Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: volan "greu"
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
felix
De vreo luna cand iau stanga/dreapta de volan, cam pe la "fara/si un sfert" acesta devine "greu".



Din ce am gasit pana acum pe site am inteles ca sunt niste imbinari (una chiar sub volan si una in compartimentul motor) care trebuiesc unse cu ulei.



"Un cunoscator" mi-a spus insa ca ar putea fi vorba de caseta de directie.



Vreo pare ceva? Exista posibilitatea sa raman fra control al volanului?
asarban
nu!

E de la axul de volan

Se cere schimbat!
felix
Adica piesa aia de 2 milioane de lei care toata lumea o schimba in garantie? laugh.gif



Thx
miki
Ia de verifica matale presiunea in rotile din fata. Vezi sa o faci la rece (1.9-2.0 bar)
Mihai007
QUOTE
Ia de verifica matale presiunea in rotile din fata. Vezi sa o faci la rece (1.9-2.0 bar)


asa sa faci, bre

eu le-am umflat odata pana pe la 2.5 si ziceam ca am servodirectie...

la viteze mai mari chiar era periculos de "usoara" directia asa ca le-am dezumflat iar pana la 2.0
felix
din pacate nu e presiunea.



si la viteze mari tot asa greu e.



Partea nasoala e ca dupa ce trece de portiunea in care e franat, devine iar usor...Mi-e frica si sa nu fac vreo tampenie.
miki
Daca nu este de la presiune, atunci trebuie sa verifici caseta de directie (numai la service). Axul volan cloncane sau "agata" dar nu "frineaza" directia.

PS. Al meu troncane foarte tare de zici ca acuma se face bucati, dar directia merge usor si nu am jocuri (am trecut de ITP, chiar i-am pus sa verifica ca lumea jocul directiei)
Liviu
ce povestesti tu acolo mi s-a intamplat si mie .. e de la imbinarea de jos a axului volanului (cea de langa caseta de directie) .. ia si toarna niste ulei pe ea si apoi baga multa vaselina .. o sa mearga iar normal o peroada dupa care o sa prinda joc ... apoi se schimba sad.gif ...
ashu
Ia ziceti-mi si mie cum se manifesta cand se buleste axu asta volan de-l skimba toata lumea. Nu de alta da mie imi scartzaia foarte tare cand miscam volanul, nu troncanea da scartzaia, si aproape ca simteam vibratiile in podea de ce zgomot facea. Am fost in servis, au uns p-acolo, acuma nu mai scarrtzaie da muge, adica s-a mai ingrosat sunetul (insa e mai diminuat). Vreau sa stiu daca sa ma impac cu ideea ca mai bine de atat nu se poate sau trebe skimbat ceva p-acolo si m-au aburit aia in servis.
Liviu
La tine scartaie bucsa in teflon care etanseaza iesirea axului prin podea ... daca bagi pe acolo niste vaselina o sa ii treaca .. dar ptr asta trebuie sa scoti bucsa cu totul (inelul interior e facut din doua bucati si iese cu totul de pe ax) .
ashu
Mersi, suna complicat. O sa-i pun p-aia cand mai ajung in servis. Oricum asta ma interesa, daca trebe ceva skimbat acum cat mai sunt in garantie.
andi
QUOTE


ce povestesti tu acolo mi s-a intamplat si mie .. e de la imbinarea de jos a axului volanului (cea de langa caseta de directie) .. ia si toarna niste ulei pe ea si apoi baga multa vaselina .. o sa mearga iar normal o peroada dupa care o sa prinda joc ... apoi se schimba  ...

_________________



acelasi lucru l-am observat si eu la mine de vro 2 zile.. volanul agatza la fara/si un sfert.. o sa pun vaselina la imbinarea aia.. dar dupa o perioada, ce trebuie schimbat?
asarban
Axul de volan

Se numeste: ax inferior volan
Me
Mie mi-au schimbat caseta de directie pentru "agatatul" de care povestesti.

Caseta de directie avea joc destul de mare.

Pe langa asta, mi-au schimbat si axul volan.



Oricum, dupa o luna si un pic am deja niste trosnituri care se manifesta la parcari laterale. Dar n-au putut inca sa-si dea seama ce e.

Asa ca mai stau si prin martie ma duc din nou la ei. Ca mai am garantie.



Eu cred ca axul e dus. Nu cred ca e caseta, dar mai sti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.