Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2 miliarde de dolari!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
LOVENDAL
In sfarsit avem si noi un miliardar in dolari: deputatul Nati Meir a devenit cel mai bogat om din Romania, fiind mostenitorul unei colosale averi de peste 2 miliarde de dolari, devasandu-l astfel pe Iosif Constantin Dragan.
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=157009
(vezi tot articolul din Adevarul)
Ce as propune aici ca subiect de discutie: ce ati face daca v-ati trezi peste noapte ca fiind mostenitorul unei asemenea averi ? V-ati lua un castel in Loara ? Un Aston Martin ? Sau ati cumpara un hotel in Dubai ? Ori un hotel in mijlocul New-Yorkului ? Sau o insula prin Tahiti ? Sau v-ati face o nava spatiala si zburati prin Cosmos? biggrin.gif Sau toate acestea la un loc?smile.gif Sau mai bine spuneti voi!

P.S. Ati mai sta pe forumul Dacia Club? tongue.gif
Codrin
Tiriac a fost primul miliardar.

Mi-as cumpara vreo 2 judete cu tot ce misca sa le pun pe picioare. Ca sa vada lumea ca se poate.
Valentine
Ce ciudat este ca, tocmai peste un deputat a dat norocu'. Nu putea sa fie un amarastean smile.gif
brunner
86 de milioane de $$, atat stiu ca a mostenit.
Funny
Doar atat?Si chestia asta merita un topic nou? radmasa.gif
CristianH
Bani 86 milioane $, bunuri 2 miliarde $.

http://www.9am.ro/revistapresei/Actualitat...e-clubul-Steaua

As calatori mult de tot .
bertro
bye-bye, Romania! hello afacere in una din tarile cu multa apa calda.
dizzy
Mi-as face banca, sau as cumpara actiuni la una serioasa.
Mi-as deschide o afacere in domeniul constructiilor si transporturilor sau al tigarilor si bauturilor alcoolice, sau as investi indomeniul petrolului.
Pt sufletul meu:
-O casa pe pamant cu 6 camere si living de 60 mp.
-Un Subaru Forester Turbo.
-Un Impreza pt nefasta
-Cate o bere pt fiecare membru activ al forumului daciaclub

La munca acum, ca pomeni din astea mai rar intr-o viata de om!!
ghc
Hai lasati visele, e mai mica sansa decat la 6/49 biggrin.gif
Totusi, m-as descurca cu mult mai putin:
- o casuta cu vreo 3-4 dormitoare, living, terasa si curte cu raza de cel putin 500m imprejmuita de copaci inalti si stufosi;
- 1-2 masini spatioase
- bani investiti care sa asigure un venit de 4000 euro / luna blush.gif

Mi-e de ajuns, m-as face turist profesionist...


PS: cer prea multe? laugh.gif
skija
O insula in "nus' ce arhipelag", un trib de negrese biggrin.gif, o barca si as incheia un contract cu vreun hipermarket sa-mi trimita mancare acolo...

Mi-as face TARA din insula aia si eu as fi rege. As alege imnul national (din repertoriul PARAZITII), si as cupara 22 de fotbalisti care ar forma Echipa nationala. L-as pune antrenor pe "Puiu" si presedinte pe Sandu. Asa as scapa Romania de 2 prosti...


da' hai ca eu sunt la servici si alea 2 miliarde de aici le castig... pa...

SI TREZITI-VA.. E ZIUA !!!
Valentine
QUOTE(ghc @ 13 Oct 2005, 09:12)
Totusi, m-as descurca cu mult mai putin:
- o casuta cu vreo 3-4 dormitoare, living, terasa si curte cu raza de cel putin 500m imprejmuita de copaci inalti si stufosi;
- 1-2 masini spatioase
- bani investiti care sa asigure un venit de 4000 euro / luna  blush.gif

PS: cer prea multe? laugh.gif
*

Cu 2 miliarde de dolari, tu vrei sa investesti ca sa ai 4000 euros / luna? radmasa.gif radmasa.gif
ydaniel
bai cem mi-as lua!sincer o mica insula si cam atata .evident o salupa....si una buna si atat!:P
horiajam
un mic domeniu in alta tara sau o insula mititica.. tongue.gif

apoi m-ati vedea la MTV Cribs..

bineinteles si un garaj cu cateva masinute ... tongue.gif tongue.gif tongue.gif

+ o mare suma de bani ar pleca la oameni mai putini norocosi sad.gif

P.S. : as asfalta tot Iasul mellow.gif
skija
QUOTE(horiajam @ 13 Oct 2005, 11:09)
un mic domeniu in alta tara sau o insula mititica.. tongue.gif

apoi m-ati vedea la MTV Cribs..

bineinteles si un garaj cu cateva masinute ... tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif

+ o mare suma de bani ar pleca la oameni mai putini norocosi  sad.gif

P.S. : as asfalta tot Iasul  mellow.gif
*




ce draq sa faci cu garajul pe o "insula mititica"... mai bine iti faci PORT...
horiajam
radmasa.gif buna idee tongue.gif

trec in lista excl.gif
Mache
Hmm... de banii astia m-as face presedinte. Apoi se aplica versurile din Parazitii:

"Dac-as fi pentru-o zi presedinte
Tineti minte, as lasa Romania amanet, fara cuvinte
Dac-as fi pentru-o zi presedinte
V-as amaneta pe toti si nu m-ati prinde."
driverx
QUOTE(Valentine @ 13 Oct 2005, 11:52)
Cu 2 miliarde de dolari, tu vrei sa investesti ca sa ai 4000 euros / luna?  radmasa.gif  radmasa.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ti s-a stricat tasta "0" si nu ai putut sa mai pui cele 3-4 zerouri cate trebuia sa mai pui? Puteai utiliza macar copy/paste

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Bai....ce sistem de valori aveti unii blink.gif
skija
Am mintit cand am spus ca mi-as lua o insula si as face un stat independent in care eu sa fiu rege... NU! Toti banii i-as da ptr. salvarea balenelor mov cu cioc si ptr. salvarea gastelor pitice cu tepi din jungla amazoniana si ptr. salvarea ecosistemelor din sudul Statului Togo, si as milita ptr. o lume mai buna, fara razboaie si ura...



tatabobu
Mi-as cumpara un A.F.C.
ghc
QUOTE(Valentine @ 13 Oct 2005, 11:52)
Cu 2 miliarde de dolari, tu vrei sa investesti ca sa ai 4000 euros / luna?  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Aloooo, ziceam ca ma multumesc cu mai putin!!! Si dupa cheltuielile descrise as vrea sa-mi ramana atatia bani cat sa faca pui 4000 euro / luna.
Mache
Asta e insula pe care o visati?
skija
ptr. mine ar fi prea mica... Unde fac eu teren de fotbal ptr. echipa mea nationala?
Dreamer
Banii ar fi investiti undeva sa imi aduca un profit frumos, mi-as cumpara un Hummer si un elicopter + o cisterna biggrin.gif ... si am plecat la colindat lumea. wub.gif
costi
Eu mi-as lua o masina de numarat bani si i-as numara vreo luna sa ma satur.
Dupa aia mi-as lua un ATM si as scoate zilnic un milion de dolari sa vad cum este!
In cele din urma mi-as pierde urma in lumea larga ca aici imi iau astia gitul !
Flores
Eu mi-as lua o casa in Franta pe Coasta de Azur, un apartament super luxos pe vaporul ala care face ocolul pamantului, as mai face doi trei copii, banii i-as tine prin banci si as traii numai din dobanzi, fara dureri de cap! Dreams never dies!
AND
Mi-as achizitiona un hotel in Hawaii , o echipa de baschet in NBA ; o colectie mica de automobile ; mi-as ajuta familia si prietenii , si in rest m-as concentra pe franciza mea din NBA biggrin.gif - I LOVE THIS GAME!
lungan
QUOTE(dizzy @ 13 Oct 2005, 08:12)

-Cate o bere pt fiecare membru activ al forumului daciaclub

*



De acord. smile.gif.
LOVENDAL
QUOTE(Flores @ 13 Oct 2005, 13:32)
as mai face doi trei copii
*


Si ca sa faci doi trei copii ai nevoie de 2 miliarde de dolari ?radmasa.gif
Charlton
Mi-as "linistii" nevasta financiar +neamurile , as monta centrale termice de apartament+ factura de gaz pe 1 an ( achitata ) pentru pensionarii de pe scara mea , si o mica donatie pentru PIB-ul Romaniei si restul ... pentru sufletelul meu .
Flores
QUOTE(LOVENDAL @ 13 Oct 2005, 13:19)
Si ca sa faci doi trei copii ai nevoie de 2 miliarde de dolari ?radmasa.gif
*



Da, pentru ca eu cu copii mei sunt mana sparta! wink.gif
driverx
QUOTE(dizzy @ 13 Oct 2005, 09:12)
-Cate o bere pt fiecare membru activ al forumului daciaclub
*



Vroiai sa zici....cate o masina.....nu-i asa? radmasa.gif
tatabobu
Driverx, vrei ZKR? Ca d'astea s-ar gasi radmasa.gif
dimi_A,B,CE,D
Eu mi-as indeplini visul de-a fi cel mai tare in transporturi si mi-as cumpara 20.000 de TIR-uri Volvo FH12 si as practica superpreturi.Oare-s nebun? unsure.gif
crintea1949
EU CRED CA SUNT BANII DE LA FNI , BANCOREX, CREDIT BANC ETC
Valentine
QUOTE(ghc @ 13 Oct 2005, 13:04)
Aloooo, ziceam ca ma multumesc cu mai putin!!! Si dupa cheltuielile descrise as vrea sa-mi ramana atatia bani cat sa faca pui 4000 euro / luna.
*


Daca ti-ai pune 1,000,000 $ pe luna deoparte, pentru fiecare an din viata ta, si ai mai avea aproape inca 1 miliard de dolari de cheltuit biggrin.gif

@AND: eu mi-as cumpara o echipa ca sa joc si eu laugh.gif
cosmin_m
QUOTE(skija @ 13 Oct 2005, 11:45)
Am mintit cand am spus ca mi-as lua o insula si as face un stat independent in care eu sa fiu rege... NU! Toti banii i-as da ptr. salvarea balenelor mov cu cioc si ptr. salvarea gastelor pitice cu tepi din jungla amazoniana si ptr. salvarea ecosistemelor din sudul Statului Togo, si as milita ptr. o lume mai buna, fara razboaie si ura...
*



radmasa.gif

Frumoasa domnisoara, concursul de miss e la forumul alaturat.
dacicuss
First of all, l-as plati pe badigardu' razboinicului luminii sa-i dea niste picioare in fund lu' jiji...as inarma o mica armata de vanatori sa extermite toate marmotele...as face o rezervatie de manguste...astea-s ok, cat nu se baga la ciocolata! blink.gif
Mi-as trage o insula in Pacificul de sud si toata ziua as snorkeli ca un voieurist sa vad pestii cum si-o pun...undeva pe langa insulele Cook...si mi-as trage si un domeniu undeva in varf de munte...sa am unde fugi cand vine tsunami sau se topesc ghetarii...si insula sa fie destul de mare sa pot face chefuri cu cativa de pe aici...nu toti! radmasa.gif ...de gagici nu zic nimic ca poate citeste cine nu trebe si nu mai pup nimic din aia 2 miliarde blink.gif
kum
Pai mi-as indeplini cele mai perverse visuri in domeniul auto : Ferrari break , Lamborghini papuc , etc. icon_twisted.gif radmasa.gif
Acum , lasand gluma la o parte , cred ca as cumpara un teren de vreo 5-10 ha pe care sa-mi construiesc , in afara de "locuinta" , un GARAJ . In acel GARAJ vor exista toate marcile de masini care-mi vor trece prin minte de-a lungul vietii !
Radduu
as dona banii azilelor de batrani , orfelinatelor si bisericilor 017.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.