la Casa de Economii și Consemnațiuni - C.E.C. - S.A. sau la casieriile autorităților administrației publice locale ori ale altor instituții publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale, indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcționează, de cetățenia, domiciliul sau de reședința contravenientului ori de locul săvârșirii contravenției, precum și la ghișeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă organului din care acesta face parte, potrivit dispozițiilor alin. (1).

Cum in cazul dat termenul nu se sfarsea in zi nelucratoare (ci lunea), deci luni era ultima zi. Sorry...
skija
Lexy, cred ca "si-au dat seama" ca esti fata si au facut "misto" de tine...
radmasa.gif
Lexy
Ihic.Fix asta era.
AIX
cat e? 600.000? Sambata am luat si eu amenda, pe Pallady - 68km/h - dar am scapat cu 300.000 platiti luni, la prima ora 04.gif
costi
si tu esti blonda ? smile.gif
Lexy
Neh ca adaca era blonda platea 600 si nu doar 300 smile.gif

In alta ordine de idei sa puna cineva tarifele ptr depasirea viteze ca sa stium si noi 243.gif

La peste 50km peste viteze legala izi zboara carnetul,nu?
costi
Da smile.gif

Pai ce'ti trebe' ?
Tot vrei sa te mai dai pe Kiseleff?

argon
QUOTE(Lexy @ 11 Oct 2005, 10:00)
..adica eu azi tre so platesc dublu??? blink.gif  blink.gif  blink.gif



*



biggrin.gif ..nu stiu cum sa-ti spun dar nu o platesti dublu...o platesti normala...adica nu o reduce la jumate....
costi
pai vine asa:

1 pct = 310.000 lei

depasire intre 10 - 20 km/h = 2 pct = 620.000 (atita o sa platesti tu)
21 - 30 = 3 pct = 930.000 lei
31 – 40 = 4 pct = 1.240.000 lei
41 - 50 = 6 pct = 1.860.000 lei

Peste ramai fara
Mano
Ramai fara dar nu scapi de amenda. wink.gif
Lexy
Aha...e bine .Inseamna ca puteam sa merg ci cu 100max si tot banii astia ii plateam. icon_mrgreen.gif
costi
pai nu prea....
treceai in cat superioara (930.000)
argon
QUOTE(Lexy @ 11 Oct 2005, 13:24)
Aha...e bine .Inseamna ca puteam sa merg ci cu 100max si tot banii astia ii plateam. icon_mrgreen.gif
*




Si totusi e blonda radmasa.gif
costi
De nu te-o calca pe tine o Toyata .....
Las ca vezi smile.gif
Lexy
QUOTE(argon @ 11 Oct 2005, 14:39)
Si totusi e blonda radmasa.gif
*



Hai sa-ti explic rationamentul meu de blonda ca vad ca nu te prinzi repede deloc.

Daca aveam 99km/h in zona de 60 ma incadram aici:31 – 40 = 4 pct = 1.240.000 lei
Impartit la juma face 620.000 redus da?Adica cat platesc acum ptr ca n-am platit ieri...capisci..BLONDO???
costi
Ne, ne, ne....

Judecind in situatii similare (ratarea platii a 1/2) treceai in cat superioara de amenda.

Il calci ?
Lexy
Pai cum sa mai ratez acum ca stiu?Ce naibii...

Ce naibii nu rastalmaciti acum ..si oricum colac peste pupaza sunt satena tongue.gif dar umblu undercover icon_mrgreen.gif

Si np acum daca o sa iau amenda sa ma prinda'n pana suta macar platesc 600 da stiu ca am si comis-o nene nu asa partza partza cu 76km..auzi..asta-i viteza sa dai amenda nene la 0:30 dimineata?..luzeri....

PS: IN alta ordine de idei si tu Brutus? smile.gif
AIX
Huh, am luat ieri o amenda in Aiud - 65km/h - mi-au zis ca pot sa o platesc la CEC si sa le trimit o copie dupa chitanta prin posta. Aveti idee unde pot sa o platesc in Bucuresti? Am fost la CEC-ul de la Dristor, dar m-au trimis la Adm. financiara de pe Lucretiu Patrascanu, insa cum n-am adresa pe Bucuresti, nu cred ca are rost sa ma duc pana acolo. Vreo idee? Merge oare la CEC-ul de la Udriste?
GABY IS BACK !
Nu stiu ce sa zic.
Eu am platit intotdeauna la CEC. Este adevarat ca trebuia sa insist cateodata... sad.gif
Si doar specificau acolo de la cine ( nume, adresa, CNP ), catre cine, si de ce ( conform PV ).
In mod normal, nu are de ce sa conteze unde ai adresa, ci doar unde se duc banii, si de ce.
Sfat: Pastreaza bine copie dupa PV si chitanta, chiar daca le trimiti prin posta...dupa 1-2 ani o sa-mi multumesti smile.gif
AIX
Gata, am platit-o; sect. 5 si provincia pot plati amenzile la CEC-ul de la Udriste. Program - 08:15 - 15:30 L-V.
alex_axn
am luat si eu o amenda azi si problema e in felul urmator: veneam de la romana spre unirii si la rond la universitate, vorbeam la tel si cand am vazut politistu in intersectie am pus telefonul pe scaun si m-am facut ca ploua.. el a mirosit ceva si m-a tras pe dreapta. s-a prezentata si imi zice ca "stiti pt ce v-am oprit?".
eu calm, ca nu stiu, cutare cutare.

el ca vorbeam la tel si astea, la care i-am spus ca nu recunosc, si imi zice ca nici nu purtam centura (asta asa era, si i-am zis ca o recunosc). se duce in spatele masinii si imi scrie procesul verbal, eu asteptand in masina. se intoarce cu p.v-ul si mi-l citeste: vb la tel + nepurtat de centura: 100+50 roni si in 48 de ore 60 de roni (jumatate din minim 70 si 50).
imi spune daca am vreo obiectie si i-am zis ca nu vorbeam la tel, a scris pe pv si mi l-a dat..

acum nu stiu ce sa fac, sa ma duc la candiano si sa depun plangere impotriva pv-ului pt vb la tel? deci el nu m-a vazut clar, ci a banuit si m-a oprit asa, cred ca daca aveam centura ma lasa in pace..
cum oare ar putea ei proba asta? se merge pe cuvantul meu impotriva cuvantului lui?
a mai facut cineva plangere dasta, cum merg lucrurile? cat dureaza pana se judeca? tre sa merg pe la tribunal? daca nu castig, o sa pot plati la fel 60 de roni, sau platesc integral acum . sau daca castig asta cu telul, pe cealalta o platesc integral- 50 de roni?
costi
http://www.amenda.ro
nairam
Interesant situl asta .... Amenda pas cu pas ..... E de studiat ....
alex_axn
e de studiat.. da asa la o scurta trecere in revista am inteles ca cel mai bine e sa platesti inainte amenda si daca castigi iti iei banii inapoi de la taxe si impozite.. altfel (asa am inteles eu) daca nu castigi s-ar putea sa platesti tot.. cu toate ca nu mi se pare corect, si termenul de plata ar trebui sa curga dupa solutionarea cauzei.. insa din alt pct de vedere au si ei dreptate, ca asa ar face toata lumea plangere, si ar plati suma minima dupa 30 de zile, ca fac oricum plangere si dc nu castiga, tot a trecut timpul..

pana la urma cred ca o sa o platesc asa.. cu toate ca nu sunt prea impacat, asa din faptul ca ala nu m-a vazut sigur (cu toate ca eu stiu ca sunt vinovat..) si m-a amendat pt o presupunere de-a lui..
Smiley
QUOTE(AIX @ 10 Apr 2006, 16:18)
Huh, am luat ieri o amenda in Aiud - 65km/h - mi-au zis ca pot sa o platesc la CEC si sa le trimit o copie dupa chitanta prin posta. Aveti idee unde pot sa o platesc in Bucuresti?.....
*




cand mai iei o amenda in afara bucurestiului, opreste in prima localitate mai rasarita si plateste la primaria de acolo.
avantaje:
-iti continui drumul linistit, nu-ti mai sta mintea la 48h si "cum fac sa fac sa platesc la timp"
-treaba merge repede de tot, fara cozi
AIX
Asta daca nu este cumva duminica, cand este inchis cam peste tot.
ursul-alb
Sper ca nu aveam un loc mai bun de postat...

Eveniment in premiera! Amenda de radar prin posta luata in judetul Bacau... din 5 aprilie, abia azi mi-am ridicat recomandata...

Si-au tras baietii procese verbale in Word si nu mai sta Garcea sa-si rupa destele... ca fapt divers, localitatea Chiscani, ora 19:28, 76 kmh... evident nici tipenie de om prin zona, dar asta e... (cred ca si imi reamintesc ca i-am vazut tupilati cu radaru...);

Dovada: caseta video/DVD nr.C-12 Trebuie sa recunosc ca imi vine sa rad cand vad asemenea cuceriri ale tehnicii in limbajul unui PV de politie (ei, noutatea...); oricum, si datele sunt toate corecte (inclusiv plicul printat la PC), deci si-au facut si o baza de date cat de cat buna... chiar si justificarea e ferma: art.154 din HG 85/2003 sanctionat de art.226 alin.1 lit.B tot din HG 85/2003 (e drept ca eu pe net nu am gasit nici un alin.1 lit.B la 226, da poate nu am avut eu textul bun tongue.gif )

Am scapat de 300.000 (jumatate din minim 600-800.000) de lei da parca e mai bine decat atunci cand trebuie sa mai stai 15 min pe marginea santului sa isi aduca aminte Garcea alfabetul si sa-i mai suporti si mecla/comentariile de neam prost.

Numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.