Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 - 1970 (502)
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
tavi_dacia1100
Masina are seria de caroserie 00502, deci dupa capul meu e facuta undeva in Ianuarie-Februarie '70.
Am luat-o de la primul proprietar, in varsta de 82 de ani (foarte fain omul, nu ca alti batrani morocanosi). Pe vremuri a lucrat cativa ani in Iugoslavia si a mai luat din dezmembrari, de acolo, piese de pe niste Renault-uri 12. Nu prea mai stie el ce era pe masina si ce a pus de pe R12, ca a tinut mai mult la functionalitate, nu la originalitate sau estetica si de aceea eu ma indoiesc ca dinamul si oglinda (interioara) ar fi originale.
Oricum, dupa 8 ani de stationare eu ma declar multumit de felul in care s-a comportat pe drum.
Urmeaza sa ii fac actele si sa o cosmetizez un pic si daca totul e ok, poate vin cu ea la intalnirea nationala. Pana atunci, pun niste poze facute azi, cu unele particularitati pe care eu le consider intreresante (repere originale sau alte "dotari"). Poate sunt utile unele poze pt. topicul asta: http://www.daciaclub.ro/1300-Frantuzoaica-...na-t285219.html

Link catre albumul cu poze: http://s1175.photobucket.com/user/tavi_dac...0%20%20sc%20502
roby_1300_rap
mijtoo boss smile.gif sa o folosesti sanatos icon_mrgreen.gif

P.S. sunt cam invidios pe tine radmasa.gif
Stefan.alex78
Foarte frumoasa babuta si la mai multi km fara incidente!
P.s: si eu sunt invidios pe tine radmasa.gif
DACIOTUL_97
Tavi,pe dedesubt cum se prezinta ? (lonjeroane,pedalier,etc.)

P.S: Iete ma invidiosii radmasa.gif
tavi_dacia1100
Cata invidie pe aici... radmasa.gif

Andrei, iti dai seama ca dupa 45 de ani nu poate fi noua... Oricum e destul de buna si nu prea are rugina.
Maniak22
Foarte tare masina. Nu ne spui cat a costat ? Mai ai loc unde sa le pui ? Eu cred ca vrei sa deschizi primul muzeu de Dacii din Romania tongue.gif
DACIOTUL_97
Sau sa contribuie cu masini la viitorul muzeu de la Mioveni biggrin.gif
tavi_dacia1100
Ce pot sa spun e ca pretul mai putin conteaza cand ti se pune pata pe ceva. Locuri daca ma ambitionez mai am vreo 4-5. Sunt altii care au mult mai multe Dacii decat mine.
maho
Sa-ti traiasca ! Si sa pui niste poze cu aripile luate de la mine, dupa ce le faci (ca sa le consider "reborn").
tavi_dacia1100
Multumesc. Aripile le-am luat pt. Sport, de care nu ma apuc prea curand.
deceneu32
Tavi,s-o stapanesti sanatos! smile.gif
roby_1300_rap
radmasa.gif radmasa.gif
[attachmentid=1627984620]
DACIOTUL_97
Omu' a devenit celebru si periculos... LolLolLo.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(roby_1300_rap @ 4 Mar 2015, 23:52)
radmasa.gif  radmasa.gif
[attachmentid=1627984620]
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
deceneu32
Tablita de identificare pentru carburator nu e de Dacie,este de ...Oltcit!!! smile.gif
SOLEX 28 CIC 4-reper 234 este carburatorul montat pe motoarele frantuzesti de 1129 cmc pentru Oltcit.

Foarte,foarte interesant dinamul:PARIS-RHONE.Acesta a fost prevazut de francezi a fi montat pentru tarile din categoria ''bonnes routes''.Pentru ''mauvaises route'':DUCELLIER.
Cum Romania a avut indicativul 220,adica ''mauvaise routes''(in traducere literara ''drumuri rele'',in traducere libera ''drumuri de kkt''),motorul tau trebuia sa aiba DUCELLIER.Le mai incurca si francezii....Oricum,e prima oara cand vad pe Dacie PARIS-RHONE.

De asemenea,este pentru prima oara cand vad pe Dacie oglinda interioara CIPA cu prindre intr-un surub dar cu reglaj zi/noapte.Aceasta a fost montata pe Renault 12 numai pe varianta TL.Pentru Dacie a fost prevazuta oglinda de pe varianta L:fara reglaj.Carcasa acesteia este de tabla sau plastic?

In final am doua intrebari:
1.Soclurile triplelor spate sunt de tabla sau de plastic?
2.Ce model este oglinda retrovizoare exterioara ?CIPA originala sau altceva adaptat?
Multumesc!
tavi_dacia1100
Nu imi explic cum a ajuns intre piesele de Dacie tablita de Oltcit, dar asta este... eroare de pilotaj! tongue.gif
Tocmai asta ziceam si eu, e dubioasa treaba cu dinamul si oglinda (cu carcasa de tabla). Poate le-a luat omul de pe vreun R12 si a uitat.
Din pacate numai un stop mai e de tabla.
Oglinda exterioara e de Skoda, daca bine am vazut.
deceneu32
Multumesc!Deci si la inceputul lui 1970 au fost triple cu soclu metalic,ca la cele din 1969.

Oglinda interioara cu reglaj si dinamul PARIS-RHONE sunt echipare de fabrica.sunt sigur.

Pe portiera stanga nu a existat oglinda din fabrica la inceputul lui 1970.
tavi_dacia1100
Pai oglinzi exterioare n-au fost din fabrica pe niciun 1300, din cate stiu eu.
deceneu32
Cum n-au avut?A mea din mai 1970(serie 1059) a avut oglinda pe usa stanga.
Pe 1971 am intalnit unele exemplare fara oglinda.
Alex 23
Toate oglinzile au fost puse anterior nu a avut nici una de fabrica
Adrian Frigo
Așa cred și eu că nu au avut oglindă exterioară din fabrică wacko.gif exemplul? sv-90-uap-ul al domnului dănuț crainiciuc smile.gif că doar e 69” și prima serie mellow.gif nu am văzut să aibă găuri în nicio portieră pt. oglinzi ph34r.gif
tavi_dacia1100
Gauri clar n-au avut niciunele, dar nu e exclus sa fi fost care au plecat din uzina cu oglinda pe rama usii, ca daca stiai unde sa lingi sau erai "cineva" se putea rezolva orice (nu o spun eu, ci oameni care au trait pe atunci). Poate de aici concluzia gresita cum ca erau echipate cu oglinzi din fabrica.
Adrian Frigo
cumva oglinzile alea erau cipe? huh.gif s-au mai erau și alte modele?
Alex 23
Dacia mea alba din avatar fabricație 72 a văzut prima data oglinzi pe uși în 2001.
iustin_uap
Cred ca au inceput sa fie montate abia pe la sfarsitul anilor '70 - inceputul anilor '80.

Dacia din semnatura, de la sfarsitul lui '73, n-a avut deloc, iar cea din '83 are doar pe stanga.
maho
Din fabrica pana la beneficiar (cumparator) se puteau intampla multe: a mea a fost cumparata de noua fara oglinda (dar cu gauri pt. ea) pe dreapta. Undeva, intre linia de montaj si IDMS, cineva a "imprumutat-o". Am montat eu una, dupa un itp picat pt. lipsa ei.
(A)Normal ca nu poti fi sigur nici pe ce-a iesit la vremea aia din fabrica.
roby_1300_rap
cam asa faci tu tavi cand vrei o dacie ? de aia se sperie si Chuck Norris de tine radmasa.gif radmasa.gif
https://www.youtube.com/watch?v=5Mg_cbw9D_Q
tavi_dacia1100
Sa nu exageram... Daca imi sta cineva/ceva in cale eu rezolv treaba fara sa ma murdaresc pe maini: https://www.youtube.com/watch?v=Xs3JE4WRL-8 tongue.gif
tavi_dacia1100
Rog un moderator sa schimbe titlul in "Dacia 1300 - 1970 (502)".
Multumesc!
Gabryel.GLN
Il poti schimba singur, dai edit la primul post din topic.
tavi_dacia1100
Multumesc pt. pont, nu stiam ca se poate modifica titlul.
tavi_dacia1100
De cand am luat masina asta nu m-am ocupat deloc de ea, pana zilele trecute, cand am pregatit-o si am dus-o la locul de hibernare. Cu exceptia faptului ca imi par a fi cam moi telescoapele, sunt uimit de cat de bine/frumos poate sa mearga. Se vede ca desi are km, batranul a tinut la ea si s-a ocupat de partea tehnica.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

31 Oct 2015, 20:31:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.