Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema CD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
St
Aveam pe un CD documente de vre-o 160 Mb. Apoi am vrut sa mai adaug ceva pe el, de vre-o 1,7Mb, am dat, si la jumatea burn-ului am oprit pentru ca facea cu 52x si CD-ROM-ul care trebuia sa il citeasca avea doar vre-o 32x.
Apoi am pus din nou ce voiam, am ars si mi l-a facut, dar au disparut pur si simplu celelalte documente, insa la Nero imi zice ca nu cunoaste formatul fisierelor, dar le stie dimensiunea, de 160Mb.. Daca dau din MY Computer la Proprietati arata doar cativa Mb.

Ce sa fac ca sa imi recuperez celelalte fisiere? wacko.gif

Mentionez ca CD-ul nu era re-writable


IRONICK
Auzi dar am si eu o curiozitate. De cand se da stop la jumatatatea "burn-ului" si pe urma se "arde" din nou ?
St
Pai eu am dat stop, nu chiar la jumatate, incepuse sa arda de 4-5 secunde..., asta pentru ca facea cu 52 si imi trebuia 32
SUPERCAR
QUOTE(St @ 2 Nov 2005, 21:30)
Pai eu am dat stop, nu chiar la jumatate, incepuse sa arda de 4-5 secunde..., asta pentru ca facea cu 52 si imi trebuia 32
*


Practic ai intrerupt sesiunea de scriere...acuma numai ai ce sa faci...trebuia sa il lasi sa scrie la viteza aia,cel putin intre timp iti schimbai si CD-ROM-ul vechi de 32x si le puteai vedea pe alte cd-roame.
bertro
profit de ocazie pentru a "sparge" un mit absolut aberant care circula de multi ani printre utilizatorii de computere:
Oameni buni, nu conteaza ca discul e scris la 2x sau 999x, unitatea de 32 il va citi fara probleme atata timp cat nu e zgariat, etc. Si il va citi la maxim 32 cat poate ea, atat pe ala de 2x cat si pe celalalt.
Viteza maxima de scriere pe care o suporta un disc (datorata in primul rand tehnologiei de fabricare) nu are nici in clin nici in maneca cu viteza la care poate fi citit acel disc. Discul e un mediu de stocare, nu un device. Datele sunt stocate pe el la viteza la care s-a putut in momentul scrierii, si sunt citite la viteza suportata de cititor.
E exact ca in cazul in care tu scrii o scrisoare. Tu o scrii cat de repede poti si destinatarul o va citi cat de repede poate. Daca tu scrii o pagina pe minut si el e capabil sa citeasca doar jumate de pagina pe minut, nu inseamna ca nu va fi in stare sa lectureze scrisoarea ta, nu? smile.gif

Singurele probleme care pot sa apara din cauza unei viteze prea mari de scriere sunt erorile sau deteriorarea mai rapida a discului in timp. De aceea eu recomand max 32x la scriere.
deci scrieti la cat vreti voi si va asigur eu ca discul va fi cititi fara probleme de orice unitate, oricat ar fi viteza ei maxima.
St
Concluzia e ca nu se poate recupera nimic?
bertro
problema la tine e ca a ramas sesiunea a 2-a deschisa (si "damaged"), deci aplicatiile de gestiune fisiere nu prea mai au sanse sa vada corect structura de fisiere si directoare a discului respectiv.
poti incerca CDroller, e o aplicatie care recupereaza date de pe cduri busite, dar nu sunt deloc convins ca se poate descurca intr-o situatie de genul asta. oricum, nu strica sa incerci.
St
Cand bag Cd-ul si intru in nero sa mai adaug ceva pe el imi zice ca nu recunoaste extensiile, o sa incerc cu asta.
Lexy
HEHE am patit-o sie eu. Din pacate cred ca trebuie sa-ti iei adio!!!
SilviuB
HEHEHE, poate va invatati minte !
Vad ca am scapat de dat explicatii !
bertro
deci, morala threadului asta (care totusi trebuia stiuta "by default"): NICIODATA nu dai cancel la scrierea unui CD/DVD* decat daca esti sigur ca-l si arunci la gunoi in secunda urmatoare si nu ai vreo intentie sa recuperezi eventualele date din sesiuni anterioare. Daca in mijlocul scrierii iti dai seama ca scrii ce nu trebuie, lasi sa termine, salvezi pe HDD datele din sesiunile anterioare, arunci discul la gunoi (e doar 70 de bani, ce naiba) si incepi unul "fresh". wink.gif

*exceptie fac rewritable-urile, dar salvezi doar discul, nu si datele.
dumitru
Incearca IsoBuster; daca nu iti vede nici el sesiune; pa-pa; mie mi se pare firesc sa ti-o poata vedea
argon
Foarte simplu..il bagi in Writer(nu in Cd-rom) dai click dreapta si dai pe session, si alegi prima sesiune de acolo, dai ok si o sa-l citeasca garantat
Electronistu'
QUOTE(argon @ 3 Nov 2005, 13:53)
Foarte simplu..il bagi in Writer(nu in Cd-rom) dai click dreapta si dai pe session, si alegi prima sesiune de acolo, dai ok si o sa-l citeasca garantat
*


foarte corect. nu stiu ce de ii spuneti sa il arunce. e f normal sa se intample asa, daca nu ai dat sa contuie multisesiunea. adica nu ai continuat cum trebuie. dar datele stai linistit ca le ai.
fa asa cum ai fost sfatiut, si iti apare absolut tot ce ai scris prima data. insa iti a disparea ce ai scris a doua oara, de 1,7 mb. asta vei vedea cand selctezi inapoi sesiunea 2. Daca mai scrii de 6 orii pe el, ai sa mai ai inca 6 sesiuni. E normal. Asa ma speriam si eu la inceput, cand au aparut cd-writter-ele
MoneyTalks
Incearca sa il citesti din Linux. Eu am patit asa cu un cd-rw, care s-a bulit in Windows la inchiderea sesiunii si nu il recunostea deloc dupa aia. In Linux am recuperat toate fisierele, cu exceptia unuia singur, care se bulise la scriere si care provocase operatia de esec a inchiderii discului.
St
Gata, s-a rezolvat, dand pe sesiunile dinainte. Faza e ca CD-ul ala are vre-o 9 sesiuni si pana acum nu s-a mai intamplat sa nu mi le arate pe toate..

Mersi mult pentru toate raspunsurile, Topicul poate fi inchis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.