Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calcul necesar VA pentru UPS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Ake
Trebuie sa cumpar ceva UPS-uri. Cum preturile variaza foarte mult in functie de puterea acestora, trebuie sa calculez cat de cat exact ce caracteristici (VA) ar trebui sa aiba pentru a nu arunca banii pe fereastra.
In principiu nu ma intereseaza chestii sofisticate cum ar fi managementul sau posibilitatea de a atasa la acesta cabluri de voce/date. Vreau sa ma tina max cinci miute pe fiecare computer, eventual inclusiv cu monitor.
Cum computerele sunt destul de variate (de la Piii cu un HDD pana la Dual AMD cu 7 HDD) ma intereseaza sa iau pentru fiecare strictul necesar, si sa pot calcula relativ exact. Pana acum am folosit niste jafuri turcesti de 1000 (acoperitor) dar care erau f ieftine si nu prea m-a interesat aspectul putere la ele. Dupa vreo doi ani astea au inceput sa dea semne de oboseala si era cat pe ce sa dau foc la birou cu unul din ele, asa ca m-amhotarat sa iau ceva de firma (APC).
Stiu ca era pe undeva pe forum postat un link catre un programel de calcul al puterii (in W) si nu-l mai gasesc. Nu stiu in schimb cam care ar fi relatia intre puterea consumata de un PC si valoarea in VA a unui UPS. Ma poate ajuta cineva?
Mersi
Ake
urmand link-urile date de IRONICK (Multumesc!) am gasit ceva mai pentru profani:
http://www.apcc.com/tools/ups_selector/index.cfm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.