Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme electromotor scurt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristidb
Am urmatoarea problema cu electromotorul de nova, cel scurt.
Cateodata doar tacane, fara sa invarta. E aleator. Poate merge bine 3 zile sau poate tacani de 4-5 ori la rand.
Am crezut ca e starterul defect, ca s-au stricat contactele din capat si nu mai face tot timpul contact pentru a cupla circuitul motorului dupa ce il arunca.
Am schimbat starterul, dar face la fel.
Bucsile sunt bune, nu au joc.
Ar putea fi rotorul bolnav, si in anumite pozitii sa nu plece? De invartit invarte bine, are destula putere.
volint
QUOTE(cristidb @ 17 Oct 2005, 14:25)
Am urmatoarea problema cu electromotorul de nova, cel scurt.
Cateodata doar tacane, fara sa invarta. E aleator. Poate merge bine 3 zile sau poate tacani de 4-5 ori la rand.
Am crezut ca e starterul defect, ca s-au stricat contactele din capat si nu mai face tot timpul contact pentru a cupla circuitul motorului dupa ce il arunca.
Am schimbat starterul, dar face la fel.
Bucsile sunt bune, nu au joc.
Ar putea fi rotorul bolnav, si in anumite pozitii sa nu plece? De invartit invarte bine, are destula putere.
*




trebuie refacute lipiturile la colector... am avut aceeasi pb si-am rezolvat-o. treaba nasoala e ca ai nevoie de un letcon de putere mare de tot. eu am de 100W (rusesc) si nu face fata unei lipituri bune. Vezi pe la ce "mesteri" ajungi ca se practica niste preturi ... mie mi-au cerut unii 500klei pt operatia asta. mai mult de 100-150klei nu merita.
cristidb
Ce lipituri sa refac?
Nu am observat nimic suspect la rotor sau carbuni. Cand cupleaza invarte bine. Doar ca uneori doar tacane, arunca bendixul dar nu invarte.
diaconuliviu
QUOTE(cristidb @ 18 Oct 2005, 07:15)
Ce lipituri sa refac?
Nu am observat nimic suspect la rotor sau carbuni. Cand cupleaza invarte bine. Doar ca uneori doar tacane, arunca bendixul dar nu invarte.
*



Intre colector si bobinaj o sa vezi lipiturile cu cositor.

Incearca sa reglezi un pic cursa de lansare. La cele scurte, tip Nova, cursa se regleaza din acel excentric din plastic aflat pe axul furcii.
cristidb
Se pare ca a fost de la cursa furcii. Am reglat-o din bucsa excentrica de plastic si merge bine acum. Merci diaconuliviu. Nu stiam ca de acolo se regleaza cursa la tipul asta de electromotor. Am cumparat degeaba starterul.
diaconuliviu
QUOTE(cristidb @ 19 Oct 2005, 17:09)
Se pare ca a fost de la cursa furcii. Am reglat-o din bucsa excentrica de plastic si merge bine acum. Merci diaconuliviu. Nu stiam ca de acolo se regleaza cursa la tipul asta de electromotor. Am cumparat degeaba starterul.
*


N-ai de ce; starterul il ai ca piesa de schimb, faptul ca acea cursa devenise prea mica arata uzura in contactele din starter. Nu imensa, dar exista.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.