Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] LOGAN PRESTIGE 1.6 16v
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa
dr_mKe
Sunt o țifroșă Dacia Logan Prestige 1.6 16v și îmi caut un nou stăpân, care sper să aibă grija de mine la fel de bine și poate să aibă talpa mai ușoară laugh.gif Motivul pentru care ne despărțim este un BMW serie 3 din 2007, E91, Touring 318i Efficient Dynamics, cu care bănuiam eu că mă înșeală stăpânu' când m-a lăsat singură-n parcare la mallu' din Cluj mellow.gif

Am fost rulată preponderent la drum întins, am bătut Europa-n lung și-n lat wub.gif , prin oraș m-am plimbat de moară p'ân la gară happy.gif . Stăpânul nu s-a ținut de cuvânt, îmi promisese o promenadă pe Nurburgring dry.gif după ce-mi comandă discuri de frană roase de șoareci, pline de găurele biggrin.gif

Detaliile sunt cam astea de mai jos excl.gif

Prima îmatriculare 09.10.2006, al doilea proprietar (subsemnatul) din 31.03.2010 (de la ~28.000 km la bord), rulaj actual 237.000 km, taxa de primă înmatriculare neplătită în valoare de 470 euro, toate reviziile făcute la timp, doar cu consumabile de calitate extra (până la 150k ulei Mobil1 0W-40, apoi doar Motul 300V Power 5W-40).


Alte minuni:

- alarmă Viper cu senzor de perimetru și pager
- cârlig remorcă omologat RAR pt. Logan
- sistem audio Pioneer, HU, incinte pe 2 căi + crossover pe față, coaxiale pe spate
- discuri de frână Brembo HP perforate rulate cca 20.000 km
- saboți de frână înlocuiți la 150.000 km
- rulmenți înlocuiți la 180.000 km (toți 4)
- amortizoare, flanșe, rulmenți de sarcină schimbate acum ~20.000 km, OEM cu factură & garanție Dacia, flexibile de frână ATE schimbate cu aceiași ocazie
- kit ambreiaj nou, înlocuit la 203.000 km
- supapă detentoare AC (acum 6 luni), condensor AC + canistră desicantă AC, înlocuite anul trecut
- aprox. 40.000 km până la următoarea revizie de distribuție (la fiecare 80k)
- folie LLumar omologată RAR pe toate geamurile (excepție parbriz), maxim legal pe față, 30% pe spate (f.deschisă)
- subwoofer activ Blaupunkt 20 cm (2 intrări RCA, 2 intrări hi-level, reglaje putere, crossover, fază)
- lumini bord/butoane cool ice
- bujii NGK iridium, lichid de frână ATE TYP200 schimbat o dată cu discurie & plăcuțele
- leduri Philips pe luminile de poziție față, număr
- auspuff celebru pe forum și nu numai !

Prețul, mai mult decât corect, ținând seama de rulaj, taxa neplătită, dar și de întreținerea care nu lasă loc de comentarii negative, se discută prin mesaj privat sau telefon. Mașina nu este și nu va fi cosmetizată în vederea vânzării, eventual va fi dusă la spălat înainte de ''inspecție".

Telefonul subsemnatului 0741.177.848

Restul pozelor in cursul dupa amiezei, se pare că nu am net nici măcar decent wacko.gif


3000 euro usor negociabil !
Taxa 470, neplatita.
bucatzel
Trecand peste asta...
QUOTE(dr_mKe @ 21 Oct 2014, 12:42)
Sunt o țifroșă
...
al doilea proprietar (subsemnatul)
*



biggrin.gif,

pot si eu sa zic ca e o masina de care s-o avut grija cum trebuie.
marksman
subscriu si eu la cele zise de bucatzel.
dr_mKe
Poze rolleyes.gif
Markos
Un jurnal de bord gasesc pe undeva?
dr_mKe
Pe celălalt forum, evident happy.gif

21 Oct 2014, 18:04:
Up ! drunksinging.gif
espacern
QUOTE(dr_mKe @ 21 Oct 2014, 13:42)
taxa de primă înmatriculare neplătită în valoare de 470 euro


Taxa a fost calculata la ANAF....dupa ce date?
CO2=?
Norma depoluare=?
iDoctor
la 170 co2 inseamna 608,94 euro taxa .
IRONICK
QUOTE(bucatzel @ 21 Oct 2014, 13:57)
Trecand peste asta...
biggrin.gif,

pot si eu sa zic ca e o masina de care s-o avut grija cum trebuie.
*

QUOTE(marksman @ 21 Oct 2014, 14:36)
subscriu si eu la cele zise de bucatzel.
*


Si pe voi cine va recomanda? Vocea si talentul?

On-topic: modelul in vanzare este cea mai rapida dacie si singura momentan, 0-100km/h in 10.2sec si singura motorizare care a meritat pe dacie
marksman
QUOTE(IRONICK @ 21 Oct 2014, 23:40)
Si pe voi cine va recomanda? Vocea si talentul?

Exact! Aproape doi ani, cat o stat doctoru' la mine, am stiut ce si cum s-a schimbat la masina asta, si-am si condus-o de vreo doua ori. Pasager in ea nici nu mai stiu de cate ori am fost.

dr_mKe
Scuze pentru greseala. Norma de poluare euro 4, CO2 = 170 g, iar taxa este in valoare de 527 euro, calculata pe site-ul ANAF.

Masina se conduce si arata ca una noua, asta-i absolut clar.
bucatzel
QUOTE(IRONICK @ 21 Oct 2014, 22:40)
Si pe voi cine va recomanda? Vocea si talentul?
*



Sa nu uitam ca suntem si frumosi de la soare te poti uita, da' la noi ba.

Sau mai nou ne trebuie atestat profesional ca sa constatam ca o masina e ingrijita sau nu?
P-A-C-O
Bafta la vanzare; oricum o sa ajunga pe mana unui samsar care o s-o aranjeze peste tot (aspect int.-ext. / ODO / etc) sleep.gif si o "marita" mai departe la pretu' corect happy.gif

QUOTE(dr_mKe @ 21 Oct 2014, 12:42)
Motivul pentru care ne despărțim este un BMW serie 3 din 2007, E91, Touring 318i Efficient Dynamics

asteptam cu interes poze / povesti cu aventurile alaturi de noua achizitie wink.gif
hellcat
QUOTE(P-A-C-O @ 22 Oct 2014, 18:43)
  sleep.gif si o "marita" mai departe la pretu' corect  happy.gif
*


Ma intreb care o fi pretu' corect in acceptiunea ta...cat sa mai pui peste 3500 de euro?

Am luat in luna mai de la reprezentanta un logan facut buy-back, 1.6 16v, privilege, 2008, 60.000km cu 3.900 euro. Si in pretul asta mi-au facut revizia generala de 60 mii.
dr_mKe
Vanzatorul cere, cumparatorul se targuie si in final se ajunge la un pret avantajos pentru ambele parti.

Daca cineva doreste sa-mi dea 10.000 pentru masina, eu accept, nu ma supar.

Daca doresti, se poate face lista componentelor mecanice care au cam o treime din rulajul pe care-l are exemplarul de 60.000 km tongue.gif Frane, amortizoare, gume, jante, ambreiaj, plus vopseaua care este la ani lumina de calitatea celei de uzina.

N-o vand de rea, altfel nu aveam facturi de ~3.000 de lei in ultimele 6 luni pentru componente care puteau fi lasate neinlocuite in vederea vanzarii. In nici un caz nu cumparam discuri de 500 de lei bucata doar sa fie noi cand o vand, nu ? Amortizoarele rulate ~100.000 km nu trebuiau inlocuite cu unele noi acum 3 luni ca sa am spor la vanzare. Etc, samd. Acum 6 luni nici nu ma gandeam c-o voi vinde.

S-a ivit o ocazie buna pentru alta masina, iar asta se poate vinde. Sub un anumit pret nu o vand, nu stau in banii respectivi.

Cine o cumpara nu va avea nici un motiv de nemultumire sau probleme mecanice multi km de acum inainte. Ca fapt divers, eu am facut peste 6.000 km prin Europa cu ea luna asta.

Targuiala pentru pret se face prin PM sau la telefon. Datoria mea este sa cer, iar a cumparatorului sa se targuie. Cred ca asa merge treaba cool.gif

Eu intotdeauna am avut masina (masinile) cel putin la conditia tehnica la care a parasit uzina.

A propos, Loganul asta Privilege este pentru export ? laugh.gif
argon
Ceva elemente revopsite? Multumesc.
hellcat
QUOTE(dr_mKe @ 23 Oct 2014, 09:53)
A propos, Loganul asta Privilege este pentru export ?  laugh.gif
*


Prestige...
Aha, eu am inteles, ai dat anuntul si pe forum...sa incerci marea cu degetu', nu stii de unde apare reiseru ce visa la discuri de 500 bucata.

QUOTE(dr_mKe @ 23 Oct 2014, 09:53)
Daca doresti, se poate face lista componentelor mecanice care au cam o treime din rulajul pe care-l are exemplarul de 60.000 km  tongue.gif Frane, amortizoare, gume, jante, ambreiaj, plus vopseaua care este la ani lumina de calitatea celei de uzina.
*


Aici poate ai dreptate, dar am preferat sa iau o masina care sa aiba cutia de viteze nedesfacuta.
sorin1983
QUOTE(argon @ 23 Oct 2014, 09:59)
Ceva elemente revopsite? Multumesc.
*


toata smile.gif
BZ_07_RFI
OFF TOPI : Offff cata lume care te lasa fara cuvinte..sincer, am citit toate comentariile si am ramas ca la dentist
Ce-mi place mie la romani, toti ne pricepem la circulatie, politica, la masini
Dar majoritatea mergeti cu mijlocul de transport in comun, si votati pe cine ofera o galeata
ON TOPIC : Foarte frumoasa masina si intretinuta. Chiar sunt in cautare de o masinuta, dar bugetul meu nu se apropie de pretul cerut
Bafta la vanzare
dr_mKe
Evident ca toata, in 3 straturi de lac. Poze exista suficiente pe jurnalul de bord, cu detalii din belsug atat vis a vis de daunele cosmetice suferite, cu masina pregatita de vopsit, direct din cabina inainte sa o scoata, etc, samd.

Vis a vis de sinceritate am tinut un jurnal exemplar.

Argoane, mergi si te culca !

24 Oct 2014, 10:34:
Sunt pieton . . . . . .

Se poate inchide. Multumesc !
iDoctor
cum a zis NAPOLEON : sa intre prima aia mai proasta radmasa.gif
b76bgaarh
http://www.autovit.ro/dacia-logan-C34951760.html


noul "proprietar".
stolniceanulucian
QUOTE(b76bgaarh @ 30 Oct 2014, 16:59)


Tocmai am raportat anuntul de pe autovit ca fiind o frauda !

Este acolo o optiune de raportare a anunturilor.

Am pus si link de aici de pe forum sa se poata vedea manaria samsarului cu 238 000 -> 88 000 de km.

sorin1983
i-au intrat kilometrii la apa biggrin.gif
iDoctor
am vb cu samsarul si zice ca are 140000 si cand i-am pomenit de forum recunoaste adevarul . misto ar zice COLUMBEAU blink.gif
MyKe89
Nu-i mai ziceti samsar colegului nostru david_antonyo. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.