Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mitsubishi Colt
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vv
pe scurt, taica-meu vrea sa-si ia masina. El vrea Logan diesel, eu vreau sa il conving sa se uite si la alte optiuni (masini mici). Matizul li se pare scump (cam cat un Logan) si nu le place. Mai intra in calcul o masina straina, mica (e ok pentru ei). Am vazut ca in programul 'rabla' mai au masini Reno, Nissan, Mistubishi si Fiat - deci m-as uita la Panda si la Colt. In particular, as vrea sa stiu de la voi mai multe despre Colt:
- e facut in UE?
- cum sta cu fiabilitatea? (din cate stiu eu, bine) Care sunt costurile cu reviziile?
- cum sunt service-urile? Am vazut ca au un singur dealer, M CAR Trading, cum sunt astia, prezinta simptomele clasice de "unic distribuitor"?

BTW, ma intereseaza o masina pana in 12k DDP. Preferabil consum mic si costuri mici de intretinere. Taica-meu vrea 2 airbaguri, si vrea si faruri de ceata. Eu incerc sa-l conving ca mai degraba vrea ABS decat alte prostii. Bineintele, AC e implicit. La colt, nu m-am prins daca al doilea airbag e standard sau optional, si care e pretul lui daca e optional (site-ul mi se pare cam tampit).

FLEX
Coltul sint 90% sigur ca se face in Europa (bine, stiu SIGUR ca e facut in Europa doar CZT-ul, mica fiara, nu vad de ce nu s-ar fabrica si celelalte variante tot in Europa). Din cite stiu, fiabilitatea e buna.
Povestea cu optionalele NU EXISTA, se accepta doar pachete de dotar, care le gasesti pe site.
Consumul e infinetsimal la motorul 1.1 benzina , conform datelor producatorului si prestatiile sint bunicele pentru o motorizare atit de mica (in 3 cilindri) .Acelasi consum il am la Matiz, iar motorizarile mai mari nu sint semnificativ mai gurmande.
1.5 CRDi-ul mi se pare scump si nu se justifica investitia la o masina care probabil va rula ~10-15k/an.

PS: sint fan Mitsu Colt, hehe ...
crintea1949
NU SUNT NAȚIONALIST, DAR CRED CA DACIA LOGAN ESTE CORECTĂ PENTRU NOI, CU TOATE CĂ ARE PREȚUL UMFLAT CU CIRCA 2000 EURO.
ÎN REST ESTE FOATE BUNĂ, CHESTIA CU TESTUL ELAN, E O GOGOAȘA CARE ESTE SA ABUREASCĂ LUMEA, AU REVENIT CU ALTE MODELE TESTATE ELAN SI AU CAĂZUT LA O VITEZĂ MAI MICĂ.
PENTRU LOGAN AVEM O REȚEA ÎN TOATĂ ȚARA DE SERVICE.
MODELUL DIESEL NU ARE RENTABILITATE DECÂT DACĂ EȘTI DE CURSĂ LUNGĂ CA SĂ RECUPEREZI DIFERENȚA DE PREȚ DIESEL MINUS BENZINĂ, CĂ ALTFEL CEL PE BENZINĂ DE 1,6 L ESTE CORECT 90 CAI PUTERE HP PENTRU 5 PERSOANE ȘI BAGAJE POȚI MERGE CU PESTE 100 KM PE ORICE DRUM ȘES, MUNTE FĂRĂ PROBLEME CU SOLENȚA SCALA AM TRAVERSAT MUNȚII CARPAȚI DDE 4 ORI ÎNCĂRCATĂ CU 4 PERSOANE, PORTBAGAJUL PLIN S-A COMPORTAT ADMIRABIL ȘI AM CĂLCAT-O 90 - 120 KM/ORĂ
MAȘINA PE CARE O DOREȘTE DACĂ NU-I DIN UE , E MUSAI SĂ AIBĂ EURO 3 CĂ ALTFEL NU O ÎNMATRICULEAZĂ ÎN RO.
SĂ AUZIM DE BINE PE ȘOȘELE
Smudo
Scuze de off-topic, da' sa mor daca nu se merita sa risc un warn pentru asta.
QUOTE(crintea1949 @ 14 Oct 2005, 21:05)
S-A COMPORTAT ADMIRABIL  ȘI AM CĂLCAT-O 90 - 120 KM/ORĂ
*



Aoleu, aia intr-adevar viteza mare. Eu nu prea am curaj sa calc in halul ala nici o masina, scot sufletul din ea... ohmy.gif
My Berlina
QUOTE(crintea1949 @ 14 Oct 2005, 14:05)
SOLENȚA SCALA AM  TRAVERSAT MUNȚII CARPAȚI DDE 4 ORI ÎNCĂRCATĂ CU 4 PERSOANE, PORTBAGAJUL PLIN S-A COMPORTAT ADMIRABIL  ȘI AM CĂLCAT-O 90 - 120 KM/ORĂ
*



si, si cu 4 persoane si plin porbagajul!
My Berlina
Colt 5-Door
Colt 3-Door
Nu stiam care dintre modele te intereseaza. sleep.gif
Orcum o masnina foarte buna si multe variante de motor.
dizzy
Mitsubishi Colt este facut la BORN in OLANDA din cate stiu eu si are baza tehnica de SMART FORFOUR. Asa ca nu ar trebui sa fie probleme cu vama.
Mai arunca un ochi la Hyundai Getz, facut pe aceeasi platforma,conform cu ce mi-a declarat un reprezentant de vanzari de la Hyundai. E mai spatios decat Accent si dragut finisat.
Separat arunca o privire si la Hyundai Accent. E o masina fiabila, la sfarsit de cariera si o poti lua la pret bun.
Grupul Daimler-Chrysler a detinut o parte importanta din Mitsubishi si o parte mica din Hyundai (aprox 10% din amintiri)
FLEX
Domnu', nu va suparati, Colt are platforma comuna cu Smart Forfour si Mitsubishi e in sfera de influenta a grupului Daimler-Chrysler, pe cind Hiunday e in sfera de influenta a GM; nu cunosc o alta masina pe platforma lui Getz, nici macar Kia Picanto, in ciuda fraternizarii totale intre Kia si Hiunday (Rio = Accent, Cerato = Lantra).
AND
Colt este MUUUULT peste Getz. Colt (5 door) este Mini MPV , la fel ca Renault Modus.
My Berlina
Orcum este diferenta intre Mitsubishi si Hyundai! Hyundai nu are aceias calitate ca si cum are un Mitsubushi.
madalina
Coltul se face in face Olanda. taxe 0%.

Fiabilitatea: de obicei fiabilitatea unei masini se testeaza dupa primii trei ani de viata. Coltul a fost laudat, a castigat si ceva premii, insa mai trebuie sa mai treaca ceva timp pana se poate spune daca este fiabil sau nu.

Sunt doi dealeri in Bucuresti: M Car Trading si Mit Motors

intretinerea: destul de scumpa, ca intreaga gama Tiriac.

TeodorM
Incerca si la Seat, Ibiza este la promotie cu ce vrei tu pana in 11000 euro DDP. Si nu se compara cu hyundai. Incearca un test drive cu ambele modele. Pe mine unul nu m-a impresionat Coltul foarte mult. Am ales un Seat Ibiza chiar prima motorizare 1.2 de care sunt foarte multumit.
Codrin
Din aceeasi categorie, Ford Fiesta Comfort.

Motor 1.3 benzina, 70 CP, aer conditionat, 2 x airbag, bancheta rabatabila, geamuri electrice, inchidere centralizata, radioCD, ABS+EB, vopsea metalizata, etc

Garantie 4 ani fara limita de km.

8.990 CIP, 10.805 DDP
BOGDAN DSN
pana in 12 mii DDP este si toyota yaris-fiabilitate buna,costuri mici de intretinere.
Poti sa o intrebi pe Madalina amanunte.
bertro
daca ai de ales intre Mitsubishi si Fiat, mergi clar pe mitsubishi. e o "japoneza" totusi, chiar daca e construita in fabrica din europa.
Fiat sunt... mai bine nu spun ce sunt, ca nu vreau flamewars pe aici 243.gif
laur
Super Colt-ul....in afara de pret. E de jale !
SilviuB
Din cate stiu eu si Honda are fabrica in UE, mai precis in UK si deci taxe vamale 0. Varianta ar fi Jazz.
vv
Colt-ul intra in programul 'rabla'. Celelalte nu.
Oricum, l-am anuntat pe taica-meu ca are de ales intre Colt si Clio (bicorp sau symbol). Clio e cam favorit fiindca are dealer in Alba Iulia sad.gif, mie evident imi place mai mult Colt-ul. Daca nu intra in programul 'rabla', cred ca isi ia Logan dCi.
69er
Intr-adevar si Honda fabrica in Europa, dar m,odele ca CR-V si Civic.
Honda Jazz (1400cmc/83CP/5300rpm) este fabricata in Japonia si e disponibila la 12.100 EURO pentru transmisie manuala si 13.050 EURO pentru automata cu un CVT cu 7 trepte si schimbare secventiala a vitezelor prin intermediul padelelor din spatele volanului. Ambele preturi sunt preturi CIP si fiind japoneza se preteaza la achizitie in leasing pentru care se mai platesc taxele vamale si acciza de motor aproximativ1000 EURO.
madalina
Jazzul a avut la SIAB si mai va continua nu stiu cat timp, promotia: reducere 1000 euro la CIP.

Toyota a avut in urma cu doi ani o promotie mult mai buna la Yaris: eu am luat masina la 12.343 euroDDP, iar acum la SIAB a fost Yarisul 1.3 Sol (ca al meu) 13.343.
Cruchot
Iar despre Panda numai lucruri rele. Avem la serviciu asa ceva iar soferul a zis ca e dureros de nasoala. Cel putin comparativ cu Loganul de 1,6 pe care il are acuma, i se pare lux Loganul fata de Panda (directie grea, inconfort, motor care urla). Plus ca stiu si eu ca Panda a cam fost dus prin service.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.