Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cromarea / nichelarea pieselor in Bucuresti
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Hondarul
Tocmai mi-am dus toate piesele cromate de pe Dacie la cromare. Unele erau matuite, unele cu puncte de rugina, cert este ca nu strica niciodata o cromare care sa aduca piesele la nivelul original.

Pretul nu este unul mic, pentru ca fiecare piesa in parte trece prin vreo 10 procedee, asadar e vorba de mult timp. In jur de 300-400 de Euro costa tot ce tine de o Dacie 1300: barele, ornamente, clante, stergatoare, capace, bandouri, etc.

Cromarea se face cam asa:
1. Procedee mecanice: decromare, reparatii prin sudura sau umplere cu cositor sau alama, dupa care slefuire cu minim 7 benzi de granulatie diferite si in final lustruirea.
2. Procedee electrochimice: un strat de nichelare, dupa care cuprare si iar un strat final de crom (galvanizare, adica adaugare de metal prin electroliza).

Momentan, in lucru am ceva poze cu capacele si bara dupa ce a fost decromata in acid clorhidric.

Voi reveni si cu piesele finalizate.
YRX
Poate ne spui si unde este atelierul si cam ce repere pot face, caut si eu asa ceva de ceva vreme.
maho
Nu prea vad rostul cuprarii, intre nichelare si cromare, Cu e moale. Oricum, 3-400 pt. tot nu e mult.
autom
Cromul daca nu este pe cupru, se exfoliaza.
iulica89
Dar...capacele alea nu's de inox?
payty
eu zic ca merita pretul, daca procedeul e asa de complicat.

daca ies ca noi si mai si rezista in timp ca cele originale e ok.

YRX
Cred ca a gresit ordinea, din ce stiu eu este cuprare - nichelare - cromare. Cuprul este folosit pentru a nivela suprafata, ca un fel de chit.
maho
Descrierea hondarului seamana cu ce zic astia, deci ar putea fi vorba de Ecoplating. Nu stiu cat e reclama si cat adevar in ce zic ei (ma refer la tot fluxul tehnologic), daca intr-adevar e asa, merita pretul. Marketingul vinde marfa, si putini dintre cumparatori chiar se pricep la chestiile astea. Sincer, a trecut mult timp de cand am facut "Tratamente" in scoala, si nu-mi aduc aminte sa fie necesara cuprarea inainte de cromare, dar... asa o fi.
Hondarul
Cuprarea cica ar avea rol de blocare a ruginii care vrea sa se dezvolte din interior, asa cum se intampla de fapt cu metalul. Deci s-ar putea sa fie cum zice cineva mai sus, adica sa fie primul strat de fapt. Nu am dubii ca "merge si fara", dar daca este un strat suplimentar, atunci este bine-venit.

Da, este vorba de Eco Plating. Mi-au zis ca au realizat un intreg Cadillac Eldorado cu 4500 de Euro, dar asta inseamna absolut tot ce inseamna piesa cromata, din exterior, interior, motor, etc. In schimb, o Dacie ar costa cateva sute de Euro, in functie de cate piese duci la ei.

Capacele sunt din inox, dar pentru ca vorbim de un inox romanesc, stim cu totii ca apare rugina oricum. Ale mele, model testoasa, aveau urme de rugina. Se matuiesc, se zgarie, etc. Dar ele se polisheaza si se lustruiesc pana ajung la stralucirea de odinioara.

Despre ce repere pot face, cred ca orice legat de auto. Nu de alta, dar am vazut baile si sunt destul de mari. Ei fac si alte nuante, nu doar crom, adica fac si alamire sau cum naiba se cheama auritul, fac si mase plastice si alte chestii mai comerciale.

Eu abia astept sa vad cum arata barele finalizate, de fapt, de asta le-am si dus acolo.

Mai jos sunt doua poze cu... habar nu am ce, cred ca niste coltare de la Cadillac, inainte si dupa, primite de la ei. O sa pun si eu poze cu piesele de Dacie sa vada toata lumea daca merita sau nu. O sa le fac poze mai ca lumea, la rezolutie mare, sa se vada eventuale defecte.
r3d
mama ce bine a iesit dar cam piperat 400 euro...
Hondarul
Eu cred ca cine se gandeste la reconditionare vrea o masina in stare perfecta. Si ca este constient ca nu se poate face asta cu bani putini. Adica nu este pentru orice posesor de Dacie, doar pentru cei care vad pasiunea, nu partea practica de acum zeci de ani. Mie, dupa ce am cautat in zadar bare fara defecte, cu crom cat mai bun, mi s-a parut pret corect.

9 Jan 2015, 09:55:
Capacele sunt gata. Curatare, slefuire cu perii de diferite granulatii si lustruire. Oricum, se vede diferenta.
Billancourt
Salut! Spune-mi te rog pretul pentru doua seturi de capace ( ozn si romb). Multumesc anticipat.
Hondarul
Nu cunosc, nu lucrez acolo. Dar le poti trimite oamenilor un mail cu o intrebare: office@ecoplating.ro
cezarmad
Atelierul est ok am vazut si eu ceva lucrari si au iesit bine.

Pe patron il cheama Sabareanu si se ocupa de mult de cromare, etc..
tunderbird
Adrian Sabareanu are atelierul tot pe acolo http://www.sal-company.ro/contact.html

Posibil sa fie (co)proprietar si aici.
Hondarul
Barele mele in lucru, procedeul de cuprare.

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/jORV10nHlnb
roby_1300_rap
oare le si indreapta si incarca? , ca am una care ii sarit cromu si are niste puncte mai adanci de rugina si una care trebuie indreptatata si dupa bineinteles recromate smile.gif
Maniak22
Din fabrica am impresia ca sunt nichelate nu cromate.
Hondarul
Da, le si repara, le indreapta daca e nevoie si se umple cu cositor sau alama daca e gaura.
Ov
poti intreba cat costa un set de bare?
Hondarul
QUOTE(Ov @ 19 Jan 2015, 10:07)
poti intreba cat costa un set de bare?
*



Eu intreb, dar intreb degeaba. Ca depinde de starea barelor. Adica de cata munca este necesara. Asa ca cel mai bine trimite-le niste imagini cu barele, este mailul lor mai sus. Ca una este daca nu trebuie sa fie facute interventii la tabla, gen reparatii, suduri, indreptari, si alta este cand trebuie reparate...
Billancourt
Salut! Eu am vorbit azi-dimineata si a ramas sa trimit un mail cu foto pentru reperele ce le doresc refacute. Pentru cei din Bucuresti e insa, mult mai simplu. Un drum pana acolo cu masina rezolva totul.
Hormonelul
Asteptam si noi detaliile.
Cine mai are treaba cu ei ar putea sa le solicite o lista de preturi avand in vedere ca reprezinta o comunitate destul de importanta ce poate reprezenta o sursa de clienti vasta.

Hondarul
Mai fac ceva: metalizarea farurilor.

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/x_d5tWxOGEf

Ornamentul de capota grila fata Dacia 1300 in lucru:

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/ygeckejs_FD

Eu tot astept barele, dar vad ca inca nu sunt gata... unsure.gif Sunt la etapa de NIVELARE PE CUPRU, ce-o fi insemnand si asta...

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/TiIF3GMmBLR
Hondarul
O bara de Dacie lata costa intre 100 si 150 de Euro pentru restaurare, in functie de stare. Daca are gauri s-ar putea sa si depaseasca acest pret.

Insa etapele cred ca le-ati sesizat, de unde si perioada mare de timp, de unde si pretul pe masura.

Inca doua filme daca va intereseaza: reparatia barei spate care avea o gaura si restaurarea ornamentelor de prag care sunt din inox.

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/Iq0QV0Dujy8

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/jIRuMWBRCjZ
Hormonelul
Multumim Hondare pentru informatii, filmele sunt foarte interesante.

Operatiile mici de lustruire ornamente se pot face si in regie proprie.


Hondarul
Desigur, insa ma indoiesc ca cineva are perii/materiel de diferite granulatii astfel incat sa iasa la fel de bine ca aici. Dar se poate.

Insa nu restaurarea elementelor de inox e costisitoare, ci a acelora care necesita nichelare. Ce e de inox nu trece prin baile de cupru, nichel, crom... E doar munca mecanica din ce am inteles.
Hondarul
In sfarsit, am luat piesele cromate la Eco Plating. Au iesit bine zic eu. Dar cel mai bine imi voi da seama de cum le montez inapoi pe masina biggrin.gif
YRX
Au iesit foarte bine.
BTL gordini
foarte frumoase au iesit, lucru de calitate
Billancourt
Foarte frumos!
DACIOTUL_97
Respectivii fac si brunare ? sau se rezuma doar la cromare/nichelare ?
horace1971
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 26 Mar 2015, 16:52)
Respectivii fac si brunare ? sau se rezuma doar la cromare/nichelare ?
*


Brunare iti faci singur....incalzesti/inrosestiti fieratania iar apoi o bagi in ulei ars.
Hondarul
In sfarsit le-am pus pe masina.
Adrian Frigo
173.gif Cât?unde?cum?detaliază te rog! smile.gif
MuciX
Ai putea sa citesti topicul asta. nedumerire.gif




Stiu, o idee nastrusnica.
Adrian Frigo
QUOTE(MuciX @ 11 May 2015, 15:25)
Ai putea sa citesti topicul asta. nedumerire.gif
Stiu, o idee nastrusnica.


L-am citit! dry.gif Deci să-nțeleg că tot la ăștia sunt făcute?.....Până la urmă ce repere ai făcut și cât a costat?(mai exact pt.că în topic se specifică vag domnu MuciX)!
bucatzel
Ai citit pe dracu'.
Nu inteleg cum de ti-i lene sa citesti, dar ai suficienta energie sa scrii de doua ori.

Ia uite, de pe topicul asta, trei citate separate.

QUOTE(Hondarul @ 9 Jan 2015, 14:45)
Nu cunosc, nu lucrez acolo. Dar le poti trimite oamenilor un mail cu o intrebare: office@ecoplating.ro
*




QUOTE(Hondarul @ 19 Jan 2015, 11:15)
Eu intreb, dar intreb degeaba. Ca depinde de starea barelor. Adica de cata munca este necesara. Asa ca cel mai bine trimite-le niste imagini cu barele, este mailul lor mai sus. Ca una este daca nu trebuie sa fie facute interventii la tabla, gen reparatii, suduri, indreptari, si alta este cand trebuie reparate...
*




QUOTE(Hondarul @ 22 Jan 2015, 13:19)
O bara de Dacie lata costa intre 100 si 150 de Euro pentru restaurare, in functie de stare. Daca are gauri s-ar putea sa si depaseasca acest pret.

Insa etapele cred ca le-ati sesizat, de unde si perioada mare de timp, de unde si pretul pe masura.

Inca doua filme daca va intereseaza: reparatia barei spate care avea o gaura si restaurarea ornamentelor de prag care sunt din inox.

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/Iq0QV0Dujy8

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/jIRuMWBRCjZ
*



Adrian Frigo
Bucatzel,l-am citit.Problema e că m-ar fii interesat să dea detalii gen starea reperelor,câte și cât la costat în final.Atât. smile.gif
bucatzel
aha, deci ai citit, dar n-ai inteles...
Ov
are 30 de zile sa inteleaga wink.gif
Hondarul
Costa cam 400 Euro pentru toata masina:
- bara fata
- bara spate
- ornamente prag + deasupra portierelor
- capace
- ornamente capota si portbagaj
- ce o mai fi de cromat... biggrin.gif

Arata foarte bine rezultatul final, sunt oglinda, iti faci freza in ele.
Hormonelul
Arata superb barele. O singura mentiune, dungile le-ai montat invers pe capota.
Hondarul
Posibil, asa era. Nu am observat, dar se poate remedia usor biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.