Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetara rupta dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
roby_bute
planetara rupta de 2 ori in acelasi loc dc????
ilie.claudiu90
te referi la planetara sau la burduf?
sspoitoru
A mai patit un coleg asa si era de la un suport de cutie.
Verifica suportii cutiei si ai motorului.
Spor!
vladut88
Suportii la cutie, la motor , sau mai grav ,a fost lovita masina si semilonjerunul este deplasat ,practic planetara nu e rupta , ci tripoda iesita din carcasa
roby_bute
multumesc frumos pentru raspunsuri.am rezolvato intr-un final suportu de la motor de pe partea dreapta era rupt.
PH-06-BOA
Si , iti explici fenomenul? La plecare, o cam "frigi" si motorul se rica mult, putand sa rupa oricand alt tampon. Vezi si pe cele de la cutie, sau traversa daca e rupta. In momentul cand montezi planetara, inainte de a pune piulita la fuzeta, impinge in capatul filetat sa vezi cat intra inapoi in fuzeta, sa vezi daca distanta nu e prea mare intre cutie si roasta, sau planetara prea scurta (rar gasesti planetare egale). Daca asa pusa pe cric, intra in fuzeta de nu se mai vede filetul, e foarte scurta sau deplasat semilonjeronul. Daca intra maxim 10mm, e bine. Daca depasesti cei 10mm, cu 3-4mm, faci o saiba asemanatoare cu cele care sunt deja pe planetare, cele de culoare rosiatica, si o montezi intre "oala" planetarei si butuc. Practic, un inel distantier, care sa tina tripoda sa nu mai fie smulsa. Nu e rau, sa renunti si la bolt, dar daca nu pui acel distantier, in cazul in care e necesar, lungimea angrenata a canelurilor se diminuiaza, si accentuiaza uzura, ducand in timp la raderea celor de pe tripoda.
Mircea Zahan
Eu de cand am masina , imi bate planetara din dreapta , atunci cand fac curba si accelerez... excl.gif Am schimbat-o si reschimabt-o dar degeaba... mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.