Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chitul rezolvare sau nu
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
greku san
am si eu o intrebare de ce nu prinde vopseaua pe chitul auto am o sn rosie si am avut o mica problema la capota am chituito si cand sa dau vopsea peste chit nu merge se scurge vopseaua de pe chit si chitul ramane alb
Maskatu
Pentru ca nu se aplica vopsea direct pe chit. Trebuie sa dai si cu spriž chit inainte. smile.gif Depinde si detemperatura, umiditate... eu am dat cu vopsea direct pe chit si adera fara probleme dar nu iese profesional.
PH-06-BOA
Ai avut laveta murdara de silicon (de cand ai dat pe bord), sau chiar ai sters masina cu una de silicon . Vopseaua prinde si peste chit, dar se vede pata de chit dupa vopsire, daca nu a fost perfect adusa la nivel, din slefuire. Spritchitul pe langa aderenta, acopera neregularitatile, separa stratul vechi de vopsea, care se poate inmuia cu noua vopsea, si da posibilitatea de control. Daca freci din nou chitul, dai cu sprit, slefuiesti cu apa, polisezi imprejurul petei de sprit, degresezi si vopsesti doar pata, urmand sa faci trecerea intre vopseaua nou si cea polisata, cu diluant. Nu se va deosebi sub nicio forma, ce ai vopsit, de cea veche. Asta, daca n-ai facut-o pana acum, si folosesti vopsea, nu spray (ala-i pentru muste). Nici spritchitul de la spray, nu e bun, se zbarceste la vopsire (daca nu e ce trebuie).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.