Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fumati tigari "home made"?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
radian
Eu am trecut de vreo sase luni pe tigari "home made". Echivalentul pachetului, adica, 20 tigari imi iese cam la 6 lei, e drept, se consuma mult mai repede si consumul a cfrescut de la cca. 20 tigari / zi la 30 bucati.
corbex
Fa-ti tigari normale, nu subtiri.
iulia_boris
Tocmai ce-am renuntat la ele..Ma saturasem de impachetat la ele si-n plus iesea pachetul pe la 10 lei..Calculul meu lunar in plus pt astea de fabrica iese la vreo 40 lei..Nu-i vreo mare economie pt mine..Cand iesea pachetu' la 7 lei mergea dar asa nu este justificat..
radian
Corbex, eu folosesc aparat de injectat. Daca indes prea tare tutunul is greu de fumat, nu ma deranjeaza ca se consuma mai repede, doar am constatat ca am crescut consumul.

Dintr-o punga de Pall Mall unguresc cumparat de pe okazii.ro cu 49 lei (110 g) imi ies cca. 10,5 pachete. Imi prepar 20 de tigari in cca. 6, 7 minute.

corbex
Fa si tu un efort de vointa si mareste intervalul intre doua tigari cu macar cinci minute biggrin.gif
kum
Ehee... Cam costisitor viciu' asta blush.gif
Asa-s de bucuros ca am putut renunta definitiv la el! De 8 ani nu mai pufai. Mi-am luat Laguna din banii economisiti tongue.gif
corbex
Mai sint Lagune? M-as lasa si eu.
kum
Neah... Poate il pacalesti pe Mars-u' si-i iei milf-a. Da' vezi ca se lasa greu.
crintea1949
Doamnelor si Domnilor cei de fata, Nu ar fi mai bine sa va lasati de fumat?Poti daca ai vointa!Incearca si nu vei regreta.
MuciX
Imi placea Bali Shag, inainte sa ma las de fumat, incepusem sa le rulez. La un moment dat le rulam pe strada, in mers. biggrin.gif
radian
QUOTE(crintea1949 @ 25 Jan 2015, 08:36)
... Nu ar fi mai bine sa va lasati de fumat?...
*



Ba da, ar fi. Multumesc pentru sfat.

Am mentionat din subtitlul topicul ca acesta e dedicat viciosilor. Fa tu altul dedicat moralistilor. biggrin.gif
DragosP
Atunci poate ar trebui să scrii pe un forum exclusiv de vicioși, nu?
MuciX
BOR are forum?
gabize
QUOTE(DragosP @ 25 Jan 2015, 09:16)
Atunci poate ar trebui să scrii pe un forum exclusiv de vicioși, nu?
*


da' ce, el n-are drepturi?

Cât despre sfaturi pentru nefumători, garantez că fiecare știe teoria. Așa că, mai ușor cu pianul pe scări. Rezervați sfaturile & metodele de lăsat & shit pentru când vi se va cere părerea. wink.gif
corbex
Nu-i lasa preafericitul. Bani cheltuiti diavoleste.

25 Jan 2015, 09:20:
Doar e cetatean european.
marksman
Radiane, toti cunoscutii mei fumători care pufaiau din astea home-made au renuntat la ele. Fie pentru ca ardeau prea repede, fie pentru ca dura prea mult sa le ruleze, fie pentru ca tutunul nu le plăcea, pana la urma s-au întors la alea de fabrica. Ma rog, unul s-a lăsat de tot de fumat, dupa ce a trecut si prin episodul tigara electronică.
gabize
Și eu am avut câteva tentative, dar nu m-am împăcat cu gustul. Am încercat și cu și fără arome. Așa că am trecut iar la cele "la pachet" pe care le fumam de mulți ani.
MuciX
Din cate am inteles, dar nu stiu cat din asta e mit, tutunul din tigari ar fi mai nociv prin prisma "aditivilor".
corbex
Si tutunul de rulat e la fel. Eu n-am gasit o marca care sa aiba gust corespunzator. Tutunul de rulat autentic costa de te lasi de fumat si-ti iei Laguna. Ceea ce-i recomand lui Radian. Loganul e depasit si scoate mai mult fum decit o tigara rulata.
DragosP
QUOTE(MuciX @ 25 Jan 2015, 09:16)
BOR are forum?
*


Legătura fiind (în afară de răutăcismul evident)...?

QUOTE(gabize @ 25 Jan 2015, 09:18)
da' ce, el n-are drepturi?

*


Toate. Doar că EL vrea să le îngrădească pe ale celor care vor să dea alte sfaturi decât cele dorite.
corbex
E greu sa ingradesti drepturi fara instrumente potrivite. Cum ar fi AKM-ul. Pe care El nu stie sa-l minuiasca.
MuciX
QUOTE(DragosP @ 25 Jan 2015, 09:45)
Legătura fiind (în afară de răutăcismul evident)...?
*


Decat legea talionului.
radian
QUOTE(DragosP @ 25 Jan 2015, 10:45)
... Doar că EL vrea să le îngrădească pe ale celor care vor să dea alte sfaturi decât cele dorite.
*



Bre Dragos, da' constipat mai esti matale in dimineata asta.

N-am cerut sfaturi despre cum sa ma las de fumat ci eram curios daca mai sunt si altii care fumeaza astfel de tigari si cu care sa facem schimb de experienta.

Apropo, "El" e je sau e "El"?

Eu nu ingradesc nica iar "El" nu prea agreaza concurenta ...
corbex
Fumatul nu poate fi un pacat. Pe vremea Lui nu exista tutun acolo unde s-a nascut El. Deci nu se putea pronunta.

25 Jan 2015, 10:09:
Cind aveam 10-12 ani mai fumam frunze de salcim. Ai putea sa le incerci.
radian
Cand o sa cresc mare si implinesc 10 ani, promit ca o sa incerc.
Victorine
Eu fumez de cca. 1 an Domingo blond, 20 lei/ 80g. Un pachet ma tine cam 1 saptamana la cca.10-15 cuie pe zi. O punga de 120 filtre subtiri face 6,5 lei. Un pachet de foite 1,5 lei. In total pe luna putin sub 100 lei. Avand in vedere ca inainte fumam vreo 15-20 pachete pe luna de Dunhill fine cut alb, care era la vreo 15 lei, economia e considerabila. In plus, nu-mi mai plac alea clasice acum, am mai luat de la cumnatu-meu si mi se pare ca tragi greu din ele, sunt aspre (desi sunt cele mai slabe de la Dunhill), dureaza prea mult (sunt lungi), etc. Spre deosebire de Radian, eu am constatat ca fumez mai putin cu astea. Le rulez manual. Sunt mai scurte, mai subtiri, fara carbune activ si fire retardants & shit. Consider tutunul de rulat (nu toate speciile) o varianta mai naturala si mai putin aditivata. Ca orice fumator care in 20 de ani am mai incercat si am reusit pauze chiar mai lungi cateodata (chiar si un an) si cunosc mecanismele din spatele dependentei, cred ca cu astea rulate e un pic mai bine ca inainte. Rulezi, fumezi o tigara mai scurta si mai subtire si ti-ai facut boiul. Pana la urmatoarea...
M.C.
QUOTE(gabize @ 25 Jan 2015, 11:18)

Rezervați sfaturile & metodele de lăsat & shit pentru când vi se va cere părerea. wink.gif
*


up.gif up.gif 111.gif
radian
Vreau sa trec si eu de la tigari injectate la tigari rulate. Cu aparatul de injectat imi fac dimineata pentru toata ziua dar in cateva ore tutunul deja e uscat. Rulate, intradevar ti le faci pe loc, le fuemzi proaspete.
kum
Pai treci blush.gif
Victorine
Sunt nasoale uscate, la fel ca si cele clasice. Eu am o cutiuta din tabla in care incap 10 sau 12 tigari subtiri pe care o iau cu mine. In felul asta nu stau una-doua cu degetele prin pachet si il inghesui prin buzunare, deci nu se mai usuca si sfarama tutunul la fel de tare in pachet, nici nu frec atat banda aia adeziva, deci pachetul sta mai bine inchis. Incrc sa nu tin tabachera la caldura, prin buzunarele pantalonilor sau polarului, chiar daca e inchisa cu un capac.
mars
QUOTE(kum @ 25 Jan 2015, 01:34)
Neah... Poate il pacalesti pe Mars-u' si-i iei milf-a. Da' vezi ca se lasa greu.
*



De fumat sau de Laguna? Ca de fumat... se intampla de trei-patru ori pe an, cand mai pun mana pe ceva mai de soi. Am avut de Craciun neste Cohiba blush.gif .
UXE
Io nu am fumat niciodata... adica o data am tras , dar nu in piept. Sa ma apuc? Am pierdut ceva?
MuciX
Si laguna unde-i?
UXE
Pai laguna tot un symbol e...tongue.gif
Ake
QUOTE(radian @ 24 Jan 2015, 23:24)
Dintr-o punga de Pall Mall unguresc cumparat de pe okazii.ro cu 49 lei (110 g) imi ies cca. 10,5 pachete.

De curiozitate, tigari de dimensiuni "standard"?
Asta inseamna ca dintr-un pachet de 50 gr de tutun ies cam 95 de tigari?

Eram curios (n-am facut niciodata calculul...pe mine un pachet de 50 gr de tutun de pipa ma tine minim 5 zile, uneori si 7, foarte rar chiar si 10 zile) cam cat fumez pe zi in echivalent tigari.
Daca e corect calculul, inseamna ca oricum fumez mai putin de un pachet pe zi.
Cand am trecut la pipa, acum vreo sapte ani, bagam cam trei pachete de Camel Light pe 24 ore
iulia_boris
Parca erai furnal..
corbex
Una țigara de dimenziuni standard=1 gram de tutun.
mars
QUOTE(UXE @ 26 Jan 2015, 17:21)
Io nu am fumat niciodata... adica o data am tras , dar nu in piept.  Sa ma apuc?  Am pierdut ceva?
*



N-ai pierdut absolut nimic. Desi, vara, la pescuit, scapi mai usor de tantari.
gabize
Nasol, eu m-am lăsat de fumat exact în ziua în care m-am apucat de pescuit tongue.gif
mars
Pacat. Astea merg bine impreuna, plus bere, cafea...
gabize
berea și volanul nu se împacă. sad.gif
mars
Da' tu pescuiesti cu plasa pe asfalt, legata de masina?
gabize
Nu, dar am neșansa ca balta să fie la 12km de casă. Și acolo se practică pescuit de zi, nu se acceptă campare sau pescuit de noapte. Adică seara mă sui în mașină și o iau spre casă...
mars
M-am gandit eu ca depinzi de masina sa ajungi la balta. Eu am norocul (oare?) sa am balta la 30 de metri, daca ma chinui putin lansez din balcon. Asa ca n-am restrictii d'astea. Ma bag in stuf, cu serpii, sobolanii si tot felul de pasari dupa mine, si nu ma deranjeaza nimeni ore intregi (in afara de tantari).
gabize
QUOTE(mars @ 26 Jan 2015, 21:23)
Eu am norocul (oare?) sa am balta la 30 de metri, daca ma chinui putin lansez din balcon.
*


wub.gif
Markos
Da, dar are și ceva țânțari acasă...
mars
Am, am... Plus politia comunitara pe cap. Dar ma iarta, ca nu tin pestii, le dau drumul.
radian
QUOTE(Ake @ 26 Jan 2015, 19:53)
De curiozitate, tigari de dimensiuni "standard"? ...

*



Tuburile pe care le folosesc au aceleasi dimensiuni ca si tigarile scurte. Evaluare dupa ochi, nu am pus sublerul pe ele. In schimb tigarile injectate sunt mai "aerate".

Am inteles ca la tigarile rulate intra si mai putin tutun. In fond nevoia de tigara o satisfaci dupa primele 3, 4 fumuri, restul tigarii il fumezi din inertie ...
Markos
QUOTE(radian @ 26 Jan 2015, 22:10)
In fond nevoia de tigara o satisfaci dupa primele 3, 4 fumuri, restul tigarii il fumezi din inertie ...
*


Asta depinde de "tărie".
corbex
Cumpara superlung, o aprinzi, tragi trei fumuri, ii tai gitul si mai rabzi 2 ceasuri. Dupa care mai tragi trei fumuri, iar ii tai gitul. Nu ai senzatia ca rabzi si reduci totusi cantitatea de fum si gudroane.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.