Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Țiganii noștri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Markos
Na belea, ne-au ars mellow.gif

QUOTE
În special, "comitetul a împărtășit preocupările organizațiilor referitoare la provocările semnificative legate de dreptul la locuire pentru «romi care continuă să trăiască în condiții de locuire necorespunzătoare, fără apă potabilă sau facilități sanitare, electricitate, încălzire, canalizare, salubritate sau securitate legală a posesiei, ceea ce îi expune riscului unei evacuări» și, de asemenea, a remarcat «numărul limitat de locuințe sociale disponibile și lipsa unui mecanism de monitorizare pentru a asigura alocarea acestora în mod transparent și nediscriminatoriu»", se arată în comunicat.

Comitetul a recomandat adoptarea tuturor măsurilor necesare pentru a asigura accesul la locuire adecvată pentru grupurile dezavantajate și marginalizate, inclusiv a romilor.
IRONICK
Vreau sa vad si eu un rom care cere de lucru si nu bani la o intersectie.
Markos
Există, dar sunt puțini.
paul_p
Intr-adevar romii sunt discriminati in Romania. Lucram mult prea putin pentru ca romii sa poata primi ajutoare sociale indestulatoare in timp ce ei stau acasa sau in timp ce ne fura cate ceva.

In ritmul asta s-ar putea ajunge in situatia absurda in care romii ar fi nevoiti sa traiasca din ceea castiga prin munca lor.
Garett
Eu zic sa muncim mai mult, nu se poate ajunge la rusinea asta!
Cum dom'le sa ajunga sa munceasca??? Chiar putem sa-i discriminam in halul asta??
Trebuie ajutati sa-si pastreze identitatea etnica prin practicarea meseriilor traditionale: ciordeala, cersitul si ghicitul!
Auzi la ei, sa ajunga bietii oameni sa munceasca! mad.gif
radian
Un alt topic care sa incurajeze delirul rasist?

Tiganii romani au fost ultimii oameni eliberati din sclavie. Ce au facut toate guvernele de atunci si pana acum pentru integrarea lor sociala? NIMIC! Doar vorbe.

Dupa ce majoritarii ("stapanii" tarii...) vor intelege ca primul pas absolut obligatoriu incepe cu scolarizarea copiilor de tigani, din acel moment putem spera ca in decurs de cateva generatii sa nu mai existe actualale diferente.

Markos, esti foarte priceput sa gasesti exemple care scandalizeaza. Altceva mai ai de spus?
kog
Se încearcă scolarizarea. Chiar cu prea mult efort. Cunosc o comunitate din zona unde a fost nevoie de interventia politiei. Fug tiganii de scoală ca dracu de tămâie.

La ce iti trebe scoală cand poti merge la furat in strainatate?
radian
A incerca e una, a reusi e alta.

Cei care se ocupa de chestiune nu au gasit metoda adecvata.

Vezi vreo alta solutie de integrare sociala? Evident, genul de metode incercate de Antonescu, Hitles sunt excluse din start.

E mai usor si mult mai spectaculos sa iesi la inaintare cu exemple, montaje video, etc si sa tragi concluzia ca problema nu are rezolvare.

Orice sociolog iti poate prezenta solutii. Pe cat de banale in teorie pe atat de complicat de aplicat. Doar ca efectele apar dupa mult timp, iar majoritarii scoliti cu principii ferme si buni patrioti nu au dispozitia sa astepte, ei vor rezultate acum, astazi. Ce nu s-a facut in multe decenii vor sa fie rezolvat acum pe loc.
cielo99
N-auzi mai ca nu fug, statul nu stie sa ii atraga. Sa le dea cate 1000 de euro/luna din banul cotribuabilului care munceste daca merg la scoala. Sa vezi ce pline ar fii scolile de ei.
1.Prima problema e justitia. Intai trebuie educati ca daca fura face parnaie, si parnaia nu ar trebuii sa fie in regim hotelier ca nu rcompensa, e pedeapsa.
2. E nevoie si de necalificati, inclusiv la maturat strada unde nu iti trebuie scoala.
3. Ajutorul social sa se dea daca chiar fac munca in folosul comunitatii nu doar pe hartie cum se intampla in 90% din cazuri. Caz concret: Unul de la o primarie din Alba care raspundea de munca asistatilor le-a facut un fel de norma la curatat niste santuri de boscheti daca vor sa ii si bifeze pe hartie ca au muncit, raspunsul primariei a fost sa il dea afara pe ala ce a avut nesimtirea sa le ceara sa si munceasca.
Cosstel
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 07:27)
primul pas absolut obligatoriu incepe cu scolarizarea copiilor de tigani, din acel moment putem spera ca in decurs de cateva generatii sa nu mai existe actualale diferente.
*


asta suna a asimilare icon_mrgreen.gif isi pierd identitatea de neam, isi pierd cultura de satra
iar noi nu ne dorim asa ceva laugh.gif
singura preocupare a noastra e sa-i invatam sa identifice corect directia spre west, acolo se vor gasi destui sa ne ofere modalitati de rezolvare/integrare
Garett
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 08:27)
Un alt topic care sa incurajeze delirul rasist?
*


Asta imi aduce aminte de un reportaj BBC, aia renumiti pentru neprofesionalismul, rasismul si partinirea de care dau dovada.
Luasera urma unora care cerseau prin Londra si se minunau de casele alora. Au avut "neobrazarea" sa intrebe ruda unuia cu ce se ocupa: "Cersim in Anglia, dom'le! Pa' ce sa facem in Romania? Sa muncim???"
kog
QUOTE(cielo99 @ 4 Dec 2014, 07:59)
3. Ajutorul social sa se dea daca chiar fac munca in folosul comunitatii nu doar pe hartie cum se intampla in 90% din cazuri. Caz concret: Unul de la o primarie din Alba care raspundea de munca asistatilor le-a facut un fel de norma la curatat niste santuri de boscheti daca vor sa ii si bifeze pe hartie ca au muncit, raspunsul primariei a fost sa il dea afara pe ala ce a avut nesimtirea sa le ceara sa si munceasca.
*



Si la noi in oras e aprox la fel. Tiganii asistati social belesc lula toata ziua. Nevestele si le trimit la traseu, iar munca sa o faca altii. Primaria nu mai are angajati la salubritate inafara de 3-4 gunoieri si doua (da doua) mauratoare. Cand au fost chemat tiganii asistati social sa ajute la bagat lemne la o scoala s-au tras pe cur.

Bun, nu zic ca e doar vina lor, dar totusi. Daca primaria o sa le refuze plata ajutorului social o sa iasa scandal la judet si tot nu e bine ca vezi, ii discriminam. Nu discriminam tiganii. Discriminam lenea.

Mai sunt asociatii de caritate(straine) care ii mai ajuta cu bani si haine(tot prin intermediul primariei). Atat de bine ii ajuta ca nici nu trebuie sa isi spele hainele. cand se murdaresc le arunca.

Asa ca ONU sa isi vada de treaba, ca din cauza lor s-a ajuns la situatia asta. Sa ii ajutam ca sunt saraci, sa le suflam in cur ca sunt minoritari.

Mai intai trebuie sa demonstreze ca merita integrati. Din pacate sunt mult prea putine cazuri. Iar tiganii care merita integrati s-au integrat deja bine mersi. Nu exista discriminare pe baza de tigan/ungur etc. Daca pui osul la treaba nu se uita nimeni urat la tine si te respecta oricat de negru ai fi. Cunosc cativa tigani, mari mesteri la constructii si nu am auzit pe nimeni sa spuna despre ei sa-i f** de tigani, sau sa nu ii angajeze pe motiv etnic.
Garett
Pe strada unde am biroul e o cantina de ajutor social. Vinerea se da mancare si pentru week-end.
Asa ca "onor asistatii" isi iau mancarea si pe urma cheama un taxi s-o care...
Cel mai tare era unul care venea cu un CL, il parca aiurea-n tramvai de incurca toata strada ca sa-si bage in portbagaj oalele cu ciorba si sacosele cu mancare!
iulia_boris
Nimic nou sub soare..Ipocritii aia sclifositi ,acu' vaz ca de la ONU,s-au trezit din amorteala si-au scos de la naftalina mult trambitatul rasism pur sanje romanesc..Efectiv astfel de articole nici nu merita a fi bagate in seama..Cumva trebuie sa-si justifice si ei menirea lovind in Romania ca-i mai pricajita..
luck33ro
rasian - avocatu diavolului laugh.gif
sorin1983
Arbeit macht frei.
iulia_boris
Ei sunt liberi tot timpul de ce ar munci?
radian
Intelectualul roman, educat, rafinat, bun patriot si adevarat crestin este jenat de comportamentul tiganului roman. Tiganul il face de rusine. Corect, intelectualului roman ii este rusine cu tiganul roman si este indignat cand intelectualul occidental asociaza romul cu romanul.

Intelectualul occidental, dupa invazia tiganeasca este consternat sa afle ca in Europa secolului XXI mai exista triburi primitive. Nu poate sa inteleaga cum a fost posibil ca aceast neam tiganesc sa apara din neant dintr-o tara care se pretinde civilizata. Daca-l intreaba pe intelectualul roman, acesta are o tolba intreaga de argumente prin care sa dovedeasca ca rom si roman nu au nimic in comun. Triburile de tigani primitive au fost teleportate printr-o ironie a sortie in ograda noastra ca sa ne faca de rusine.

Strabunicului intelectual roman, mai putin educat, dar la fel de bun patriot si adevarat crestin, ca sa vezi dracia dracului, nu-i era rusine cu tiganul roman. Din contra era mandru de tiganul roman. Cu cat avea mai multi tigani in proprietate, care sa-i munceasca mosia si asupra carora avea drept de viata si de moarte, cu atat era mai bine cotat in high lifeul vremii.

Bunicul intelectual roman, bun patriot si adevarat crestin, a avut parte de o educatie aleasa in vestul continentului. Acolo s-a contaminat si cu mofturile de civilizatie ale occidentalilor. Ajuns acasa, mai din convingeri mai impins de la spate, i-a dat libertatea tiganului roman. Evident, pe undeva il durea sufletului doar isi reducea din proprietati din propria initiativa. L-a eliberat pe tigan din robie si atat. Doar nu era sa-l dea si la scoala. Sa zica mersi ca-I liber.

Tiganul roman cand s-a vazut liber, asemeni animalului salbatic care scapa din capcana, a fugit unde a vazut cu ochii si cat l-au tinut puterile, pana s-a simtit in siguranta. Unii au ajuns in vest, in grupuri unde au fost integrati social, cei mai multi s-au organizat dupa principia tribale in comunitati compacte si au evitat contactul cu dusmanul care i-a omorat in bataie fratii si parintii.

Pe tatal intelectual roman, educat la scoala comunista, bun patriot si adevarat crestin (chiar daca in ilegalitate) nu l-a prea preocupat problema tiganului roman. Avea el altele destule pe cap si oricum in Romania comunista nu existau probleme deci nu exista nici vreo problema cu tiganul roman.

Intelectualul roman este jenat de existenta tiganului roman. Dar el personal nu are nicio vina, el a mers la scoala, tiganul roman de ce nu? L-a impiedicat el, intelectualul roman? Categoric nu!

E prea complicat. Mai bine aplicam metoda Markos. Cautam vreun filmulet scandalos cu tigani care ne fac de rusine, il postam pe forum si apoi ii injuram in cor. Macar ne eliberam de o parte din frustrari.
DragosP
Cunoști mulți intelectuali d'ăștia?
radian
Putintica rabdare biggrin.gif Apar cat de curand...
Markos
Radiane, care-i problema ta, de fapt?

4 Dec 2014, 11:04:
Acum 3 zile te călcau pe nervi cântecele patriotice, acum te crizezi pentru un topic despre niște băieți de la ONU și percepția lor despre țigani, mâine ce-o să mai faci?
radian
A mea? Niciuna, relax.

Aici discutam despre tigani. Daca nu-i injur pe tigani inseamna ca ma crizez? Ca am probleme?
DragosP
Cam da...
Mai ești și ungur, ca să nu zic altcumva, și mai ești și catolic.
Markos
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 11:05)
A mea? Niciuna, relax.
*


Ok, m-am relaxat.

Nu de alta, dar mi-ai tot pomenit numele în dimineața asta aici pe topic și nu știam cum să procedez.
DragosP
QUOTE(Markos @ 4 Dec 2014, 11:17)
nu știam cum să procedez.
*


Cum știi tu mai bine, nu te inhiba.
radian
biggrin.gif Dragos, nu sunt ungur. Sunt roman cu descendeta dintr-o familie mixta, un cetatean roman de etnie romana si o cetateanca romanca de etnie maghiara. Si, nu sunt catolic. Chiar nu ma crezi ca sunt ateu? Strict cronologic, am fost botezat catolic, n-am niciun merit, nu a fost alegerea mea, apoi am fost cununat ortodox, am facut un compromis.

Dar ce are a face persoana mea cu problema in discutie: "Tiganii nostri"?

Subiectul pus in discutie chiar mi se pare interesant, e pacat sa-l discutam doar la nivel de "fwtwle muma-n cwr de tigani jegosi". Abordarea sistemica zice ca ar fi corect ca prima data sa analizezi intreg sistemul in ansamblul sau si abia apoi sa cobori analiza la nivel de elemente componente ale sistemului.
iulia_boris
radiane,esti cam incordat,in ultimul timp,si nu-mi spune ca nu-i asa pt ca te vad schimbat.Si nu glumesc.
DragosP
QUOTE(iulia_boris @ 4 Dec 2014, 11:21)
Si nu glumesc.
*


Nici eu. nono.gif
kato
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 07:27)
Un alt topic care sa incurajeze delirul rasist?

Tiganii romani au fost ultimii oameni eliberati din sclavie. Ce au facut toate guvernele de atunci si pana acum pentru integrarea lor sociala? NIMIC! Doar vorbe.

Dupa ce majoritarii ("stapanii" tarii...) vor intelege ca primul pas absolut obligatoriu incepe cu scolarizarea copiilor de tigani, din acel moment putem spera ca in decurs de cateva generatii sa nu mai existe actualale diferente.

Markos, esti foarte priceput sa gasesti exemple care scandalizeaza. Altceva mai ai de spus?
*





ba pardon, tiganii au mai multe drepturi decat romanii. cel putin la mine in oras au primit locuinte sociale, la cheie. pentru romani nimic nimic. sa vii sa vezi in ce hal arata acum acele locuinte.... in privinta educatiei, au locuri garantate la facultate, cu bursa, cazare, doar pentru ca sunt tigani, nu trebuiesc medii ori alte merite. la romani nimic. asta se numeste discrimanare pozitiva. si ma opresc aici....
dacis
QUOTE(kog @ 4 Dec 2014, 07:43)
Se încearcă scolarizarea. Chiar cu prea mult efort.
*

Asta s-o crezi tu! Discursul oficial merge pe educatie, civilizare etc.etc.. Dar asta doar oficial. Ca in realitate se fac doar minime tentative, care n-au nimic in comun cu vreo eventuala dorinta autentica de reusita. Iar cand 1-2-20-600 de tigani fac nefacute numai ce auzi placa: "noi am incercat, dar n-ai cu / pentru cine!"... Vorba lui radian, cu care aici sunt 100% de acord:
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 07:57)
A incerca e una, a reusi e alta.
*


QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 07:57)
Orice sociolog iti poate prezenta solutii. Pe cat de banale in teorie pe atat de complicat de aplicat.
*

Si de aplicat solutiile sunt banale. Atata doar ca chiar trebuie sa muncesti mult si onest ca sa pui in practica solutiile. Iar autoritatile locale si scolile pur si simplu nu au personalul potrivit pentru a rezolva aceste probleme. Si cand spun asta nu ma refer doar la tigani, ci si la familiile extrem de multor romani in care viata copiilor este un calvar...

QUOTE(cielo99 @ 4 Dec 2014, 07:59)
Sa le dea cate 1000 de euro/luna din banul cotribuabilului care munceste daca merg la scoala. Sa vezi ce pline ar fii scolile de ei.
*

Dincolo de caracterul exagerat al sumei asta chiar este o solutie. Iar daca tu crezi ca nu cheltui deja extrem de multe resurse cu romii, esti naiv. De la ajutoare sociale constante ori ocazionale pana la plata mai multor politisti, a sistemului judiciar care este chemat sa judece infractiunile lor, la intretinerea lor in inchisori... Toate astea costa cu mult mai mult decat ar costa o subventie tintita pentru aducerea si tinerea copiilor, dar si a tinerilor tigani in scoala!

QUOTE(Garett @ 4 Dec 2014, 08:46)
"Cersim in Anglia, dom'le! Pa' ce sa facem in Romania? Sa muncim???"
*

Tu, daca ai taia si spanzura pe tarlaua ta si ar veni la tine o femeie tiganca, imbracata in fustele etniei, care are studiile, pregatirea si experienta necesare, ai angaja-o??? unsure.gif

QUOTE(kog @ 4 Dec 2014, 08:47)
Tiganii asistati social belesc lula toata ziua
......................................
Daca primaria o sa le refuze plata ajutorului social o sa iasa scandal la judet si tot nu e bine ca vezi, ii discriminam.
*

Observatia ta este valabila pentru macar 90% din asistatii sociali si pentru macar 90% din primarii. Asta inseamna ca problema nu-i la etnie, ci fix la primarii si autoritatile locale. Daca asistentii sociali chiar ar face munca de asistent social (care-i munca macar 95% de teren!) si n-ar lucra aproape exclusiv din birou, daca ar urmari persoanele cu dosare sociale... altfel ar sta treaba si mult mia eficient ar fi cheltuite resursele.

Intamplator cunosc situatia din cateva zeci de localitati, inclusiv pe partea asta de asistenta sociala, inclusiv dar nu numai pentru tigani. Nu cred sa stiu mai mult de trei localitati in care personalul angajat al primariilor chiar sa-si faca treaba pentru care sunt platiti. E mai comod si chiar mai rentabil si pentru primari, si pentru cucoanele respective sa faca dosare de asistenta sociala favorabile celor care cer bani si ajutoare. Primarul are votanti siguri, ajutoare a munca prin curte / casa / pamantul personal (pe primar nu-l refuza nici naiba; cand ii cheama primarul oamenii uita ca au certificat medical, chiar si cei cu adevarat bolnavi!). Iar cucoanele de la birourile de asistenta sociala iau 10-20-30 de lei lunar de la fiecare necajit de-asta...
corbex
Tiganii robi nu puteau fi omoriti. Acum trebuie omoriti, cei care refuza sa-si dea copiii la scoala. Sau sa li se ia copiii, bagati in niste internate pe toata durata celor 8 clase. Cu masa, imbracaminte si rechizite de la stat. Sa ajunga ei sa se rusineze de tiganii lor.
kato
nu putem oferi salarii decente *doctori, profesori, etc* dar sa dam 1000 euro pe luna pentru fiecare copil care merge la scoala.....
zici tu ca problema este ca nu-si fac asistentii sociali treaba, ba inca mai primesc si bani de la amarati? la nivel de Barlad, in 2004 erau peste 800 de dosare numai pentru cazurile de familii monoparentale, nu vorbesc despre alte categorii. tot biroul avea in subordine 7 oameni, din care 5 incadrati ca lucratori la spatii verzi...oameni la birou trebuie sa fie pentru vize, birocratia de rigoare si tu mai vrei si oameni sa faca anchete sociale.... pe banii lor bineinteles, ca nu le pune nimeni masina la dispozitie....
ady77
@ Radiane tu ai picat in extrema cealalta, toti restu' sunt de vina numai tiganii nu.
Markos
QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 07:27)
Markos, esti foarte priceput sa gasesti exemple care scandalizeaza.
*


QUOTE(radian @ 4 Dec 2014, 11:21)
Subiectul pus in discutie chiar mi se pare interesant
*


In concluzie, subiectul e interesant sau scandalos?
DragosP
QUOTE(corbex @ 4 Dec 2014, 12:03)
Acum trebuie omoriti, cei care refuza sa-si dea copiii la scoala.
*


nedumerire.gif
Și pesoanele peste 60 de ani, născute-n ianuarie.
Nu știu încă motivul, dar sigur găsesc unul.

@Markos: exemplul e una, subiectul e altceva.
marksman
Problema cu tiganii e ca majoritatea au furtul in sange. Dintre cei care au reusit mai sunt inca unii care pastreaza mentalitatea: ei nu recunosc cand gresesc, lumea da vina pe ei pentru ca sunt tigani si atunci fac scandal, rromales style.
Am avut o prietena pe jumatate rromales si pe jumatate romanca: frumoasa foc, desteapta, dar cu caracter infect.
Markos
QUOTE(DragosP @ 4 Dec 2014, 12:13)
@Markos: exemplul e una, subiectul e altceva.
*


Asta e perceptia de afara, ne convine sau nu. Si nu pe vreo strada din Paris sau Londra, ci în chestia numita ONU.
radian
Ady, stai nitel, n-am sustinut ca tiganii sunt niste suflete neprihanite. Din pacate mediul in care traiesc si se formeaza copii practic ii impinge de la spate sa devina infractori.

Atata doar ca injurarea lor aiurea fiindca ... (fiecare are destule exemple de dat) mi se pare piedere de timp.

Markos, Dragos mi-a luat vorba din gura ...
ady77
Totusi si altii au mai fost sclavi si au evoluat, majoritatea tiganilor mai degraba au involuat.
radian
Au fost ajutati sa evolueze in timp ce tiganii aproape un secol au cam fost lasati de capul lor. Nimeni nu si-a batut capul la modul serios cu ei.
ady77
Nici macar ei.
dacis
QUOTE(kato @ 4 Dec 2014, 12:07)
1. nu putem oferi  salarii decente *doctori, profesori, etc* dar sa dam 1000 euro pe luna pentru fiecare copil care merge la scoala...
2. zici tu ca problema este ca nu-si fac asistentii sociali treaba, ba inca mai primesc si bani de la amarati?
3. la nivel de Barlad, in 2004 erau peste 800 de dosare numai pentru cazurile de familii monoparentale, nu vorbesc despre alte categorii. tot biroul avea in subordine 7 oameni, din care 5 incadrati ca lucratori la spatii verzi...
4. oameni la birou trebuie sa fie pentru vize, birocratia de rigoare si tu mai vrei si oameni sa faca anchete sociale... pe banii lor bineinteles, ca nu le pune nimeni masina la dispozitie...
*

1. Nu era vorba de 1000 de EUR/luna. In principiu sunt de ajuns 400-600 de lei lunar. Si, in general, eu unul sunt impotriva ca acesti bani sa sedea ca atare, cash. Sunt mult mai cu folos cheltuiti banii daca copiii / tinerii prinsi in programe primesc, de exemplu, o masa calda in fiecare zi, dupa ore, inainte de a-si face temele (sub supravegherea cadrelor didactice - si ele platite!), apoi rechizite si de doua-trei ori pe an ceva de imbracat.
2. Da, una din problemele cele mai grave care duc la o risipa imensa de resurse este ca asistentii sociali nu-si fac treaba cum trebuie!
3. Barladul, si in general judetul Vaslui in general este unul din judetele unde treaba se face al naibii de prost si de superficial! Iar la Primaria Barlad sunt angajati in jur de 15 asistenti sociali (13-15, dupa caz). In plus, la Primarie este o organigrama in general supradimensionata si cu exces de personal vizibil de la o posta, la anumite compartimente. Daca nu crezi, uita-te singur. Si nu mai zic nimic de smecheriile cu posturile vacante!
4. Munca de asistent social este munca de teren. PUNCT. Actele se pot face in cate doua reprize de cate doua ceasuri saptamanal, la birou. Si nu trebuie sa fii asistent social ca sa completezi formulare de ajutoare de incalzire. E de ajuns sa fii absolvent de liceu, cu salariul minim pe economie! cat priveste deplasarea. in Barlade exista transport in comun iar Primaria poate face personalului abonament!
Markos
Sclavia aia mi se pare prea îndepartata, hai sa luam ca referinta Epoca de Aur (radian o cunoaste bine). Destui tigani erau obligati sa munceasca, erau obligati sa-si trimita copiii la scoala, erau obligati sa aiba un comportament social cat de cat acceptabil. Ca altfel si-o furau. Si vorbim despre cateva decenii bune.

A venit libertatea si democratia, nu i-a mai obligat nimeni la nimic. Rezultatul?
corbex
QUOTE(DragosP @ 4 Dec 2014, 12:13)
nedumerire.gif
Și pesoanele peste 60 de ani, născute-n ianuarie.
Nu știu încă motivul, dar sigur găsesc unul.
*


up.gif

<span class='edit'>4 Dec 2014, 12:36:</span>
QUOTE(Markos @ 4 Dec 2014, 12:28)
Epoca de Aur (radian o cunoaste bine). Destui tigani erau obligati sa munceasca, erau obligati sa-si trimita copiii la scoala, erau obligati sa aiba un comportament social cat de cat acceptabil. Ca altfel si-o furau. Si vorbim despre cateva decenii bune.
*


In epoca aia am intilnit o puzderie de tigani la munca. Pe Covaci, in spate ca Cocor si la Vulturul de Mare cu Pestele in Gheare.
Garett
Ce-mi plac temele astea PC din tastatura! smile.gif
Toate sufletele astea caritabile care au vazut tigani la teve si cred ca totul se rezolva cand apesi Enter!


4 Dec 2014, 13:38:
QUOTE(Markos @ 4 Dec 2014, 13:28)
Sclavia aia mi se pare prea îndepartata, hai sa luam ca referinta Epoca de Aur (radian o cunoaste bine). Destui tigani erau obligati sa munceasca, erau obligati sa-si trimita copiii la scoala, erau obligati sa aiba un comportament social cat de cat acceptabil. Ca altfel si-o furau. Si vorbim despre cateva decenii bune.

A venit libertatea si democratia, nu i-a mai obligat nimeni la nimic. Rezultatul?
*


Aveam un vecin, tigan scolarizat, nu stiu daca neaparat cu forta sau nu, plecat de la muncitor necalificat, ajuns subinginer in Combinat prin '88-'89.
Dupa '90 copii lui "faceau Germania"...
Markos
QUOTE(corbex @ 4 Dec 2014, 12:30)
In epoca aia am intilnit o puzderie de tigani la munca. Pe Covaci.
*


Erau si de-astia, asa e. Dar erau în slujba Militiei (neoficial, desigur), mai ciripeau cand era cazul. Iar Militia statea cu geana pe ei, nu misca unul fara stirea ei.
Ake
Modul in care occidentalii pun problema tiganilor e fals si ipocrit. Prejudecatile si stereotipurile legate de tigani sunt aceleasi in toata lumea. ( Chiar de curand ma uitam la un episod din MASH - filmat acu vreo 40 de ani cred - in care intr-un episod cu Klinger apar stereotipurile : tiganii- hoti de cai si de copii, ghicitori in palma, etc.) In Spania si Italia unde sunt comunitati vechi de tigani sunt aceleasi stereotipuri, care nu sunt false, au o baza reala. Ori statele vestice, daca au facut ceva, au asimilat pur si simplu aceste comunitati prin distrugerea principiilor de baza ale comunitatilor tiganesti. La noi, dimpotriva, datorita saraciei generale din tara si a interventiei slabe a statului, s-au putut pastra mai putin alterate aceste principii. Asa ca daca cineva e vinovat de discriminare, aceia sunt occidentalii nu noi. La ei, o mare parte din etnicii rromi si-au pierdut identitatea sociala fiind "integrati" cu forta. In occident, probabil pentru fiecare individ luat in parte a fost mai bine sa aiba acces la scoala si locuri de munca, dar pentru etnie in general ca grup social a fost fatal, pierzandu-si aproape complet modul de viata traditional, ramanand in general doar cu simple rahaturi de fatada gen asociatii sau ONG-uri. Tot ce tine de pozitia autoritatilor din intrega lume in privinta tiganilor e imbuibat de ipocrizie pana la saturatie, de dragul "politically correctness"-ului si nimeni n-are suficient sange in instalatie sa spuna care e adevarul.



______________
In alta ordine de idei, asta e un topic cu un subiect destul de delicat, asa ca mare atentie ce scrieti, se poata lasa usor cu banari .
kato
QUOTE(dacis @ 4 Dec 2014, 12:28)
1. Nu era vorba de 1000 de EUR/luna. In principiu sunt de ajuns 400-600 de lei lunar. Si, in general, eu unul sunt impotriva ca acesti bani sa sedea ca atare, cash. Sunt mult mai cu folos cheltuiti banii daca copiii / tinerii prinsi in programe primesc, de exemplu, o masa calda in fiecare zi, dupa ore, inainte de a-si face temele (sub supravegherea cadrelor didactice - si ele platite!), apoi rechizite si de doua-trei ori pe an ceva de imbracat.
2. Da, una din problemele cele mai grave care duc la o risipa imensa de resurse este ca asistentii sociali nu-si fac treaba cum trebuie!
3. Barladul,  si in general judetul Vaslui in general este unul din judetele unde treaba se face al naibii de prost si de superficial! Iar la Primaria Barlad sunt angajati in jur de 15 asistenti sociali (13-15, dupa caz). In plus, la Primarie este o organigrama in general supradimensionata si cu exces de personal vizibil de la o posta, la anumite compartimente. Daca nu crezi, uita-te singur. Si nu mai zic nimic de smecheriile cu posturile vacante!
4. Munca de asistent social este munca de teren. PUNCT. Actele se pot face in cate doua reprize de cate doua ceasuri saptamanal, la birou. Si nu trebuie sa fii asistent social ca sa completezi formulare de ajutoare de incalzire. E de ajuns sa fii absolvent de liceu, cu salariul minim pe economie! cat priveste deplasarea. in Barlade exista transport in comun iar Primaria poate face personalului abonament!
*


1 esti utopic rau, nu mai exista nici un dubiu......de unde banii astia? cum pui in practica treaba asta in conditiile in care se invata la scoli in doua trei schimburi?
2. salarizare proasta, lipsa de resurse si insuficienta personalului nu consideri ca sunt niste criterii de luat in calcul?
3. io vorbeam de nivelul anului 2004. din sursa foarte sigura.
4. iar vorbesti pur teoretic, ca de obicei. ai idee cat acopera din barlad? de frecventa autobuzelor, de zonele care sunt ori ba acoperite? ai idee ca cozi se formeaza mai ales in perioada pentru ajutoarele de caldura? crezi ca un program de 2 ore la birou acopera volumul de munca?
kog
QUOTE(dacis @ 4 Dec 2014, 11:43)
Asta s-o crezi tu! Discursul oficial merge pe educatie, civilizare etc.etc.. Dar asta doar oficial. Ca in realitate se fac doar minime tentative, care n-au nimic in comun cu vreo eventuala dorinta autentica de reusita. Iar cand 1-2-20-600 de tigani fac nefacute numai ce auzi placa: "noi am incercat, dar n-ai cu / pentru cine!"... Vorba lui radian, cu care aici sunt 100% de acord:
Si de aplicat solutiile sunt banale. Atata doar ca chiar trebuie sa muncesti mult si onest ca sa pui in practica solutiile. Iar autoritatile locale si scolile pur si simplu nu au personalul potrivit pentru a rezolva aceste probleme. Si cand spun asta nu ma refer doar la tigani, ci si la familiile extrem de multor romani in care viata copiilor este un calvar...
*


Trebuie sa iti spun neaparat ca am fost personal acasa la familii de tigani pentru a-i lamuri sa isi trimita copiii la scoala? Merge primaru, directorul scolii, mai merge un dascal, doi din localitate sa le spuna ca trebuie sa ii trimita doar la scoala, rechizitele le sunt asigurate. Si ei ce fac? cand te vad ca vii ascund copiii si spun ca ei nu au copii. Si dupa, daca se ajunge la interventia politiei pentru a rezolva situatia si a scoate copiii aia din rahat tot noi suntem rai.
iulia_boris
dacis, io credeam ca baietii astia au ceva cu tine da' se pare ca m-am inselat..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.