Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DSN Dauna Totala
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
alexdivri94
Buna ziua!
Am avut parte de un eveniment nefericit in urma cu cateva nopti.
Masina mea (supernova) era parcata regulamentar langa bordura.
In urma loviturii domnul a reusit sa-mi impinga masina din parcare pe trotuar.
Daunele sunt destul de serioase. Masina nu se mai poate repara.
O sa atasez cateva poze ca sa vedeti rezultatele accidentului.
As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca puteti ce stiti despre cei de la Astra Asigurari (aici avea cel care a provocat accidentul asigurare). O sa ma despagubeasca sau nu? In cat timp? Ar fi de mentionat faptul ca cel care m-a lovit era rupt de beat.
Vallybz
In momentul in care unul dintre conducatori este beat, asigurarea rca nu se baga( casco asigura doar daca cel nevinovat(implicit cel asigurat casco) nu a consumat bauturi alcoolice). Singura modalitate sa iti recurepezi dauna e sa iti dea cel vinovat banii sau sa il dai in judecata.
R19/16v
Nu mai e asa, dar o sa capeti cat pt o ciocolata de la astra...
UXE
Ghinion curat. Bine ca nu era cineva in masina sau pe trotuar. Din pacate nu cred ca iti vei recupera banii de buna voie de la soferul in cauza. Pregateste-te de proces si gandeste-te sa iti cumperi deja alta masina. Banuiesc ca nu ai Casco la ea. Stateai linistit acuma. Firma iti dadea dauna totala si isi recupera banii de la sofer prin judecata.
alexdivri94
Asa stiam si eu cu asigurarea, dar mi-a zis cineva ca firma de asigurari o sa imi dea ceva bani si ei isi recupereaza banii de la el. Am vrut sa vad daca mai stie cineva daca e asa.

UXE Intr-adevar nu aveam casco. Deja caut alta, dar sunt cam putine cele care se incadreaza in bugetul pe care il am.

Din pacate tind sa ajung la concluzia ca nici in parcare nu poti sa iti mai lasi masina. Am mai gasit cate o zgarietura pe ea sau lucruri minore, dar nu in halul asta.

Apropo masina mea nu a fost singura lovita. Masina parcata in fata mea a impins-o intr-un stalp.
prody
Bineinteles ca te despagubeste ca la un accident normal , o sa dureze un pic mai mult pentru ca nu da politia proces verbal ci un document numit Anexa2 .
Asigurarea RCA despagubeste orice s-ar intampla, mai departe pot sa isi recupereze banii de la vinovat daca acesta era cu alcoolemie peste 0.8 , nu avea permis, etc.
alexdivri94
Am inteles ca intr-o luna jumatate o sa aflu ce si cum. Adica ma refer cati bani primesc si asa mai departe.
prody
Mi se pare mult o luna jumatate pana sa iti comunice suma, eu nu m-as uita in gura lor, daca e sa te iei dupa Astra te despagubesc la anul , nu ii lasa sa trimita adresa la politie si sa astepte raspunsul prin posta . Du-te la politie si afla in cat timp elibereaza Anexa2 ( stiu ca trebuia sa te duci cu o adresa de la asigurator ) si o iei tu direct si le-o duci celor de la Astra, din acel moment nu are de ce sa dureze mai mult decat o dauna normala.
alexdivri94
Cei de la asigurari mi-au spus ca trebuie sa astept pana primesc cei de la politie analize de sange ale celui care m-a lovit. Cei de la politie mi-au spus ca dureaza o luna jumatate (mi se pare ca dureaza foarte mult, dar nu am ce face).

prody Iti multumesc pentru sfaturi! O sa mai incerc sa ma mai duc la politie sa intreb de anexa aceea de care zici.
Avani
Confom prevederilor Ordinului 11/2007, art. 36, asiguratorul poate efectua investigatii proprii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data producerii evenimentului asigurat.

Art. 36. - (1) Despăgubirea se efectuează de către asigurătorul RCA în maximum 15 zile de la data la care asigurătorul a definitivat investigația necesară evaluării sumei pe care este obligat să o plătească sau de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească.

Asta inseamna ca, daca asiguratorului i se pare ceva suspect, are timp vreo 3 luni sa-ti ofere un raspuns.
prody
Nu e acesta motivul intarzierii aici, iar daca au suspiciuni si fac cercetari trebuie sa il instiinteze pe client in scris in maxim o saptamana sau ceva de genul, stiu ca s-au facut de curand niste modificari in lege in acest sens .
Oricum nu ai sa vezi asigurator care are suspiciuni la o dauna de unde poate sa isi recupereze banii integral .
kosfunny
QUOTE(Avani @ 23 Jul 2014, 10:52)
Confom prevederilor Ordinului 11/2007, art. 36, asiguratorul poate efectua investigatii proprii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data producerii evenimentului asigurat.

Art. 36. - (1) Despăgubirea se efectuează de către asigurătorul RCA în maximum 15 zile de la data la care asigurătorul a definitivat investigația necesară evaluării sumei pe care este obligat să o plătească sau de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească.

Asta inseamna ca, daca asiguratorului i se pare ceva suspect, are timp vreo 3 luni sa-ti ofere un raspuns.
*




Acum despagubirile se fac dupa normele Ordinului 14/2011 !
Termenul maxim in care trebuie sa primesti oferta de despagubire este de maxim 3 luni.
Du-te si fa un deviz de reparatie si il depui la asigurator. Apoi iti calculezi valoarea maxima de despagubire ( gasesti in Ordinul mentionat modul de calcul) iar daca devizul depaseste 75 % din aceasta suma depui si cererea de despagubire si astepti banii .
Asta este teoretic, practic este posibil sa fii nevoit sa faci si o reclamatie la ASF .
prody
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...e-vehicule.html


Vezi articolul 36 punctul 4 legat de aspectul cu intarzierea despagubirii pentru cercetari de care ziceam mai sus, in 5 zile trebuie anuntata aceasta intentie, oricum nu e cazul la tine, cum ziceam.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.