Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ANAF se pune pe treaba
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
nairam
"BODU PUNE SECHESTRU PE GARA DE NORD
Agentia Nationala de Administrare Fiscala a pus sechestru pe Gara de Nord, in contul datoriilor Companiei CFR. De asemenea, au inceput procedurile de executare silita la Termoelectrica, societate inregistrata cu o datorie de 2.500 miliarde de lei vechi. Daca exista investitori interesati, ANAF ar putea vinde termocentralele aflate in sechestru si chiar Gara de Nord, a declarat, ieri, Sebastian Bodu , presedintele Agentiei. Afirmatia a venit in contextul in care Bodu a fost intrebat despre masurile luate de institutie impotriva companiilor si firmelor cu datorii mai mari decat cele ale cluburilor de fotbal. CFR nu primise, ieri, nici o instiintare oficiala in privinta sechestrului."
Sursa:
http://www3.ziare.ro/articol.php/1130390794

Gata banii sau bunurile ....Sunt curios daca o sa gaseasca si cumparatori .... biggrin.gif .. Ne bagam?
maddan
Eu as cumpara toaletele.... biggrin.gif

BRAVO lui Bodu!

Dar pe cat pun pariu ca in doua luni max omu' cedeaza si isi da demisia?

E departe ziua cand vom avea si noi un Cattani al nostru... (sau ma rog, cum se numea originalul)
mil
gluma...mai bine punea sechestru pe calea ferata...cand iese& din uz...o vindea la fier vechi si isi mai scotea din paguba...asa e la misto...ca si cum ai pune sechestru pe casa poporului...dar cluburile de fotbal...alea cum mai joaca?
costi
Nu chiar.
Bodu a pus de fapt sechestru pe teren si la o adica il poate vinde, urmind ca CFR sa plateasca chirie.
Ce zici merge ?
nairam
Si ce te face sa crezi ca CFR o sa plateasca chiria ? ... In cel mai bun caz poate vinde terenul constructia iar cumparatorul sa incaseze banii de chirie de la societatile care au puncte de lucru acolo .... ( chiscuri de ziare, restaurante, buticuri... )
costi
Cum adica "ce ma face sa..... ".
Pai teoretic, cumparatorul ii poate spune: "nu platesti chirie, ia-ti Gara si cara-te, fac un super market !"
dizzy
Da, ca niste birouri in mijlocul Bucurestiului, langa gara, pardon chiar in gara nu vreti?
Mei, dar sceptici mai suntem cu totii, lasati omul sa faca treaba.
Mai bine sa ne gandim daca isim la un miting in strada sa il sustinem daca simte ca pierde teren. Preferati pe unul care nu facea nimic?
GeorgeB
bodu joaca doar un rol . este doar fata care va fi lovit candva smile.gif

totul este de show !

si de sus exista doar un drum ...
nairam
Sunt primul care o sa ies in strada sa-l sustin .... Nu de alta dar vreau si eu o bucatica de gara, macar 2 metri patrati .... biggrin.gif Si doua roti de tren ca mai mult nu-mi permit...

Edit:
Acum serios ... Io nu inteleg de ce nu le trimite si instiintare sau o somatie ceva ... Pune asa pur si simplu sechestru? Stie careva care-i legea ?
body
Nu pot spune decat bravo lui !La noi vi se pare anormal ca , indiferent cine nu plateste sa fie "executat" .
Asta ar trebui tocmai sa fie o normalitate .
Oricum din partea mea are o bila maaaaare alba !
Ar trebui mai multi asemenea .
GeorgeB
hmmm si cine oare e va cumpara smile.gif si pe ce bani ... din nou ? smile.gif
dacicuss
Vivat Bodu !...asa ziceam cand trambita ca a pus sechestru la jiji ! biggrin.gif
Pana a inceput latifundiaru' sa ameninte in stanga si dreapta....ia uitati cum a inceput s-o intoarca Bodu asta...pacat !
Io mai curios as fi cum a ajuns el in postura aia. Ca geniu al dreptului nu e, a terminat o facultate particulara intr-un targ transilvan, din cate am auzit...no offence, da' particularele astea...low !
vv
10412898.gif o sa se lase cu sange
daciuss, deja imi pare rau pentru tine... 04.gif

P.S. Ar fi bine sa nu mai generalizezi, nu e sanatos, zau.
paulp
Dacicuss, nu vreau sa stirnesc polemici cu tine, dar ar fi bine sa gindesti inainte de a deschide gura (ma rog, tastatura). Sint si altii care au facut facultati particulare si au invatat pe rupte, pentru dadeau banu sa invete, nu pentru o diploma. Dar asta e deja alta poveste pe care nu prea o stapinesti 022.gif
GeorgeB
ups ... sange biggrin.gif

si bodu s-a ridicat singur acolo smile.gif belea ... vreau si eu cand ma fac mare la 30 de ani adica , neimpliniti sa fiu pe acelasi post smile.gif se poate ?
costi
http://anaf.mfinante.ro/wps/PA_1_1_21L/ANA...005rom_Site.htm

particulara sau nu, omul s-a miscat bine dupa.....
maxiK
QUOTE(dacicuss @ 27 Oct 2005, 10:48)
Ca geniu al dreptului nu e, a terminat o facultate particulara intr-un targ transilvan, din cate am auzit...no offence, da' particularele astea...low !

down.gif ca sa nu showfinger.gif
body
Da' io ( deh sunt inginer - mai fraier asa ) nu inteleg ce legatura are facultatea terminata cu executarile silite?
Si am terminat la stat , da' tot mai fraier asa...... radmasa.gif
maddan
dacicuss, facultatile astea particulare de... toata jena.... ii fac pe unii sa aiba salarii de 500-1000 de euro dupa nici 5 ani de la absolvire, altii sa fie cei mai buni judecatori de la instantele mici si medii, iar altii sa ajunga in postul lui Bodu.

Si ca sa fie regimul complet - companionul de lupta anti-coruptie, mr Saguna, era rector la facultatea mea pe vremea cand am facut eu Dreptul...

deci: SANGEEEE!
dacicuss
Bine domnilor, imi cer scuze!...Lasati-ma sa ma pansez!
vv
QUOTE(costi @ 27 Oct 2005, 12:05)
http://anaf.mfinante.ro/wps/PA_1_1_21L/ANA...005rom_Site.htm

particulara sau nu, omul s-a miscat bine dupa.....
*


Si pentru cei ca daciuss, care se grabesc sa judece pe baza informatiilor partiale, ia sa vedem ce studii a mai facut Bodu dupa ce a terminat facultatea aia particulara "low":
QUOTE
Doctor in drept al Academiei de Studii Economice, Bucuresti, catedra de drept (1999 – 2002). Tema: “Regimul juridic al actiunilor emise de societatile comerciale”. Calificativul obtinut: foarte bine.
Executive Master of Business Administration, ASEBUSS Bucuresti, program al Kennesaw University, Atlanta, S.U.A. (2002 – 2004). Media generala de absolvire: 9,41


Astea sunt "high"?
maddan
biggrin.gif

Hai ca l-am umplut de .... biggrin.gif

Revenind la faptele zilei: toata treaba sper sa fie pe bune. Ca de surle si trambite m-am saturat... Inca sunt cumplit de sceptic insa...
dacicuss
Da mai...m-ati umplut biggrin.gif macar recunosc c-o merit! biggrin.gif
Cel dupa care m-am luat de am afirmat aia, si-a luat la randu-i de la mine, oricum nu e o scuza pentru o afirmatie de genul ala. Si ma refeream la unele facultati, cum le-am vazut eu imediat dupa '89...anyway, nu mai dati ca o incasez si acasa de ajung sifonat! biggrin.gif
On topic: Oricum mi-a pierit entuziasmul si increderea dupa faza cu jiji...oricum 2-3 zile, m-am simtit super cand am vazut ca s-a pus pe ei. Ca atunci cand pun la LOTO joi, si pana duminica ma simt miliardar...cam asa ceva.
Haideti sa pariem cam in cate zile se calmeaza astia de la ANAF de nici pas nu vor mai face.
madalina
Eu ma intreb cat se face in mod real si cat se face de ochiul presei. Eu stiam ca nu poti veni pur si simplu sa pui sechestru pe ceva, ci trebuie sa indeplinesti anumite formalitati. Mi se pare normal ca si proprietarul sa fie instiintat oficila de sechestru.

Cand a inchis cazinourile, a pierdut in instanta.

Cand a pus sechestru pe averea lui Jiji, tranzactia facuta de el cu actiunile a fost declarata legala.

Domnul Bodu nu a stiut cat este cota TVA, nu astiut sa faca o factura, dar daca angajatul meu cu 8 clase greseste o factura, eu iau minim 20.000.000 amenda.
costi
Chiar daca nu actioneaza de ochii presei (desi de cind cu "steguletele rosii" in privinta coruptiei o fi si asta o posibilitate) Bodu sare, din prea mare elan, peste niste pasi legali obligatorii.
Din cauza asta nu are nici o sansa in instanta, in fata unor avocati buni. La ce C.V. are in domeniul juridic, e putin ciudat.
Pina acum a fost doar mult zgomot. Ramine sa asteptam prima executare silita.
maxiK
QUOTE(costi @ 27 Oct 2005, 12:10)
Ramine sa asteptam prima executare silita.

Ai punctat foarte bine. Pana atunci blabla...
maddan
Hmmm... sau poate asta este voit asa...

Ca stiti voi, odata ce un hot este numit negustor cinstit de catre o autoritate, apoi e mult mai greu sa il declare din nou hot...
klaus
Haideti mai, voi nu vedeti ca nea Bodu e purtatorul de cuvant a lu' Basescu?
Si vine ca si Basescu cu petarde mediatice "am pus sechestru". A pus o laie bucalaie.
Aia din fotbal de au platit, au platit pe aranjamente din spate. Pai vine ne Bodu si zice "punem sechestru", si a doua zi vine si zice "ce ma bucur ca noua societate Dinamo a recunoscut ca datoriile istorice au trecut de la vechea societate la cea noua, si si le-a asumat". Pai voi intelegeti ce inseamna asta?
Intai trebuia sa demonstreze (procese, instante alea, alea) ca societatea asupra careia pune sechestru e datoare cu datoriile vechii societati. Si avea probleme, ca depinde cum s-a infiintat societatea etc.
La cluburile de fotbal, unde s-au infiintat tot felul de societati care au lasat la o parte tocmai vechile societati cu datorii, era nasol de demonstrat legatura intre societatea noua si datoriile facute de vechea societate.
Si vine cu "datorii de 15 ani", ca s-au acumulat etc... Pai si prescriptia aia de 5 ani la datoriile de la buget, pe unde credeti ca este? In vishin? Voi credeti ca sar astia toti repede, repede sa platim datoriile fara procese? Pai ii costa mai ieftin procesele decat dobanzile pe care le-ar incasa pe sumele datorate, pe perioada desfasurarii proceselor...
Totul e politic.
mil
si liniste se facu'...absolut de acord klaus... bai eu tot insa as vrea sa vad echipele care nu si-au platit datoriile cum pierd meciuri cu 3-0...prin neprezentare, nu a platit datoriile societatea ce gestiona echipa, se desfinteaza echipa...adio Steaua sa se inscrie din nou la anul in divizia C, adica locul din divizia A costa, de ce unel echipe sa isi permita doar jucatori mai ieftini ca sa isi plateasca impozitele iar altele nu...asta e subventie mascata facuta echipelor mari...ce e jungla asta?

cine vrea sa joace in continuare macar sa faca un plan cum pe ultimii 5 ani sa le plateasca. Si daca nu vor...pa. Adica ce e metafizica asta...jucatorii nu au jucat?...salarii nu au luat?...pai atunci impozite de ce nu s-au platit?

Huooo nene...platiti-va impozitele!
nairam
Pai nu au fost platite impozite si taxe strict pentru salarii pentru ca jucatorii (saracii de ei) au salarii in cartea de munca de 500 RON... Restul de bani care se vehiculeaza prin presa (milioanele alea de RONi) sunt dati ori la negru cu sacosa.... ori sub forma de donatii care nu se impoziteaza .... Si mai este si LEGAL...
Dar pana la urma si eu parca parca as crede ca nu este decat praf in ochi .... Asteptam cu interes scoaterea la licitatie a bunurilor marilor datornici .... Nu de alta dar de cand cu scandalul asta cu marii datornici care ba platesc ba nu platesc... Astia s-au pus pe datornicii aia mici.... Au inceput mai toate societatile sa primeasca instiintari de plata fie ca au de platit 5 lei fie 500 fie 5000 si asa mai departe ... Faza este ca astia mici se duc si platesc instantaneu ... iar cei mari primesc deocamdata doar ultimatumuri si termene limita ..... De fapt tot asa se intampla si pana acum ... e cam de kko ....
mil
pai de ce nu ne platesc si pe noi prin donatii?
costi
pai las-o incolo de inginerie de mediu si vino la Steaua si sa vezi donatii smile.gif
maddan
...Pe aceasta cale ii donez si eu domnului Gigi Becali, precum si celor de o teapa cu el, urmatorul obiect, cu dedicatia: "Si la mai mare!" post-336-1110552439.gif
crintea1949
Domnilor
O fi inginerie financiara.
Pune sechestru pe terenul de sub cladire, apoi vinde terenul la licitatie, iar prcei din cladire vor plati chuirie la noi proprietari.
Nicolaeciuc sa traisca ca a lasat statul roman cu buza umflata.Asa este in democratieoare domnul sef al ANAFului. de ce nu este cautat prin interpool, de ce nu i se confisca propritatile, chiar trecute si pe numele soacrei, sotiei copiilor, daca nu pot dovedi prin fisc ca au fost castigate corect, Pe Al capone fiscul american la dus dupa gratii, nu politia ca totdeauna avea alibiuri.
sa auyim numai de bine
crintea1949
Domnilor, ati auzit, ati vazut alt miliardar in afar lui Gigi becali sa fi construit o coliba pentru sinistrati. Sa dam cezarului cei al Cezarului, sa nu fim nedrepti cu adevarul ca sa ne mancam intre noi si altii rad de noi. Cunoasteti dictonul Desparte si stapaneste adica divide et impera.
sa auzim numai de bine
ps ca fotbal , sunt micribis dupa meserie , de rapid, de loc natal dupa otelul, si din tinerete dupa sportul studentesc , care in anii 70, batea orice echipa din bucuresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.