Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre mirosuri, caldura si aer conditionat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
SiloS
Din motive pe care nu are rost sa le mentionez aici, astazi am fost nevoit sa plec din Bucuresti catre localitatea mea de bastina, Buzau (pentru cine nu intelege, am plecat din capitala inapoi in Moldova).

Nu pot sa descriu aglomeratia de aici pentru ca nu sunt in stare sa aleg epitete sau metafore potrivite cu situatia in mijlocul careia ma aflu. Dar trebuie precizat ca soferul a incarcat masina de asa natura incat batrani, oameni de la tara, oameni de alta etnie si nu numai au ajuns sa stea in picioare, balansandu-si soldurile periculos de aproape de fetele norocosilor care au avut norocul sa se aseze pe un scaun, totul intamplandu-se din cauza denivelarilor drumului.

Problema pentru care deschid acest topic este conflictul intre generatii, intre educatii, intre mentalitati, intre cei care cred ca un geam deschis inseamna pneumonie/spondiloza cervicala/viroza respiratorie/cefalee/spondilite anchilozante si ca merita sa te feresti de orice forma de aerisire cu pretul de a crea un miros nu prea placut de transpiratie.

In general batranii sunt cei care se feresc de geamuri deschise si de a/c, desi, sincer sa fiu, nu am vazut nici un mos si nici o baba care sa moara de curent.

Revenind la situatia de fata ce se intampla si acum, in timp ce imi eliberez tensiunea scriind ceea ce voi cititi, vreau sa fac o scurta relatare:
Imediat dupa ce m-am suit in maxi a urcat si s-a asezat langa mine o persoana in varsta urat mirositoare si un pic cam derutata (mos imputit si bezmetic) care dupa ce si-a asezat meticulos bagajele, a ramas asezat pe scaun intr-o pozitie cel putin ciudata, blocand cu unul dintre picioare accesul pe culoarul de trecere.
Eu, alarmat fiind de ceea ce se intampla, m-am hotarat sa ridic trapa. Cu greu m-am inteles cu batranul sa isi mute piciorul... dar am reusit. Si am fost mandru.
Faza amuzanta se intampla la cateva minute dupa plecare si o are ca protagonista pe o batrana care, nu stiu si nu pot sa-mi imaginez de ce, este imbracata foarte gros. Nu pot sa-mi dau seama daca si dansa pute, pentru ca in contextul unui maxitaxi suprasaturat de mirosuri nu se poate distinge si mireasma dansei. Cert e ca e imbracata gros si in negru.
Batrana, simtindu-si sanatatea amenintata de fluxul de aer rece ce vine pe duzele aparatului de aer conditionat, a hotarat sa infrunte modernismul si tehnologia si sa incerce sa le inchida (pe ele, duzele).
Incercarile au fost sortate esecului, dar batranetea probabil a invatat-o ca perseverenta este o virtute, asa ca miscarile necontrolate centrate pe duzele aparatului de aer conditionat au atrras atentia tuturor calatorilor, unii dintre ei reusind chiar sa schiteze mici zambete pe fetele transpirate.
Activitatea intensa a batranei a ajutat la aparitia unui nou personaj, un tanar int-un tricou rosu si cu acnee juvenila.
Personajul secundar, un mic erou pot spune, a ajutat batrana sa opreasca aerul conditionat.
Mai mult, a coborat si trapa.
Batrana, dupa ce s-a bucurat nespus ca tineretul ii tine partea, si-a scos sacoul negru, mare, greu si calduros si, desi credeam ca il va lasa deoparte, l-a luat si si-a acoperit capul cu el.
De atunci sta nemiscata cu haina in cap, desi aici nu este curent si pe deasupra este si foarte cald.
kog
Se vede ca nu prea folosesti transportul in comun...
Markos
QUOTE(SiloS @ 6 Jun 2014, 16:07)
In general batranii sunt cei care se feresc de geamuri deschise si de a/c
*


yep
Garett
Faina povestirea, asteptam continuarea, păcat de nervii autorului! smile.gif
Unul dintre motivele pentru care sunt un fan al autoturismului propriu indiferent cate apeluri ecologiste la folosirea transportului in comun as auzi!
maho
QUOTE(SiloS @ 6 Jun 2014, 16:07)
Problema pentru care deschid acest topic este conflictul intre generatii, intre educatii, intre mentalitati, intre cei care cred ca un  geam deschis inseamna pneumonie/spondiloza cervicala/viroza respiratorie/cefalee/spondilite anchilozante si ca merita sa te feresti de orice forma de aerisire cu pretul de a crea un miros nu prea placut de transpiratie.

In general batranii sunt cei care se feresc de geamuri deschise si de a/c, desi, sincer sa fiu, nu am vazut nici un mos si nici o baba care sa moara de curent.

Tu, fiind mai tanar, ar trebui sa ai mintea mai flexibila, nu sa astepti la hodorogi sa se adapteze; chestia cu_curentu' e si nu e: de cate ori am mers cu doua geamuri deschise la masina (vara, canicula), m-a lovit o raceala nasoala (cu tot tacamu': muci, temperatura, etc.). Depinde de fiecare.
De curent n-a murit nimeni, dar de duhoare nici atat. Data viitoare ia si tu un mijloc de transport mai "civilizat'.
MyKe89
Ursul nu mai merge?

De ce n-ai plecat cu trenul? E putin mai scump, dar si putin mai civilizat.
corbex
In microbuz te controleaza de deodorant la urczre. Cum te-au lasat sa urci? In copilariile vostre, cind se incalzea o singura camera in care dormeau bunici/parinti/copii, cum era? Nu sucomba nimeni? Nu se basea nimeni? In orice caz, solutia e gazarea bosorogilor, sa se invete minte sa ne aminteasca de unde venim. Azi traim in epoca rexonanutelasalagreu.
UXE
Trebuia sa manance niste fasole sa mearga ala cu usile si geamurile deschise
volint
nasulet in nasulet, nasulet in curulet, curulet in gemulet : ghici, ce e ?
marksman
O gramada de romani sunt certati cu igiena. Am cativa medici in familie si am auzit multe povesti despre unii pacienti care chiar daca stiu ca vin la un consult medical nu se spala.
Cel mai mult m-a distrat (apoi m-a pus serios pe ganduri) povestea despre saloanele sectiei de ginecologie: salon pentru cele care se spala si salon pentru cele care nu se spala.
MuciX
Alea nici nu trebuie insemnate, le deosebesti dupa mirosul de peste.
Han Solo
vaaai, ar fi prea tare sa fie asa radmasa.gif

si daca esti jegoasa si bagi shpaga, te baga intr-unu' din ala cu spalate? icon_mrgreen.gif
bucatzel
De maxitaxi m-am ferit toata viata mea ca de dracu'. Fix ca sa n-am parte de povesti ca aia de mai sus.

Prin tren, in vremurile de glorie, mai ieseai pe culoar si fumai o tigare, tot pachetul in functie de noroc.
marksman
QUOTE(Han Solo @ 6 Jun 2014, 17:43)
vaaai, ar fi prea tare sa fie asa  radmasa.gif

si daca esti jegoasa si bagi shpaga, te baga intr-unu' din ala cu spalate?  icon_mrgreen.gif
*



E adevarul. Alea spalate se plangeau de alea nespalate, asa ca le-au segregat.

@bucatzel: n-am mers in viata mea cu maxi-taxi, am folosit chefereu' la greu, si cand nu s-a mai putut am mers o vreme cu autocaru'. Da' era mult mai misto pe tren...
dacis
QUOTE(maho @ 6 Jun 2014, 16:30)
De curent n-a murit nimeni, dar de duhoare nici atat
*

Ba duhoarea-i un execelent adjuvant in cura de slabire. Cand ti se face foame iti amintesti de mirosurile ultimei calatorii si iti trece rapid.
MuciX
Spor de toxicitate pentru cei din triaj?
bion
Romanu e frate cu codrul nu cu sapunul. tongue.gif De la traditiile noastre intru igiena personala ni se trag si aspre invective ale unei minoritati. blush.gif
Personal in top as pune grecii si mache din Romania. icon_mrgreen.gif
maho
Asa se fac anticorpii tongue.gif
Cosstel
chiar ca ... evitarea săpunurilor antibacteriene
maho
QUOTE(SiloS @ 6 Jun 2014, 16:07)
Revenind la situatia de fata ce se intampla si acum,  in timp ce imi eliberez tensiunea scriind ceea ce voi cititi, ...

S-a terminat, ai ajuns cu bine ? unsure.gif
crintea1949
Buna ziua, dle tinerel parintii tai ce varsta au, dupa cum citesc ar avea 30 de ani, daca cei de 60 sunt numiti bosorogi. Despre utilizarea sapunului macar cel clasic numai de bine, mai ale cand se fioloseste deodorant care tine 48 ore , deci nu se foloseste articolul sapun 48 de ore, iar daca-l mai foloseste odata ajunge saptamana nespalata. In rest numai de bine.
O intrebare care diuntre dumneavoastra timp de cel putin 10 ani nu a fost oprit in trafic si nu a fost sanctionat contraventional?
In rest drum bun si luminat va doresc la cei de fata si cunoscutilor\necunoscutilor pe care ii intalnesc in trafic.
sorin1983
blink.gif
Markos
E Crintea, care-i problema?
marksman
QUOTE(MuciX @ 6 Jun 2014, 17:59)
Spor de toxicitate pentru cei din triaj?
*


Nici măcar un odorizant smile.gif
UXE
QUOTE(Markos @ 7 Jun 2014, 12:50)
E Crintea, care-i problema?
*




E clar atunci. M-am linistit a scapat.gif
bygy007
QUOTE(crintea1949 @ 7 Jun 2014, 10:43)

O intrebare care diuntre dumneavoastra timp de cel putin 10 ani nu a fost oprit in trafic si nu a fost sanctionat contraventional?
I
*


eu blush.gif
Garett
N-am inteles care e legatura intre contraventii si mirosuri pestilentiale!
Anyhow, ceva feedback de la autor, a ajuns la destinatie sau mai calatoreste si acum, intr-un "Olandez Zburator" al microbuzelor??
SiloS
Am ajuns cu bine, desi as putea sa completez relatarea de mai sus cu descrierea modului in care m-am dat jos din maxi taxi.
- am sesizat de la plecare ca lumea se ingramadeste sa urce in cascarabeta, una dintre femei chiar tinandu-se cu mana de clanta in timp ce masina facea manevrele necesare parcarii corecte!!!
- pentru a capata sens cearta de la coborare, trebuie sa spun ca sunt 2 statii pentru "debarcare". Apropiindu-se maxi-taxiul de prima statie la care voiam si eu sa cobor, observ ca nu am cum sa imi croiesc drum spre usa, pentru ca e aglomerat. Zic "bine, stau pe scaun si astept sa se dea jos cei din fata, apoi voi cobori si eu". Masina se opreste, lumea coboara, din spatele meu un batran se grabea se usa si intreba "Aici e Autogara?"( autogara fiind cea de a doua statie ). Ii raspund ca nu, ca mai are de mers si sa ma lase sa trec pentru ca vreau sa cobor. Imi raspunde "Bine" si se baga in fata mea, doar ca sa stea langa usa.
sorin1983
pai si ai coborat la prima, la a doua sau esti inca in microbuz?
corbex
Nu inteleg cum poti sa ai BMW si sa mergi cu microbuzul.
D-Ice
QUOTE
sincer sa fiu, nu am vazut nici un mos si nici o baba care sa moara de curent.


Decat de la 220V in sus. icon_mrgreen.gif
LiFortosul
@corbex O fi in service, scuze se gasesc. Care-i legatura?
gabize
QUOTE(Garett @ 8 Jun 2014, 07:23)
N-am inteles care e legatura intre contraventii si mirosuri pestilentiale!
*


Când te oprește Garcea, transpiri de hemoție și puți. (generic, nu matale) tongue.gif
sorin1983
QUOTE(D-Ice @ 10 Jun 2014, 11:54)
Decat de la 220V in sus.  icon_mrgreen.gif
*


ai ajuns la bula smile.gif
SiloS
De cand a venit caldura, eu nici cu autobuzul nu mai merg. Folosesc cu incredere bicicleta!!!
corbex
QUOTE(LiFortosul @ 10 Jun 2014, 12:06)
@corbex O fi in service, scuze se gasesc. Care-i legatura?
*


Legatura e ca in transportul in comun lumea miroase. Se stie asta. La 7 iesi de la dus, la 8 esti deja transpirat in metrou. Esti prea fin pentru asta, nu te sui. Dusuri in statii nu sint. Nici la serviciu nu prea. Ce solutie propuneti voi? Topicul asta trebuai sa aiba titlul "Eu sint un fin, lumea e imputita. Deci sint mai superior".
iulia_boris
Uite d-aia nu-mi dau kru' jos din masina personala.
Renunt la orice pt a avea bani pt o eventuala reparatie a troacei..
corbex
Bine faci! Si asa e aglomeratie. Imi plac masinile asezate in ordine dezordonata pe la semafoare si soferii care se baga pe unde pot, parca-s tintari si ma bucur ca eu am ales ITB-ul icon_mrgreen.gif
bmwh548
QUOTE(corbex @ 10 Jun 2014, 14:07)
Legatura e ca in transportul in comun lumea miroase. Se stie asta. La 7 iesi de la dus, la 8 esti deja transpirat in metrou. Esti prea fin pentru asta, nu te sui. Dusuri in statii nu sint. Nici la serviciu nu prea. Ce solutie propuneti voi? Topicul asta trebuai sa aiba titlul "Eu sint un fin, lumea e imputita. Deci sint mai superior".
*



Ai si nu ai dreptate. Da, transpiri, dar colegul vorbea de categoria celor care isi aduc aminte sa transpire si uita sa se spele. Pe aia ii simti de la cativa metri distanta in aer liber, daramite in mijloacele de transport in comun.
iulia_boris
QUOTE(corbex @ 10 Jun 2014, 13:21)
Bine faci! Si asa e aglomeratie. Imi plac masinile asezate in ordine dezordonata pe la semafoare si soferii care se baga pe unde pot, parca-s tintari si ma bucur ca eu am ales ITB-ul  icon_mrgreen.gif
*


Nene,da' ITB-ul ala zboara,cumva? Ca tot pe la semafoare ne intalnim cu ei la fel stau in coloana..
corbex
Cu ITB-ul pe partea mai usoara, pina la metrou.
SiloS
QUOTE
La 7 iesi de la dus, la 8 esti deja transpirat in metrou.

In ritmul asta trebuie sa umbli cu un butoi cu apa dupa tine... la cat de mult transpiri exista riscul sa te deshidratezi laugh.gif

QUOTE
Esti prea fin pentru asta, nu te sui. Dusuri in statii nu sint.

Si chiar daca ar fi dusuri, cei care put oricum nu le-ar folosi.
E aceeasi nesimtire pe care o intalnim zi de zi cand ii vedem pe altii aruncandu-si gunoiul la 3 metri de cosul de gunoi. Daca nu vrei, nu vrei.


Problema topicului nu e neaparat a mirosului in sine, ci a a atitudinii oamenilor:
- sunt unii care efectiv nu se spala. Put de la prima ora de dimineata.
- stii ca e cald afara, dar te imbraci gros, ceea ce duce la degajarea precoce a mirosurilor neplacute.
- te afli intr-un mijloc de transport in comun in care miroase urat si e cald, dar nu deschizi geamul.
corbex
Da, ma nimeresc uneori linga cite un boschetar matinal. Unul ca ala te poate face sa cobori. Dar a transpiratie (nu neaparat veche, fermentata) miroase cam toata lumea, vara pe caldura. Cu exceptia celor care transpira greu, dar astia sint putini. Deodorantele au efect limitat. Mirosul de deodorant+transpiratie e si mai greu. La fel mirosul unor parfumuri cu esenta de sconcs.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.