Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Quake 4
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
MAKRON
Un bun amic a pus mina pe un disc original si am avut ocazia sa joc.
Sincer ma asteptam la mai mult dar in ansamblu declar ca mi-a placut
-scenariu bine inspirat chiar inedit
-grafica buna
-miscarea imita in mod natural gesturile umane (exista unele mici scapari)
-multe elemente grafice si harti sunt imprumutate din q1,2 si 3 dar cu toate astea se vede ca s-a muncit mult la joc...(tot respectul pentru echipa)
-prin definitie jocul este violent dar cred ca pe alocuri s-a cam exagerat iar partea finala este un pic cam fâââs in genul superproductiilor de la holywood

Cei care au jucat, cum vi s-a parut?
Iar celor care n-au jucat, va pot da detalii.
Daedalus
In cateva zile ar cam trebui sa fac si eu rost de el. Vreau sa te intreb ce cerinte de sistem are si mai exact ce calculator ai si in ce rezolutie si nivel de detalii il joci.
GeorgeB
sper ca vorbiti de DVD ul de la magazin ? nu ?
MoneyTalks
Daca prind vreo referire la ceva ilegal despre joc, se va lasa cu vacante de la 10 zile in sus! Aviz amatorilor...

Se admit intrebari de genul "din ce magazin l-ai cumparat" si schimb impresii despre joc. Atit! excl.gif
MAKRON
QUOTE(MoneyTalks @ 26 Oct 2005, 23:42)
Daca prind vreo referire la ceva ilegal despre joc, se va lasa cu vacante de la 10 zile in sus! Aviz amatorilor...

Se admit intrebari de genul "din ce magazin l-ai cumparat" si schimb impresii despre joc. Atit! excl.gif
*


Cred ca am fost destul de clar cand am spus ca am jucat pe un disc original al unui bun amic. MT, incearca sa fii mai elegant in exprimare ,vei castiga foarte mult. Cred ca nu suntem copii...nu?

George b, ai sperat bine ! dvd-ul este din magazin si a costat in jur de 60 de usd. A fost cumparat din Italia. Acum se gaseste si la noi stiu sigur de Sony center.
Daedalus, e cam pretentios jocul! Eu l-am jucat pe un P4 2,67 G, video radeon 256mb, RAM 512. Amicul meu are acelasi calculator numai ca are video fx 5200 la 64mb si merge in frame-uri cand harta are multe detalii sau are de renderuit multe miscari pe unitatea de timp. jocul isi autoseteaza rezolutia si nivelul detaliilor. Am jucat pe nivel minim dar chiar si asa calitatea este super.
SfNeo
am vazut un filmulet cu el...grafica mi s-a parut ca la doom 3
MoneyTalks
QUOTE(MAKRON @ 26 Oct 2005, 23:01)
Cred ca am fost destul de clar cand am spus ca am jucat pe un disc original al unui bun amic.

Nu la tine s-a referit anuntul, ci la altii ale caror posturi le-am sters, deocamdata fara alte urmari. Se stiu ei care...
DigitalScribe
Eu am terminat duminica trecuta jocul in single-player, nivel lieutenent, grafica e de Doom 3 cu aceleasi senzatii tari de genul "jucat cu lumina aprinsa". Trebuie placa video foarte buna (a se citi scumpa) ca sa ai parte de tot ce inseamna "eye candy" in joc.
Daedalus
Nu umlbu de ieri, de azi pe forumuri wink.gif Bineinteles ca voi lua varianta originala DVD biggrin.gif

Deci sistemul meu este un Barton 2500+, 1GB de ram si placa video Radeon 9550GU 128 MB. Crezi ca il voi juca la 1024x768 cu detalii medii avand in jur de 30 fps ? Si inca ceva.. ce e schimbat fata de Quake 3 la capitolul gameplay ? Are si singleplayer ?
driverx
Are, si inca unul destul de bun, mai ales fata de ala din Q3 care nu exista smile.gif
MAKRON
QUOTE(Daedalus @ 27 Oct 2005, 19:01)
Nu umlbu de ieri, de azi pe forumuri  wink.gif Bineinteles ca voi lua varianta originala DVD  biggrin.gif

Deci sistemul meu este un Barton 2500+, 1GB de ram si placa video Radeon 9550GU 128 MB. Crezi ca il voi juca la 1024x768 cu detalii medii avand in jur de 30 fps ? Si inca ceva.. ce e schimbat fata de Quake 3 la capitolul gameplay ? Are si singleplayer ?
*


>>Un giga de ram si 128 mega de video radeon? Categoric merge bine si il poti juca lejer pe detalii medii
>>Ce e schimbat fata de q3? Totul! In primul rand este misiune ca in q2 dar mult mai imprevizibila si in plus nu esti singur ci lupti in echipa si primesti diverse alte mini misiuni. Este un joc muncit si merita toti banii!

Digital scribe, ma uimesti! Cum ai reusit sa-l termini? bineanteles parolele se exclud...
Asa este! jocul e putin cam sinistru, combinatia de sunete si imagini penetreaza planul subtil si excita la maxim intaiul basic instinct -FRICA. Categoric, este un joc pentru cei cu mintea coapta si chiar si asa "trebuie jucat cu lumina aprinsa"@. Daca activezi surround sau openal simti cum pierderea controlului asupra emotiilor tinde spre iminenta...senzatia e fenomenala cu conditia sa fie administrata rar si in doze mici pentru ca altfel te rutinezi si nu mai are efectul scontat.

MT, sa ma scuzi dar nestiind ca ai ras unele posturi ce relevau unele activitati infractionale, nu am cunoscut la cine se referea remarca.
Daedalus
FRICA ? Mai rau ca in Doom 3 sau Alien vs Predator ?
SUPERCAR
MOD EDIT: WAREZ .. nu se accepta pe daciaclub !!

Tocmai v-ati ales cu un warn de 10%
Ionut_r2100
Am vazut si avut ocazia sa joc si eu quake 4 si am ramas dezamagit, credeam ca pastreaza linia lui quake 3 de tournament, dar nu , seamana cu doom 3 ... per total dezamagit sad.gif
Vlad Georgescu
Pentru ca mi-ati facut pofta cu Quake 4, am incercat si eu F.E.A.R. single player demo.

Nu stiu daca jocul full e inca pe piata, eu am jucat doar demo-ul download-at de pe net.

Mi s-a parut foarte creepy. A trebuit sa dezactivez muzica jocului ca mi se scula parul pe mine de spaima. Then again, eu nu suport nici filmele de groaza.

Mi-a placut faptul ca soldatii sint soldati (genul de soldati cu masca de gaze si vesta anti-glont, imbracati in negru, inarmati pina in dinti) si nu desene animate, peisajele sint destul de realiste, personajul poate inclina corpul si capul ca sa priveasca si sa traga dupa colt, etc. Totusi mai incolo ma astept sa vad mutanti & stuff, ca asta e tema jocului.

Are elemente imprumutate din Max Payne: personajul are halucinatii psihotice (mult mai creepy ca in Max Payne - cu singe, etc). Are incetinire a timpului, dar mai slaba ca la Max Payne.

Din pacate demo-ul dureaza 10 minute, pentru un download de peste 600 MB. sad.gif

Eu nu am de gind sa-l joc atunci cind apare pentru ca este mult prea creepy pentru mine.

Mie mi-au placut Unreal II si Halo - realiste (pentru o ambianta extraterestra, evident), gameplay bun, poveste interesanta, dar fara elemente de groaza.

Disclaimer-ul ar fi ca nu sint gamer, joc foarte putin, si ma apuca mania pentru jocuri doar in preajma Craciunului.. asta daca mai am timp dupa cumparaturi, curatenie, etc.
SilviuB
Eu jocul asta nu l-am vazut inca, dar am jucat Doom 3 nu prea mult timp, ca mi se facea parul maciuca, si mi se pare prea intunecat, iti sar in fata uratii aia de abia te abtii sa faci pe tine de frica. De aceea l-am si abandonat.
Personal as interzice asa niste jocuri pe piata, ca si asa e destula violenta, daca o sa va uitati la stiri o sa va ajunga.
Vlad Georgescu
Nu stiu daca as interzice sau nu.

Cred ca in scoala, de exemplu, copiii violenti nu sint aia care joaca jocuri, ci aia care fac sporturi. Hai sa interzicem sportul. :-P


Exista oameni care sint dependenti de un fel de adrenaline rush. Simt nevoia sa vada din cind in cind filme de groaza ingrozitoare, etc. Pur si simplu le place sa le fie frica, iar pentru ei sentimentul de groaza care dureaza o saptamina dupa un film gen Evil Dead e un lucru pozitiv.

Sincer, nu-i inteleg absolut deloc, dar de aici pina la a interzice, e cale lunga...


Referitor la jocul F.E.A.R., uite aici un review: http://www.gamespot.com/pc/action/fear/review.html
SilviuB
Hai ma, ziceam si eu, ca m-a marcat destul de mult Doom3, cu porcariile alea lui.
Ca tot veni vorba si de filme, Sin City - o alta mare porcarie plina de sange.
silviumc
Eu am jucat F.E.A.R., l-am terminat acum doua zile.

Mi-am c**at chilotii! Si eu-s oarecum gamer profi, nu chiar dus de tot, dar oricum...

Povestea, cand o judeci la sfarsit nu e ceva rupator de original, dar prezentarea e geniala! N-am mai pomenit asa ceva. Jucam cate-o ora doua si odata saream in sus ca istericul, imi plesnea inima, ma intreba nevasta ce-am patit. Trebuia sa stau cateva secunde sa mi se aseze parul la loc.

Pe langa asta Doom3 e o frectie mentolata.
DigitalScribe
QUOTE(MAKRON @ 27 Oct 2005, 17:09)
[...]
Digital scribe, ma uimesti! Cum ai reusit sa-l termini? bineanteles parolele se exclud...
[...]

Simplu... o sambata + o duminica + intaritoare + lumina aprinsa icon_mrgreen.gif

Jucat pe nivel Lieutenent, fara GOD si GIVE ALL. La final nu stiam ce am de facut dar trebuie lovit link-ul ala fluorescent (neoanele daca vrei) care leaga cortex-ul de tavan (poate o mai patesc si altii ca mine).

In prima zi, primele minute... cand apare individul ala cu palosul montat in braþ si incepe sa te articuleze non-stop fara ca tu sa-i poti face ceva (si sunt vreo cativa prin tot jocul) sa vezi atunci senzatii tari. Parca simti loviturile.

Single player simpatic. Nu stiu daca voi apuca sa incerc multiplayer-ul pentru ca-s cam scumpe salile de joc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.