Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 CN1 `91
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
DACIOTUL_97
QUOTE(Barbalex @ 4 Jul 2016, 00:20)
Un om cu scaun la cap nu se apuca de o asa rabla
*



Sigur, numai oameni (ne)sanatosi la cap se apuca de scapat cazane... de "cancer" icon_mrgreen.gif

Mare grija sa nu rupi scaunul! LolLolLo.gif

Interesanta ultima poza, e bine ca tii la amintiri cool.gif

Barbalex
Am scos gagica sa mancam wub.gif
Maniak22
Nu cu rea intentie intreb dar nu va pusca tona aia de chit candva ?
Barbalex
Nu e strat gros si inca nu e slefuit cum trebuie,e frecat putin la suprafata.Prezinta mai multe indoituri si imi e mai usor sa obtin o suprafata perfect dreapta aplicand chit pe toata suprafata ca mai apoi sa-l iau cu o rindea lunga cu smirghel p60.
sobolan
arcul ala trebuia un pic "masluit" la spira de sus,un pic coborata ca sa fii sigur ca nu pleaca din loc si sa fii sigur ca nu produce daune in tabla aia de 0.7 de la talerul de sus la vreo groapa.....pune autogenul si trage de ultima spira(aia de sus) mai jos.....
Kit-ul nu sare de pe tabla decat daca e aplicat pe vopseluri vechi nesmirgheluite si partial desprinse sau daca e aplicat pe rugina(aici coace in timp si apar bule de rugina pana il umfla si cade jos).....
Masina asta o sa iasa ca din fabrica sau chiar mai ok.....vad ca omu' da cu grund pe la "interioare"/cavitati si apoi imbina elementele cu mig.....treaba pare ok,cu nervii sta bine smile.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(sobolan @ 5 Jul 2016, 09:18)

cu nervii sta bine smile.gif
*



E foarte calm, nu stiu cum de nu-l apuca nebunia biggrin.gif

E tare rau treaba asta cu servitul mesei la masina radmasa.gif
sobolan
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 5 Jul 2016, 17:37)
E tare rau treaba asta cu servitul mesei la masina 
*



la mine treaba asta e veche....
Barbalex
Ma apuca des nebunia,dar trece repede. laugh.gif
Arcurile nu constituie o problema,partea taiata o pun jos+ca am polizat coltul de la spira taiata.Se aseaza foarte bine asa cum sunt acum,nu pun autogenul pe ele.
sobolan
QUOTE(Barbalex @ 6 Jul 2016, 01:12)
Arcurile nu constituie o problema...Se aseaza foarte bine asa cum sunt .
*



nicidecum ,ai doar juma' de spira care sta pe taler,e periculos....autogenul nu-l pui pe tot arcul,doar pe o portiune de 20mm ca sa tragi de ultima spira....
Rob3rto
Sunt destui care merg cu arcurile taiate fara ultima spira aplatizarta, eu sunt unul dintre ei si merg asa de aproape 3 ani. Arcurile se aseaza perfect, n-am avut nicio problema smile.gif
sobolan
si cand va prind controalele rar-ului pe sosele va plangeti.....no offence dar asa este....
Barbalex
Inca doua peticele si e gata tinichigeria,o sa-i duc doru radmasa.gif
Barbalex
Marea tinichigerie s-a incheiat.Acum m-am apucat de curatat,slefuit,grunduit.

14 Jul 2016, 18:49:
Astazi i-am procurat si o mocheta pentru portbagaj,noua.Are nevoie doar de o spalare si e tipla wub.gif
Barbalex
Intre timp i-am achizitionat o puntea de pe un break din 2002,cea originala a masinii fiind mult prea ruginita pentru a mai fi folosita,in special in zona talerelor.Am trecut la curatat,pasivat rugina si grunduit.Cilindrii i-am reconditionat si ii voi pune la pastrare,pentru montaj am pregatit unii noi de uzina.Sabotii sunt in stare foarte buna,asa ca ii voi refolosi,rulmentii de asemenea.La pachet cu puntea am primit si o pereche de amortizoare bilstein in stare foarte buna,fix de ce aveam nevoie biggrin.gif Aveam in plan sa-i montez unele sachs pe gaz,dar momentan nu-s destule fonduri.
Barbalex
Noutati
om_bland
Foarte fain, cat a costat puntea cu arcurile de la remat?
sobolan
ador tevile de cupru pe instalatia de franare dar unele lasa de dorit prin calitatea exacutarii(bercluirii) la capete.....fain,iese un break bun....spor...
Barbalex
Om_bland,puntea m-a costat 70 lei,am luat-o de la un amic.Arcurile mi le-a donat un prieten.Sunt aproape noi,de fata,avand sub 1500km.

Sobolan,mersi frumos!Am stat sa verific vreo 3-4 conducte pentru acelasi motiv,nu-mi placeau cum erau prelucrate,mai avea putin si ma dadea afara din magazin laugh.gif
Barbalex
Am rasturnat-o pe fraiera,de maine ma apuc sa-i polizez sudurile,curatat,pasivat rugina dupa care o izolez si vopsesc.
Alex1300BV
Succes!
maho
QUOTE(Barbalex @ 22 Jul 2016, 01:39)
Cilindrii i-am reconditionat si ii voi pune la pastrare,pentru montaj am pregatit unii noi de uzina. ......ii voi refolosi,rulmentii de asemenea.

Ai schimbat garniturile cilindrilor? Fara a fi montati nu prea ai cum sa-ti dai seama daca reconditionarea lor a fost de succes sau nu.
Cu rulmentii iar e cu dus-intors, nu stii cat te mai tin cei folositi.
Barbalex
Alex1300bv,multumesc! cheers.gif

Da,garniturile sunt toate noi,si la setul reconditionat si la cel nou.
DACIOTUL_97
Ce merge treaba! smile.gif E incredibil cum ai reusit sa o transformi in cu totul alta masina, asa cum a fost ea acum multi ani.
sobolan
eu as pune o vaselina sintetica,ceva pe baza de mos2 la rulmentii spate si i-as strange cu cap,la asamblul asta de rulmenti biconici au fos si vor fi mereu contre,am citit pe un forum Lada,la Niva,tot schimbau unii rulmentii la greu,chiar firme cunoscute de-alde skf si ina......la aia daca nu le lasi joc putin adio rulment,la cald se dilata si joc nexam,sare cementajul de pe camasa.....daca patesti asta la Dacie si-l gripezi in mers beneficiezi si de un bonus : se strica fuzeta(morcovul).....unii dau kernere pe-acolo ca sa stea locului camasa interioara dar asta e o solutie de moment.....eu puneam electricul in functiune si dadeam cu electrodul pe fuzeta,asa din mers,il "stergeam" de fuzeta vag iar acele punctisoare ramase faceau ca rulmentul sa intre fortat si sa stea acolo.....am mers asa cu dacia din 98 la greu si nu am avut probleme....


BTW: as merge si cu rulmenti spate(doar spate) SH dar sa-i aleg eu..... wink.gif
TIP : nu gasiti rulmenti spate buni ? luati de la magazinele cu piese Daewoo de Matiz,is identici happy.gif
Inca unul daca tot vorbim de Daewoo : Pompa de benzina de Damas isi face treba super si e cam plug and play.....trebuie sa confectionati un "dop" de tabla cu care sa astupati orificiul din bloc si sa bricolati un pic pe 2-3 fire.....
Barbalex
Vaselina sintetica am cumparat,ceva de la Total,sper sa fie ceva de capul ei.Multumesc pentru sfaturi cheers.gif

Dupa vacanta,merge cam greu munca.I-am aplicat mastic pe la toate imbinarile si sudurile,maine sper sa grunduiesc podeaua pe exterior ca pana la jumatetea lunii sa fie terosonata.
Barbalex
Terosonat+vopsit interiorul

DACIOTUL_97
Fain! up.gif
maho
Sper c-o faci pt. uzul propriu, la cata munca bagi in ea.
smile.gif
sobolan
super tare....bravo! up.gif
#Dino
Superb
Barbalex
Indeosebi uzului propriu,masina o voi folosi doar eu cand este cald si frumos afara.De vanzare nu mai zic...e total exclus,masina nu se va vinde niciodata.

Multam sobolan,fac si eu ce pot momentan.Peste cativa ani,sa ma bucur si eu de ea ca mi-au ajuns zilele la munca in garaj,am in minte s-o refac cu materiale mult mai calitative si s-o sablez complet.


Dedesubtul este in mare parte curatat,mi-am mai ramas cateva portiuni la partea din spate si botul.Pana la sfarsitul saptamanii viitoare sper sa fie pusa pe roti. happy.gif
Barbalex
Noutati wub.gif In ultima saptamana am izolat toate imbinarile si sudurile cu mastic,i-am injectat grund prin toate traversele,lonjeroanele si locurile greu accesibile pensulei,aplicate 2 straturi de teroson body si un strat de vopsea emaur.Mi-a mai ramas de curatat si aplicat acelasi tratament si botului,in 2-3 zile sper sa fie gata si s-o pun pe rotile ei.

sobolan
QUOTE(Barbalex @ 18 Aug 2016, 00:54)
,am in minte s-o refac cu materiale mult mai calitative si s-o sablez complet.

*



n-o sa fie nevoie,la cum ai lucrat acolo o sa te mai tina mult smile.gif
Barbalex
Intr-un final sta pe rotile ei,doua ce-i drept,restul saptamana viitoare.





Alex1300BV
Nu numai ca realizezi un proiect extrem de greu, dar mai ai si timp de poze up.gif worship.gif
om_bland
Pe sub ea o lasi alba ?
Rob3rto
La inceput am fost sceptic si nu am dat prea multa atentie proiectului tau. Trebuie sa recunosc faptul ca lucrezi foarte bine! Daca vreodata o sa am probleme de tinichigerie vin peste tine tongue.gif
STORMTROOPER
Ia un rand si stai la coada!!!!
Barbalex
Om_bland,din moment ce deja am vopsit-o pe sub ea si masina e alba de ce as face-o alta culoare pe dedesubt?

Robert,multumesc frumos.Va astept cheers.gif


Mici noutati.Am curatat,pasivat rugina,grunduit si vopsit portetrierii,tirantii,barele stabilizatoare,arcurile,suportii barei stabilizatoare spate si maneta franei de mana.La bot am aplicat aproape acelasi tratament,exceptand vopsitul,doar ca acolo a fost nevoie de putin chit.Saptamana viitoare sper sa aplic terosonul si in compartimentul motor,sa-l vopsesc si pana la sfarsitul saptamanii cazanul sa fie pe toate cele patru roti.Sper macar de data asta sa mearga totul cum trebuie,tot timpul se iveste cate o mica problema care strica tot planul.
sobolan
up.gif
Rob3rto
Te invidiez sleep.gif
DACIOTUL_97
+1 blush.gif
Barbalex
Sentimentul e reciproc icon_mrgreen.gif

sobolan
aici tine mizerie multa modelul asta de dacie,unii tinichigii gaureau acolo cu ceva mare gen fi20mm sau prelungeau inafara portiunea aia chiar razant cu aripa.....vezi tu ce faci pana pui aripa......
Alex1300BV
Cum mai avanseaza proiectul?
Ov
am mutat discutiile despre sudura aici: https://www.daciaclub.ro/Tinichigerie-cu-ma...ra-t305615.html
Barbalex
Sa mai reinviu topicul,zic happy.gif



Alex1300BV
Cool! Asteptam sa fie gata smile.gif
Barbalex
In ultima vreme nu am mai avut timp atât de mult pentru mașinuța, insa am mai reușit sa lucrez printre picături câte ceva.





Rob3rto
Sa inteleg ca l-ai facut 1.6 smile.gif Setul motor de ce producator e facut? Imi par putin ciudate camasile rolleyes.gif

In poza asta(https://www.daciaclub.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=1628052768) nenea ala ce face acolo, rectifica tachetii? huh.gif

In caz ca nu ai facut deja asta, baga-i simeringuri de calitate, in special la distributie, recomand Elring smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.