Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: uzinele renault
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
adrloc
e adevarat ca uzinele renault sunt proprietate de stat si ca sut singurul producator de auto din lume care nu e privat?


Codrin
Stiam ca statul are in jur de 20%
LOVENDAL
Din punct de vedere al formei de proprietate, sunt si de stat si privat. Dar cotele procentuale ale fiecaruia nu le mai tin minte.
DigitalScribe
Eu stiam ca parca are mai mult de 20% proprietate statul francez in Renault... ceva de genul apropiat de pachet majoritar...
Codrin
Pai si Porsche cu 25% va fi actionar majoritar la VW smile.gif
Smudo
Aici au zis de 20%. Si era vorba ca se baga si Daimlerul la VW, dar pina la urma s-au razgindit.
crintea1949
RENAULT, ar insemna pe romaneste, Regia Nationala de Automobile etc, iar guvernul are peste 50 % din actiuni.La vestici este posbil si practic anumite uzine strategice sa fie controlate de stat.Daca citim in istoria post razboil modial , guvernul englez a nationalizat apoi privatizat industria carbunelui si otelului, pe vremea lui Magaret Thacer era de stat.Jocurile sunt facute in alte sfere cu oamenii din romania.Am vazut la moldoveni ca statul pentru sprijinirea agriculturii, a īnfiintat la noi le spune SMA statiuni de mecanizare a agriculturii sub controlul statului, pentru cateva sate . Vor avea papica si o ver si exporta.
Sa auzim de bine
dizzy
Renault vine de la Louis Renault, ala care a infiintat firma acu vreo 100 si ceva de ani, intamplator seamana la nume cu REgie NAtionale de AUTomobiles. Problema nu e ca firma e de stat, e o firma competitiva cu produse de calitate.
In strainatate firmele cu probleme sunt ajutate de stat, vezi cazul Chrysler unde Statul american a bagat bani cu lopata acolo.
paul_s
statu francez are in jur de 20% poate putin mai mult dar in nici un caz peste 50% am gasit odata structura actionariatului la renault parca pe site-ul oficial
am gasit e asa - 15.7 statul francez
-15 Nissan (reno are 44 % la nissan)
-3.5 angajati
-3.4 treasury stock
-62.4 Public
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.