Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
traian2000
Buna tuturor de curand am schimbat pe o dacia 1310 o chiuloasa si nu stiu de ce in loc sa isi traga aier prin filtrU motrul il impinge si tot odata iese si benzina pe la filtru oare o fi de la supape trebuie reglate? si va rog sa imi spuneti cum aflu cand se incaleca tacheti. Va multumesc pentru toate raspunsurile date.
cibi25
sa umblat cumva si la distributie, cand sa montat chiuloasa pe motor?
BuggyDacia
În mod sigur este de la supapele de admisie care nu se mai închid (nu neapărat toate) sau nu se închid complet.
Verifică dacă a fost montată corect rampa cu culbutori. Învârte motorul în gol și vezi dacă lucrează normal.
Axll
verifica sa nu ai tije strimbe, vezi sa verifici culbutorii sa nu fie prea tociti pe zona de apasare pe supapa, refaci jocul la culbutori ( folosind lere ). Daca problema persista, e, atunci o sa verifici distributia
PH-06-BOA
Tija stramba, culbutori tociti... ar tine supapele inchise, ori la el, de indata ce benzina e impinsa inapoi, pistonul can urca se comporta ca un compresor, ce baga aerul inapoi in filtru. Deci, culbutorii sunt reglati aiurea, dupa metode incalcite sau idei traznite, facand ca supapele sa ramana deschise, ceea ce va duce la arderea lor si a scaunelor din chiulasa. Lera, e de fandoseala, ca in cazul fetelor concave intre culbutor si supapa, jocul va fi mai mare, regland cu lera (dar nu e rau sa fie mai mare). Eu n-am auzit de incalecarea culbutorilor! Incalica-l p-ala care ti-a spus!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.