Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspendare carnet 30 de zile, depasire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
bogdanmardare
Buna ziua,

Unei prietene i-a fost suspendat permisul pe 30 de zile pentru o presupusa depasire incorecta la intrarea in sens giratoriu (Barlad).
Relatarea ei: circula pe banda 2 a unei strazi cu 4 benzi, autoturismul (dubita) din fata a oprit cu semnal stanga, intentia de a intra pe o strada pe partea stanga. A oprit in spatele dubitei. Dubita respectiva a inceput sa "fure" incet din banda 2 de pe sensul opus, pana cand a ramas pe banda doar cu coltul dreapta spate. Prietena a semnalizat dreapta, s-a pus in miscare dar nu a vazut in unghiul mort o masina de scoala pe banda 1 (Sandero rosu, la volan instructorul). Respectivul claxoneaza, franeaza, deschide geamul si o face cum ii vine la gura. Prietena a oprit instant cand a auzit claxonul, masinile nu s-au atins, erau cel putin 30 cm distanta intre ele. Intre timp dubita a eliberat banda, iar prietena a intrat pe banda 2 in sensul giratoriu si l-a parasit tot pe banda 2 la a doua iesire (in sens se afla o masina de politie aproape de prima iesire, ai carui ocupanti nu au vazut incidentul (lipsa de vizibilitate pana la locul incidentului: hotel + gard). Instructorul a oprit langa masina de politie (prieten intim cu agentul constatator, prietena a aflat asta mai tarziu) si a reclamat ca a fost sicanat de prietena, politistii au plecat dupa ea si au tras-o pe dreapta. Au incercat sa ii impute ca nu a dat prioritate la trecerea de pietoni de dupa sensul giratoriu, ca era sa il omoare pe instructor, ca are ochelarii expirati, etc. A fost invitata in spatele Spitalului din Barlad, la max. 10 minute distanta. I s-a dat procesul verbal gata scris inclusiv cu mentiunea ca nu are obiectii. Suspendare permis pentru 30 de zile, motiv: "La intrarea in sensul giratoriu, autovehicolul cu nr VS.. condus de... a efectuat o manevra de depasire nelegala, obligand autovehiculul cu nr VS (altul decat cel al instructorului) sa efectueze manevre de evitare a pericolului". Practic, agentii au mutat incidentul acolo unde puteau sa il vada. Prietena initial nu a vrut sa semneze, i s-a spus ca in caz contrar "iti aplic maxim de pedeapsa". I s-a oprit permisul si talonul, ultimul fiind ridicat de la sediul Politiei din Barlad in dupa-amiaza zilei, unde a mers insotita de o cunostinta. Motivatia agentului: "i-a cazut cand i l-am dat, eu l-am luat sa nu se piarda". A contestat in instanta, numarul masinii mentionate in PV fiind al unei masini gri-metalizat. Intre timp i-a venit comunicare de la judecatorie ca agentul a dat declaratie in care spune ca "a scris gresit numarul masinii implicate in incident, dar asta nu anuleaza PV, el a vazut incidentul si oricum conducatorul auto si-a recunoscut vina si a semnat PV-ul". De asemenea, agentul scrie ca a obtinut de la instructorul respectiv declaratie despre cum s-au intamplat faptele.
Intrebarea mea este: in conditiile in care pe PV numarul celuilalt autoturism este total diferit de cel care fost implicat in incident si nu apare numele conducatorului, cum a gasit (legal vorbind) numarul masinii si soferul, mai ales ca pana a aparut pe site-ul judecatoriei procesul a trecut aproape o luna? Este legala marturia respectivului instructor?
Imi cer scuze pentru relatarea incalcita, dar mai bine nu am stiut sa expun faptele, le prezint asa cum le-am auzit la telefon.
Edit: ca sa evit orice presupunere ulterioara: nu mi s-a intamplat mie incidentul, schita am desenat-o dupa relatarea prietenei.
Edit2: eu am crezut de la inceput ca nu are nici o sansa si i-am spus si ei: politistul este agent constatator, nu trebuie sa demonstreze nimic. Trebuie sa dovedeasca prietena ca nu a comis depasirea, ori fara dash-cam este fix degeaba. Daca il citeaza ca martor pe conducatorul auto mentionat in proces (nu instructorul), acela poate depune marturie pentru politist, ca sa nu aibe probleme. Uite totusi ca politistul a muscat momeala si a recunoscut...
Babaq139QMB2
QUOTE(bogdanmardare @ 24 Nov 2014, 10:35)
Buna ziua,

Unei prietene i-a fost suspendat permisul pe 30 de zile pentru o presupusa depasire incorecta la intrarea in sens giratoriu (Barlad).
Relatarea ei: circula pe banda 2 a unei strazi cu 4 benzi, autoturismul (dubita) din fata a oprit cu semnal stanga, intentia de a intra pe o strada pe partea stanga. A oprit in spatele dubitei. Dubita respectiva a inceput sa "fure" incet din banda 2 de pe sensul opus, pana cand a ramas pe banda doar cu coltul dreapta spate. Prietena a semnalizat dreapta, s-a pus in miscare dar nu a vazut in unghiul mort o masina de scoala pe banda 1 (Sandero rosu, la volan instructorul). Respectivul claxoneaza, franeaza, deschide geamul si o face cum ii vine la gura. Prietena a oprit instant cand a auzit claxonul, masinile nu s-au atins, erau cel putin 30 cm distanta intre ele.
*



Prietena TA a vrut de pe 2 sa intre pe 1 ,fara a se asigura si apoi semnalizare , si masina de SCOALA si ROSIE ... imi pare rau , pt ea.
C a t a l i n
Manevra se numeste devansare, nu depasire. Depasirea e imposibila intr-un sens giratoriu, si in general interzisa pe un drum cu mai mult de o banda pe sens.
george_scala_2004
QUOTE(bogdanmardare @ 24 Nov 2014, 10:35)
Buna ziua,

...Au incercat sa ii impute ca nu a dat prioritate la trecerea de pietoni de dupa sensul giratoriu, ca era sa il omoare pe instructor, ca are ochelarii expirati, etc. A fost invitata in spatele Spitalului din Barlad, la max. 10 minute distanta. I s-a dat procesul verbal gata scris inclusiv cu mentiunea ca nu are obiectii. Suspendare permis pentru 30 de zile, motiv: "La intrarea in sensul giratoriu, autovehicolul cu nr VS.. condus de... a efectuat o manevra de depasire nelegala, obligand autovehiculul cu nr VS (altul decat cel al instructorului) sa efectueze manevre de evitare a pericolului". Practic, agentii au mutat incidentul acolo unde puteau sa il vada. Prietena initial nu a vrut sa semneze, i s-a spus ca in caz contrar "iti aplic maxim de pedeapsa". I s-a oprit permisul si talonul, ultimul fiind ridicat de la sediul Politiei din Barlad in dupa-amiaza zilei, unde a mers insotita de o cunostinta. Motivatia agentului: "i-a cazut cand i l-am dat, eu l-am luat sa nu se piarda". ...
*



http://www.luju.ro/international/cedo/art-...cumente?print=1

http://www.hotararicedo.ro/index.php/news/...ntiilor-rutiere

http://jurisprudentacedo.com/Prezumtia-de-...e-judecata.html
bogdanmardare
@babaq: prietena a vrut doar sa ocoleasca coltul dubitei, a semnalizat (era stationata la momentul acela, cum am mai spus). Ea recunoaste ca a gresit: desi s-a uitat in oglinzi, nu a vazut masina din unghiul mort. In cel mai rau caz, a intrat cu roata dreapta fata pe banda cealalta, (daca pot spune asa). Strada respectiva este cu adevarat larga, delimitat doar centrul, fara linii de marcare pentru benzi. Deplasarea a continuat-o pe banda 2 dupa incident. Problema ei este ca apare pe pv ceva ce nu a facut (depasire la intrarea in sens), doar pentru a justifica o sanctiune.
@C a t a l i n: asa mi-a spus ca apare scris in pv, asa am scris si eu.
Din punctul meu de vedere, singura greseala pe care a facut-o agentul a fost cand a recunoscut ca a a scris alt nr de inmatriculare in pv. Eu unul as fi tinut-o sus si tare ca asa a fost, era cuvantul meu impotriva cuvantului ei.
C a t a l i n
Daca apare depasire in loc de devansare, se poate contesta.
argon
Instructorul, in loc sa fie asa de nervos, mai bine o tragea pe prietena deoparte, si o invata sa-si regleze oglinzile, ca asa se poarta la femei(si nu numai) sa le regleze sa vada propria masina in jumate de oglinda, parca nu ar stii cum arata, si dupa, ca vai de mine nu te-am vazut si unghiul mort e de vina.
Tamango
Si totusi ... eu la fiecare depasire ma uit si in unghiul mort, si-n ala viu si-n mama lui de unghi, daca nu e in regula, nu ma bag. Cat de greu e sa intorci capul ?
klaus
1. Eu as zice ca manevra nu a fost de depasire. A fost de "neasigurare la schimbarea benzii" (care e doar cu amenda, nu cu suspendare de carnet). Ea nu depasea dubita, ci dorea sa treaca pe banda 1 ca sa faca dreapta in giratoriu. Cf. art. 45 din OUG 195/2002, depasirea e manevra "vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie". Deci daca declara ca a ocolit coltul dubitei, tot depasire e...
2. Ar trebui sa gaseasca o metoda sa declare ca incidentul nu a avut loc acolo unde l-a scris politistul. Sa spuna ca era emotiva, ca s-a speriat, ca e primul ei accident si ca nici nu stia ca poate face observatii la PV, ca a citit d-abia acasa schimbarea de pozitie a masinilor (fals in acte din partea politistului, abuz in serviciu, d-astea...) etc si ca d-aia PV-ul arata cum arata.
3. TREBUIE sa faca o cerere pentru prezervarea de probe, sa ceara instantei ca aceasta sa solicite magazinului LIDL inregistrarile camerelor de supraveghere din ziua respectiva de la ora respectiva care ar putea lamuri indubitabil situatia.
4. Nu stiu cum arata acum intersectia, dar aia de pe google maps pare a fi o intersectie nedirijata (=depasirea interzisa).
5. Privitor la numar, daca diferenta e atat de mare si prietena stie exact care a fost numarul masinii, pot invoca un dubiu asupra faptului ca politistul era in cardasie cu instructorul auto pentru ca, probabil, instructorul nu avea toata documentatia "la zi" (asiguare, atestat, itp, naiba mai stie ce)
5. Conducatorul auto NU SI-A RECUNOSCUT VINA, a semnat PV-ul pentru "luare la cunostinta". Politistul, care e un profesionist si stie legea exact, ar trebui sa nu mai minta instanta cu asa ceva (o dai ca vrea sa-i minta pe judecatori...)
6. Poate spune ca nu a vrut sa semneze PV-ul dar a fost "amenintata" cu pedeapsa maxima. Ca opinie personala, asta e santaj in cel mai pur inteles al codului penal.

In opinia mea au trecut cam multe zile, dar cea mai importanta proba e aia cu camerele de supraveghere de la LIDL, sau cele de vis-a-vis de la benzinarie. Daca mai au inregistrarile, s-a scos, acolo e cu multe fapte penale (fals in acte, abuz in serviciu la politist, fals si uz de fals la instructor). Eu personala s face o plangere penala impotriva politistului si as cere procuratruii sa caute inregistrarile de la camerele de supraveghere.
Babaq139QMB2
QUOTE(bogdanmardare @ 24 Nov 2014, 11:43)
@babaq: prietena a vrut doar sa ocoleasca coltul dubitei, a semnalizat (era stationata la momentul acela, cum am mai spus). Ea recunoaste ca a gresit: desi s-a uitat in oglinzi, nu a vazut masina din unghiul mort. In cel mai rau caz, a intrat cu roata dreapta fata pe banda cealalta, (daca pot spune asa). Strada respectiva este cu adevarat larga
*



E ... spatiu mare acolo , chiar asa grabita sa fi fost oare prietena ta , imposibil sa nu vezi in retrovizoare o masina ROSIE ... ori a zis ca e VERDE ? asta daca conduci preventiv , daca te doare la bascheti fata de ceilalti participanti la traficul rutier , dai semnal te bagi si tai si fata celui cu prioritate ... ulciorul nu merge de multe ori la apa .
Inca o data scriu ca imi pare rau ce a patit prietena ta , si pe viitor sa caste ochii de 14 ori inainte de a face o manevra ... cu masina.
#Dino
Pentru situatiile de genul acesta, ideal ar fi sa se faca plangere penala asa cum a spus si klaus, asta i-ar mai descuraja pe gabori sa faca astfel de abuzuri.

Sa nu mai zic de consecinte, in cazul in care garcea e prins cu minciuna. La fazele de genul asta, garcea merge pe intimidare si se bazeaza pe faptul ca omul se resemneaza si nu actioneaza pe toate caile legale pentru a isi dovedi nevinovatia. Mentalitatea comunista inca nu a parasit structurile politiei.
Babaq139QMB2
QUOTE(Tamango @ 24 Nov 2014, 12:43)
Si totusi ... eu la fiecare depasire ma uit si in unghiul mort, si-n ala viu si-n mama lui de unghi, daca nu e in regula, nu ma bag. Cat de greu e sa intorci capul ?
*



Depinde , daca mai esti si la telefon fara handsfree , rolleyes.gif
mircea_aq
Asta cu intorsul capului in mers e de zmeura de aur.
Merced
Daca ai fi facut scoala de soferi in alte tari, gen Anglia, ai fi avut alta parere. Acolo este o chestie de baza intorsul capului pentru vericifarea unghiului mort.

Am muscat-o si eu cu unghiul mort acum vreo patru-cinci ani, cand inca aveam batrana Dacie. In oglinda nu era nimic, si cand m-am dus spre stanga m-am trezit cu un taximetrist peste mine. De atunci intorc capul de fiecare data.
DannyY
QUOTE(mircea_aq @ 24 Nov 2014, 15:10)
Asta cu intorsul capului in mers e de zmeura de aur.
*

Numai daca ai gatul intepenit. Dar e recomandabil sa nu conduci in acea stare.
maho
QUOTE(mircea_aq @ 24 Nov 2014, 15:10)
Asta cu intorsul capului in mers e de zmeura de aur.
*


Cum te poti uita la oglinda din dr., fara sa intorci capu-n lateral ?
Eu prefer sa ma uit mult mai des in aia centrala, dinauntru, pt. ca pana ma lamuresc ce-i in dreapta-spate... (mai ales cand e o masina in fata).
sorin1983
QUOTE(klaus @ 24 Nov 2014, 12:59)
1. Eu as zice ca manevra nu a fost de depasire. A fost de "neasigurare la schimbarea benzii" (care e doar cu amenda, nu cu suspendare de carnet).

nici in caz de accident nu se suspenda permisul pentru neasigurare smile.gif
bogdanmardare
Buna seara,
Multumesc frumos pentru opinii. Le-am transmis prietenei. Si eu i-am spusca ar fi bine sa incerce obtinerea inregistrarilor de la unitatile economice din zona. M-am gandit chiar ca ar putea sa fie camere de supraveghere ale Politiei Locale, dar cand am cautat pe Gogu' nu am gasit decat ca s-au amplasat mai demult vreo 46, fara sa gasesc si o lista cu amplasarea lor. Chiar aproape de sensul giratoriu este un hotel, se pare ca are si acela camere de supraveghere. Va incerca si sa obtina inregistrari, isi da seama foarte bine ca acele inregistrari demonteaza procesul verbal.
Referitor la masina al carui numar a fost folosit in procesul verbal: apare ca avand rca valabil pana la anul. A aflat de la "cineva" numele si adresa proprietarului pe baza numarului de inmatriculare. I-a facut o vizita la sugestia mea, ca sa il intrebe daca vrea depuna marturie ca nu a fost parte in incidentul respectiv (cum de fapt s-a si intamplat). Cetateanul are handicap fizic serios, este in varsta, abia ajunge la poarta mergand in carje. I-a spus prietenei ca a avut masina dar a vandut-o acum ceva timp, el nu o poate conduce. Cu asta s-a terminat discutia. Posibil sa fie inmatriculata pe numele lui si sa o foloseasca fiul sau vreo ruda (taxe mai mici), dar prietena nu a avut inspiratie sa intrebe asta. Barladul este un oras mic, l-a mai vazut pe nenea instructorul prin oras de la intamplare, s-a confirmat astfel ca numerele de inmatriculare sunt diferite. Tot "cineva" i-a spus ca respectivul instructor este prieten cu agentul.
O seara buna tuturor!
adi_ar
Povestea, ... ca povestea!
Eu n-am inteles ce articol de lege este specificat in afurisitul ala de PV!
octavian.gagu
Din ce se vede in poza, in zona cu pricina este un Lidl si o benzinarie. Este imposibil sa nu fie vreo camera care sa nu fi "vazut" ce s-a intamplat!
Babaq139QMB2
Camere , de supraveghere or fi :

1.dar daca nu functionau .
2.se vede clar intentia de neacordare de prioritate banda 2 spre banda1 fara asigurare si semnalizare .
3.mai bine ramine asa , nu pare o zona circulata intens .
4. femeia nu a facut o instiintare la organele competente ca ar avea o urgenta ... medicala , care sa poata fi trecuta cu vederea , (citeodata , mai sunt si fapte bune).
klaus
QUOTE(adi_ar @ 25 Nov 2014, 07:40)
Eu n-am inteles ce articol de lege este specificat in afurisitul ala de PV!
*

Probabil art. 100 pct. 13 alin. 3 lit. e) din OUG
QUOTE(Babaq139QMB2 @ 25 Nov 2014, 08:25)
2.se vede clar intentia de neacordare de prioritate banda 2 spre banda1 fara asigurare si semnalizare .
*

Ca te vad foarte informat in tot si toate, de la sisteme TV la rusi pana la legislatie auto (din care se presupune ca ai dat examen cand ai luat carnetul, doar daca nu l-ai luat la Pitesti...), si pe toate le faci muci, la care prioritate te referi tu in cazul de fata? Ce articol de lege prevede PRIORITATE cand schimbi banda de mers de pe acelasi sens de deplasare?
Markos
Offtopic: Babaq e mascota Cafenelei.

Nimeni nu întelege ce scrie, dar e si el un sufletel.
Babaq139QMB2
QUOTE(Tamango @ 24 Nov 2014, 12:43)
Si totusi ... eu la fiecare depasire ma uit si in unghiul mort, si-n ala viu si-n mama lui de unghi, daca nu e in regula, nu ma bag. Cat de greu e sa intorci capul ?
*




QUOTE(klaus @ 25 Nov 2014, 09:57)

Ca te vad foarte informat in tot si toate, de la sisteme TV la rusi pana la legislatie auto (din care se presupune ca ai dat examen cand ai luat carnetul, doar daca nu l-ai luat la Pitesti...), si pe toate le faci muci, la care prioritate te referi tu in cazul de fata? Ce articol de lege prevede PRIORITATE cand schimbi banda de mers de pe acelasi sens de deplasare?
*




QUOTE(Markos @ 25 Nov 2014, 10:26)
Offtopic: Babaq e mascota Cafenelei.

Nimeni nu întelege ce scrie, dar e si el un sufletel.
*



blush.gif

Soferita nu a facut asigurarea ca la "carte" , daca se spune ca soferul de pe masina de SCOALA , a evitat accidentul , acesta deplasandu-se regulamentar pe banda 1 . (scrie mai sus ca a scos pe gura , cuvinte jignitoare la adresa soferitei).
iulia_boris
QUOTE(maho @ 24 Nov 2014, 15:31)
Cum te poti uita la oglinda din dr., fara sa intorci capu-n lateral ?
Eu prefer sa ma uit mult mai des in aia centrala, dinauntru, pt. ca pana ma lamuresc ce-i in dreapta-spate... (mai ales cand e o masina in fata).
*


Io zic ca omu' se referea la intors capul IN MERS..Si eu ma bazez pe aia centrala mai mult.Tot din cauza unghiului mort.Asta nu inseamna ca alea laterale sunt de decor..Asta este, mandra mea concetateana nu fuse indeajuns de atenta si si-a luat-o..
Tamango
QUOTE(iulia_boris @ 25 Nov 2014, 12:24)
Si eu ma bazez pe aia centrala mai mult.Tot din cauza unghiului mort.Asta nu inseamna ca alea laterale sunt de decor.
*



Deci asta e un obicei la femei. Si nevasta-mea, si colegele cu care mai vorbesc nu se asigura in oglinzile laterale, au impresia ca in oglinda centrala vad tot. Din cauza asta i-am luat o mega-oglinda cu o vedere panoramica si am prins-o cu elastic de minuscula oglinda centrala.

Eu din contra, in aia centrala ma uit rar, ma bazez pe laterale si intoarcerea capului (fost motociclist, nah). Oglinda centrala e inutila, parerea mea, e buna doar sa studiezi vreo gagica misto oprita in spatele tau si sa verifici daca merg becurile de frana observand lumina acestora in vreun zid si cam atat.
iulia_boris
N-ai inteles ca nici alea laterale nu-s de decor? In situatia in care sunt pe banda 2 si vreau sa trec pe 1 ,pe langa oglinda laterala,finalul asigurarii este in aia centrala.Asta pt ca,vad ca se reclama aci in cor,nu odata m-am pomenit,asta dupa semnalizare si asigurare,cu-n vitezist in unghiu' mort.Nu s-a lasat vreodata cu daune si chiar nici injuraturi.De obicei ma asigur temeinic inainte de-o manevra si intorc si capu' ca doar nu-s lup..
sorin1983
pana una alta s-a depus contestatie? ca sa ia permisul inapoi pana la solutionare nu de alta smile.gif ca e frig afara...
maho
QUOTE(iulia_boris @ 25 Nov 2014, 12:24)
Io zic ca omu' se referea la intors capul IN MERS..


QUOTE(iulia_boris @ 25 Nov 2014, 14:29)
N-ai inteles ca nici alea laterale nu-s de decor?  In situatia in care sunt pe banda 2 si vreau sa trec pe 1 ,pe langa oglinda laterala,..
De obicei ma asigur temeinic inainte de-o manevra si intorc si capu' ca doar nu-s lup..
*


Si eu tot la intors capul in mers ma refeream; n-ai cum sa te uiti in glinda din dreapta, fara sa intorci capul, timp care ar putea fi foarte pretios in cazul in care ai o masina in fata (pe care o pierzi din vedere in timpul ala).
bogdanmardare
@sorin1983: Asa cum am mentionat in primul post, s-a depus contestatie, s-a primit si comunicare de la judecatorie:
QUOTE
Intre timp i-a venit comunicare de la judecatorie ca agentul a dat declaratie in care spune ca "a scris gresit numarul masinii implicate in incident, dar asta nu anuleaza PV, el a vazut incidentul si oricum conducatorul auto si-a recunoscut vina si a semnat PV-ul". De asemenea, agentul scrie ca a obtinut de la instructorul respectiv declaratie despre cum s-au intamplat faptele.

Intrebarea mea ramane (reformulata un pic): in conditiile in care pe PV numarul celuilalt autoturism este total diferit de cel care fost implicat in incident si nu apare numele celuilalt sofer, cum a gasit agentul numarul real al masinii si soferul? E adevarat, orasul este mic, si instructorii se cunosc cu cei de la Circulatie. Este legala marturia respectivului instructor?
RazvanF
Este ca si cum tu esti martorul ocular dar vin eu si zic ce ai vazut....Daca in PV scrie de banane si instructorul auto vine si vorbeste de mere iti dai seama ca ceva nu este in regula.
Romania va ramane Romania, pana ce se va schimba mentalitatea, daca se intampla asa ceva intr-o tara din vest, ambii conducatori auto se salutau si isi vedeau de drumul lor.
klaus
1. Fapta nu s-a intamplat cum scrie in procesul verbal, respectiv incidentul nu a avut loc cu masinile din PV, lucru recunoscut de politist, caz de nulitate a PV-ului. Ca vine dupa sa spuna stai sa vezi ca nu e ca-n PV e fix nimic, PV-ul a produse efecte juridice (ca d-aia e in instanta) si nu mi se pare ca politistul a depus diligente sa modifice eroarea inainte de producerea efectelor.
2. Conducatorul auto NU si-a recunoscut fapta, dovada ca a facut contestatie la PV.
3. Se poate spune in instanta ca nici nu i-a prezentat posibilitate de a face obiectii (caz de nulitate a PV-ului)
4. Reiau, semnarea PV-ului e de luare la cunostinta, nu de recunoastere a faptei.
5. Eu as chema politistul in instanta pentru a ii lua interogatoriu si a-l intreba daca el il cunoaste pe instructor, sau chiar daca e si prieten cu el.

6. Iti recomand cu caldura sa iti iei un avocat.
vallixx
QUOTE(klaus @ 26 Nov 2014, 10:26)
4. Reiau, semnarea PV-ului e de luare la cunostinta, nu de recunoastere a faptei.
*


Chiar si daca in PV la metiuni scrie "nu are obiectii"?
AR-18-MOS
QUOTE(klaus @ 26 Nov 2014, 11:26)
3. Se poate spune in instanta ca nici nu i-a prezentat posibilitate de a face obiectii (caz de nulitate a PV-ului)
*


Auzita ieri, in sedinta publica, la o contestatie de anulare a unui PV, printre motive fiind si faptul ca agentul constatator nu a dat posibilitatea contravenientului de a face mentiuni pe PV, si-a rezultat urmatorul dialog intre judecator si avocat:
Jud: Din ce barou sunteti dvs., domnu' avocat?
Av: Din Prahova...
Jud: Si acolo la voi, la Prahova, se admit plangeri pe astfel de motive? laugh.gif
Av: Mda....
Jud: Ma cam mir... Pe viitor, cand mai veniti pe aici, incercati sa contestati starea de fapt consemnata in PV, nu veniti cu motive de nulitate absoluta.
La urmatoarea cauza, o doamna avocat, cu aceleasi motive:
Jud: Doamna avocat, din ce barou sunteti dvs?
Av: Din Bihor.
Jud: Si-acolo la Bihor, se admit plangeri pe motive din astea, ca la Prahova? laugh.gif
Av: Sincera sa fiu, ca sa nu par penibila, nu se prea admit...
Jud: Va dau acelasi sfat ca si la colegul dvs. din Prahova.
QUOTE(vallixx @ 26 Nov 2014, 12:43)
Chiar si daca in PV la metiuni scrie "nu are obiectii"?
*


Chiar si atunci.
VladSoare
Judecătoarea aia era o tîmpită. Nulitatea PV-ului în cazul în care nu i se permite contravenientului să menționeze obiecțiunile este prevăzută în mod explicit în OG 2/2001 (art. 16 alineatul 7).
AR-18-MOS
Da, asta e clar. Doar ca ce interes ar avea agentul constatator sa nu scrie mentiunile zise de contravenient? In plus, una dintre semnaturile contravenientukui de pe PV, e chiar pentru mentiuni. Asta daca vrea sa semneze.
Lord Hades
Pana acum nu am avut de a face cu politia rutiera asadar nu pot emite o parere extrem de competenta. Dar ce stiu sigur e ca pv iti aduce ceva la cunoștință. Semnezi ca ai luat la cunoștință nu ca esti de acord cu el. Daca nu ai obiecție platesti amenda si gata. Daca ai de comentat faci plangere in termen legal bla bla bla. Eventualele comentarii scrise pe pv sau nescrise nu ar trebui sa influențeze contestatia in instanta. Corect ori ba? Altfel spus ma urc in masina scot telefonul si il filmez pe marlan sa vad daca mai are tupeu in el. Mai sun si la 112 ca mi sa facut rau si ca vreau ambulanta ... poate si un protv ... smile.gif)
vallixx
Pai si cum ramane cu rubrica de mentiuni?

Daca acolo scrie ca nu ai obiectii sau recunosti fapta, pe ce baza mai poti face contestatie?
AR-18-MOS
radmasa.gif radmasa.gif
In baza Art. 31, alin. 1, din OUG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.
QUOTE
Articolul 31
(1)Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.

Dreptul de a contesta amenda il ai indiferent de obiectiile de pe PV.
adi_ar
CU sau fara avocat, dupa mine, fara un martor care sa probeze punctele insirate de Klaus, nu exista nici o sansa de castig!
Daca ati citit o intampinare facuta de Politie, cu argumente de genul "intarirea disciplinei in trafic si a autoritatii Politiei", "actiuni de preventie", "impartialitatea agentului constatator" si asezonata cu solicitarea de respingere a audierii oricaror martori, stiti la ce ma refer!

.. si apropo de obiectii, agentul va spune intodeauna ca ati recunoscut fapta atunci cand v-a oprit (sugerand ca v-ati razgandit ulterior).


26 Nov 2014, 21:44:
QUOTE(VladSoare @ 26 Nov 2014, 16:59)
Judecătoarea aia era o tîmpită. Nulitatea PV-ului în cazul în care nu i se permite contravenientului să menționeze obiecțiunile este prevăzută în mod explicit în OG 2/2001 (art. 16 alineatul 7).
*



Da, numai ca in instanta trebuie probata nepermiterea obiectiunilor si "cuvant contra cuvant" este in favoara agentului "impartial si obiectiv" !!!
Nu e tampita judecatoarea, doar ca prefera sa nu se complice cu evaluari subiective!
AR-18-MOS
QUOTE(adi_ar @ 26 Nov 2014, 22:39)
CU sau fara avocat, dupa mine, fara un martor care sa probeze punctele insirate de Klaus, nu exista nici o sansa de castig!
Daca ati citit o intampinare facuta de Politie, cu argumente de genul "intarirea disciplinei in trafic si a autoritatii Politiei", "actiuni de preventie", "impartialitatea agentului constatator" si asezonata cu solicitarea de respingere a audierii oricaror martori, stiti la ce ma refer!
*


Adica cam asa:
vallixx
Pai si atunci rubrica de mentiuni cam la ce mai foloseste, ca daca am ceva de zis, zic in instanta nu?
Ce mai conteaza ce zic acolo?
verde
Cu 70 lei luati orice stift camera de trafic , inregistreaza si sunet si cand o vede in parbriz se inmoaie orice miciman!
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 26 Nov 2014, 20:45)
Daca acolo scrie ca nu ai obiectii sau recunosti fapta, pe ce baza mai poti face contestatie?
*

Dacă agentul a scris acolo ceva ce nu-ți convine, nu semnezi PV-ul. Atunci el va scrie că refuzi să semnezi, iar în instanță explici motivul pentru care n-ai semnat.
Și chiar dacă semnezi, asta tot nu-ți anulează dreptul de a contesta PV-ul. Poate că ești mai emotiv și te-ai speriat, poate că agentul te-a amenințat cu o pedeapsă mai mare dacă nu semnezi, etc.

QUOTE(adi_ar @ 26 Nov 2014, 21:39)
Da, numai ca in instanta trebuie probata nepermiterea obiectiunilor si "cuvant contra cuvant" este in favoara agentului "impartial si obiectiv" !!!
Nu e tampita judecatoarea, doar ca prefera sa nu se complice cu evaluari subiective!
*

Atunci n-are decît să-ți ceară să-ți probezi afirmațiile, și să-ți respingă plîngerea dacă nu o faci. Dar e o tîmpită dacă respinge din oficiu orice plîngere pe acel articol pentru simplul motiv că nu-i place ei. Sînt de acord că nepermiterea obiecțiunilor trebuie probată; și eu aș solicita probe dacă aș fi judecător. Dar să respingi aiurea, din start, orice plîngere pe acel motiv, ba încă și cu glume și ironii de șmecheraș de Ferentari, că "ce mă, la voi acolo pe tarla se acceptă motive din astea", e semn clar că tîmpita aia n-are ce căuta în scaunul de judecător.

Am nimerit și eu mai demult la un judecător idiot, care interpreta OG 2/2001 după bunul plac și mi-a respins cererea pentru că nu-i plăceau lui reclamagiii și nu voia să se încurce. Am cîștigat la recurs.
corbex
Ori de cite ori am vrut, am scris cu minuta mea pe PV ce am avut de scris. Unde s-a nimerit sui a fost loc.
RazvanF
QUOTE(verde @ 27 Nov 2014, 08:31)
Cu 70 lei luati orice stift camera de trafic , inregistreaza si sunet si cand o vede in parbriz se inmoaie orice miciman!
*


Este si aplicatie pentru Android, iar Sygic va lansa o versiune de GPS cu Black Box incorporat....de abia astept.
corbex
Care-i aplicatia aia pentru android? Care sa mearga concomitent cu GPS-ul.
RazvanF
Cauta in Play Store Sygic, ai 7 zile liber sa il folosesti dar ca sa activezi functia Black Box costa 5 euro, cel putin asa arata la mine.
marinescucristian
Daca datele de pe PV nu sunt conforme cu realitatea, PV este nul.
klaus
Ca te vad mai cunoscator, la care date din PV te referi ca sa fie nul absolut?
Sau tu te refereai la nulitate relativa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.