Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1410 Sport
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
tavi_dacia1100
Zilele trecute am prezentat pe grupul Dacia Sport de pe Facebook si pe Dacia Sport forum noua achizitie si ma gandeam ca nu are rost sa mai fac topic si aici, ca de fapt nu prea am ce prezenta la masina, dar m-am razgndit si totusi fac si aici, in ideea ca poate asa cresc sansele de a gasi piese. Este vorba de o Sportiva tare amarata si necajita, pe care am salvat-o de programul Rabla. Am luat-o pt. ca eu o consider raritate tinand cont de an si serie. Actele sunt ok, asa ca am zis de ce sa nu merite inca o sansa? Poate odata o sa isi recapete stralucirea demult pierduta, dar din pacate nu in viitorul apropiat, deoarece bugetul nu-mi permite asa ceva deocamdata. Pana una-alta, as vrea sa fac un stoc de piese si in rest ce sa mai zic... Om trai si om vedea.
Pun cateva poze de alaltaieri, dar voi face azi sau maine mai multe si o sa ii rog pe colegii mai experimentati in domeniu sa-mi spuna in afara de ce vad si eu ca nu e ce trebuie, ce piese mi-ar mai trebui la masina.

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Ov
Eu as cumpăra o 1300 sau 1310 cât mai buna la tabla și as pune tinichigiul să mute de pe una pe alta
tavi_dacia1100
E cam greu sa faca treaba asta, dar se poate. Si eu m-am gandit exact la aceeasi chestie, dar atunci mi-ar trebui un 1310 din '82-'84 in stare foarte buna, ceea ce nu se prea gaseste (mai ales la bani putini).
1310CL
Stiam de ceva vreme dacia asta..oricum nu mai seamana cu cea din poze..

https://www.flickr.com/photos/43495752@N06/6918389546/

Bafta sa ai cu ea !!
tavi_dacia1100
Ieri am spalat masina si azi am facut cateva poze. Nu exagerez deloc cand spun ca acum e mai usoara cu ~ 40 de kg. Aveam in gradina o groapa de unde s-a tot luat pamant pt. flori, pe care acum am umplut-o cu noroi de pe sportiva.
Din pacate e ciur masina, pe dedesubt nu m-am mai bagat sa fac poze, dar e grava treaba: lonjeroanele sunt legate cu sarma.

In ceea ce priveste istoria masinii: in '83 a fost cumparata de soacra fostului proprietar, care statea intr-un sat din Alba. In anii '90 a ajuns masina la ginere, care a avut grija de ea pana acum 7 ani, cand i-a luat locul din garaj un Audi nou. Atunci Dacia a ajuns la fiu-so, care a tras de ea pana cand acum 2 ani, cand si-a luat masina adevarata. Atunci i-au dat-o unei rude de langa Cluj, care zilnic facea cu ea ~ 10 km pe drum neasfaltat, nepietruit, ne-nimic. Ganditi-va ca avea lanturi pe roti ca sa poata merge pe noroi ?! Din fericire, in iarna a plecat asta in Germania si am dat eu de masina. Pana la urma m-am inteles cu omul chiar inainte sa o bage la Rabla si asa am salvat-o. Sincer, eu nu pot sa inteleg cu dracu' -Doamne iarata-ma! - putea sa umble asa cu ea, ca la o frana/groapa/curba serioasa ii pica rotile.

In alta ordine de idei, cine are piese care mi-ar fi bune la masina asta (adica conforme cu echiparea originala) il rog sa dea un semn pe privat! Dar de fapt cel mai mult ma intereseaza acum piese de caroserie, toate tablele care exista, dar numai de uzina (majoritatea merg sau se pot adapta de la 1300 si 1310 dinainte de CN1 - 1993).

user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
iulica89
Salut!
Cel mai bun sfat pe care ti'l pot da este sa cumperi o Dacia 1310 berlina de pe care sa iti iei tot ce iti trebuie-au inceput sa rasara cele uitate in garaj cu kilometrii putini, cu caroserii bune si piese de interior; la preturi de pana'n 700 lei iti poti gasi una buna, dar va trebui sa cauti, asa poti avea o sansa in a scuti bani multi!
In rest bafta si rabdare!
roby_1300_rap
ba tavi 2 chestii am sa iti zic smile.gif
1 tablele de portbagaj le gasesti pe tocmai sau pe olx , ca am vaz ca se vindeau acolo o groaza smile.gif
2 dc nu ai dat cu furtunu si prin masina radmasa.gif radmasa.gif ??? ca avea pe unde sa iasa apa radmasa.gif
harby ;))
praguri noi am vazut in Pitesti la 80 lei bucata . In magazin, de uzina ...
maho
Alea-s usor de facut, se indoaie tabla la Abkant, cu "cutite" universale, le poti face si din tabla mai groasa, galvanizata, etc.; problematice sunt elementele de tabla ce necesita matrite, in mai multe operatii (etape) - aripile, de exemplu.
Daciotul_98
sa fim oleecuta carcotasi frumos gazon ai,masina il scoate in evidenta,glumesc evident,bafta o sa ai ceva de munca
projectul se va numi operatiunea sita mecanica happy.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(iulica89 @ 28 Apr 2014, 00:04)
Salut!
Cel mai bun sfat pe care ti'l pot da este sa cumperi o Dacia 1310 berlina de pe care sa iti iei tot ce iti trebuie-au inceput sa rasara cele uitate in garaj cu kilometrii putini, cu caroserii bune si piese de interior; la preturi de pana'n 700 lei iti poti gasi una buna, dar va trebui sa cauti, asa poti avea o sansa in a scuti bani multi!
In rest bafta si rabdare!
*


Asta ziceam si eu mai sus.

QUOTE(roby_1300_rap @ 28 Apr 2014, 10:44)
ba tavi 2 chestii am sa iti zic  smile.gif
1 tablele de portbagaj le gasesti pe tocmai sau pe olx , ca am vaz ca se vindeau acolo o groaza smile.gif
2 dc nu ai dat cu furtunu si prin masina  radmasa.gif  radmasa.gif ??? ca avea pe unde sa iasa apa  radmasa.gif
*


1. Sunt de Conex si alte SRL-uri.
2. Nu zic ca nu se putea, dar nu m-a interesat. Am spalat-o ca sa poata sta pe strada.

wink.gif)+28 Apr 2014, 18:49-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 28 Apr 2014, 18:49)
praguri noi am vazut in Pitesti la 80 lei bucata . In magazin, de uzina ...
*


M-ar cam interesa, sa vad cum fac cu bugetul. Ce alte piese de origine mai sunt?

QUOTE(maho @ 28 Apr 2014, 20:35)
Alea-s usor de facut, se indoaie tabla la Abkant, cu "cutite" universale, le poti face si din tabla mai groasa, galvanizata, etc.; problematice sunt elementele de tabla ce necesita matrite, in mai multe operatii (etape) - aripile, de exemplu.
*


Nu vreau sa fac inventii, numai daca este nevoie, dar si alea conforme cu originalul.

QUOTE(Daciotul_98 @ 28 Apr 2014, 22:19)
sa fim oleecuta carcotasi frumos gazon ai,masina il scoate in evidenta,glumesc evident,bafta o sa ai ceva de munca
projectul se va numi operatiunea sita mecanica happy.gif
*


Chiar azi am tuns iarba, ca nu prea e gazon... De lucru este mai mult decat destul la maisna; problema sunt banii, piesele si meseriasii, dar nu e nicio graba. Candva o sa se rezolve.
maho
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 28 Apr 2014, 23:29)
conforme cu originalul.

La asta m-am referit si eu, nu la carpeli de 2 bani; unele se pot face (daca nu le gasesti in magazin, "de uzina") usor, altele nu, sau cu costuri f. mari. Fiind o raritate, merita incercat proiectul tau, nu pot decat sa-ti urez succes, si rabdare, ca vei avea nevoie.
RobertRO
Tavi, din poze rezulta ca masina este intr-o stare extrem de proasta, atat la caroserie cat si la interior.
Apreciez entuziasmul tau tineresc, dar iti recomand sa nu te inhami la un astfel de proiect.
Ai primit mai sus un sfat foarte bun: cauta o alta Dacie in stare decenta pentru restaurare si pe aceasta pastreaz-o doar ca sursa de piese.
Este inutil sa pierzi vremea si banii cu epava aceea.
tavi_dacia1100
QUOTE(maho @ 29 Apr 2014, 11:49)
La asta m-am referit si eu, nu la carpeli de 2 bani; unele se pot face (daca nu le gasesti in magazin, "de uzina") usor, altele nu, sau cu costuri f. mari. Fiind o raritate, merita incercat proiectul tau, nu pot decat sa-ti urez succes, si rabdare, ca vei avea nevoie.
*


Corect. Multumesc!

QUOTE(RobertRO @ 29 Apr 2014, 12:20)
Tavi, din poze rezulta ca masina este intr-o stare extrem de proasta, atat la caroserie cat si la interior.
Apreciez entuziasmul tau tineresc, dar iti recomand sa nu te inhami la un astfel de proiect.
Ai primit mai sus un sfat foarte bun: cauta o alta Dacie in stare decenta pentru restaurare si pe aceasta pastreaz-o doar ca sursa de piese.
Este inutil sa pierzi vremea si banii cu epava aceea.
*


In primul rand, mai sus scria sa caut o Dacie buna pt. piese, nu pt. restaurare. De restaurat - har Domnului - am destule: doua 1100, 1300 din '69, '70, '70, in curand poate si un '71 si un TLX...
Iar daca asa se pune problema in privinta Sportivei, nici nu stiu ce sa mai zic (de fapt stiu, dar nu vad ce rost are). Si de unde pana unde concluzia ca nu merita? Poate ca la momentul actual dpdv financiar nu merita, dar daca o fac pt. mine nu ma intereseaza aspectul asta. Oricum nu am avut de unde alege (ma refer la masini, ca toate sunt varza, iar din primii ani nici nu mai prea sunt).
just_horia
As vrea sa ma inham si eu la un proiect din asta. De curiozitate cat te-a ajuns masina?

QUOTE(RobertRO @ 29 Apr 2014, 12:20)
Tavi, din poze rezulta ca masina este intr-o stare extrem de proasta...apreciez entuziasmul tau tineresc, dar iti recomand sa nu te inhami la un astfel de proiect...este inutil sa pierzi vremea si banii cu epava aceea.
*

Pasiunea cere sacrificiu iar rasplata unui lui lucru facut bine de mana ta e nepretuita.
tavi_dacia1100
Cum adica cat m-a ajuns masina?
madalin78
cit ai dat pe ea?
tavi_dacia1100
Se putea spune direct asa. Am intreabt pt. ca eu prin sintagma aia inteleg cat am investit in ea, dar nu am investit inca nimic pe langa pretul de achizitie, adica 1000 de lei.
just_horia
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 30 Apr 2014, 20:16)
Se putea spune direct asa. Am intreabt pt. ca eu prin sintagma aia...
*

Mama dar ce cuvinte folosim. Era limpede ce vroiam sa intreb. In fine ne ascundem dupa degetul infipt in....

Spor la proiect!
Equinox
Vorbiti de parca o face pe banii vostri..

just_horia
QUOTE(roby_1300_rap @ 28 Apr 2014, 10:44)
tablele de portbagaj le gasesti pe tocmai sau pe olx
*


Cum se numesc tablele respective poti sa pui te rog un link ca aceeasi problema am si eu
just_horia
Nu am putut sa editez postarea mea de mai sus. Am gasit lada rotii de rezerva. Este 50 de lei. Este de Connex. Pe eticheta scrie ca este vopsita electrostatic dar eu ii dau un grund si antifon sa fiu mai sigur. Cu semiaripa spate cum faci? CUm o schimbi ca in comert nu am gasit decat de berlina si nu se pupa. Eu cred ca am duc la un REMAT, caut un papuc care sta bine in tabla si ii iau bucata
tavi_dacia1100
Eu n-as vrea sa pun piese de Conex pe masina, iar treaba cu vopsitul electrostatic nu mi se pare ok, ca dupa o vreme se exfoliaza. Aripile spate la Sport sunt facute dintr-o aripa normala si un panou de usa, asadar se pot reface exact la fel.
DACIOTUL_97
Salut ! Bafta cu proiectul dar intrebarea mea este:unde a stat masina de a ajuns in halul asta huh.gif ?
tavi_dacia1100
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 27 Apr 2014, 23:37)
In ceea ce priveste istoria masinii: in '83 a fost cumparata de soacra fostului proprietar, care statea intr-un sat din Alba. In anii '90 a ajuns masina la ginere, care a avut grija de ea pana acum 7 ani, cand i-a luat locul din garaj un Audi nou. Atunci Dacia a ajuns la fiu-so, care a tras de ea pana cand acum 2 ani, cand si-a luat masina adevarata. Atunci i-au dat-o unei rude de langa Cluj, care zilnic facea cu ea ~ 10 km pe drum neasfaltat, nepietruit, ne-nimic. Ganditi-va ca avea lanturi pe roti ca sa poata merge pe noroi ?! Din fericire, in iarna a plecat asta in Germania si am dat eu de masina. Pana la urma m-am inteles cu omul chiar inainte sa o bage la Rabla si asa am salvat-o. Sincer, eu nu pot sa inteleg cu dracu' -Doamne iarata-ma! - putea sa umble asa cu ea, ca la o frana/groapa/curba serioasa ii pica rotile.


Exact asta scria mai sus, pe la inceputul topicului.

Si apropo. Am si dovada la ce am scris mai sus, uitasem de pozele astea... (atentie, urmeaza imagini socante radmasa.gif ) [attachmentid=1627946552] [attachmentid=1627946553]
crystyan28
Dupa parerea mea cred ca s-ar merita investitia fiind o masina rara dar cu rabdare si ceva bani totul este posibil.Rasplata va fi un trofeu pe patru roti care va starnii multa invidie si nostalgie.(off)Asa au spus si despre a mea care e din 2000 si nu are atatea probleme ca "nu merita,carpesteo si trage pe ea".Sanatate,bani,rabdare si spor eu zic ca marita salvata.
tavi_dacia1100
Azi sportiva a fost condusa pe ultimul drum, pe propriile ei forte.
Nu, nu va ajunge la Remat, dar cand se va mai misca se va misca catre o viata mai buna si sigur doar pe platforma.
Pe scurt: in cei 30 de km facuti cu ea pot spune ca am trait niste senzatii foarte tari, mai ales la 65 km/h, cand sta sa pice roata din dreapta-fata. Aproape ca m-as mai da o tura. tongue.gif radmasa.gif

user posted image user posted image
Equinox
Daca o mai amani, cred ca nu o sa mai ai ce lua de acolo. tongue.gif tongue.gif

iulica89
http://olx.ro/oferta/elemente-de-caroserie...html#9c9540ab23

Aici am gasit podea spate-portbagaj la 50 lei noua de uzina(nu am luat ca nu'mi trebuie).
Adrian_pt
Felicitari, aveti o masina foarte rara care merita toate eforturile - in UK sunt niste nebuni care restaureaza acest FSO (cel mai vechi din tara) in totalitate, deci cam orice se poate!
tavi_dacia1100
Ultima achizitie:

user posted image user posted image user posted image

Multumesc, domnu' Adi (zis si nelutzu).
harby ;))
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 13 Dec 2014, 22:10)
Ultima achizitie:

  user posted image user posted image user posted image

Multumesc, domnu' Adi (zis si nelutzu).
*



Felicitari Tavi ! smile.gif Ce serie are ?
biggrin.gif blink.gif
tavi_dacia1100
Multumesc! 00695, din 1985.
roby_1300_rap
in ritmul asta mai ai umpic si o sa le stivuiesti si tu una peste alta ca aia de la Rabla icon_mrgreen.gif radmasa.gif radmasa.gif
https://www.youtube.com/watch?v=rZS223643c4

"Pai tine-o asa tot asa zau nu te lasa "
Equinox
Vrei sa le faci pe amandoua?

Asta e mult mai buna la tabla fata de aia albastra biggrin.gif

Bafta in continuare si la mai multe tongue.gif
tavi_dacia1100
In afara de lonjeroanele spate cam tot ce trebuie schimbat pe aia trebuie si la asta... Inca nu stiu exact ce si cum, ma hotarasc prin primavara.
thundercar
Ce mai fac sportivele?
tavi_dacia1100
Am facut un pic de ordine prin ograda si pe cea verde am dat-o. Nu e exclus sa o dau si pe cea albastra, oi vedea eu... Ideea e ca inca exista si vor exista in continuare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.