Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini mai vechi de 8 ani
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
paul_damian
Sunt intr-o disputa cu cineva. Se pot inmatricula masini mai vechi de 8 ani, daca corespund Euro3? Eu stiu ca chestia asta cu 8 ani a fost abrogata o data cu introducerea normelor Euro.

Daca e asa, v-as ruga o trimitere la actele normative respective, ca la Superlex n-am reusit sa ma descurc...
dacicuss
Daca domnia ta imi exemplifica o masina mai veche de 8 ani cu Euro 3, iti dau eu actul ala normativ! radmasa.gif
GeorgeB
ce zice si dacicuss ... arata-mi o masina mai veche de 8 ani cu E3 laugh.gif
paul_damian
Va rog... eu ziceam in principiu! S-a abrogat chestia aia cu 8 ani, sau nu?

Nu dati drumu' la caterinca, ca-s destul de necajit, e in joc un bax de bere contra unu' de cola... blush.gif



paulp
Nici eu nu stiu sa fie vro reglemetare de virsta ci doar de norme de poluare wink.gif
Euro 3 rules si atit smile.gif
dacicuss
www.rarom.ro cauta acolo
Si sa ai bafta la bere...sau cola...io zic ca sunt ca si castigate de matale wink.gif
geocosma
QUOTE(paul_damian @ 27 Oct 2005, 12:52)
Nu dati drumu' la caterinca, ca-s destul de necajit, e in joc un bax de bere contra unu' de cola...  blush.gif
*



Nu-i frumos ce faci! Cine va da informatia corecta ce primeste? Cola, bere sau... binete?
klaus
Chestia cu 8 ani e abrogata de vreo 4-5 ani, din cate stiu.
Acum e in vigoare sa indeplineasca normele impuse de RAR. Si normele mentioneaza Euro 3. Nu mai exista limitare de vechime, dar limiteaza norma, ca masini cu euro 3 au aparut dupa 2000 (parca) (euro 3 = euro 2000)
dacicuss
Klaus...tocmai mi-a zis un amic, samsar de masini, ca e nu stiu ce model de Mercedes de prin '99 ce indeplineste normele Euro3 blink.gif
Weird sau nu, o sa ma interesez ce motor si bag aici...hmm blink.gif
paul_damian
@dacicuss & GeorgeB:

Audi A3, 1.6, 1997:
http://www.mobile.de/SID5umocIIJgA6S1gueYk...11111168689495&

Si cine da informatia corecta capata cola sau bere, la alegere drunksinging.gif grouphug.gif
geocosma
La: www.rarom.ro, /servicii, /consultanta, bifand: " Vreau sa-mi achizitionez un vehicul second-hand din import. Cum trebuie sa procedez?" scrie:


"Pentru a putea omologa un vehicul īn vederea admiterii in circulatie pe drumurile publice din Romānia este necesar ca acesta sa īndeplineasca īn totalitate conditiile tehnice din RNTR 2, armonizate cu cele valabile īn Uniunea Europeana, inclusiv cele legate de poluarea chimica la autovehicule (Euro 3). Pentru a fi siguri ca toate aceste conditii sunt īndeplinite, va sfatuim ca īnainte de a cumpara vehiculul sa solicitati o nota de constatare tehnica la orice reprezentanta RAR."



madalina
Vezi ca normele D3 nu sunt acelasi lucru cu Euro 3. Orice euro3 e si D3, insa nu orice D3 este si euro 3!
paul_damian
Va multumesc tuturor!

Disputa e rezolvata! 124.gif

Celor care m-au ajutat... cola sau bere, la alegere! biggrin.gif
dacicuss
WOW, ai vazut cum arata aia? Chiar gratis, ce sa faci cu ea? te costa facutul ( daca se mai poate, ceea ce ma indoiesc) mai mult ca una neatinsa.
Si zic ca e barba ce scrie acolo
Da un mail la RAR, tipareste raspunsul si-l bagi sub nasul amicului cu care ai pariat! wink.gif
SUPERCAR
Din 2007, cand Romania se va alinia la tarile europene, se va da liber la importul de masini SH din U.E. Nu va conta cat de veche e, ci doar daca a fost inmatriculata intr-o tara europeana.
i96nds
QUOTE(dacicuss @ 27 Oct 2005, 14:02)
Klaus...tocmai mi-a zis un amic, samsar de masini, ca e nu stiu ce model de Mercedes de prin '99 ce indeplineste normele Euro3 blink.gif


Off: Nu inteleg de ce esti amic cu samsarii .... Ma rog... nu comentez. Sau poate nu i-ai zis tocmai bine samsar, poate face afaceri corecte, nu e tepar. Scuze daca ma bag unde nu trebuie.

Normele Euro3 (adica euro2000) nu inseamna ca sunt de la masinile fabricate dupa 2000. Parca abia in anul 2000 s-a standardizat acest normativ de depoluare si a intrat in normele oficiale. Unele masini fabricate anterior (cum era si acel Mercedes) deja era tehnologic suficient de avansat ca sa indeplineasca aceste norme.
dacicuss
Da' ce are dom'le una cu alta? blink.gif Pai mi-e coleg, na ! Si daca n-ar fi, care e problema? Am zis "samsar" ca e mai scurt decat "un tip care aduce masini"...poate ai matale o altfel de imagine a astora...am vazut si io otrepe duium...da asta nu fenteaza, e cinstit...by the way, e neo-protestant ( pocait cum zic unii) biggrin.gif
Chiar nu-mi place cum suna samsar
MihaiD
Am si eu o intrebare: as vrea sa aduc in tara un Chevrolet Corvette din 1977. Este posibil s-o inmatriculez ca masina clasica ? A mai incercat cineva de pe forum sa faca ceva de genul asta ?
Multumesc.
paulp
NU.
Peste 2 ani, daca nu se mai fabrica din 77, vei putea face asta wink.gif (pentru a fi clasica o masina trebuie sa aiba 30 de ani de cind nu se mai fabrica, altfel ar fi plina tara de "Clasicele" berline)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.