Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Black Friday
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Bicicleta galbena
Am un prieten care a cautat la sfarsitul anului trecut un televizor. Un anume televizor. L-a gasit pe la 1900 lei. Cu vreo doua saptamani inainte de Black Friday pretul sarise la 2200 lei, dupa care - ta-naaaa! Reducere de Black Friday - televizorul costa aproape 1900 lei...

Bineinteles ca nu l-a mai cumparat.

Plecand de aici, ma gandesc:
- nu e nimeni interesat de politica de preturi de Black Friday? Adica nu verifica nimeni daca e oferta reala sau nu?
- de ce nu s-ar organiza 7-10 baieti care sa monitorizeze constant, cu vreo luna-doua inainte, pretul unor produse (atent alese si identificate precis, pe baza codului, sa nu fie vreo confuzie), si sa 'dea alarma' acolo unde sunt pacaleli de genul celei patite de prietenul meu?
- monitorizarea ar putea fi facuta pe mai multe segmente de produse - electronice, electrocasnice, imbracaminte, mobila etc.

Cred ca cineva trebuie sa faca ceva in sensul asta - sunt implicate atatea companii de retail mari, o gramada de banci si IFN-uri, toate ne vor banii. Macar sa stim unde e promotia pe bune si unde nu.
Merced
Se vor scoate in fata cateva produse cu reducere destul de mare, dar in general produse low-end, pe care sa se bata lumea prin magazine, sau care sa ii ajute sa pice site-urile. Tin minte ca acum un an niste rude au luat cu vreo 500 de lei un televizor de 32", ce-i drept Vortex, HD si fara tuner DVB-C. Un pret totusi bun pentru produsul respectiv la nivelul anului trecut. Dar l-au prins intr-un magazin, cred ca Flanco, s-au imbrancit sa prinda unul din vreo 20 de exemplare puse la vanzare. Cam asa e si prin State, dar am vazut ca la alea de se imbrancesc sunt chiar reduceri fantastice, pentru cantitati foarte limitate insa.
Anul asta vad ca au luat-o razna rau pe la noi, se mentioneaza promotiile astea cu luni de zile inainte. Probabil ca in momentul respectiv se vor gasi o mana de produse cu o reducere reala foarte importanta. In rest, marketing, lumea se va imbulzi sa cumpere oricum. Si daca-s reduse cu 50 de lei...
volint
Fix ca promotiile din supercenzuraturile/market: 50% reducere la nustiuce si le gasesti peste drum la alt magazin mai specializat (sau nu) fix sub pretul redus din supercenzurat/market. Astora cu miciunile astea le-as face reducere la coliva si lumanari. Sa le fie primite.
Markos
Bicicleto, e suficient să verifici rapid (există suficiente motoare de căutare dedicate) prețul produsului aflat la "superofertă" cu prețurile de la ceilalți vânzători. Eu așa fac.

Exemplu: gigimag anunță megareducere de 40% pentru televizorul Panafonic X, de la 3000 la 1800 de lei. Cauți și găsești că la alții produsul se vinde cu 2000-2100 de lei. Așa afli reducerea reală (dacă ea chiar există biggrin.gif ). Dacă ți se pare ok, îl cumperi. E simplu.
ady77
, up.gif
dacis
QUOTE(Markos @ 11 Nov 2014, 20:40)
Bicicleto, e suficient să verifici rapid (există suficiente motoare de căutare dedicate) prețul produsului aflat la "superofertă" cu prețurile de la ceilalți vânzători. Eu așa fac.
*

Si io. A primit de la Carrefour un mail cu superoferta la caucioace, adica o reducere de 25%, plus montaj gratuit, minus echilibrat. Dayton, de ex., erau reduse de la 240 de lei la 179 de lei. Caut pe net, in zona. Primele doua rezultate: 185 si, respectiv 187 lei. Cu montaj si echilibrat inclus in pret. In magazin erau si tepe mai tari: Dunlop, fabricate in urma cu doi ai jumate (DOT 1212). icon_mrgreen.gif
corbex
QUOTE(Markos @ 11 Nov 2014, 20:40)
Bicicleto, e suficient să verifici rapid (există suficiente motoare de căutare dedicate) prețul produsului aflat la "superofertă" cu prețurile de la ceilalți vânzători. Eu așa fac.

Exemplu: gigimag anunță megareducere de 40% pentru televizorul Panafonic X, de la 3000 la 1800 de lei. Cauți și găsești că la alții produsul se vinde cu 2000-2100 de lei. Așa afli reducerea reală  (dacă ea chiar există  biggrin.gif ). Dacă ți se pare ok, îl cumperi. E simplu.
*


Daca nu, tot il cumperi, e pacat sa nu beneficiezi de o reducere. In orice caz, ia ca etalon pretul Dedeman. Ei au singurele oferte autentice, aproape adevarate, la surubelnite pe dreapta si ciocane pe stinga si saibe cu gaura in mijloc. . Ca veni vorba, transforma pretul in lei in ciocane libaneze, ca sa nu te pacalesti cu diferenta de curs. Are Marty un tutorial de specialitate.
luck33ro
Lucrurile mici si scumpe se iau de pe ebay, sau echivalentele.... Lucurile mari si proaste se iau de la ofertele noastre sleep.gif
Bicicleta galbena
Revin cu ideea, poate totusi aveti si voi o parere: nu monitorizeaza nimeni treaba asta? Daca nu, de ce?

Merced
Piața e libera. Nu cred ca se pot sancționa magazine care fraieresc fraieri cu ajutorul marketingului.
Bicicleta galbena
Pai pacaleala ordinara e marketing?
ady77
QUOTE(Bicicleta galbena @ 11 Nov 2014, 22:02)
Revin cu ideea, poate totusi aveti si voi o parere: nu monitorizeaza nimeni treaba asta? Daca nu, de ce?
*


De ce nu o monitorizezi nu?
gabize
În principiu comerțul e o păcăleală. Așa că nu văd de unde mirarea. wink.gif
Markos
QUOTE(Bicicleta galbena @ 11 Nov 2014, 22:14)
Pai pacaleala ordinara e marketing?
*


Da.
IRONICK
QUOTE(corbex @ 11 Nov 2014, 20:07)
Daca nu,  tot il cumperi,  e pacat sa nu beneficiezi de o reducere. In orice caz,  ia ca etalon pretul Dedeman. Ei au singurele oferte autentice,  aproape adevarate,  la surubelnite pe dreapta si ciocane pe stinga si saibe cu gaura in mijloc. .  Ca veni vorba,  transforma pretul in lei in ciocane libaneze,  ca sa nu te pacalesti cu diferenta de curs.  Are Marty un tutorial de specialitate.
*


Sau la Lidl cu stima!
Bicicleta galbena
QUOTE(ady77 @ 11 Nov 2014, 22:19)
De ce nu o monitorizezi nu?
*



M-am gandit. Nu prea am timp, singur; dar cativa baieti, putin organizati, ar putea sa faca asta.

kato
si ce ar rezolva?
luck33ro
Gaseste cineva cativa baieti bine organizati si cu mult timp liber si gata treaba... tongue.gif
Markos
QUOTE(IRONICK @ 11 Nov 2014, 22:34)
Sau la Lidl cu stima!
*


Chiar, Alydor unde-a dispărut? sad.gif

11 Nov 2014, 22:44:
QUOTE(luck33ro @ 11 Nov 2014, 22:42)
Gaseste cineva cativa baieti bine organizati si cu mult timp liber
*


Momentan e ocupați cu alegerile.

Săptămâna viitoare.
luck33ro
Adevarul e ca exista o lege care face referire la soldari si reduceri de preturi. Primaria este responsabila cu implementarea si controlul a.i. legea respectiva sa fie respectata de comercianti...
Bicicleta galbena
QUOTE(kato @ 11 Nov 2014, 22:42)
si ce ar rezolva?
*



Pentru tine, nimic.



11 Nov 2014, 22:46:
QUOTE(luck33ro @ 11 Nov 2014, 22:44)
Adevarul e ca exista o lege care face referire la soldari si reduceri de preturi. Primaria este responsabila cu implementarea si controlul a.i. legea respectiva sa fie respectata de comercianti...
*



1.Interesant, stii mai multe despre ea? Link, ceva?
2. Primaria?!?!
kato
esti bleg daca pui problema asa.......informatie este peste tot, doar trebuie sa o cauti. grecu a expus clar cum se face atunci cand doresti un produs... sunt siteuri care arata inclusiv evolutia pretului la un produs, sunt siteuri care la acelasi produs arata preturile care variaza semnificativ...cine doreste sa se informeze inainte de a cumpara poate sa o faca, cine se arunca cu capul inainte doar ca arata -45% reducere iar o face. ca fapt divers vezi reducerile prin retele mlm.... la prima vedere este o afacere remarcabila, la a doua te prinzi ca e teapa.
Bicicleta galbena
@Kato, poate n-am fost eu destul de clar: BF e un eveniment de marketing si vanzari major, national, si nu cred ca putem sa-l tratam ca pe un cantar masluit in piata Rahova. D'aia. Si nimeni nu face nimic - e Romanica, nu se pune, asa e la noi... scuze pentru bagat capu-n nisip se gasesc usor.

@Luck33 - mersi, studiez maine! smile.gif
Garett
Mai nu stiu, e adevarat ca sunt destule tepe, dar daca studiezi piata si nu te arunci, daca ai si niscai noroc faci afaceri bunicele...
Exemplu concret, Nikon D5100, luat de BF acum doi ani cu 1799, in conditiile in care pretul pietei la momentul respectiv era 2299!
kato
cred ca tu nu ai inteles ce este marketingul. daca prin marketing intelegi doar promovare te inseli rau de tot.
Merced
QUOTE(Bicicleta galbena @ 11 Nov 2014, 22:14)
Pai pacaleala ordinara e marketing?
*



Pai cu ce e pacaleala. Legal, cu mici artificii poti sa te joci cu preturile cam cum vrea muschiul tau. Nu e vina nimanui ca un om oarecare nu se informeaza cand cumpara ceva. Mai ales ca acum, vorba grecului, e plin de surse de informare. Cine e naiv sau atat de habarnist incat sa nu intrebe inainte unul care mai stie sa se documenteze isi cam merita soarta.
corbex
@Garett: vezi? Tu te-ai informat. Deci se poate. Vedeam la metrou un afis mare in care Cora anunta triimfatoare ca a redus pretul la celebrul scaun simplu de birou pe care-l stiti cu totii de la 82 de lei la 61. Pai scaunul ala nu s-a vindut nicaieri, in ani de zile, cu mai mult de 60. De regula 50 si ceva. Agaricii anuntau, de fapt, o scumpire.
cdadan
QUOTE(kato @ 11 Nov 2014, 22:53)
sunt siteuri care arata inclusiv evolutia pretului la un produs
*


Exact la asta ma gamdeam si eu, evolutie pret minim si evolutie pret mediu. Acu daca vrei sa cumperi procente de reducere e o treaba. Dar mi se pare mai normal sa te informezi din timp.

Apropo, daca stiti sa recomandati o masinuta cu radiocomanda pentru ala micu, astept cu interes sugestiile. Sa fie o chestie de marime potrivita, gen 20 cm lungime, nu vreun tanc. Important e sa tina la tavaleala.
Markos
Mie-mi place asta blush.gif
corbex
A propos de tanc. Erau unele, pe saiturile de airsoft, foarte realiste, cu rotire de turela, schimbat unghiul la tun, scos fum si tras cu bile de te ustura curul cind te nimereste. Nu mai mari de 20 de cmp.
Markos
QUOTE(corbex @ 12 Nov 2014, 00:02)
tras cu bile de te ustura curul cind te nimereste.
*


Ai testat tu?
corbex
Am testat pistolul. Tancul are aceeasi teava si calibru. tongue.gif
cdadan
QUOTE(Markos @ 12 Nov 2014, 00:01)
Mie-mi place asta  blush.gif
*


La specificatii scrie recomandat pentru +8 ani. unsure.gif
Markos
Alea-s vrăjeli.
corbex
Ii trebuie una mai lenta. E totusi mic.
Sa va traiasca si sa fie sanatos si ferit efectele regimului burghezo-mosieresc de la noi.
kum
QUOTE(cdadan @ 12 Nov 2014, 00:58)
Exact la asta ma gamdeam si eu, evolutie pret minim si evolutie pret mediu. Acu daca vrei sa cumperi procente de reducere e o treaba. Dar mi se pare mai normal sa te informezi din timp.

Apropo, daca stiti sa recomandati o masinuta cu radiocomanda pentru ala micu, astept cu interes sugestiile. Sa fie o chestie de marime potrivita, gen 20 cm lungime, nu vreun tanc. Important e sa tina la tavaleala.
*


Ti-aduc io ma un Porsche pe care l-a avut junioru' da' cu care nu s-a prea jucat. E aproape nou.
Markos
Vezi c-a zis că votează Ponta.
Garett
QUOTE(corbex @ 12 Nov 2014, 00:36)
@Garett: vezi?  Tu te-ai informat.
*


Pai vanam camera aia de cand aparuse! tongue.gif
Poanta e ca abia anul asta a ajuns la pretul la care am luat-o eu acum doi ani!
luck33ro
Eu mi-as lua o drona sa plimb moaka lu Base deasupra sediului central PSD icon_mrgreen.gif
Markos
emag a anuntat ca se asteapta la vanzari de 150 mil lei, reducerile însumand 75 mil lei fata de preturile actuale.

De aici îmi iese o reducere medie de 33% pentru produsele din promotie. Ah, si va fi in penultima vineri din luna (ca si anul trecut). Adica peste 9 zile.
kum
QUOTE(Markos @ 12 Nov 2014, 01:48)
Vezi c-a zis că votează Ponta.
*


Ce vina are copilu' ca taxo-i cu capu'? sad.gif
Io lu' taxu' ii duc o palma dupe ciafa, lu' Bogdanel o masinuta si lu' doamna (saru'mana) un buchet de flori. blush.gif
Cosmin.nova
QUOTE(corbex @ 11 Nov 2014, 23:36)
@Garett: vezi?  Tu te-ai informat.  Deci se poate. Vedeam la metrou un afis mare in care Cora anunta triimfatoare ca a redus pretul la celebrul scaun simplu de birou pe care-l stiti cu totii de la 82 de lei la 61. Pai scaunul ala nu s-a vindut nicaieri,  in ani de zile,  cu mai mult de 60. De regula 50 si ceva.  Agaricii anuntau,  de fapt,  o scumpire.
*


up.gif 99.9 % din comercianti folosesc metoda asta, good point smile.gif
ady77
QUOTE(kum @ 12 Nov 2014, 19:33)
Io lu' taxu' ii duc o palma dupe ciafa, lu' Bogdanel o masinuta si lu' doamna (saru'mana) un buchet de flori. blush.gif
*


Ai putea si tu sa fii si tu mai darnic.










Cu ta-su! icon_mrgreen.gif

13 Nov 2014, 07:57:
Black friday la altex e joi radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
corbex
Astia au devenit cei mai mari nemernici si mincinosi.
cdadan
QUOTE(ady77 @ 12 Nov 2014, 20:13)
Black friday la altex e joi radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Si cu doua saptamani mai repede.
nasty
Atenție că acum apar produse de o altă calitate și bineînțeles că mai ieftine, produse special pt perioada de reduceri.
Ex TV fară mai multe funcții.
Am vazut pantofi cu preț redus dar cu interiorul sintetic în loc de piele.
corbex
Sin la mare oferta televizoarele de 1 metru cu pixelu' cit deshtu'. HD. Fara nimic altceva, dar cu pret de televizor adevarat.
Markos
La astia a început radmasa.gif
ady77
Foloseste functia sărși:

QUOTE(ady77 @ 12 Nov 2014, 20:13)
Black friday la altex e joi radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.