Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - un oras frumos
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Bicicleta galbena
Topic dedicat capitalei: cladiri, oameni, peisaje, culori, manifestari, orice va place din Bucuresti. Ideea mi-a venit facand un set de poze in zonele de office buildings (Pipera, Floreasca), apoi descoperind niste poze mai vechi din pc. E si un mod de a combate niste idei preconcepute despre Bucuresti.

Va astept!
Bicicleta galbena
Pasajul Basarab, mai mult util decat frumos. Da' unele unghiuri sunt remarcabile.

dizzy
Eu consider ca e frumos Pasajul Basarab. La cat e de util, putea fi si mai urat. Frumos consider ca este Podul Saligny, mai ales prin comparatie cu cel modern, urat ca limba rusa.

SUnt zone care imi plac foarte tare in Bucuresti: Parcul Herastrau, Parcul Tineretului, Parcul Ioanid, Gradina Cismigiu, Parcul Circului, Centrul Vechi, Bdul Aviatorilor,
Bicicleta galbena
Azi, pe soseaua Kiseleff, inchisa traficului.





15 Jun 2014, 12:07:
si-nca una frumoasa.
radian
Frumoase poze.

Iulia, in limba maghiara nu exista genul masculin, feminin si neutru ca in limba romana, ci doar genul neutru. De aceea apar acele dezacorduri care pe unii ii amuza si pe altii ii irita.
Bicicleta galbena
1. Outdoor la Parcul Tudorica, cu orchestra de jazz - probabil perioada interbelica.
2. Micutii dansatori nu-s ai mei. Da' mi-ar fi placut!

Markos
Nu-s pozele mele, da-s mișto.
Bicicleta galbena
Noaptea Muzeelor, mai 2015.
Relativ aproape de mine au fost deschise: Muzeul Taranului Roman (neinteresant pt mine), Antipa (cu o coada infioratoare de cel putin 100m) si Muzeul Geologic. Am intrat la ultimul, aprox la ora 20:30.

Foarte aglomerat, cum era de asteptat. Foarte multi copii!
Exponatele mi-au placut. Roci de diferite feluri (unele cunoscute din diferite locuri), mulaje diverse, carote de la sute de metri adancime, oase si dentitie de mamuti, multe schite si grafice. Am vazut mostre de roci cu formule chimice incredibile:
- cacoxenit - Fe24AlO6(PO4)17(OH)12-75H2O
- wavellit - Al3(PO4)2(OH,F)3 5H2O
- cylindrit (ce nume frumos) - FePb3Sn4Sb2S14
Pentru unul care a urat chimia, ca mine, inlantuirea aia de molecule e absolut SF.

Ce nu mi-a placut la muzeu:
- cartoanele cu explicatii sunt cel mai devreme fabricate prin '85. 1985. Secolul trecut.
- lumina chioara din toate incaperile, nu vedeai bine aproape nimic. De LED or fi auzit cadrele din conducere?

Cand am iesit, pe la 22:00, coada la Antipa era la fel de mare.

AR-18-MOS
QUOTE(Bicicleta galbena @ 16 May 2015, 23:25)
Noaptea Muzeelor, mai 2015.
Relativ aproape de mine au fost deschise: Muzeul Taranului Roman (neinteresant pt mine), Antipa (cu o coada infioratoare de cel putin 100m)
*


Foarte frumos! Ieri seara numai in zona celor doua, am vazut aurolaci dormind pe jos/pe banci, de-i depaseau ca numar pe toti boschetarii din Arad. Ah, si pe langa, niste baieti prin parcare cu masini kitsch-tunate care ascultau manele. Probabil intalnirea patru-tuning. Frumos oras! ph34r.gif
Dan73
QUOTE(AR-18-MOS @ 17 May 2015, 01:54)
Ieri seara numai in zona celor doua, am vazut aurolaci dormind pe jos/pe banci, de-i depaseau ca numar pe toti boschetarii din Arad.
*


Pai ia uita-te la prima poza a lu' bicicleta...corespunzator, aceeasi proportie. Crezi tu ca Aradul are, cu totul, atatia oameni destepti si dornici de cultura? rolleyes.gif
laugh.gif
corbex
Bucurestiul are mai multi aurolaci dornici de cultura decit Aradul oameni echipati cu slapi.
george_scala_2004
QUOTE(Bicicleta galbena @ 16 May 2015, 23:25)
Noaptea Muzeelor, mai 2015.
Relativ aproape de mine au fost deschise: Muzeul Taranului Roman (neinteresant pt mine), Antipa (cu o coada infioratoare de cel putin 100m) si Muzeul Geologic. Am intrat la ultimul, aprox la ora 20:30.

Foarte aglomerat, cum era de asteptat. Foarte multi copii!
Exponatele mi-au placut. Roci de diferite feluri (unele cunoscute din diferite locuri), mulaje diverse, carote de la sute de metri adancime, oase si dentitie de mamuti, multe schite si grafice. Am vazut mostre de roci cu formule chimice incredibile:
- cacoxenit - Fe24AlO6(PO4)17(OH)12-75H2O
- wavellit - Al3(PO4)2(OH,F)3 5H2O
- cylindrit (ce nume frumos) - FePb3Sn4Sb2S14
Pentru unul care a urat chimia, ca mine, inlantuirea aia de molecule e absolut SF.

Ce nu mi-a placut la muzeu:
- cartoanele cu explicatii sunt cel mai devreme fabricate prin '85. 1985. Secolul trecut.
- lumina chioara din toate incaperile, nu vedeai bine aproape nimic. De LED or fi auzit cadrele din conducere?

Cand am iesit, pe la 22:00, coada la Antipa era la fel de mare.
*




http://www.agerpres.ro/cultura/2015/05/17/...pitala-10-46-17

http://www.mediafax.ro/cultura-media/noapt...pitala-14278342

Sa mai zica cineva ca tineretul nu e dornic de cunoastere...este, dar din cauza lipsei de bani asteapta cite o astfel de manifestare...
iulia_boris
Lipsa de bani? Cred ca glumesti.D-aia-s bodegile si Centrul Vechi pline..Poate vrei sa spui ca-i o ocazie cool de a-si pierde o noapte aiurea sub pretextul culturalizarii.Iti dai seama cata profunzime a actului cultural se produce in mintea cuiva intr-o harmalaie de nedescris alaturi de cete de tembeli dornici,vezi Doamne,de vizualizarea esteticului sau stiintelor..Daca mi-as dori sa vizitez un muzeu in nici un caz n-as face-o noaptea doar pt ca mi s-ar oferi asemenea oportunitate.Asta daca vreau sa plec cu ceva bagaj intelectual de acolo.Altfel se cheama snobism.
Dan73
Numa' cete de tembeli vad si eu blush.gif
user posted image
corbex
Azi, la prinz,i-am vazut pe oamenii astia mincind seminte in parc. Aplecarea romanilui catre ce e mocca n-are limite. Ma intreb ce s-ar intimpla daca BOR ar face o promotie de inmormintari gratis.
gabize
Io nu inteleg un lucru: Bucurstiul e orasul cu cele mai multe facilitati. Comerciale, culturale, recreative... de toate!
Cu toate astea comportamentul unora e cel putin curios: se inghesuie la orice eveniment, indiferent cat de nesemnificativ ar fi, de parca ar fi prima data cand au vazut sau auzit de asa ceva. Vezi moaste, moarea Zavorancei, muzeele nocturne... Si nu "inghesuirea" e ciudatenia cat stoicismul cu care rabda tot. Sunt in stare sa moara decat sa plece. Se formeaza o mica jungla, cu regulile de rigoare, si parca toti se transforma in... nervosi. tongue.gif

Poate pare firesc pentru locuitorii capitalei sa vada asa ceva in media, dar, pentru mine, om de la tara, imi pare lipsa de maniere si diplomatie, ca sa nu le spun pe nume.
Cosstel
QUOTE
dar, pentru mine, om de la tara, imi pare lipsa de maniere si diplomatie, ca sa nu le spun pe nume.

te rog, spune-le pe nume biggrin.gif
nici eu nu-mi explic, zicea pe undeva Iulia cite ceva si dupa a mea parere le zicea bine icon_mrgreen.gif
Bicicleta galbena
Nu marsez la discutii despre analiza maselor.
Sunt 100% subiective, fiecare vede ceea ce doreste sa vada.

Personal ma asteptam sa vad macar cateva randuri de la alte muzee, fiecare pe unde a fost (daca a fost).

maho
QUOTE(gabize @ 17 May 2015, 17:05)
Io nu inteleg un lucru: Bucurstiul e orasul cu cele mai multe facilitati. Comerciale, culturale, recreative... de toate!

Cica nu prea le au cu handbalul.
mellow.gif
gabize
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 May 2015, 17:59)
Personal ma asteptam sa vad macar cateva randuri de la alte muzee, fiecare pe unde a fost (daca a fost).
*


Personal consider că un muzeu se vizitează (firește, atunci când îți permiți sad.gif ) în altfel de condiții.
Bicicleta galbena
De acord, nea gabi, dar muncesc l-v de dimineata pana seara. In week-end fac ce n-am facut in timpul saptamanii+ceva odihna. Crede-ma ca pica foarte bine o astfel de noapte.

cristic1982
QUOTE(gabize @ 17 May 2015, 16:05)
Io nu inteleg un lucru: Bucurstiul e orasul cu cele mai multe facilitati. Comerciale, culturale, recreative... de toate!
Cu toate astea comportamentul unora e cel putin curios: se inghesuie la orice eveniment, indiferent cat de nesemnificativ ar fi, de parca ar fi prima data cand au vazut sau auzit de asa ceva. Vezi moaste, moarea Zavorancei, muzeele nocturne... Si nu "inghesuirea" e ciudatenia cat stoicismul cu care rabda tot. Sunt in stare sa moara decat sa plece. Se formeaza o mica jungla, cu regulile de rigoare, si parca toti se transforma in... nervosi. tongue.gif

Poate pare firesc pentru locuitorii capitalei sa vada asa ceva in media, dar, pentru mine, om de la tara, imi pare lipsa de maniere si diplomatie, ca sa nu le spun pe nume.
*


Adevar graiesti worship.gif
george_scala_2004
1.

2.

3.

Aproape 200.000 de oameni...ce resorturi i-au determinat sa astepte la cozi uriase? Droibta de a vedea, de a sti, de a cunoaste? Dar se poate merge mai linistit si in celelalte zile...e drept contraccost...dar pretul e modic fata de consumatiile de la terase, abonamentele de telefon, hainele si incaltamintea de fite...

18 May 2015, 13:50:
revanșa în fața mall-urilor aplauze.gif



nasty
http://www.xplorio.ro/therme-bucuresti-loc...ractii-program/

Bucureștiul devine oraș termal?

"De multi ani se tot vorbeste de calitatea apelor termale din Bucuresti comparabila cu cea a Bailor Herculane, doar ca dezvoltarea proiectelor a tot fost tegiversata ...,
cunoscandu-se faptul ca Bucurestiul este cel de al doilea mare oras termal din Europa, imediat dupa Roma...
In parcul termal Therme Bucuresti se vor gasi nu doar piscine cu apa termala, ci si cea mai mare gradina indoor si outdoor din Romania, cu peste 800.000 de plante si sute de specii de arbori – printre care cea mai mare plantatie de palmieri veritabili din Europa, plus atractia locului – un exemplar din Copacul Vietii ce se numara printre raritatile botanice ale momentului, creand atomosfera de vacanta tropicala la 10 minute de centrul Bucurestiului.

therme bucharest
Se aproximeaza 4 milioane de oameni din Bucuresti si din vecinatatea lui care vor avea la indemana noua alternativa de timp liber oricand in an, la pretul unui bilet de film.
Investitia in Therme Bucuresti este realizata de A-HEAT GROUP AG, concern cu societati in portofoliu care au o istorie de peste 80 de ani cu sediul la Viena. Lucrarile au inceput in 2013, investitia initiala situandu-se la 29,64 milioane de euro, pana la finalizarea costurile dublandu-se.
baile termale isi vor deschide portile publicului in aceasta iarna, 2016! "
Bicicleta galbena
Mega-Spa -ul se deschide in ianuarie!

http://therme.ro/






bion
Doamne ajuta! Poate asa o sa te poti urca in lift sau vehicule RATB fara sa-ti cada parul din nas radmasa.gif
george_scala_2004
E departe...iar preturile nu sint pentru toata lumea...deci NU! sad.gif scapi de miasme... icon_mrgreen.gif
nasty
Ar trebui un sens giratoriu la intersecția cu DN1 ( nu numai aici, ci la toate intersectiile importante: Balotesti, Snagov, etc) pt Therme Balotesti ( http://therme.ro/despre/despre ) sau autointitulați Therme București.

O să fie plin, că e modern, curat, civilizat și frumos ( marmură la budă):
Han Solo
chiar ca arata bine...
maho
N-am mai vazut giratoriu cu bude...
Han Solo
radmasa.gif
bion
Daca ala care se pisa are presiune sar stropii pe al de se kk. Tre sa fii yogin sa ajungi la hartia de cur fara sa te ridici de pe buda. Oricum e un progres de la kktul in boscheti si pisatul in apa ca la strandurile populare sau pe clitoral si pishatorul si kktorul pot socializa ca la vespasiane rolleyes.gif
Ideea sa pui bude la giratorii e buna ca unele au asa marcaje ca te apuca toate alea pana iesi din el. up.gif
nasty
Buda e de o singură persoană, deci nu te stropește nimeni, intri incui ușa și îți alegi.
E gândită bine, să nu se mai pisse lumea pe colac.

Ar fi mers pe acoperiș niște fotovoltaice ( subiectul: tot Therme Balotești)
paul_p
Interesant cum Therme, o investitie privata. a primit 6 milioane de euro ajutor de stat.
bion
Baia populara e o chestie de igiena a populatiei si intra in obligatiile statului.
DragosP
Vrem terme nu catedrale!
AR-18-MOS
up.gif
M.C.
up.gif up.gif
corbex
Vrem catedrale into the Terme!
DragosP
Se rezolvă.
b76bgaarh
QUOTE(paul_p @ 24 Jan 2016, 23:51)
Interesant cum Therme, o investitie privata. a primit 6 milioane de euro ajutor de stat.
*


la fel cum tiriac a primit fonduri UE sa faca un spa, cu ajutorul lenutei udrea care din necesitate sta in complexul la stejari si are un mergedes de la tiriac auto.
radian
Mai, tu compari ajutorul de stat cu fondurile europene?

http://www.ajutordestat.ro/?pag=100

O firma privata (de exemplu vreo firma de a lui Tiriac) de ce n-ar trebui sa aiba acces la fondurile europene?

O fi facut ea Elena Udrea multe magarii, departe de mine intentia sa-i iau apararea, dar cam cum vezi tu mecanismul prin care Elena Udrea ar fi putut aloca fonduri europene unei firme, fie ea si a lui Tiriac?

bion
Sta rau cu vederea. tongue.gif
nasty
http://internet-bun.info/2016/01/primul-sc...-si-dati-afara/

"Un caz de discriminare rasială a avur loc la celebrul SPA, Therme București. O familie de romi care a vrut să se relaxeze la centrul SPA au fost dați afară"

E primul scandal. Mai urmează și altele? Sper că nu!
corbex
Rromii aia erau țigani?
sorin1983
erau florari biggrin.gif
Markos
Therme? blush.gif
nasty
Se Lucrează la piscinele exterioare, care sunt mult mai mari decât cele interioare




Copacul vieții:

[attachmentid=1628022947]
4x4
[attachmentid=1628023561]

E de baza estimarea aia? Se poate face naveta?

Ca distanta mi se pare foarte ok, dar nu am experienta cu traficul de bucuresti, mai ales cel de la ora 7 dimineata....
MuciX
De cele mai multe ori, da. Vezi ca ai si optiune "plecare acum" sau la o anumita ora si iti va spune cat va dura in functie de statisticile lor de trafic pentru acel interval. Pot fi diferente mari, mai ales la ore de varf.
Daca esti cu masina, waze poate fi mai eficient, pentru ca e mai rapid cu recalcularile de ruta, in caz ca se impute vreo intersectie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.