Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 CN1 `91
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
DACIOTUL_97
Din ce in ce mai bine ! Alta viata ! Parca era ciuruita cu mitraliera inainte... biggrin.gif
Barbalex
@harby,zic sa nu exageram laugh.gif
Update:s-au aplicat 3 straturi de grund pe lonjeroane si pe traversa apoi s-a aplicat un strat gros de vopsea pe baza de ulei.In interiorul traversei am sudat o bara pentru a rigidiza mai mult caroseria.Apoi am trecut la modificarea pedalierului,fiind conex venea ca naiba.Dupa toate cele facute s-a `aruncat` pedalieru in masina,s-a facut controlul intrarii treptelor de viteza si s-a sudat. biggrin.gif A mai ramas sa-l sudez de lonjeroane si e gata pedalierul.
Cat de curand va venii vremea sa o antifonez,ce antifon recomandati?Eu ma gandeam la cel produs de catre Body sau Sprint.
DACIOTUL_97
Sa aplici mastic pensulabil pe la imbinari ! (ti-am mai spus o data ca sa nu uiti icon_mrgreen.gif ).Spor la sudat in continuare.
Barbalex
Update

bogdan2001
Iese bine!Spor la lucru! smile.gif
Barbalex
Multumesc!Intre timp am cumparat o parte din materialele pentru antifonare. biggrin.gif
Alex 23
Iese foarte bine. Felicitari. Te-ai experimentat in ale tinichigeriei.
Barbalex
Multumesc,si dumneavoastra aveti niste tovarase de invidiat! wub.gif
Alex 23
Am niste cunostiinte care sunt de profesie tinichigii si care folosesc numai produse de la Body si mi-au spus ca cel mai bun insonorizant este cel negru, gri si alb nu au aderenta buna. Poate poti face ceva si le poti schimba.
Rob3rto
Respectele mele, superb lucrat, cel putin la stalpul ala a iesit superb!

Un tinichigiu ti-ar fi luat o roaba de bani si n-ar fi facut treaba la fel de buna.. smile.gif
Barbalex
Alex 23,multumesc pentru sfat,il voi lua in considerare!
Rob3rto,multumesc,incerc sa fac si eu ce pot laugh.gif
Un mic update de astazi,se apropie de adevar blush.gif
Barbalex
Un mic update,am dat geamurile laterale si tapiseria jos.Situatia ramelor geamurilor se prezinta destul de ok. happy.gif
mariusciprian78
Și după ce o termini ți.o ia "tactu" și rămâi cu ea în mana biggrin.gif
bogdan2001
E bine ca rama geamurilor nu e ruginita.Mai putin de lucru. smile.gif
Barbalex
Incet,incet ajunge ea masina de salon laugh.gif
Am facut si o mica proba a usilor,care se aliniaza destul de bine,exceptand aripa care nu a fost prinsa in toate suruburile.
Adrian Frigo
Doamne,da' ciur a mai fost mașina asta... sad.gif asta-i tabla anilor '90 de Sidex Galați mad.gif Spor la lucru în continuare,că văd că iese!
Barbalex
QUOTE(Adrian Frigo @ 2 Aug 2015, 21:02)
Doamne,da' ciur a mai fost mașina asta... sad.gif asta-i tabla anilor '90 de Sidex Galați mad.gif Spor la lucru în continuare,că văd că iese!
*



Multumesc,sa fie!La sfarsitul lunii sper sa finalizez tinichigeria si la inceputul lui septembrie s-o antifonez.Acu cateva zile i-am luat un interior complet(scaune+banchete,fete usi,bord),impecabile,identice cu cele originale al masinii si nu mai am rabdare sa le vad montate. radmasa.gif
Ps:scaunele nu aveau tetierele montate,abia ce le aspirasem si spalasem cu biocarpet.
DACIOTUL_97
Frumoase scaunele.Ar fi pacat sa le patezi... radmasa.gif
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 2 Aug 2015, 22:14)
Frumoase scaunele.Ar fi pacat sa le patezi... radmasa.gif
*


mori de ciuda, misca si tu curu'prin remat smile.gif))
Barbalex
Ah,uitasem si de volan radmasa.gif
sobolan
QUOTE(Adrian Frigo @ 2 Aug 2015, 22:02)
asta-i tabla anilor '90 de Sidex Galați
*



...si dac-o mai sudezi si electric sleep.gif ...
roby_1300_rap
QUOTE(Barbalex @ 3 Aug 2015, 01:07)
Ah,uitasem si de volan  radmasa.gif
*



ala nu e volan pt cn1 sad.gif
Stefan.alex78
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 2 Aug 2015, 23:14)
Frumoase scaunele.Ar fi pacat sa le patezi...
*



Lasa lasa sa nu mai pateze nimic, ca iar dam ciocane la 40 de grade sa putem da jos alte scaune.
Barbalex
QUOTE(roby_1300_rap @ 3 Aug 2015, 16:28)
ala nu e volan pt cn1  sad.gif
*



Volanul de cn1 nu-mi place absolut DELOC.

3 Aug 2015, 23:40:
QUOTE(Stefan.alex78 @ 3 Aug 2015, 17:01)
Lasa lasa sa nu mai pateze nimic, ca iar dam ciocane la 40 de grade sa putem da jos alte scaune.
*



Zi mersi,ca ti-ai mai dezmortit si tu putin oscioarele radmasa.gif
razvan1985
QUOTE(Barbalex @ 2 Aug 2015, 22:14)
Multumesc,sa fie!La sfarsitul lunii sper sa finalizez tinichigeria si la inceputul lui septembrie s-o antifonez.Acu cateva zile i-am luat un interior complet(scaune+banchete,fete usi,bord),impecabile,identice cu cele originale al masinii si nu mai am rabdare sa le vad montate. radmasa.gif
Ps:scaunele nu aveau tetierele montate,abia ce le aspirasem si spalasem cu biocarpet.
*


salut,de unde ai luat interiorul? smile.gif
Stefan.alex78
Interiorul este luat de la fier vechi, situat la piciorul podului de la intrare pe A1, Iuliu Maniu. Respectivi au contract cu reprezentantele auto si aduc masini de la programul rabla, dar sunt si masini aduse direct de proprietari la fier vechi. Daca e cineva interesat putem da un numar de contact, atat eu, cat si Alex.
Ca exemplu in ultimele 2-3 saptamani pe acolo au fost sau exista urmatoarele: 1300 romaneasca, 1300 frantuzeasca, 1310, CN1, trabant, un fiat si din pacate a fost taiat saptamana trecuta, cand am luat cu Alex interiorul,un Lastun.
Adrian Frigo
Salut Stefan,trimite-mi și mie un pm cu nr. de telefon!Că aș vrea să fac și eu o vizită pe acolo....măcar au prețuri decente?Sunt aroganți sau te lasă să iei ce vrei pentru o sumă potrivită? smile.gif
Stefan.alex78
Preturile sunt mai mult ca decente, un singur lucru il da mai scumpicel: tot ce vede nichelat din motive evidente. Nu se merge pe idea "suma potrivita=> iei cat poti duce", se merge pe idea piesa, pret spus de ei si factura.
P.s: mai multe detalii in privat, sa nu poluam topicul omului:)
Adrian Frigo
...
P.S-Alex,scuze că ți-am poluat topicul,dar e pentru o cauză bună! rolleyes.gif
Barbalex
Adrian,no problem,stiu cum e febra pe care o ai cand esti in cautare de piese. biggrin.gif

P.S:Daca vrei sa-ti iei piese,grabeste-te,pentru ca au inceput sa toace din ele si e pacat...
Alex 23
Am trecut eu acum pe acolo si cam toate erau praf.
mariusciprian78
ba n.auzi da ceva aro nu aveau aia?zi pe mess
Barbalex
Cazanu de masina a lu` tata starter pack radmasa.gif
P.S:partea de jos a lonjeronului o voi repara cand rastorn masina,acum nu am avut posibilitatea sa ma bag sub masina si sa sudez.
DACIOTUL_97
QUOTE(Barbalex @ 13 Aug 2015, 00:52)
Cotet de masina starter pack  radmasa.gif
*



Sau jaful ordinar al tatei starter pack...posibilitatile sunt infinite radmasa.gif

Termini pana la iarna cu tinichigeria ?
Barbalex
Teoretic,da.

maho
Nu-ti recomand sa iesi pe drum intr-o masina cu lonjeroane sudate !
Sa peticesti o aripa, usa, capota sau alta piesa "de imbracaminte" e una, dar sa carpesti un lonjeron (principala piesa de rezistenta a masinii) putred e cu totul altceva.
down.gif
roby_1300_rap
is curios cum ti s-au dus tie lonjeroanele de spate , alea de cele mai multe ori nu se duc sau daca se duc in urma unei tamponari mai serioase sad.gif
Daciotul_98
Banuiesc, ca si "sarea" care se folosea/foloseste in Bucuresti in cantitati mari, a avut un rol.. sad.gif
Barbalex
A ruginit din cauza noroiului care a stat intre intaritura suportului de arc si lonjeron,deci toata rugina s-a extins din exterior spre interior.In rest,lonjeronul este beton.

13 Aug 2015, 23:45:
Traversa refacuta.
Rob3rto
QUOTE(maho @ 13 Aug 2015, 07:57)
Nu-ti recomand sa iesi pe drum intr-o masina cu lonjeroane sudate !
Sa peticesti o aripa, usa, capota sau alta piesa "de imbracaminte" e una, dar sa carpesti un lonjeron (principala piesa de rezistenta a masinii) putred e cu totul altceva.
down.gif
*



Nu-i un capat de tara... La intalnirea de pe 9 mai a fost expusa in piata sfatului o 1300 cu multe modificari, BN 71 WRC, imposibil sa nu fi observat-o. Masina aia are semilonjeroanele, podelele schimbate si multe altele, toate sudate in autogen. Motorul are 275 CP, masurati, iar caroseria face fata! smile.gif
maho
Masina am vazut-o, nu ma-am uitat pe sub ea, dar, fiind preparata pt. raliu, presupun ca nu s-a carpit un lonjeron clasic (si putred, pe deasupra) cum e cazul aici, ci s-au ranforsat lonjeroanele existente prin sudarea unor intarituri, dubluri, etc. Asta-i cu totul altceva. Crede-ma, am facut destul Studiul Metalelor si mai ales Rezistenta materialelor in facultate, ca sa stiu ce vorbesc. smile.gif
Barbalex
Maho,multumesc pentru sfaturi,voi lua niste masuri in legatura cu asta.Le voi dubla ori le voi intari cumva,o sa discut zilele acestea cu un maestru sa vad ce-mi recomanda.
Asadar,expozitia `Fabricat in Romania` mi-a oferit un imbold imens,m-am reapucat in forta de treaba cu gandul de a fii gata tinichigeria pana in octombrie.Si cand era chefu` mai mare de lucru,dupa o inspectie a lonjeronului din stanga spate...a pierit total chefu` de Dacie...lonjeronul era copt tot in zona intariturii arcului.Peticirea nu este deloc o solutie,deci trebuie schimbat cu totul,asadar cumpar lonjeron stanga spate.

p.s:cumpar lada rotii de rezerva pentru break si lonjeron stanga spate.
1310FE
Omule nu stiu cum de ai rabdare sa o faci...si nu stiu cat de dreapta o sa iasa masina asta dupa ce faci aproape toata structura de rezistenta. Mie nu imi vine sa o mai fac pe a mea, care are rugina doar la dublurile de contraaripi si praguri.
Barbalex
Nici mie nu-mi vine sa cred cum am atata rabdare...cand ma uit la zonele ruginite imi piere tot chefu`,dar nu renunt la ea,stau,beau o bere,imi fac curaj si ma apuc de munca. radmasa.gif
maho
QUOTE(Barbalex @ 18 Aug 2015, 00:19)
Maho,multumesc pentru sfaturi,voi lua niste masuri in legatura cu asta.
.Peticirea nu este deloc o solutie,deci trebuie schimbat cu totul,asadar cumpar lonjeron stanga spate.

p.s:cumpar lada rotii de rezerva pentru break si lonjeron stanga spate.
*


N-ai pt. ce, schimbarea e cea mai buna, ieftina si rapida solutie. E clar ca ai f. mult de munca la ea, tocmai de aia trebuie sa faci o treaba buna.
Baga un anunt de cumparare la bursa, si in paralel cauta pe la dezmembrari.
Barbalex
Se lucreaza...



Barbalex
Munca continua...




Gata si astea,sunt doar prafuite. happy.gif
Daciotul_98
"Ce mica e lumea"... radmasa.gif cool.gif
Barbalex
In sfarsit l-ai luat,daca nu te bateam atata la cap il halea rematu` laugh.gif
Mi-ai reamintit de breakul meu pe vremea cand era dintr-o bucata. biggrin.gif
DACIOTUL_97
Ia uite-i bai laugh.gif
Jos palaria mister,ai mana buna de tinichigiu up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.