Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SALVATI PIATRA CRAIULUI!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ydaniel
Stimati forumisti,parcul national piatra craiului se distruge pe zi ce trece din cauza masivelor exploatARI de padure>uitati poze de 6 zile>faceti ceva sa nu dispara aceasta frumusete a naturii!!
ydaniel
ok.faceti ceva!se fura din parc national nu din proprietait private cu tiru!!!
Uncle-Sam
ce sa le faci bai? tara lu papura voda...fiecare ia ce apuca, pana si padurile. ma intreb ce o sa mai fure cand n-o sa mai aiba ce. cu frumosu n-o sa se rezolve niciodata nimic. ar trebui introdusa pedeapsa cu moartea. stiu ca unii or sa sara sa muste pt ca am zis chestia asta...
My Berlina
QUOTE(Uncle-Sam @ 14 Oct 2005, 14:25)
ce sa le faci bai? tara lu papura voda...fiecare ia ce apuca, pana si padurile. ma intreb ce o sa mai fure cand n-o sa mai aiba ce.
*



iti zic eu ce o sa se intample, nu o sa mai aiba ce sa mai fure de la tine si o sa te ieie pe tine pe sus! ca si in unele orase mai rele de la noi (America), daca nu mai are ce sa fure de pe masina, ia masina cu tine in ia pe sus! dry.gif
LOVENDAL
Eu stiam ca in rezervatiile naturale nu se poate retroceda pamanturile cu paduri. Dar daca se intampla asa ceva, adica se taie cu nemiluita din aceste magnifice rezervatii, ar trebui ca cei prinsi sa fie condamnati la zeci de ani de inchisoare!! Asa ceva nu se poate..sa distrugi frumusetea de peisaj natural!! sad.gif Trebuie sa se faca ceva...
dadoshel
nu stiu de ce am impresia ca cine fura de acolo fura "legal"....autoritatile ar trebui sa fie oarbe sa nu vada ditamai camioanele cu cherestea
Dreamer
Eu nu inteleg cum se poate taia copaci in asa hal din PARC NATIONAL !!!!
Este revoltator ce se intampla acolo post-336-1110552439.gif
Si nu e singurul loc ... Masivul Ciucas de exemplu ... se taie in nestire ...
cei care sunteti din Brasov ... plecati spre Cheia ... drumul acela minunat prin padure ... NU mai exista ... s-au taiat toti copatii de pe marginea drumului ( nu stiam ca marginea drumului la ei inseamna zeci de metri ). Acum spre Cheia este un drum foarte dezolant ...
Este pacat de muntii nostri si de padurile noastre wub.gif
ydaniel
eu mai am poze,toate sunt luate de la 2238 m ,unde se vede f clar.pe mine piatra craiului reprezinta mai mult decat 1000 de vami vechi,este o minune a naturii.eu va recomand sa va duceti acolo si poate ca unii dintre voi aveti ceva pile pe sus.de acolo nu fura localnicii(eu ma duc acolo din 90 si ii cunosc pe multi)de acolo fura barosani cu utilaje de sute de cp nu tractoare amarate.si pozele sunt din parc national nu din padurile adiacente.cel putin pt mine e mai rau decat mi-as inchipui vreodata.de acolo vor dispare animale,plante f rare si astfel zona va fi in curand un desert.s-a instalat pana si un fel de funicular acolo.eu am fost in week-end si nu era agitatie,dar cabanierul de la Curmatura m-a rugat sa fac ceva ,ca ramanem fara padure>Va rog poate puteti sa faceti ceva sa salvam piatra craiului,un momument al naturii.Si muncitorii astia forestieri,distrug marcajele,locuri de adapost pt turisti,indicatoare,tocmai pt a face din piatra un loc in care sa nu mai vina turisti si ei sa exploateze padurea pana la ultimul copac.AJUTATI SA SALVAM PIATRA CRAIULUI!!VA ROG
J.W.
trimite un mail la Garda Nationala de Mediu
sau la minister huh.gif
Dreamer
Din pacate e greu sa faci ceva ... nimeni nu te baga in seama.
Toate interesele de acolo si din alte parti sunt sustinute de sume imense de bani.
Trebuie facut ceva urgent !
Eu am postat un mic topik pe forumul garzii nationale de mediu ... va rog sa ma ajutati in continuare.
excl.gif Din pacate se pare ca acel topik este singurul de pe forumul garzii nationale de mediu. excl.gif
ydaniel
ok,va multumesc,poate facem o actiunea mai mare decat 1-oct fara benzina!pur si simplu piatra craiului este sufletul meu.pun si maine poze.va rog incercati,sa salvam conteaza mult de tot!va multumsc cu respect
Ciombe
Io in urma cu 2 - 3 luni povesteam pe un topic la "calatorii" cum se distrug padurile pe Transalpina... Cainii latra, caravana trece...

Lexy
Pai hai macar noi sa facem ceva....

Si eu am vazut cum un nene taia un copac in mijlocul Bucurestiului dintr-un "spatiu verde" si am dat telefon la 112 (traiasca Politia) si vreau sa zic ca au venit nene politist in mai putin de 5 minute!!!Si bineneteles ca a plecat cu stimatul domn taietor de lemne...

Te crucesti nene, efectiv te crucesti!! Si daca nu facem ce ne sta in putinta un telefon, o donatie mica ca pic cu pic se aduna, o mana de ajutor sa nu ne miram ca o sa ajungem de unde am plecat adica niste salbatici egoisti preocupati DOAR de binele nostru!!!!!![ceea ce si suntem intr-o doza destul de mare]
geo76com
Dar daca am trimite noi aceste fotografii la televiziunile si ziarele din Romania, se va sesiza cineva oare ? Va face cineva vreo ancheta, vreun reportaj ceva?
Sau se va musamaliza si nu o sa vedem nimic pe nicaieri
Uncle-Sam
poate o mediatizare a situatiei ar ajuta. are cineva cunostinte printr-un post de televiziune mai cunoscut?
Codrin
QUOTE(Uncle-Sam @ 17 Oct 2005, 09:59)
are cineva cunostinte printr-un post de televiziune mai cunoscut?
*


kAndei ar putea ajuta
BLK
asta vroiam si eu sa zic, chiar daca nu avem pile, cred ca daca trimite cineva pozele la toate posturile tv din romania si pe la redactiile ziarelor se va gasi cineva sa le faca publice.

adresele de mail se gasesc usor pe paginile de net pe care orice tv/ziar le are.

am sa vizitez si eu piatra craiului. mama lor de imputiti, vorba cuiva de mai sus, celor care incalca legea cu buna stiinta si cu o asemenea nesimtire le-ar trebui pedeapsa cu moartea.
Ciombe
Moartea ... e prea putin mad.gif !!!
La arabi, daca furi, se taie mana...

La noi, daca f.. padurile sa li se taie p....e!

Sa vedeti apoi cum planteaza romanii de zor paduri... biggrin.gif
kaspersky
Eu zic sa-i trimiteti lu' Sorin Ovidiu Balan ca intr-o vreme se ocupa cu mafia padurilor wink.gif.
kukuruz
Am trimis chiar acum un email la romania libera - ei au mai publicat reportaje despre defrisarile criminale din tara asta. Le-am pus link la pagina asta din forum sa vada pozele, eventual sa le publice, sa vada ca exista inca oameni carora le pasa de tara asta, pe care ii doare ca ea este hacuita si nimicita fara nici o opreliste in modul cel mai barbar cu putinta.

QUOTE
Date: Tue, 18 Oct 2005 06:09:47 -0700 (PDT)
Subject: Salvati Piatra Craiului - apel la sprijin de mediatizare
To: redactia@romanialibera.ro, investigatii@romanialibera.ro,
  foto@romanialibera.ro

Stimata Redactie,

Sunt un membru al unui forum pe teme auto, dar care
are o sectiune destul de activa si
cetatenesc-responsabila pe teme de interes general.

Ma adresez dvs ca urmare a deschiderii astazi a unui
topic al carui titlu vorbeste de la sine: "Salvati
Piatra Craiului"

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27932

Exista postate fotografii facute la fata locului in
ultimele 6 zile de catre initiatorul topicului de un
tragism cutremurator - dovada a unui veritabil masacru
de mediu care se intampla in Muntii si Parcul National
Piatra Craiului (atasez doar una din imaginile
publicate in pagina cu link-ul de mai sus).

Eu, si, sunt convins, ceilalti membri ai formului, am
aprecia in mod deosebit daca un ziar de prestanta si
audienta Romaniei Libere, ar publica un material gen
foto-reportaj - plecand de la imaginile publicate in
forumul nostru si/sau in urma propriei dumneavoastra
documentari - in scopul lansarii unui S.O.S. disperat
pentru salvarea, pana cand nu este prea tarziu, a
Parcului National Piatra Craiului.

Cu deosebita consideratie,
....
(alias kukuruz)
johnsws
este laudabila initiativa...si o sustin, insa trebuie sa fim siguri pe ceea ce facem. eu din poze nu m-am lamurit daca acolo se defriseaza. chiar am unele dubii. sa nu cumva sa fie vorba de niste copaci casuti la pamant datorita stratului subtire de sol si a ploilor abundente din acest an. am mai vazut la covasna un deal intreg de brazi la pamant, ca urmare a unei furtuni, si seamana destul de bine cu ce am vazut. poate ca utilajele au fost aduse acolo numai ca sa stranga copacii cazuti la pamant.

in poza de mai jos am pus o sageata rosie acolo unde zic eu ca nu seamana cu o exploatatie forestiera...ma rog pot sa ma insel, sa ne spuna initiatorul topicului ca e vorba de defrisari, ca a vazut cu ochii lui ca se taie copaci si atunci o sa fiu convins ca m-am inselat.
totusi dintr-un parc national nu cred ca se poate fura asa de usor, si daca ar fi vorba de furt tot sunt o groaza de autoritati ale statului care sigur vor lua masuri. cei de la garda de mediu nu cred ca vor fi indiferenti. insa daca e adevarat ca se fac defrisari intr-un parc national...ne-am dus pe copca...inseamna ca nu se mai poate face nimic pentru tara noastra. in loc sa bagam bani in turism, ne ingrijim sa il distrugem ohmy.gif
IsNa
Eu cred ca este totusi mana omului acolo. Vandalii astia iau doar bustenii de mare valoare lasand in urma restul doborat doar din motiv de acces. Am mai vazut aceasta practica si in alte locuri. Doboara 100mc de lemn si valorifica 10 (cel mult). Restul, "nu se renteaza".
Sa va mai spun ca am vazut defrisari si in Germania, si acolo erau adunate si crengile de brad in gramezi mari, si valorificate?... Eh.. la ei "se renteaza".
ydaniel
va multumesc,am ramas impresionat!mai pun poze,ca nu m-am mai pozat cu copiloata mea ci am facut poze cu ex-padurea.raman dator la toti cu o plimbare acolo pe post de ghid!va multumesc mult.poze diseara!ACOLO SE TAIE ,NU ESTE VORBA DE O CALAMITATTE,O SA PUN POZE CU FUNICULARUL!:((
cosmin_m
Daniel, cea mai buna sansa pe care o ai este sa mediatizezi situatia. Asteapta sa mai treaca isteria asta cu gripa aviara, si apoi trimite pozele la toate posturile TV. O sa vorbesc si eu cu o cunostinta care este redactor, poate iese ceva.

DAR, daca vrei sa faci ceva, FA TU IN PRIMUL RAND. Nu tipa isteric ca o fecioara violata "faceti ceva", ca nu aici sunt factorii care pot schimba ceva in problema enuntata de tine. In plus, daca muntii Piatra Craiului reprezinta atat de mult pentru tine ai putea sa dedici mai mult timp acestei situatii decat iti ia sa postezi lapidar pe acest forum cateva poze ! Ai primit adresa de la Garda de Mediu etc. Sfatul meu este sa trimiti FAX, sunt obligati sa-l inregistreze si proceseze. Un mail lasa mai putine urme.
De asemenea, renunta la patetismul declaratiilor, ca nu te va lua lumea in serios. Da date exacte despre unde se intampla fenomenu (varful X, cota Y, panta vestica), cine ti s-a plans (cabanierul popescu ion, sau, personalul cabanei "trei surcele"), CAND ai facut pozele s.a.m.d. E important sa dai cat mai multe date exacte. Ii ajuti si pe ei si faci dificila ingroparea problemei. Abia apoi iti exprimi motivatia, ca e important sa pastram intacta bogatia muntilor, potentialul turistic samd.
In final, nu uita sa specifici ca astepti un raspuns la instiintarea ta, si sa iti dai toate datele de contact (nume, prenume, adresa, telefon).
ydaniel
QUOTE(cosmin_m @ 18 Oct 2005, 19:06)

De asemenea, renunta la patetismul declaratiilor, ca nu te va lua lumea in serios. Da date exacte despre unde se intampla fenomenu (varful X, cota Y, panta vestica), cine ti s-a plans (cabanierul popescu ion, sau, personalul cabanei "trei surcele"), CAND ai facut pozele s.a.m.d. E important sa dai cat mai multe date exacte. Ii ajuti si pe ei si faci dificila ingroparea problemei. Abia apoi iti exprimi motivatia, ca e important sa pastram intacta bogatia muntilor, potentialul turistic samd.

*



In primul rand patetismul declaratiilor este specific romanilor care asteapta ca altii sa faca totul pt restu-a se vedea clasa politica si restu...daca eu sunt "patetic" ca macar anunt lumea despre ceea ce se intampla in tara atunci cei care nu vor sa fie patetici sa nu mai ia parte la astfel de discutii si sa revina la comunism cu picioru pus in gat si sa nu mai zica nimic! parca trebuia sa "traim bine!" si sa existe democratie si liberalism-deci e dreptu tau ca antipatetic sa faci ce vrei!

si pentru cei curiosi de limite este vorba de versantul estic al pietrei craiului, in zona refugiului Grind si zona "la Table" (aproxmativ 1376m ), traseu marcat cu triunghi rosu de la cabana Curmatura.

si nu s-a plans nimeni! EU ma plang! ma plang pentru ca am vazut cu ochii mei! locanici nu se plang pentru ca un copac in minus inseamna papa pentru ei si familia lor!
discutand cu un tip cu care ne-a luat pe mine si pe prietenii mei cu "ia-ma nene" a zis ca citez "e padurea lor ca s-a dat in concesionare"!

cum se poate da in concesionare un parc national? cum se poate taia un copac dintr-o zona care se mandreste cu "paduri virgine"?

asa ca astept pareri de la "pateticii" care inca sunt interesati de subiect restu faceti ce vreti...doar e democratie!

pozele sunt facute pe data de 8 octombrie 2005 intre orele 12 si 16, am si 2 martori daca vrei! (doar n-am un ozn nu?)

NU imi voi da numele si nici adresa pentru ca nu vreau sa am probleme...nu vreau sa ma trezesc la usa cu juma de zarnesti ca le stric cobinatiile! Pe mine ma cunosc majoritatea localnicilor din satul Magura, si oricum Daniel ajunge.

pentru cei interesati: cititi nr de luna trecuta de la National Geographic cel cu un titlu sugestiv pe coperta : "Cine ne salveaza padurea?"
sau
http://stiri.rol.ro/stiri/2005/10/_drujbel...ra_craiului.htm

apropos: "patetic" inseamna "impresionant".
kukuruz
Am dat peste un thread consistent de 2 pagini pe Softpedia Forum: Macel forestier in Apuseni - "Taiem pana la ultimu' brad!". Aici am aflat ca exista chiar un site dedicat dezastrului forestier care se petrece la lumina zilei in muntii Piatra Craiului Save Piatra Craiului cu o galerie de imagini cel putin la fel de cutremuratoare ca cele puse de ydaniel mai sus, precum si o rubrica de "ecouri" in care parca cei mai socati de ce se intampla cu padurile noastre sunt romanii din strainatate.

Concluzia? Citez dintr-un post de pe forumul mentionat la inceput: "Cit timp institutiile statului sint BOLNAVE GRAV, nu exista speranta. Asa ca idee, cred ca mai eficienti ar fi haiducii (daca ar fi) decit padurarii zilelor noastre." Si decat autoritatile statului si societatea civila romaneasca, as adauga eu!

Exista si un site educativ intr-ale padurii - "padure.informatia.ro" - care publica acum 2 luni un material, idilic si nonsalant, intitulat patetic "Romanii isi vor codrii inapoi" din care singura chestie demna de retinut este ca "In perioada 1992-2004 au disparut, prin defrisare ilegala sau bracuire, aproximativ 100.000 de hectare de paduri. Cifra este estimativa. Datele au fost culese din diferite surse. Nici o institutie nu s-a gandit sa faca o statistica." - declaratia apartine unui "oficial": doctor inginer Ion Machedon, purtatorul de cuvant al Regiei Nationale a Padurilor!

In arhiva pe ultimele cateva luni ale ziarului RL am gasit cateva materiale documentate, scrise incisiv, despre fenomenul despadurilor si "baronii lemnului" (avem, iata, si un termen pentru fauna exterminatorilor de paduri), ca de ex:
Zonele inundate sunt, in mare parte, cele controlate de "baronii lemnului" (21.07.2005)
Mafia lemnului si a digurilor (01.08.2005)
Cum a facut Tarata rumegus, datorii si avere din paduri (02.08.2005)

...dar? ...

pana una-alta, cei care ne vor blestema pe noi, generatia inceputului de mileniu XXI, pentru apatia asta bolnava si aproape complice fata de decimarea criminala a padurilor de pe plaiul nostru mioritic (hei, un copac falnic il dobori cu drujba in 5 minute, dar e nevoie de 70 de ani ca sa creasca altul in loc... daca-l planteaza cineva, fireste) vor fi copiii nostri si copiii copiilor nostri...
cosmin_m
QUOTE(ydaniel @ 18 Oct 2005, 19:52)
In primul rand patetismul declaratiilor este specific romanilor care asteapta ca altii sa faca totul pt restu-a se vedea clasa politica si restu...daca eu sunt "patetic" ca macar anunt lumea despre ceea ce se intampla in tara atunci cei care nu vor sa fie patetici sa nu mai ia parte la astfel de discutii si sa revina la comunism cu picioru pus in gat si sa nu mai zica nimic! parca trebuia sa "traim bine!" si sa existe democratie si liberalism-deci e dreptu tau ca antipatetic sa faci ce vrei!


Ti s-a parut ca nu iau parte la discutii ? Ca nu ma intereseaza subiectul ? Te ajuta mai mult daca postam ceva de genul "Dumnezeule, ce grozovie, va rog, FACETI ( adica voi ceilalti, ca io nu) ceva!" ? Zi-mi, ca sa stiu daca asta e topic de lacrimat sa nu imi pierd timpul aici. Pana una alta intelege ce am criticat, asuma-ti sfatul sau nu, dar cheltuie-ti energia pe ce conteaza. Adica trimite nenorocitele alea de fax-uri.

Pentru a-i lovi si cu ceva legi peste ochi recomand lectura urmatoarelor:

-Hotărâre nr. 878/2005 din 28/07/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 760 din 22/08/2005
privind accesul publicului la informația privind mediul

- Procedură din 20/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 31 din 11/01/2005
de autorizare a activităților cu impact semnificativ asupra mediului

- Ordonanță de urgență nr. 236/2000 din 24/11/2000
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 625 din 04/12/2000
privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice

- Lege nr. 137/1995 din 29/12/1995
impreuna cu ( O.U.G. nr. 91/2002 si Legea nr. 294/2003 )
Legea protecției mediului

Poti folosi site-ul www.indaco.ro, parola este evaluare pentru a studia actele. Daca nu, da-mi pm si ti le trimit pe mail.

QUOTE(ydaniel @ 18 Oct 2005, 19:52)
discutand cu un tip cu care ne-a luat pe mine si pe prietenii mei cu "ia-ma nene" a zis ca citez "e padurea lor ca s-a dat in concesionare"!


Acuma, poate nu stiu ce vorbesc, dar: si eu am padure la tara, si nu pot taia din ea cat vrea muschiul meu ! Trebuie sa vina cei de la ocolul silvic care sa insemne copacii uscati/bonlavi. Numai aia se taie. In nici un caz nu poti sa despaduresti un deal intreg !
Daca nu iti inseamna copaci: ghinion. Iti cumperi lemnele din alta parte.

QUOTE(ydaniel @ 18 Oct 2005, 19:52)
NU imi voi da numele si nici adresa pentru ca nu vreau sa am probleme...nu vreau sa ma trezesc la usa cu juma de zarnesti ca le stric cobinatiile! Pe mine ma cunosc majoritatea localnicilor din satul Magura, si oricum Daniel ajunge.

pentru cei interesati: cititi nr de luna trecuta de la National Geographic cel cu un titlu sugestiv pe coperta : "Cine ne salveaza padurea?"
                                sau
http://stiri.rol.ro/stiri/2005/10/_drujbel...ra_craiului.htm

apropos: "patetic" inseamna "impresionant".
*



Nu mie trebuie sa imi dai detalii, omule, ci autoritatilor si televiziunilor, cand trimiti scrisorile. Sau lupta ta pentru salvarea muntilor se opreste la a posta poze pe un forum ? Si la a tipa "Faceti ceva" ! Sper ca nu.

Si patetic insemana: PATÉTIC, -Ă, patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare. (dexonline.ro)

Acuma, zi si tu: ce crezi ca va avea mai mare succes, o scrisoare plina de patos, emotionanta, induisatoare + 5 poze sau o scrisoare formala care dupa furnizarea unor date exacte, cere informatii in baza legii x,y,z insotita de cateva poze ?

Cat despre televiziuni, daca iti inchipui ca vreun reporter o sa bata la pas Piatra Craiului acuma (cand ninge in zona aia) fara niste informatii precise si confirmate esti naiv.




ashu
Daniel, te-ai iritat complet aiurea la ce ti-a zis Cosmin. Omu' ti-a dat niste sfaturi pertinente, daca chiar iti pasa ar fi bine sa faci ce te sfatuieste el, daca vrei sa ai vreo sansa.
Eu te sfatuiesc sa incepi cu Academia Catavencu, au o rubrica permanenta despre defrisarea ilegala a padurilor.

Cosmin, apropo de ce ai zis tu, am citit in Catavencu cum fac astia ca sa le fie marcati copacii pentru taiere. Decojesc copacii de jur imprejur pe o portiune de vreo 30 de cm, astfel incat acestia se vor usca in scurt timp. Am vazut o poza cu o padure intreaga in care absolut fiecare copac era decojit. Cumplit. Cand vine vorba de furat, romanul e foarte ingenios si gaseste mijloace mad.gif Ce mi-a ramas in cap e ce zicea reporterul despre oamenii locului (era in Bucovina parca): oameni care in mod normal, daca ii vedeai la teve de sarbatori cu datinile lor, ar fi parut niste romani gospodari de care ti-ar fi fost mai mare dragul, iar acum erau cat pe ce sa-l linseze cu tarnacoapele, ca facea un reportaj despre manarelile lor. Suntem o tara de pungasi, ce sa mai.
kukuruz
QUOTE(cosmin_m @ 19 Oct 2005, 09:43)
[...] Acuma, poate nu stiu ce vorbesc, dar: si eu am padure la tara, si nu pot taia din ea cat vrea muschiul meu ! Trebuie sa vina cei de la ocolul silvic care sa insemne copacii uscati/bonlavi. Numai aia se taie. In nici un caz nu poti sa despaduresti un deal intreg ! Daca nu iti inseamna copaci: ghinion. Iti cumperi lemnele din alta parte.
[...] Cat despre televiziuni, daca iti inchipui ca vreun reporter o sa bata la pas Piatra Craiului acuma (cand ninge in zona aia) fara niste informatii precise si confirmate esti naiv.

Bucura-te, cosmine, jubileaza! Aplauda-i pe nefericitii care rad padurile pentru un pumn de gologani de la mafiotii si contrabandistii cu cherestea.

Aici e vorba de atitudine. De reactie a societatii civile. Este din ce in ce mai clar ca autoritatile sunt depasite de amploarea fenomenului (sau complice!), ca situatia a scapat de sub control. Sub ochii nostri se distruge un intreg eco-sistem cu consecinte catastrofale pentru viitorul tau, si al meu, si al viitoarelor generatii de romani. Dar probabil crezi ca daca locuiesti la oras n-are de ce sa-ti pese.

Culmea este ca s-a ajuns la stadiul ca doar niste jigodii ca nu'stiu'care "rege" al manelelor, sau circari de teapa lui gigi becali sa faca audienta, sa polarizeze atentia opiniei publice, sa reuseasca chiar sa adune ca nimic 10-15 mii de prozeliti neam de slugi care sa-i aduleze, sa le promoveze interesele.

Dar toate astea au un pret teribil pentru natia romana care va fi platit cu greu si indesat.
ydaniel
ok!multumesc baieti!ce voi face in continuare!deci eu si inca un prieten care a fost cu mine ,vrem sa mergem din nou acolo,cu un aparat profesional ,fac rost de carburant dar am nevoie de cineva cu o masina de teren(orice ,as vrea un 244) care sa vina cu noi acolo in timpul sapt sa tragem un flagrant!se ofera cineva.eu nu am net acasa si nici nu am timp vreo 2 sapt asa ca va rog eu daca puteti sa vb cu academia catavencu sau alte organe de presa.Ashu,ms frumos de raspuns,asa e m-am iritat dar sper ca nu degeaba!multumesc inca odata!
cosmin_m
kukuruz, cum ai ajuns tu la concluzia ca ma bucur ca taie astia padurile ?! blink.gif
Ce e drept, trebuia sa spun "marcheaza copacii" in loc de "inseamna copacii", dar concluzia ta tot ma lasa masca. Adica eu, cu 2ha padure, cumpar lemnele de iarna de la ocolul silvic (doar vro 15 milioane pe sezon), ca sa nu tai copacii sanatosi, si tot eu ajung ala rau ?!

Ashu, cu padurile particularilor sunt probleme la fel de mari ca si cele care nu au fost retrocedate. Ca sa iti imaginezi faza a la romania: unui vecin i-au furat cam jumatate din ce avea(padurea). Omul a fost apoi amendat ca a taiat lemnele ilegal! Si f*** si cu banii luati ! Stiu cazuri in care padurarul a fost amenintat cu moartea de catre hoti si pus pe fuga... Te doare mintea.

Oricum, deviem, problema cu fondul forestier al tarii nu sunt cei care taie lemne sa se incalzeasca. Inainte sa se descopere metodele alternative de incalzire toata populatia se incalzea la lemne si nu am ramas fara paduri. Problema o reprezinta cei care taie lemn si apoi il trimit la export. Adica mafiotii.

Bun. Eu de lamentat nu ma lamentez, v-am ajutat cu destule date, daca mai aveti nevoie intrebati. O sa vorbesc si eu cu reporterul pe care il cunosc, poate va fi interesat de subiect.

[later edit]: Daniel, nu te sfatuiesc sa incerci un flagrant. Probabil ca oamenii vor reactiona destul de urat. Cu pozele nu stiu daca ai ce face, institutiile media prefera material realizat de catre ei, de a carui autenticitate raspund legal.
Nu stiu daca beneficiile actiunii tale egaleaza riscurile. Eu cred ca tot cu fax-urile ai mai mare succes.
ydaniel
voi face un flagrant da am nevoie de un cazan de 4X4 sa ajung acolo.altfel fac 5 ore de unde pot sa ajung cu dacia pana la locul faptei!@
kukuruz
Chiar acum (ora 12:10) a inceput pe Radio Romania Actualitati un program incendiar despre taierile ilegale de paduri din jud. Arges, furturile "ca-n codru" de cherestea.

Se pare ca articolul din Cotidianul din 14 oct indicat de ydaniel a avut ecou!

later edit:
Programul nu a fost ceea ce ma asteptam, era mai potrivit sa fie dat de studioul teritorial.

Pentru audienta nationala, pentru sensibilizarea (si responsabilizarea) opiniei publice asupra despaduririlor ilegale care se desfasoara sistematic si nestingherit cred ca ar fi fost cazul sa puncteze urmarile dezastruoase si de lunga durata la nivel de ecosistem, de regiune, - de tara, in cele din urma - deci ca este nu numai problema celor din zona, ci este una care ne priveste, direct si serios, pe fiecare dintre noi.

(sper sa nu ajung sa traiesc zilele in care "hai la munte" sa insemne ca trebuie sa merg pana in Austria... pentru ca atunci, sigur, vor fi inteles toti!)
ashu
Io zic sa te mai gandesti cu flagrantul. Citeste ce am zis eu ca au scris in Catavencu: oamenii aia gospodari au fost la un pas sa-l ucida pe reporter cand l-ai prins ca pozeaza ce-ai facut ei p-acolo. Doamne fereste!
ydaniel
da ma gandesc cum sa plec cand va fi vremea buna!oricum nu ma duc asa cu aparatu in mana.si daca iese o caseta ceva vad eu unde o duc.la sorin ovidiu balan ar fi bine.dar de reporter incognito mai exista emisiunea?a si inca ceva in zona unde este defrisata padurea AU APARUT EFECTE NEGATIVE: este o mlastina de marimea unui teren de baschet.dar si in plus traseele turistice din zona nu mai exista din simplul motiv ca nu mai sunt copaci. mad.gif
AlexM.
QUOTE(ydaniel @ 19 Oct 2005, 16:48)
in zona unde este defrisata padurea AU APARUT EFECTE NEGATIVE: este o mlastina de marimea unui teren de baschet.dar si in plus traseele turistice din zona nu mai exista din simplul motiv ca nu mai sunt copaci. mad.gif
*


Acestea nu ar fi singurele efecte negative. Din cauza defrisarilor masive se pot produce alunecari de teren, iar daca versantul este abrupt si ninge puternic de mai multe ori iarna, este posibil declansarea unor avalanse.
Daca este sa mergem acolo pentru a face un material este posibil sa pot pune la dispozitie fie un Nissan Patrol GR din 92, sau un break. Acum depinde si cand vreti sa mergem ca eu am bacul anul acesta sad.gif
Oricum trebuie sa fim atenti ca nu e de joaca cu nebunii care taie copaci. Sunt in stare de multe si sa nu uitam ca au avantajul de a cunoaste zona. Oricum e ceva ce trebuie mediatizat si sa speram ca se vor lua masuri nu numai de ochii lumii.
ydaniel
ms.pai eu cunosc bine zona,ma duc acolo de 15 ani!da si in zona oricum se produc avalanse.pai vreau sa ma duc intr-o0 zi de lcuru.pai de nissan cum faceM?smile.gif
DodoBird
Fara suparare, initiativa este inaltatoare ! Problema este daca cineva va tine cond de eforturile acestea. Nu de alta dar daca o astfel de initiativa ar reusi , s-ar dovedi ca macar o bucatica din "mamaliga" poate exploda ! si cine stie poate dintr-un forum ca acesta un glas va spune "Slavati ROMANIA oameni buni!" ei bine asta ar fi de neconceput , PENTRU UNII ...si asta nu este carcoteala ci un gand trist ce ma bantuie cam de prea multi ani , si totusi trebuie sa incercam . YDANIEL & COMP. SUNT LANGA TINE !
ydaniel
dodo,multam!deci eu mai am nevoie de inca un nebun cu o masina 4x4,sau mai bine zis de un4x4.carburant fac rost ,am un tov cu un super aparat,nebunie am,zona o cunosc,dar asta imi lipseste.deci se baga cineva?
Uncle-Sam
Am tot intrebat, dar n-am gasit pe nimeni cu vreun aro. cei u jeepuri sau alte straineze nu se baga. Aia care despaduresc oricum n-o sa pateasca nimic, pt ca asa e la noi. Cel mult o sa se opreasca actiunea. Sa sper(m)am ca definitiv
ydaniel
!multumesc frumos!eu inca caut,oricum sper sa rezolv ceva.oricum eu in nici un caz nu ma las.multumesc inca odata si mai vb noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.