Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SN alba tunata!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
dragOn
Ia uitați ce am găsit!

Mie îmi place.
SGN_1310
E superba......ce mai eu chiar m'am indragostit de ea.

Un lucru bun e ca n'a spoit stopurile shi a a eliminat lampa de stop din spoiler.

E o idee buna care merita.

Asha shi arata misto streashina aia de la luneta :wink:
Anonymous
se putea mai bine la imbinari...dar eleronul de pe portbagaj e cam de prost gust, mult prea mare in raport cu formele existente ale masinii...parerea mea
Zippy
Mda, arata bine, am vazut-o mai demult cand nu era gata (n-avea bara/spoilerul spate care mi se pare super si nu era vopsita). oricum a iesit bine; eu am vazut-o tot pe acolo pe langa banca, cand am fost sa platesc o rata la slz (:



Totusi eleronul ala se potrivea mai bine la un porsche sau ceva da merge si pe sn...
MMihai
QUOTE
...dar eleronul de pe portbagaj e cam de prost gust, mult prea mare in raport cu formele existente ale masinii...

Eleronul este de wrc si daca vrei eleron de eleron asta e .. mai sunt unele tot cam asa dar in genul asta, cele care presupun ca iti plac nu fac altceva decat sa stea pe masina, daca vrei si ceva performante aceasta este solutia .. stabilitate etc. cu celelate nu prea ai ce faci in afara de faptul ca dai gaurile degeaba in masina 8)
c1p0
Arata bine, insa ce poate masina asta???



Motor, performante, etc?? :shock:
Valentine
nu stiu de ce dar cred ca masina ar arata mult mai bine cu un alt eleron ...
anakyn13
nu stati nici unu prin dr. taberei ? sunt cateva aici destul de frumos tunate. Pt cei care stiu mie imi place aia albastra cu nr. JAY. E muult mai aranjata. De obicei se intalnesc pe la o terasa la dr. taberei 34.
MBZ
are acelasi tuning ca si albina mea dar io nu am facut exagerarile ale cu spoilere si hypereleron
...Roadrunner...
Mie nu-mi plac deloc spoilerele alea ...sunt lucrate-n grajd ...
Marty
QUOTE
Mie nu-mi plac deloc spoilerele alea ...sunt lucrate-n grajd ...

Subscriu ....oarecum! Nu-mi place modelul de spoilere, pragurile sunt d-alea cu GTI( 166.gif ), iar eleronul... no comment!
asarban
QUOTE


Mie nu-mi plac deloc spoilerele alea ...sunt lucrate-n grajd ...



Clasicele spoilere din fibra de sticla!

Arata ca dracu, au lufturi intre ele si caroserie, da impresia de neingrijit!

Neeaa!
DRE
E dragutza, dar va anuntz ca daca nu bagi masina in tunelul aerodinamic si nu studiezi problema aerodinamicitatii pe aceasta caroserie, nu te poti pronunta cu certitudine despre proprietatile diverselor eleroane... Potzi constata ca de fapt te incurca :x ! Iar chestia cu <<iti da stabilitate la viteze mari>> e valabila doar pt. Porsche, Ferrari si alte masini speciale de viteza, studiate atent de ingineri in tunelul aerodinamic! La masinile normale, de strada, cele mai bune eleroane, care chiar fac ceva (nu mult) pt. masina sunt cele care deflecteaza (oare asa se spune?) aerul si nu-l lasa sa vina imediat in spatele portbagajului (sper ca m-am facut inteles, cred ca mai bine desenez), pt. a elimina o usoara franare cauzata de acesta (de aer). Trebuie studiat si fluxul de aer de sub masina (are acelasi efect). Pt. a va lamuri cat de inutile sunt eleroanele <<WRC>> pe o masina cum e Nova, sau SN, sau SLz, ganditi-va ca BMW-urile nu au eleron (decat din acela incorporat, cum v-am zis anterior) la fel de impresionant, dar ating 240 km/h, viteza la care plasticele asa-zis ajutatoare ale Novei din imagine sunt de mult imprastiate pe sosea... :wink:
bzip2
corect, se creeza niste turbulente in special la masinile cu spatele taiat mai brusc, o dovada fiind ca de ex. la break-uri, se murdareste luneta f. repede, si din cauza asta se monteaza stergator. Un mic eleron, incastrat, ajuta.
asarban
QUOTE


corect, se creeza niste turbulente in special la masinile cu spatele taiat mai brusc, o dovada fiind ca de ex. la break-uri, se murdareste luneta f. repede, si din cauza asta se monteaza stergator. Un mic eleron, incastrat, ajuta.



Shefuuu!

Acolo ajunge jegul aruncat de roti!







S-a discutat si paradiscutat despre elroane, spoilere si alte alea!

A se da CAUTARE!
bzip2
pai cum crezi ca ajunge jegul aruncat de roti (care trebuie sa treaca de consola spate intai si apoi sa urce...) tocmai in capul lunetei masini... ?
cata
Da de unde crezi ca vine? :shock:
aviasol
era un topic cu portantza pe undeva cautati-l pe ala ca mi-e lene sa expli iara cum sta treaba cu aerodinamika
djtzeava
ii lipseste cea de a doua teava de esapament!!!!! in rest hmmmm cred k sa putea mai bine nu stiu c sa zic dar nu prea imi place doar jentile par mai misto
SGN_1310
Eu cred ca e mai stabila decat credeti.

De ce?

Pai daca aripioara era mai mica era frectie la picior de lemn din simplul motiv ca nu are parte de motor puternic pt viteze mari.

Deci masina va fi stabila pe o plaja mai mare de viteze, shi la o masina cu motor in fata acest lucru e o realizare. Cu siguranta va frana mai sigur shi mai bine decat orice alta masina cu motor dispus in botul masinii.

Eu cred ca nu e nevoie de tunel aerodinamic. O simulare pe computer poate confirma+ inlocui un test fizic.

Un alt avantaj e structura compacta a supernovei.
Diavolo
Mie sincer mi-ar fi rusine sa am un asa eleron pe DSN . Poate din cauza cailor aia putin peste 50 .

Ganditiva si voi cum e sa stai la un stop cu ditamai eleronul si langa tine vine un BMW fara nimic pe spate si din priviri zice sa te faci cu el . Si pe urma iti mai amintesti doar privirea iar BMW-ul vag in ceata.
MMihai
Exista si o varianta de eleron care nu are si stalpul acela de jos ... e mai finut sa spun asa :wink:
DRE
Personal cred ca Diavolo are cea mai mare dreptate (are capul pe umeri) up.gif Nova asta preparata arata ca un schilod anemic si rahitic imbracat in costum de commando laugh.gif ... Se mai pot da exemple... icon_twisted.gif Ideea e ca la tuning sa respecti proportiile. O masina puternica se poate prepara agresiv dpdv vizual, dar una de calibrul Daciei preparata astfel arata exact ca vechiturile alea cu zorzoane, stegulete, CD in geam pe care scrie RENAULT GTI V6 ABS TURBO SPORT :roll: si care au gaurile din tabla acoperite cu autocolante in forma de pata!
Nicu
QUOTE(\"anakyn13\")
Pt cei care stiu mie imi place aia albastra cu nr. JAY. E muult mai aranjata.


anakyn, ai idee ce e tulumba de pe JAY? am vazut-o si eu zilele trecute si ... (vezi foto)



http://www.daciaclub.ro/album_pic.php?pic_id=434
alex aka
se uita clar ca avem de-a face cu fani dacia, mai ales supernova sau solenza! in cazul lor cele pe care noi le consideram oarecum exagerari de fapt par niste lucruri care trebuiesc neaparat facute! si pana la urma este optiunea si dorinta lor poate de mult dorita si iata ca in sfarsit implinita!

va rog nu uitati : dacia nu este masina de viteza, sport sau ... biggrin.gif
Nicu
oricit de frumos ar arata ea, masina, in momentul in care chestia incurca ceva inseamna ca are altceva mult mai important ca sa merite oboseala si banu.
alex aka
da da, imi plac tunnig-urile in ceea ce priveste exteriorul, dar as vrea sa vad la motor una , tare asa ...ca piatra biggrin.gif
91_CTL
respect pentru titularu masini si pentru munca depusa.... fiecare cu gusturile lui, daca asa i-a placut omului cu eleronu asa mare, e gustul lui, poate nici lui nu-i plac alea mici cum noua nu ne plac alsta mari, despre partea cu imunatatirea performantelor nu cred ca este cazul DSN-ului, este pus doar pentru forma mai agresiva, ceea c nu prea ii confera, parerea mea....
ArtVandelay
parerea ta e mult prea putin importanta dupa 7 ani de zile.
ionut81
radmasa.gif
puiu82
radmasa.gif radmasa.gif
djasu82
inchideti topicul tongue.gif
martynez
mai intarzie omu.....din cauza zapezii.....chiar daca au trecut 7 ani......important e ca a ajuns mesaju' la destinatie...... LolLolLo.gif
B_i_t_z_a
Hai ca jantele sunt frumoase!
Maskatu
De mare angajament, ce sa mai... inchidem aici ca poate ne trezim prin 2017 cu inca unu care descopera apa calda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.