Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 10.000 Euro pentru Finlanda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
oboman1980
Ce parere aveti despre campania GSP de a oferi finlandezilor 10.000 Euro pentru a-i stimula in meciul cu Cehia?

Eu sincer sunt un pic indignat si le-as zice vreo doua celor de la GSP.
Poate gresesc dar as vrea sa stiu si ce parere au altii.

mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
MoneyTalks
Asta aduce a mita. E ca si cum ai cumpara arbitrii. RUSINE!
Charlton
Cea mai stupida solutie , tot ce-mi doresc este ca aceasta idee sa fie apreciata ca o gluma din partea finlandezilor.
Anto
Este inca o tampenie debitata de asa-zisii ziaristi de la noi. Cel mai probabil finlandezii se vor simti jigniti. De fapt au si declarat ca doar la altii se practica asa ceva, cu trimitere evidenta catre noi.
Si apoi, oricat ne-am da peste cap, rezultatul acestui meci noi nu-l putem influenta. Sansa noastra este ca finlandezii sa joace pentru onoarea lor.
dacicuss
Si uite inca o chestie care ma face uneori( tot mai des) sa-mi fie rusine ca sunt roman... sad.gif
costi
Hai ca faceti din tintar armasar.
Totul a plecat de o ziarista care a "interpretat" ea raspunsurile citorva fotbalisti la o intrebare stupida.
Nu este nimic oficial.
Mache
Si, totusi, isi vor dori finlandezii mai mult victoria decat cehii?
Funny
Chiar daca este numai zvonistica mass-media asta nu scuza penibilul situatiei.De-a dreptul Romanism:am ajuns sa avem bani sa-i stimulam* pe OCCIDENTALI sa ne faca jocul.
Jenibil de penibil. radmasa.gif

L.e.Pana la urma o echipa care are valoare cu adevarat ajunge acolo unde ii este locul.O echipa care nu are valoare da acatiste,euro pe post de stimulent*,in bobi de fasole,e-mailuri la Mama Omida,video-conferinte cu Netty S. pe tema conjuncturilor astrale,s.a.m.d.
Deja m-am enervat.Pana la urma ce mare scofala daca se califica sau nu?O sa se traiasca mai bine in Ro,o sa curga rauri de miere sau ce pana mea?

Legenda:*copy right by Ashu radmasa.gif

Fara numar,fara numar.......Ady de la CURmatura.

CosminM
Made in Romania. Penibil.
LucVer
QUOTE(Mache @ 11 Oct 2005, 12:15)
Si, totusi, isi vor dori finlandezii mai mult victoria decat cehii?
*


Aste este greu de spus. Cehii in schimb isi vor juca, practic, calificarea!
LOVENDAL
QUOTE(costi @ 11 Oct 2005, 12:08)
Hai ca faceti din tintar armasar.
Totul a plecat de o ziarista care a "interpretat" ea raspunsurile citorva fotbalisti la o intrebare stupida.
Nu este nimic oficial.
*


Ba este chiar foarte oficial din punct de vedere jurnalistic. Gazeta Sporturilor chiar a oferit 10.000 euro.
costi
"punctul de vedere jurnalistic" nu se pune.
MoneyTalks
Eu sper sa bata cehii.
LOVENDAL
QUOTE(costi @ 11 Oct 2005, 12:36)
"punctul de vedere jurnalistic" nu se pune.
*


Adica, m-am referit la faptul ca acest cotidian, a oferit din partea lor 10.000 euro. Si au anuntat asta "oficial". Acuma..suna doar a promisiune. Chiar daca Cehia nu ii invinge pe finlandezi, nu-i prea vad pe astia de la Gazeta Sporturilor ca s-ar grabi asa de tare sa ofere banii smile.gif
ashu
Desi n-am nici o legatura cu fotbalul, si habar n-am ce rezultate trebuie sa iasa ca sa ne calificam, permiteti-mi sa-mi dau si eu cu parerea.
Exceptand penibilul si rrromanismul acestei stimulari, de ce totusi voi o priviti ca e mita, spaga, ca e ca si cum ai mitui arbitri, etc? blink.gif Era asa ceva daca le dadeau bani cehilor ca sa se lase batuti, dar asa? Scopul oricarei echipe pe teren nu e sa castige? Si daca da, atunci ce e ilegal in a plati pe cineva sa-si faca cat mai bine treaba? E o prima de joc suplimentara, repet, din moment ce ei moral oricum trebuie sa dea tot ce pot din ei ca sa castige, faptul ca li se promite o recompensa daca isi fac treaba ca lumea, NU este in nici un caz spaga sau mita. Ce naiba, nu mai amestecati in halul asta bonusul cu bacsisul si cu mita si cu spaga. Fiecare inseamna altceva.
avathan
sunt 'mandru' de GAZETA SPORTURILOR
eu propun sa facem 10.000 de fluturasi pe care sa recunoastem ca nu putem trei fara spaga ...si sa le trimitem in toata Europa
unii sunt varza...dar sunt si ei ai nostrii
radmasa.gif
b64chr
Asa e, cum zice ashu. Este ilegal si imoral sa dai bani ca sa nu-si apere corect sansele. Sa dai ca sa castige nu e ilegal si nici imoral. Totusi, cum s-a mai spus, s-ar putea ca finlandezii sa se simta jigniti, adica cum, noi avem impresia ca ei isi apara corect sansele doar daca ii platim?

P.S. Lamuriti-ma si pe mine care sunt criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte.
skija
bai nene.. chestii ca asta s-au intamplat si se intampla chiar si in GERMANIA... "mama corectitudinii"... Exact asa... se dau bani unor echipa ptr. a juca mai cu "vana"... Ce sa spunem de corectitudinea nordicilor cand acum un an parca (la EUROPENE) SUEDIA a facut BLAT (!!!) cu DANEMARCA si au trimis ITALIA acasa... Singurul scor la care italia iesea, era 2-2... si asa a fost...




PS: criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte sunt:

REZULTATELE DIRECTE
GOLAVERAJ...
Anto
QUOTE(MoneyTalks @ 11 Oct 2005, 11:40)
Eu sper sa bata cehii.
*


mad.gif

Te-as intelege numai daca stii tu sigur ca am pierde barajul si te-ai gandit sa nu ne mai bucuram acum degeaba biggrin.gif
ottoMan
QUOTE
P.S. Lamuriti-ma si pe mine care sunt criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte.


rezultatul direct dintre cele doua echipe si apoi golaverajul.

ontopic:"bonusul" orferit nu mi se pare nici imoral, nici jignitor. dar mi se pare un gest disperat.
b64chr
QUOTE(b64chr @ 11 Oct 2005, 12:54)
Lamuriti-ma si pe mine care sunt criteriile de departajare in caz de egalitate de puncte.
*


M-am lamurit singur:

If two or more teams are equal on the basis of the above criterion*, their ranking shall be determined as follows: cool.gif greater number of points obtained in the group matches between the teams concerned; c) goal difference resulting from the group matches between the teams concerned; d) greater number of goals scored in the group matches between the teams concerned; e) goal difference in all the group matches; f) greater number of goals scored in all the group matches; g) a play-off on neutral ground.

Sursa:www.fifa.com
* e vorba de: a) nr. de puncte
Anto
QUOTE(skija @ 11 Oct 2005, 12:02)
Ce sa spunem de corectitudinea nordicilor cand acum un an parca (la EUROPENE) SUEDIA a facut BLAT (!!!) cu DANEMARCA si au trimis ITALIA acasa... Singurul scor la care italia iesea, era 2-2... si asa a fost...


Atunci situatia a fost nitel diferita, in sensul ca ambele echipe aveau nevoie de acel rezultat pentru a se califica. Acum, finlandezii n-ar avea nici o scuza daca nu vor juca cinstit. Bine, nici atunci n-a fost corect (eu cel putin am fost foarte indignat), dar s-a mers pe zicala "scopul scuza mijloacele".
RABADU
Mai da-o in pana mea de treaba ! Ne facem de cacao de tot !
Pai cum e posibil sa mearga cu 10 mii de coco la finlandezi ?
In caz de victorie credeti ca le ajung de chefuit doar atata ?
Lasand gluma la o parte mie mi se pare penibila faza asta .
oboman1980
Cand am deschis topicul nu m-am gandit ca e o spaga, dar am vrut sa vad daca numai mie mi se pare ca e o chestie penibila sa te duci sa stimulezi cu 10 000 Euro jucatori care castiga sute de mii de euro pe saptamana.
Fiorossu
Rusinica...Cum sa nu-ti fie rusine de astfel de idei ? Numai la noi se poate gandi in felul asta, asa obisnuiti cu spagile suntem...vai de mama noastra de nemernici
bogdan3l
O initiativa de genul asta demonstreaza ca ziaristii nu stiu ce e ala spiritul sportului.
Eu daca as fi unul din fotbalistii finlandezi m-as simti jignit sad.gif
AND
Nu transmite nimeni Finlanda - Cehia?
Marty
Zicea cineva ca se da pe tvr 2.
AND
In program nu scrie nimic ..
razzu
Ce va zice jucatorul ceh cind va ajunge la urechile lui stirea asta?
Bah, tre sa dau totul din mine in seara asta ca adversarul e stimulat!
dragos.avramescu
Desi e oricum o idee tupida, mita era daca le dadea cehilor ca sa se lase batuti... asa-i bacsis smile.gif
Anto
QUOTE(AND @ 11 Oct 2005, 18:40)
Nu transmite nimeni Finlanda - Cehia?
*


Astazi pe TVR2 la 18,30. Sa speram ca vom avea motive sa urmarim meciul in intregime.
b64chr
QUOTE(Anto @ 11 Oct 2005, 13:04)
mad.gif

Te-as intelege numai daca stii tu sigur ca am pierde barajul si te-ai gandit sa nu ne mai bucuram acum degeaba biggrin.gif
*


Despre ce baraj e vorba?
Marty
Eu sper ca Finlanda sa manince bataie! Și asta pentru că echipa asta a României, formată din bețivi, curvari și prăfălai de ultimă speță, NU MERITĂ SĂ SE CALIFICE!!! N-au făcut nimic în sensul ăsta, cehii măcar și-au dat silința!
Mache
Si daca cehii dau mai mult?
Marty
QUOTE(b64chr @ 12 Oct 2005, 11:05)
Despre ce baraj e vorba?
*


Pai daca Cehia nu bate diseara, Romania nu se califica direct la Turneul Final, va trebui sa mai joace un meci de baraj (remember Slovenia? wink.gif). Bine , si cehii sunt in aceeasi situatie ca si noi, chiar daca inving Finlanda, vor trebui sa joace un meci de baraj ca sa se califice .
Mache
Si atunci, stau si ma intreb: Oare de ce ne agitam ca disperatii, daca ajungem numai pana la baraj?

Si, totusi, isi vor dori mai mult victoria?
Valentine
Inca 4 ore si o sa aflam raspunsurile la cateva din intrebarile de mai sus biggrin.gif

Oricum, Hai Finlanda! tongue.gif
Marty
E 3-0, mai spera cineva ? 04.gif
costi
Vedeti daca n-am dat banu'?
razzu
Io zic ca ar mai fi totusi o sansa. Sa zicem ca Cehia a folosit un jucator suspendat, deci ar putea pierde cu 3-0 la masa verde. radmasa.gif
Sintem varza sad.gif
Smudo
Gasesc stupida ideea asta, chiar daca evenimentul e deja consumat la ora asta. Finlandezii cu siguranta s-au simtit jigniti, si din cit ii stiu pe nemti, si ei s-ar fi simtit la fel in locul finlandezilor daca s-ar trezi cu oferta de 10.000 € din Romania ca sa nu piarda vreun meci. In locul finlandezilor le-as fi spus romanilor ca ar fi mai bine ca banii aia sa-i investeasca in renovarea vreunei sali de sport, sau sa ajute cu ei amenajarea unui teren de fotbal pentru copii. Sau o fi ajuns Romania la nivelul Arabiei Saudite de are bani sa arunce aiurea? Demenția.
neumann
Pana la urma, am fost in a 3-a grupa valorica la tragerea la sorti, am iesit pe locul 3 in grupa. Deci nici o surpriza. Diferenta a facut-o Armenia, acolo s-a vazut neseriozitatea romanilor, nu ca n-ar fi putut sa bata, dar la 1-0 deja se terminase meciul pentru ei, si atunci ce rost mai avea sa mai joace fotbal in continuare?
Poate cand o sa intelegem ca un meci nu se termina pana nu canta grasana, adica pana nu fluiera arbitrul, atunci o sa ne calificam la mondiale. Remember Danemarca/Norvegia, cu puncte pierdute pe final de meci?
DAVIDK
popa.gif
macar am scapat de-o grija... si de motive la vara sa plecam mai repede de la serviciu... catre terase cu televizoare si bere rece...
Mache
Deci, am avut dreptate, si-au dorit mai mult victoria! Si cehii au dat mai multe! 04.gif
frontEND
bravo cehia !
sunt patriot! chiar nationalist... dar echipa romaniei (NU ROMANIA) nu merita sa se califice!
o echipa de vedete de 2 lei: drogati, betivani, curvari...
cand ii vezi cum isi lauda eforturile si maiestria, zici ca maradona, figo saui pele sunt copii de mingii la meciurile acestor vedete tricolore.
sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate!
MoneyTalks
Comentariul despre spaga data finlandezilor nu isi mai are rostul. Continuati discutia pe celalalt topic despre fotbal.

PS. Bravo Cehia! Rusine celor ce s-au gindit la spaga!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.