Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane II 1.5 dCi BHL
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
AlexToader
Mandru incepator, din mai 2014, inca 4 luni si scap de lamai, conduc acest Renault Megane II 1.5 dCi 2007, bicorp, 82 cai frumosi.

Prima modificare adusa masinii a fost un kit xenon 6000k.
Apoi masina a primit un subwoofer Hertz, in cutie Magnat, cu o statie Toxic.
Inainte de aceasta iarna, nu m-am mai putut abtine pana in sezonul cald, si i-am cumparat niste incaltari Ronal, pe 17 inch. Jantele au venit la pachet cu 2 cauciucuri 205/40/17 si alte 2 215/40/17.
Le-am pus o saptamana de proba, pana la prima ninsoare, sa vad cum se simt si cum arata.
Avand PDG, masina arata ca un tractor cu noile roti. Puteam efectiv sa imi bag capul intre roata si aripa radmasa.gif

Azi am cumparat 4 cauciucuri Ventus K104, 205/50/17 (ca in cartea de identitate) pentru a micsora spatiul si pentru a face masina sa arate mai.. omeneasca. Urmeaza sa le pun pe vechile jante in urmatoarea saptamana.
In urmatoarea saptamana, masina va primi cel mai frumos cadou de pana acum, un set de suspensii Supersport, 45/45mm, alaturi de niste bielete non-PDG. wub.gif
AndreiMR
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:06)
Prima modificare adusa masinii a fost un kit xenon 6000k.

*



Superb rolleyes.gif Trecand peste faptul ca noaptea pe ploaie iti sunt complet inutile, ii mai orbesti si pe ceilalti. Xenon in faruri care n-au fost concepute pentru asa ceva...si ilegal, si deranjant pentru altii
kum
Xenon AM pe masina (fara faruri special construite pentru xenon, fara auto-leveling, fara spalatoare de faruri) este dovada cocalarismului desavarsit.
Ai inceput bine pe acest forum.

Am auzit ca astia de-si pun xenon AM (adica after market) pe masina au puța mică!

Sper sa-ti iei 12765 amenzi pe chestia asta.
argon
Masina aia e facuta pentru consum redus pe drumurile romanesti, si tu iti bati joc de ea cu suspensii sport si jante de tractor la 82 de cai...
AlexToader
Baieti, nu orbesc pe nimeni, avand lupa. smile.gif daca aveam si spalatoare de faruri, eram legal. Xenoanele orbesc atunci cand sunt puse pe faruri fara lupe, dar multumesc pentru feedback.
corbex
Nu se spune suspensii ci suspensoare.
AndreiMR
Nu, nu era legal nici cu spalatoare, pentru ca n-ai reglarea automata a nivelului pentru faruri. Si s-au mai desteptat si politistii, si cei care iti fac ITP-ul, deci nu tine nici macar la ei. Asa cum ai acum instalatia, ti se ia talonul fara discutie la un control pe bune. Te-ar costa probabil cat face masina ca sa pui totul legal. In plus, xenon de 6000k nu exista ca echipare originala. Dar e ok, chinezariile astea oricum nu tin mult si la primul drum pe vreme ca asta de acum, in afara orasului, o sa vrei niste becuri normale. De deranjat, ii deranjezi sigur pe altii, chiar daca nu iti baga toti faza lunga in ochi
kum
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:35)
Baieti, nu orbesc pe nimeni, avand lupa. smile.gif daca aveam si spalatoare de faruri, eram legal.  Xenoanele orbesc atunci cand sunt puse pe faruri fara lupe, dar multumesc pentru feedback.
*


Asa crezi tu!
pedroo23
ce cd player ai pe ea ? cat a costat sub + statie ?
AlexToader
dragii mei, dar hateri sunteti:))
in primul rand, nu am de gand sa-mi fac masina de curse. Si nu am spus nici ca o sa fie practica pentru oras.
Am facut destule drumuri in afara orasului, si ghiciti ce, sunt foarte bune xenoanele, si vad si eu ceva pe sosea cu ele.
Vad ca pe forumul asta nu exista asa multi impatimiti de tuning, ci doar mentalitati inchise..

Cd player-ul e stock, sub-ul si statia au facut in jur de 700 lei.
AndreiMR
Xenon chinezesc ilegal nu e tuning, e tiganie si bataie de joc la adresa celorlalti participanti la trafic. E din acelasi registru cu stopurile innegrite, cu tobele gaurite... sunt chestii care ii deranjeaza pe altii si care n-au ce cauta pe masini care circula pe strada. Suspensia si jantele sunt ok, desi modelul asta mie mi se pare ca nu vine prea grozav pe Megane, e un model de janta destul de retro si masina numai retro nu e in design. Ma rog, in materie de aspect e atat de subiectiva treaba incat nu prea conteaza
AlexToader
Nu stiu cate masini cu xenon chinezesc si cu lupa ati vazut, dar chiar iti pot spune sigur ca eu nu deranjez pe nimeni in trafic. Nu bat in sus, sunt reglate pe cea mai joasa pozitie, si nu sunt atat de puternice.
Dar pentru ca unii sunt atat de suparati de faptul ca am xenoane, o sa ma reasigur ca nu orbesc pe nimeni:)
Pot spune ca xenonul nu a fost tuning, a fost pentru ca farurile originale de la megane erau lumanari electrice, si nu vedeam nimic cu ele
MuciX
Si ai zis sa nu vada nimeni. Brava!

Nu stiu cum dracu, nu ma deranjeaza nimeni in trafic cu csenoanele lor de prost gust, care nici macar bine nu arata.

Iti doresc drumuri scurte si talon sechestrat.
psychoo
up.gif
pishky
draga alex,

in primul rand felicitari pentru achizitie / permis / multi km fara probleme!
in al doilea rand - xenonul se pune OEM atat pe far cu lupa cat si pe far fara lua - vezi laguna 2 ph 1, nissan pathfinder /navarra (unu din ele nu mai stiu care), cred ca si nissan patrol, si sunt oleaca - diferenta este ca oglinda aia e gandita pentru un anume tip bec.
faptul ca ai sau nu lupe este fix pix., important este spalatorul (hm...), cat si sistemul ala stupid si fragil de reglaj automat pe inaltime.
acuma....de la egal la egal.....tare as vrea sa vezi ca, involuntar (sau...discutabil), ii orbesti pe altii, pentru ca fluxul luminos este altul, lupa pentru xenon are un obturator (la cea pentru haolgen nu bag mana in foc ca are sau nu).
faptul ca meganul TAU are niste lumanari inseamna uzura - se pot schimba lupele, la care se afuma cromul de din spatele lupei. - schimba lupele / reconditioneaza farul, fa lucrurile corect!).

Vei afla multe detalii despre masina ta aici pe forum,
cand multi iti spun ca ai o problema, nu ii trata cu atitudinea "eu stiu mai bine"

nu de putine ori am fost orbit de xenon am, si am pus faza lunga, am primit faza lunga, dar ghici ce - era mai chioara decat faza scurta, asa ca ne-am chiorat reciproc si mi-am pipait drumul mai departe, nu ai vrea sa patesti una ca asta, dar daca trebe am sa o fac.

AlexToader
O sa renunt la xenoane atunci, daca chiar asa de deranjante sunt. smile.gif
Partea naspa e ca voi, colegi forumisti, sunteti foarte de cenzurat, pe scurt. Se putea spune mai frumos, na, poate omul nu realizeaza ca ii orbeste pe altii in trafic. Dar in schimb voi veniti cu remarci "am auzit ca aia cu xenoane AM au puta mica" "sper sa iei amenzi" "sper sa ai talonul sechestrat". Nu am vazut pe nimeni care sa incerce sa explice frumos ca xenoanele nu sunt placute pentru cei din jur. Toti ati sarit ca niste hateri acriti de viata pe mine. In fine, o experienta superba la jurnalul de bord. la revedere!

Merci Pishky pentru un reply mai frumos:)
mars
Apai no, dracu' te-a pus sa-l faci? Ce te asteptai sa primesti cand tu insiri aici subwoofer, suspensii sport, xenoane? Laude? Ai gresit forumul...
AlexToader
Da, e clar ca am gresit forumul, ma asteptam sa gasesc pasionati de masini modificate. Aici e vina mea. O sa renunt la xenoane:)
mars
http://forum.4tuning.ro
pishky
ia partea buna a lucrurilor si incearca sa inveti!
vei afla multe informatii utile, speram sa iti revizuiesti atitudinea.
corbex
La RAR, cind te duci sa-ti iei talonul din cauza csenoanelor, or sa-ti masoare si puța. Pariu ca o sa iasa mica?
AlexToader
Ba nene, voi chiar nu incetati? smile.gif)
Am inteles, xenoanele sunt doar pentru masini care vin din fabrica cu ele. O sa le schimb, curand, nu am fost informat de legalitatea lor si de faptul ca orbesc ceilalti participanti la trafic.
Corbex, nu inseamna ca daca tie atunci cand ti-au masurat-o ti-a iesit mica, o sa le iasa la toti la fel.
yomarius
Asa e forumul, stai linistit. Toata lumea are parte de "tratamentul" asta.

Ce idee, cunosc pe cineva cu masina pe care a montat xenon after market si care a avut mari probleme cu instalatia electrica. Dupa ce a revenit la becurile normale, au disparut si problemele smile.gif Asta dincolo de legalitatea lor sau de faptul ca cele mai multe sunt extrem de deranjante.

Apropo, tu nu folosesti portbagajul, nu?
AlexToader
Destul de rar, in general imi ajunge jumatatea de portbagaj ramasa.
kum
Mai AlexToader, ca ne-ai confundat cu 4tuning mai inteleg. Da' sa ne iei de fraieri chiar in halu' asta, nu mai inteleg.
Zi sa mori tu ca nu ai stiut ca xenoanele alea nu-s: LEGALE, MORALE,... ce mai vrei tu.
Cine ti-a spus ca nu orbesti pe ceilalti participanti la trafic? Io cand aud asta imi vine sa iau mortii la bairam. Ai facut vreun sondaj de opinie? I-ai oprit pe toti de pe contrasens?
Ai tras dup-aia un studiu pe raspunsurile lor si ai observat ca mai mult de 75% au raspns ceva e genul:
- Nu va suparati, am si eu o singura intrebare pt. dv. Puteti sa-mi acordati 1 minut?
- Da. Sigur. Va rog...
- Ati observat ceva ciudat la masina mea?
- Nu. Despre ce-i vorba?
- V-au incomodat in vreun fel farurile mele?
- Nu.
- Va multumesc si drum bun in continuare! Conduceti prudent.
- Multumesc. Si dv. la fel...


De unde stii ma nene ca nu deranjezi pe ceilalti? Stii cate pwli v-am introdus in gat voua, astora cu xenoane AM? Crezi ca am vreo pancarda in masina cu MWE! pe care o arat fiecaruia? Nu ma, v-o dau in gand.

Era o vorba romaneasca, plina de intelepciune. Zice-asa: dupa ce ca esti prost, te mai c..ci si-n drum.
Markos
HSBP, ce jurnal am pierdut mellow.gif

Bulangii, unu' n-ar da un pm..
AlexToader
Da. Pe tine aparent te-am ratat, si nu mi-ai aratat pancarda cu MWE!.. sad.gif
Diac
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 22:28)
Ba nene, voi chiar nu incetati? smile.gif)
*



Tati, prin batatura pe aici cam asa e tratamentul. Ia-l ca pe o initiere.
Markos
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:06)
inca 4 luni si scap de lamai
*


vinzi afacerea? nedumerire.gif


ai pm.
AlexToader
Diac - Mi-am dat seama.. De cand am zis ca am xenoane, am aflat si de ce nu e bine, si ca o sa iau amenzi si o sa raman fara talon, si am aflat ca am si puta mica smile.gif)
Markos - daca faci oferta buna, poate..
Diac
Ia zi, distributia...... o facusi? dry.gif
dr_mKe
Astia iti dau doar faza lunga, scapi ieftin. Eu iti si intru pe contrasens daca imi simt retina lezata grav.

Iti recomand sa incerci Osran NightBreaker pe faza scurta si un reglaj corect al farurilor.
Markos
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:06)
Azi am cumparat 4 cauciucuri Ventus K104
*


N-am auzit de marca asta, sunt ok? Hankuk?
kum
QUOTE(Markos @ 21 Jan 2015, 23:27)
HSBP, ce jurnal am pierdut  mellow.gif

Bulangii, unu' n-ar da un pm..
*



Vrei sa fii si tu hater?
MuciX
QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:45)
Vad ca pe forumul asta nu exista asa multi impatimiti de tuning, ci doar mentalitati inchise..
*


Pfaideplm, alt pasionat. Daca tu crezi ca niste csenoane, un submufăr pus pe headunit-ul OEM si jante pășaptișpe e tuning iti mai raman doar orga de lumini si sharkfin-ul de pe plafon.

Daca ai fi cautat putin pe forum ai fi vazut si ceva masini modificate pe forum.


PS Pe cand csenon in proiectoare? Am auzit ca se vad misto.
UXE
Am eu de vanzare 2 bece biggrin.gif




Alex, poti sa iti pui si un claxon cu compresor in portbagaj. icon_mrgreen.gif
M.C.
QUOTE(UXE @ 22 Jan 2015, 10:38)
Alex,  poti sa iti pui si un claxon cu compresor in portbagaj.  icon_mrgreen.gif
*


astea se gasesc numai in USA,asa-i? tongue.gif
UXE
harhar.gif
cdadan
Cu niste night breaker unlimited sigur vezi mai bine decat cu orice xenoane chinezesti.
UXE
Ideea e sa te vada altii 04.gif
b76bgaarh
clonache asta de unde a mai aparut?
UXE
Si-o fi luat pisleag megane...
marksman
QUOTE(MuciX @ 22 Jan 2015, 08:33)
Pfaideplm, alt pasionat. Daca tu crezi ca niste csenoane, un submufăr pus pe headunit-ul OEM si jante pășaptișpe e tuning iti mai raman doar orga de lumini si sharkfin-ul de pe plafon.
[...]
*


Ai uitat de folia cu transparenta 1% si stopurile innegrite.

@initiator: trecand pe langa "modificarile" facute, ca fiecare face ce vrea cu banii si proprietatile lui, masina in ce stare tehnica este?
bucatzel
Mno, uite ce rateaza omu'.
Sper ca i-ati spus ce aveati de spus, ca desi n-o auzit nimic nemeritat, io zic ca ajunje deocamdata.


QUOTE(AlexToader @ 21 Jan 2015, 20:45)
sunt foarte bune xenoanele, si vad si eu ceva pe sosea cu ele.
*



Incearca sa vizitezi un oftalmolog.
mariusd4
"Am auzit ca astia de-si pun xenon AM (adica after market) pe masina au puța mică!"

Io zic sa puna o poza cu putza sa vedem daca se confirma regula.....


P.S. Nu trebuia sa scoti pozele, mai trebuia sa afli cateva nimicuri, gen: a fost dauna totala, km dati inapoi,....acu' cinstit si io imi cam pierd mintile cand sunt orbit de csenoane improvizate! Mai bine pui un bec de calitate.

P.S.2 Sa o stapanesti sanatos, sa te poarte cu placere si sa o conduci numai ziua ! biggrin.gif
MuciX
QUOTE(marksman @ 22 Jan 2015, 09:42)
Ai uitat de folia cu transparenta 1% si stopurile innegrite.
*



Ma, aia e cu cantec, astazi, chiar, am trecut pe langa un logan de militie cu folii pe toate geamurile, mai putin parbriz.
pishky
QUOTE(MuciX @ 22 Jan 2015, 08:33)
..., un submufăr pus pe headunit-ul OEM si jante pășaptișpe e tuning......
*



pai...unii vor subNufăr din ălă, si intamplarea face să le mai si placă HU-ul original, care colac peste pupăză mai inghite si șașă sidi-uri frumoase simultan....
eu spre exemplu, am preferat sa nu ma ating de bord, ca la un moment dat mi-a placut linia lui.

si jante pășaptișpe e tuning - am să am si d-alea la vară sehașk9

aidi bre mucixule
MuciX
Ba ejcucapu si tu? Eu nu am zis ca sunt de porc aditiile alea, am zis doar ca nu inseamna ciuning.
Si acum sincer, cu jante pe 17 poate schimbi aspectul masinii, dar nu te poti numi ca ai "tunat-o". Valabil si pentru ca ai submufăr.

De la faptul ca vrei sa auzi un bass mai puternic pana la a spune ca e ciuning, este iarasi cale lunga. Ciuningul audio incepe cu un headunit profi, instalatie "tun" pentru amplificare si niste incinte corespunzatoare. Plus ca vorbim de la 100dB in sus, probabil.

Asta am vrut sa subliniez, ca ce e acolo, desi poate e justificabil, nu se poate numi ciuning.


Acum ii bine?
M.C.
Indubitabil
pishky
ii bine, esti iertat,
la mine ii ciuning OEM - ca jantele au stanta OZ pentru reno.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.