Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: folie auto de aceeasi culoare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
adriano2br
Am si eu o masina, iar vopseaua e cam veche si lacul incepe sa se exfolieze. Plafonul l-am facut cu folie neagra de carbon vara trecuta pentru ca era varza. Dar am avut niste ciobituri in lac pe capota si o usa, iar apa s-a infiltrat pe acolo si acum arata foarte inestetic. Masina este de culoare visinie..dar in carte si talon este trecuta culoarea rosie. Ma pricep cat de cat si la vopsit si la colantat, iar colantatul mi se pare mai usor si mai ieftin.
Oare daca o fac un rosu mat, ea fiind trecuta rosie in talon , o sa mai am nevoie de omologare la autocolant ? Si daca o fac singur, o mai pot omologa sau trebuie neaparat sa fie pus in service autorizat?
BiGBearRO
In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116, cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.
Deci daca in talon scrie doar rosu si tu pui autocolant tot rosu (fie el si mat) nu iti trebuie nimic, posibil sa ai probeme cu plafonul care este de culoare neagra si nu rosie.
valikris2002
Cei cu taxi cum procedeaza, la noi toate sunt colantate galben toata suprafata, in alte orase doar plafonul e obligatoriu masinile fiind de toate culorile. Parca era o chestie ca poti colanta ce culoare vrei numai sa fie identificata de rar, daca se schimba culoarea.
adriano2br
Eu nu vreau sa schimb culoarea din talon ..sau sa mai trec pe la rar. Masina in acte e trecuta rosie..dar ea este visinie. Daca o fac rosu mat...se respecta culoare din acte. Dar ma gandeam ca tot trebuie vreo omologare ceva pentru autocolant. Oricum, daca se mai incalzeste putin ma apuc de treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.