Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare jante Dacia raliu: tabla + aluminiu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Hondarul
Dupa ce am refacut un set de jante din tabla Fergat pe 14 toli in 3 prezoane de Renault 16 si le-am montat pe masina mea, a urmat apoi un set de jante Michelin pe 13 inch. Acestea din urma au ajuns la un alt coleg de forum.

Recent m-am apucat de un set mai rar si mai pretentios. Niste jante facute pe vremuri in cine stie ce uzina cu miez din aluminiu de etrier si oala de 5.5 din tabla. Am mai avut un asemenea set numit Dacia 2000, acestea de acum fiind insa o baza mult mai buna pentru reconditionare.

Am inceput cu scosul suruburilor vechi care, evident, erau blocate. Unele s-au rupt, altele au iesit mai usor. Gaurile initiale erau de 7mm cu suruburi de 7, destul de greu de gasit azi. Am marit gaurile la 8.

Urmeaza:
- indreptarea
- suruburi noi sudate pe interior ca sa nu scape aer sa fie folosite tubeless
- piulite pe exterior cromate
- sablare
- vopsire in camp electrostatic
- lacuire in camp electrostatic

Revin cu urmatoarele etape sperand ca in 2-3 saptamani sa fie gata rotile, dandu-le o viata noua. Am zis sa le vopsesc o culoare inchisa, sper sa fie bine.
Hondarul
Jantele sunt inca in lucru. Dar rezultatul final este aproape!
Adytzzuq
Si eu as vrea niste jante dinastea sa imi pun pe Dacie .... smile.gif
Hondarul
Jantele sunt gata.

- indreptate
- descompuse
- sablat separat aluminiu de tabla
- vopsit electrostatic
- acoperirea gaurilor cu suruburi sudate ca sa poata fi montate anvelope tubeless
- lacuite electrostatic
sorin105
Am un set identic,ce suruburi ai folosit si piulite?Se poate pune poze cu suruburiile?
Hondarul
Apar in poza de mai sus. Cu imbus, de 8mm. Am marit gaurile ca original erau de 7 si nu se gasesc suruburi.
sorin105
QUOTE(Hondarul @ 16 Jul 2015, 11:48)
Apar in poza de mai sus. Cu imbus, de 8mm. Am marit gaurile ca original erau de 7 si nu se gasesc suruburi.
*


Piulita este in interior?Original veneau cu piulita in exterior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.