Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitie Dacia noua
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
rhose87
As dori si eu sa achizitionez o dacia noua.
M-am uitat pe dacia.ro si m-am oprit la Dacia Logan MCV.
Dupa parerea mea este mai incapatoare ca un duster cand vine vorba de portbagaj.
Mi-a placut mult Laureate 1.5 dCi 90CP Diesel pentru ca are 90 de cai in loc de 75.

As dori sa stiu:
Ce inseamna Regulator limitator de viteza ?
Cat de tare se simte diferenta intre LOGAN MCV Laureate 1.5 dCi 75CP si Laureate 1.5 dCi 90CP la putere ?
Nu am vazut in detalii daca au carlig pentru remorca. Sa inteleg ca vin toate si ca nu au trecut?
Sunt incepator la masini si aceasta ar fi prima mea masina personala. Va rog sa ma iertati daca pun intrebari stupide sau care ar trebui sa le stiu.

Dupa ce am configurat masina mi-a iesit la consum urmatoarele date:
Emisie CO2 (g/km) 103
Consum urban (l/100km) 4.4
Consum extra-urban (l/100km) 3.7
Consum mixt (l/100km) 3.9
Sunt adevarate? Mi se par cam mici.
Taxa auto se plateste si daca cumpar dacia de la noi din tara? Din ce am calculat pe anaf se pare ca ar fi doar vreo 50 de eur.

Daca aveti vreo alta propunere eu voi lua in vedere orice idee.
Mentionez ca as dispune de maxim 13000 de eur si ca nu vreau sa depasesc acest buget.
cielo99
Regulator-limitator de viteza cred ca e ceva in bord in care iti setezi o viteza maxima dorita si iti tranmite un semnal sonor cand depasesti acea viteza, o dotare prezenta de mult pe alte marci, nu stiam ca are si Dacia. Ca au astia niste denumiri la dotari....
De incapator, cel putin dupa date e mai incapator portbagajul ca la Duster.
Diferenta se simte bine intre 75 si 90 CP dar nu pe toata plaja de turatii. Se simte bine de pe la 2200 de ture in sus.
Carlig de remorca e optional, nu vine din fabrica dar cred ca se poate monta la reprezentanta.
Consumul e intre 4.5 si 6 extraurban, functie de talpa fiecaruia, urban se invarte intre 7 si 8 in Cluj.
C a t a l i n
E defapt vorba de cruise-control / pilot automat, ce are si functie de limitare a vitezei maxime, până te superi și faci un kick down.
torquemada
Ce ne mai place să ne dăm cu părerea.

RVLV = vezi poze.

Diferența între dCi75 și dCi90 sunt 20Nm în plus la cuplu și turația la putere maximă 4000 / 3750, în rest sunt cam la fel.

Cârligul se cumpără separat, la fel și instalația electrică pentru el - nu se potrivesc cele de X90 la X52.


X90= Logan I
X52= Logan II
slider2
QUOTE(rhose87 @ 31 Dec 2014, 09:42)
Dupa ce am configurat masina mi-a iesit la consum urmatoarele date:
Emisie CO2 (g/km) 103
Consum urban (l/100km) 4.4
Consum extra-urban (l/100km) 3.7
Consum mixt (l/100km) 3.9
Sunt adevarate? Mi se par cam mici.
Taxa auto se plateste si daca cumpar dacia de la noi din tara? Din ce am calculat pe anaf se pare ca ar fi doar vreo 50 de eur.
*



Taxa auto se plateste pentru orice masina nou inmatriculata la noi in tara indiferent de unde o cumperi. Valorile de consum sunt pe acolo, depinde cum si pe unde mergi. Cea mai grea de atins valoare este cea de la consumul urban. In rest la 100km/h constant indicatia computerului de bord in ceea ce priveste consumul instant este cam 3.5 l/100km.
Eu detin un Symbol 1.5dci 85cp. Motorizarea dci 90cp este o evolutie a celei de pe masina mea, de asemenea eu am cutia de viteza mult mai scurt etajata (la 2250 turatii pe minut in treapta a 5a eu am 100km/h pe cand loganul are la aceeasi turatie 130 km/h). Locuiesc in afara Bucurestiului si de ceva vreme si de cand stau aici consumul de carburant n-a sarit de 4 l/100km.
Daca vrei mai multe detalii despre masina, uite mai jos un test amanuntit cu masina care te intereseaza pe tine.
https://www.youtube.com/watch?v=w798mq7t1hU
https://www.youtube.com/watch?v=vYN29v1KhQo
cielo99
QUOTE(torquemada @ 1 Jan 2015, 12:35)
Ce ne mai place să ne dăm cu părerea.

Diferența între dCi75 și dCi90 sunt 20Nm în plus la cuplu și turația la putere maximă 4000 / 3750, în rest sunt cam la fel.


*


Eu mi-am dat cu parerea din experienta, am condus ambele variante. Daca dupa parerea ta sunt cam la fel din hartii, pe drum se schimba putin treaba.
Cel de 75 trage aproximativ constant de pe la 1500 de ture in sus aproape pana in limitare. Cel de 90 trage cam la fel cu cel de 75 intre 1500-2000 de ture si peste 3500. In plaja 2200-3500 se simte diferenta destul de tare.
torquemada
Regulator-limitator de viteza cred ca e ceva in bord in care iti setezi o viteza maxima dorita si iti tranmite un semnal sonor cand depasesti acea viteza, o dotare prezenta de mult pe alte marci, nu stiam ca are si Dacia. Ca au astia niste denumiri la dotari.... Asta era experiența ta?

Cât despre cât despre "cât de bine trage" iarăși sunt "probleme" cu/fară ECO, cu/fără AC, cu/fără bagaje etc.
cielo99
Cu/fara ECO la DCI??? Interesant ca astea nu aveau ECO nici in caracteristici . O fii uitat aia de la Pitesti sa le treaca sau motorul ala de 0.9 e DCI si nu m-am prins eu. Si da ala de 90 trage mai bine cu bagaje decat ala de 70. La fel si fara bagaje, la fel si cu AC, la fel si fara AC.
torquemada
Funcția ECO e prezentă pe toată gama X52, în cazul motorizării 1,2 16v lipsește butonul dar funcția e prezentă.

Dacă tu nu ai auzit/văzut înseamnă că nu există?!

P.S. Mașinile fabricate după noiembrie 2014 vin și cu TPMS.
rhose87
Multumesc mult pentru postari. Am fost si la reprezentata in Galati si am vorbit cu un om dragut de acolo care ne-a dat muuulte detalii si multe pareri.
Am ramas la varianta ca Logan MCV este masina care speram sa o cumparam.

Am citit toate sfaturile/pozele voastre. Sper sa fi inteles tot ce ma interesa.

Topicul se poate inchide. Cand mai am intrebari, mai deschid altul.

Multumesc comunitatea DACIA. Sper sa ma alatur si eu voua.
Ianko
Bună, în legătură cu cârligul de remorcare, EU mi-am cumpărat carlig de remorcare după ce mi-am achizitionat masina. Dacă îl cumpăram de la ei era undeva la 800 ron. Eu l-am cumpărat de la AUTOCAR, de pe saitul lor: AUTOCAR cu 280 ron cu instalatie electrică, garanție 5 ani, omologare europeană si transport. Mai nou am vazut ca au si remorci de la 1850 ron cu carte CIV. O să revin cu mai multe detalii după ce o să-mi cumpăr una.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.